Medicīnā ārkārtēja situācija; apstiprina vakcīnu pret malāriju; Nobela prēmija literatūrā Gurnam

Lēmumi lēni nāk

Valdība ceturtdien vēl neizlēma par pasākumiem Coid – 19 epidēmijas ierobežošanai. Krīzes vadības padomes sēde, kas sākās plkst. 15.00, turpinājās arī pēc pusnakts. Valsts operatīvā medicīniskā komisija ceturtdien nolēma medicīnas nozarē izsludināt ārkārtējo situāciju. Tas nozīmē, ka ārstniecības iestādes būs pilnvarotas brīvāk rīkoties ar saviem resursiem un var atlikt plānveida pakalpojumus. Pašvaldības policija Rīgā pastiprināti kontrolēs Covid-19 noteikumu ievērošanu. Latvija varētu lūgt starptautisko palīdzību Covid-19 slimnieku aprūpei, kad slimnieku skaits stacionāros pārsniegs 1000, ceturtdien teica veselības ministrs Daniels Pavļuts. Viņš arī aicināja cilvēkus ziņot par viltus potēšanu pret Covid-19Covid-19 saslimstība Latvijā sasniegusi visu laiku augstāko atzīmi – 732 uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Aizvadītajā diennaktī atklāti vēl 1752 inficēšanās gadījumi, 10 slimnieki miruši. Stacionēto Covid – 19 slimnieku skaits pārsniedzis 700.

Vakcīna arī pret malāriju

Pasaules veselības organizācija trešdien apstiprināja un ieteica lietošanai pasaulē pirmo vakcīnu pret malāriju. Šī slimība ik gadu nogalina vairāk nekā 400 tūkstošus cilvēku, visvairāk Āfrikā. Vakcīnas efektivitāti pierādīja pirms sešiem gadiem, sekoja izmēģinājumi Ganā, Kenijā un Malāvijā, un tagad tā ir apstiprināta plašai lietošanai.

Atzinība par patiesumu

Nobela prēmija literatūrā ceturtdien piešķirta tanzāniešu rakstniekam Abdulrazakam Gurnam. Apbalvojums viņam piešķirts par darbiem – desmit romāniem un daudziem stāstiem –, kuri vēsta par “koloniālisma sekām un bēgļa likteni starp dažādām kultūrām un kontinentiem”.

IR aktuāli

Vēl

Pret Saeimas deputātu Ralfu Nemiro (Neatkarīgie) KNAB sācis kriminālprocesu pēc Krimināllikuma normas par kukuļdošanu. Nemiro noliedz, ka būtu pārkāpis likumu.

Satversmes tiesa ceturtdien nosprieda, ka Satversmei neatbilst Ceļu satiksmes likuma norma, ka zemes īpašniekam ir pienākums maksāt par inženierbūvju pārvietošanu savā īpašumā.

Eiropas Parlaments ceturtdien pauda solidaritāti ar ES dalībvalstīm, kuras skārušas Baltkrievijas hibrīduzbrukumi, un aicināja sūdzēt Aleksandra Lukašenko režīmu Starptautiskajā tiesā.

NATO ceturtdien nolēma izraidīt astoņus Krievijas misijas darbiniekus un likvidēt vēl divus amatus Krievijas pārstāvniecībā alianses birojā Briselē.

Saeima ceturtdien konceptuāli atbalstīja iespēju saņemt sociālo rehabilitāciju karavīriem un zemessargiem, kuri atgriežas no starptautiskajām operācijām.

Valdības krīzi Austrijā izraisījusi korupcijas izmeklēšana pret kancleru Sebastianu Kurcu, kura vadītās Tautas partijas birojā policija trešdien veica kratīšanu.

Vācijā ceturtdien sāka tiesāt 100 gadus vecu bijušo koncentrācijas nometnes sargu, kuru tur aizdomās par līdzdalību 3518 ieslodzīto slepkavībās.

IR aktuāli

Lai dzīvo jaunākās ziņas! Kristīne Simsone vērtē filmu Emīlija. Latvijas preses karaliene.

Šodien

Rīgas pilī notiek konference Valoda – tas ir darbības vārds. Valsts valoda 21. gadsimta Latvijai.

Satversmes tiesa rīko vebināru 9. un 12. klašu skolēniem Kā vārda brīvība stiprina demokrātisku sabiedrību?.

Bērnu slimnīcas fonds rīko starptautisku konferenci par bērnu un pusaudžu mentālās veselības aktualitātēm.

Viedokļi

Reinis Āboltiņš, enerģētikas eksperts, Rīgas Tehniskās universitātes doktorants. Energoresursu ēna aiz inflācijas

Līva ZorgenfreijaSwedbank galvenā ekonomiste. Izjaukts pieprasījuma un piedāvājuma līdzsvars

Šonedēļ Šķiltavā

Par pasākumiem Covid-19 dramatiskā pieauguma ierobežošanai valdība debatēja līdz vēlai nakts stundai. Ievas Jakones, Aivara Ozoliņa un Paula Raudsepa vērtējumu piektdienas agrā pēcpusdienā atradīsiet šeit.

Kultūra

8. oktobrī Latgales vēstniecībā Gors notiks ASV laikmetīgās baleta trupas Complexions dejas izrāde Star Dust.

8. oktobrī Lielajā ģildē notiks LNSO sezonas atklāšanas koncerts LNSO, Bēthovens un Kazadesī.

8. un 9. oktobrī kultūras ēkā Hanzas perons notiks nepieradinātās mūzikas festivāls Skaņu mežs.

9. oktobrī Nacionālajā teātrī notiks iestudējuma Perfektā teikuma nāve pirmizrāde.

Paplašini apvārsni

Vai mums vajag “trešo vakcīnu”? Vai tā nav vakcīnu izniekošana? Vai “balstvakcīna” nevar mazināt pirmo divu pošu sniegto aizsardzību? Neatbildētu jautājumu ir negaidīti daudz.

Dots devējam atdodas

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +6 – +11C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokršņiem, D vējš 2 – 3 m/s

accuweather +2 – +13C, lielākoties saulains, D vējš 2 – 4 m/s

yr +6 – +14C, pārsvarā saulains, D – DA vējš 2 – 4 m/s

Vārda dienu svin:

Aina, Anete

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu