Prezidents nosauc prasības valdībai; eksports aug; vērtīgākais uzņēmums – “Latvenergo”

Vējoņa kritēriji

Prezidents Vējonis trešdien paziņoja, ka sarunas ar partijām par valdības veidošanu sāks nākamās nedēļas beigās. Vējonis kā jaunās koalīcijas kritērijus minēja eiroatlantiskā ārpolitikas kursa turpināšanu, ieguldījumu valsts aizsardzībā un gatavību veikt sabiedrībai nepieciešamās reformas. Tāpat valdības locekļiem jābūt pielaidei valsts noslēpumam un premjerministra amata kandidātam jāsaņem Saeimas vairākuma atbalsts.

Latvijā ražotajam ir pieprasījums

Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums šāgada augustā salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo mēnesi palielinājās par 11,3%. Eksporta vērtība sasniedza 1,08 miljardus eiro, bet importa vērtība palielinājās līdz augstākajam līmenim kopš 1995. gada. Vienā mēnesī tā sasniedza 1,47 miljardus eiro. Finanšu ministrija secina, ka tas liecina par noturīgu ārējo pieprasījumu.

Jau desmito gadu

Latvijas vērtīgākais uzņēmums jau desmito gadu pēc kārtas ir a/s Latvenergo. To trešdien paziņoja Prudentia un birža Nasdaq Riga, iepazīstinot ar Latvijas vērtīgāko uzņēmumu Top 101.

Vēl

Uz 2026. gada ziemas olimpisko spēļu uzņemšanu palikuši trīs pretendenti, kuru vidū ir apvienotais Stokholmas un Siguldas piedāvājums.

Šā gada deviņos mēnešos VID Muitas pārvaldes konfiscētais nelegālo cigarešu daudzums ir rekordliels – vairāk nekā 91 miljons cigarešu. Pērn visā gadā izņēma 74 miljonu cigarešu.

Cīņā ar viltus ziņām Francijas parlaments trešdien pieņēma divus jaunus likumus – viens ļaus politiķiem vērsties tiesā novērst nepatiesas informācijas publiskošanu 3 mēnešus pirms vēlēšanām, otrs dos iespēju Francijas raidorganizāciju uzraugam lemt par viltus ziņu raidošo kanālu aizliegšanu.

Turcijas amatpersonas otrdien apgalvoja, ka Saūda Arābijas vēstniecībā Stambulā pazudušais režīma kritiķis žurnālists Kašogi nogalināts konsulātā un no tā iznests, sadalīts gabalos.

Vācijā otrdien aizdomās par Bulgārijas žurnālistes Marinovas slepkavību aizturēts krievu izcelsmes Bulgārijas pilsonis.

Viesuļvētra Maikls trešdien sasniedza ceturtās kategorijas orkāna spēku un pietuvojās ASV Floridas štata piekrastei.

Koalīcijas veidošana

Jaunā konservatīvā partija (JKP) trešdien noslēdza pirmo valdības veidošanas sarunu posmu un piektdien vēlreiz tiksies ar četrām 13. Saeimā iekļuvušajām partijām – Attīstībai/Par!, KPV LV, Jauno Vienotību un Nacionālo apvienību. Ar Jauno Vienotību JKP esot vairāki kopsaucēji. JKP valdības izveidē neplāno sadarbību ar ZZS, jo ZZS saredz kā konstruktīvu opozīciju Saeimā.

Šodien

Saeima galīgajā lasījumā lems par grozījumiem pensiju likumā, kas paredz iespēju mantot 2. pensiju līmenī uzkrāto kapitālu. 3. lasījumā deputāti vērtēs jaunā Trauksmes celšanas likuma projektu.

Izglītības un zinātnes ministrija informēs par jauno pamatizglītības standartu (LETA).

Farmācijas uzņēmums Grindeks pasniegs Grindeļa balvu un Zelta pūces medaļu Latvijas izciliem zinātniekiem par nozīmīgu veikumu ķīmijā, bioloģijā, medicīnā un farmācijā.

Viedokļi

Jānis Pleps, Konstitucionālo tiesību eksperts, LU docents. Likumdošanas procesam jāveicina sabiedrības uzticēšanās.

Pauls Raudseps, Ir komentētājs. Mūžīgā globālā Latvija.

Paplašini apvārsni

Šonedēļ žurnālā IR

Kā jaunie spēki Saeimā stiķē valdību?

Par vēlētāju izdarīto svētīgo “senilitātes korekciju” diskutē Ir komentētājs Aivars Ozoliņš un politikas pētnieks Mārtiņš Daugulis.

Divdesmitgadīgu IT studentu Krievija savervēja, lai spiegotu Igaunijā, taču pēc notveršanas viņu pameta likteņa varā. Kas un kā īsti notika?

Piemini Latviju!

Jāņa Jaunsudrabiņa vārdi ir īsti vietā, kad sākusies valdības koalīcijas veidošana.

3 laika prognozes Rīgai:

meteoprog  9 – 17 C, skaidrs laiks, bez nokrišņiem, D – DA vējš 1 – 3 m/s;

accuweather 16 C, būs gan saule, gan mākoņi, bet patīkams laiks, D – DA vējš 2 m/s;

yr  8 – 13 C, no rīta migla, pa dienu saule mīsies ar mākoņiem, D – DA vējš 2 m/s.

Vārda dienas svin:

Monta, Tince, Silva

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: svarigakais@irir.lv

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu