Mudina atcelt liegumu šaut uz mērķiem Krievijā; veidos dronu sienu; “Hamās” uzbrūk Telavivai

Zelenskis uzrunā pasaules līderus

Zelenskis ieradies Harkivā, kur sestdien Krievijas raķešu uzbrukumā būvmateriālu lielveikalam gāja bojā vismaz 16 un 43 cilvēki ievainoti. Videouzrunā viņš aicināja pasaules līderus, arī ASV prezidentu Džo Baidenu un Ķīnas līderi Sji Dziņpinu, aktīvāk iesaistīties jūnijā Šveicē gaidāmā Miera samita sagatavošanā. NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs aicinājis alianses dalībvalstis, kas piegādā Ukrainai ieročus, atcelt ierobežojumus to izmantošanai, lai uzbruktu militāriem mērķiem Krievijas teritorijā. Tam svētdien iebilda Vācijas kanclers Olafs Šolcs un noraidījumu pauda Itālijas vicepremjers un ārlietu ministrs Antonio Tajāni. Ukrainas spēki piektdien ziņoja, ka apturējuši Krievijas armiju Harkivas frontes sektorā un veic pretuzbrukumus. Piektdienas naktī Ukraina veica raķešu triecienus Krimai.

Jauna robežas aizsardzība

Baltijas valstis, Polija, Somija un Norvēģija vienojušās izveidot dronu sienu, lai aizsargātu savas robežas, piektdien pēc tikšanās Rīgā ar kolēģiem paziņoja Lietuvas iekšlietu ministre Agne Bilotaite. Viņa teica, ka dronu siena, kas stiepjas no Norvēģijas līdz Polijai, ir pilnīgi jauna lieta. Tās mērķis ir izmantot dronus un citas tehnoloģijas pret nedraudzīgu valstu provokācijām un novērst kontrabandu.

Izraēla neievēro ANO tiesas rīkojumu

Palestīniešu teroristiskā organizācija Hamās svētdien izšāvusi vismaz astoņas raķetes uz Telavivu. Iepriekš uz Telavivu no Gazas šāva pirms četriem mēnešiem. Izraēla īstenoja militāro operāciju Gazas joslā Rafahas pilsētā, neraugoties uz ANO Starptautiskās tiesas rīkojumu to pārtraukt.

IR aktuāli

Kā Rīgas Tehniskās universitātes mācībspēki pēta izcilā arhitekta Eižena Laubes mantojumu, stāsta Māra Miķelsone. Pētnieki cer uz sabiedrības atsaucību, lai Laubes urnu no ASV atgādātu mājās.

Eiropas nacionālo kultūras institūtu  rezidente Kamilla Mordhorsta intervijā Vilim Kasimam teic, ka kultūra palīdzēs pasaulei pārvarēt ģeopolitiskās un klimata krīzes.

Vineta Vilcāne radījusi lietotni Vasals!, kas palīdzēs apgūt latgaliešu rakstītās valodas noteikumus. Agnesei Meierei viņa stāsta, kā radās ideja par to.

Vēl

Par pasaules čempioniem hokejā svētdien kļuva Čehijas izlase, kas ar 2:0 pārspēja Šveici, bet bronzas medaļas tika Zviedrijas izlasei, kas ar 3:2 uzvarēja Kanādu.

Lietuvā svētdien notika prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā sacentās pašreizējais prezidents Gitans Nausēda un premjerministre Ingrīda Šimonīte. Provizoriskie rezultāti rādīja, ka par Nausēdu bija balsojuši 76%, par Šimonīti – 22%.

ASV 23.maijā paziņoja par jaunu vīzu ierobežojumu politiku Gruzijai un attiecību pārskatīšanu ar šo valsti pēc tam, kad parlaments pieņēma likumu par ārvalstu ietekmes mazināšanu.

ANO Ģenerālā asambleja noteica 11.jūliju par Srebrenicas genocīda piemiņas dienu. Lēmumu nosodīja Serbija. 1995.gada jūlijā vairāk nekā 8000 Bosnijas musulmaņu vīriešu un zēnu Srebrenicā noslepkavoja Bosnijas serbu armija.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa noraidīja Gruzijas eksprezidenta Mihaila Saakašvili sūdzību par divām pret viņu ierosinātām krimināllietām. Gruzijā viņš izcieš deviņu gadu cietumsodu.

86 gadu vecumā miris fotogrāfs, fotovēsturnieks, daudzu grāmatu autors un viens no Latvijas Fotogrāfijas muzeja izveidotājiem Pēteris Korsaks.

Nams Rīgā, Valmieras ielā, iespējams, dedzināts ļaunprātīgi. Tas aizdedzies divreiz – 21. un 23.maijā. Namu bija plānots izsolīts, informē Rīgas domes Dzīvojamo māju privatizācijas komisijā.

Kannu kinofestivāla galveno godalgu Zelta palmas zaru sestdien saņēma režisora Šona Beikera filma Anora.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga skaidroja, kāpēc pietiekami ātri netiek sarautas ekonomiskās saites ar agresorvalstīm Krieviju un Baltkrieviju. Žurnālisti arī pētīja, kāpēc bijušā prezidenta Levita ideja ieviest iedzīvotāju padomes daudzviet nav īstenojusies. Raidījums stāstīja, ka nav skaidrības par vakanto Satversmes tiesas tiesneša amatu, kurai kandidāts jānosauc Ministru kabinetam. Raidījums informēja, ka no Latvijas aizbēdzis uzņēmējs, kurš palīdzēja Krievijā ievest ieroču rūpniecībai noderīgu iekārtu.

LTV raidījums de facto informēja, ko nozīmē Saeimas lēmums virzīt tālāk Rēzeknes domes atlaišanas likumprojektu. Raidījums stāstīja, ka Saeima sāks vērtēt pirmos priekšlikumus, kā kontrolēt mākslīgā intelekta lietošanu vēlēšanu aģitācijā. Žurnālisti skaidroja, kāpēc vides dienestus uztrauc sankcijām pakļautā Krievijas oligarha Dmitrija Mazepina uzņēmuma Latvijas glabātavās iestrēgušās vairāk nekā 120 000 tonnu minerālmēslu. Raidījums skaidroja, kāpēc policija interesējas par Balvu novada Šķilbēnos ieplānoto saules paneļu parku uz zemnieku saimniecības Kotiņi zemes.

Šodien

Aizsardzības ministrija informēs par nozares aktualitātēm.

Starptautiskā enerģētikas aģentūra iepazīstinās ar rekomendācijām Latvijas enerģētikas politikas attīstībai.

Viedokļi

Ints Grasis, izdevniecības Kurzemes Vārds vadītājs un laikraksta redaktors. Mediju digitalizācija – stāsts par darīšanu.

Anželika Litvinoviča, Mediju attīstības un pētniecības centra pētniece. Kā Krievijas centieni reanimēt padomju čeku ietekmē Latviju un visu Eiropu?

Paplašini apvārsni

Vai daži lidojumu maršruti ir vairāk pakļauti turbulencei nekā citi? Kā situāciju ietekmē klimata pārmaiņas?

Galvu reibinošs skats

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +15 – +26C, neliels mākoņainums, bez nokrišņiem, ZA, D – DA vējš 2 – 3 m/s;

accuweather +12 – +29C, pārsvarā mākoņains un ļoti silts, Z – ZA, D – DA vējš 1 – 4 m/s;

yr +18 – +29C, saule mīsies ar mākoņiem, Z – ZA, D – DA vējš 1 – 3 m/s.

Vārda dienu svin:

Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta