Briti sniegs lielu palīdzību Ukrainai; atteiksies no krievu valodas skolās; Latvijas Universitātei sešas fakultātes

Īpašs režīms Ukrainas lauksaimniecības importam

Lielbritānijas premjers Riši Sunaks otrdien paziņoja par rekordlielu militārās palīdzības paketi Ukrainai 500 miljonu britu mārciņu (580 miljonu eiro) apmērā. Viņš vizītē Polijā arī paziņoja, ka Londona līdz 2030.gadam palielinās savus aizsardzības izdevumus līdz 2,5% no IKP. Krievijas spēki ieņēmuši sagrauto Očeretino ciemu, kas atrodas uz ziemeļrietumiem no Avdijivkas. 10 dienu laikā krievi frontē pavirzījušies 5 km uz priekšu. Eiropas Parlaments otrdien uz gadu pagarināja īpašo režīmu Ukrainas lauksaimniecības produktu importam.

Pakāpeniski atteiksies

Latvijas skolās no 2026./2027.mācību gada sāks pakāpeniski atteikties no krievu valodas kā otrās svešvalodas pamatizglītībā, paredz otrdien valdības pieņemtās izmaiņas. Skolām ir pienākums pakāpeniski krievu valodu aizstāt ar vienu no ES valodām.

Konsolidācija

Latvijas Universitāte (LU) konsolidācijā veidos sešas, nevis piecas fakultātes, kā bija paredzēts iepriekš. Šo rektora priekšlikumu pirmdien atbalstīja LU Padome. Medicīnas, dabaszinātņu, matemātikas un datorikas fakultāti sadalīs divās – Medicīnas un dzīvības zinātņu fakultātē un Eksakto zinātņu un tehnoloģiju fakultātē. Vēl būs Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultāte, Humanitāro zinātņu fakultāte, Izglītības zinātņu un psiholoģijas fakultāte un Juridiskā fakultāte.

IR aktuāli

Baibu Braži kā ārlietu ministra kandidāti analizē Aivars Ozoliņš komentārā.

Latvijas Radio žurnāliste Anda Buševica recenzē Literatūras gada balvai par debiju nominētās rakstnieces Rutes Kārkliņas pirmo stāstu krājumu Ellīgi skaisti noslēpumi.

SIA Bang! darbs redzams un dzirdams tādos plašāk zināmos pasākumos kā Summer Sound un Saldus Saule. Ilze Šķietniece pētīja šā Liepājas uzņēmuma veiksmes stāstu.

Vēl

Ministru kabinets otrdien piešķīra ģenerāļa dienesta pakāpi Valsts policijas priekšniekam pulkvedim Armandam Rukam.

Varakļānu novadu plāno pievienot Madonas novadam līdz 2025.gada pašvaldību vēlēšanām, paredz otrdien valdībā apstiprinātie grozījumi. Lēmums vēl jāpieņem Saeimai.

Krīzes situācijā Nacionālo bruņoto spēku rindās varētu uzņemt arī ārvalstu pilsoņus, paredz otrdien valdībā apstiprinātie grozījumi Militārā dienesta likumā. Gala lēmums jāpieņem Saeimai.

KNAB sācis resorisko pārbaudi par uzņēmuma SOAAR izstrādātās informācijas tehnoloģiju sistēmas, iespējams, nelikumīgu izmantošanu partijas Vienotība kongresos.

Vācijas pilsētā Drēzdenē aizdomās par spiegošanu Ķīnas labā aizturēts labējās partijas Alternatīva Vācijai Eiropas Parlamenta deputāta Maksimiliāna Kra palīgs Dzjans G.

Protesti pret asinsizliešanu Gazas joslā pirmdien notika vairākās ASV elitārajās augstskolās. Jeila universitātē policija aizturēja desmitiem studentu, protesti notika Ņujorkas un Kolumbijas universitātēs.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Lietuvas parlaments otrdien pieņēma likuma grozījumus, kas atvieglos un paātrinās aizsardzības rūpniecības objektu būvniecību valstī.

Ukraina otrdien paziņoja, ka saņēmusi no Lietuvas bruņumašīnas M577. Precīzs militārā transporta skaits netiek atklāts.

Norvēģija varētu krietni palielināt palīdzību Ukrainai, pirmdien paziņoja ārlietu ministrs. Norvēģija jau solījusi no 2023. līdz 2027.gadam Ukrainai piešķirt 6,8 miljardus dolāru lielu militāro un sociālo palīdzību.

Krievija Karēlijā pie Somijas robežas izveidojusi jaunu raķešu brigādi ar Iskander-M raķetēm, ziņo Krievijas mediji.

Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lānemets otrdien apmeklēja Pjuhticas klosteri Peipusa apkārtnē, lai pārliecinātu tā vadību saraut saites ar Maskavas patriarhātu.

Kopenhāgenas policija degušajā 400 gadu senajā biržas ēkā sāks tiesu medicīnas izmeklēšanu, pirmdien paziņoja Dānijas ugunsdzēsības dienesta direktors. Ēka aizdegās 16.aprīlī.

Šodien

Eiropas Parlamenta deputāti kopā ar dalībvalstu pārstāvjiem un 2004.gada maijā dzimušajiem jauniešiem atzīmēs 10 valstu pievienošanos ES pirms 20 gadiem. Latvija bija to skaitā.

Nacionālajā aizsardzības akadēmijā notiks Industrijas diena NBS – Uzņēmumu spēju demonstrācijas 2024.

Mūzikas akadēmija iepazīstinās ar rektora pienākumu izpildītāju (LETA).

Viedokļi

Madara Pumpure, ārste psihoterapeite. Pērkam preces vai sajūtas?

Normunds Staņēvičs, Haralds Plaudis, Austrumu slimnīcas valdes pārstāvji. Katram pacientam savu digitālo dvīni jeb Kā beidzot ievest veselības aprūpi 21.gadsimtā.

Paplašini apvārsni

Kas tu esi?

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog -1 – +8C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, D – DA, A vējš 3 – 4 m/s;

accuweather +5 – +9C, auksts, maz saules, vakarā lietus, D – DA, A – ZA vējš 3 – 4 m/s;

yr +1 – +10C, apmācies, vakarā nokrišņi, D – DA, A – ZA vējš 3 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Visvaldis, Ritvaldis, Ritums, Nameda