Gruzijas prezidente gatava sludināt referendumu; Zviedrija sola palīdzību Ukrainai; nesaimnieciski ar mežu resursiem

Protesti turpinās

Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili trešdien aicināja protestētājus vākt parakstus, lai viņa varētu rīkot referendumu par valsts turpmāko ārpolitisko kursu pēc tam, kad valdošās partijas Gruzijas sapnis kontrolētais parlaments otrdien atcēla prezidentes veto ārvalstu ietekmes likumam. Saskaņā ar Gruzijas konstitūciju prezidentam ir tiesības izsludināt konsultējošu referendumu, ja ir savākti vismaz 200 000 pilsoņu paraksti. ES un ASV jau brīdināja, ka likuma stāšanās spēkā var apdraudēt Gruzijas eirointegrācijas kursu.

Somi ļauj šaut uz mērķiem Krievijā

Zviedrija trešdien solīja sniegt Ukrainai militāro palīdzību 1,15 miljardu eiro apmērā. Ukrainai ir tiesības aizsardzības nolūkos izdarīt triecienus uz Krievijā esošiem mērķiem ar Somijas dotajiem ieročiem, trešdien paziņoja Somijas ārlietu ministre Valtonena. Francijas prezidents Makrons otrdien vizītē Vācijā atbalstīja iespēju Kijivai neitralizēt Krievijas karabāzes ar Rietumu ieročiem. Baltkrievijas diktators Lukašenko parakstījis dekrētu, ar kuru aptur Baltkrievijas dalību līgumā, kas ierobežo konvencionālo bruņoto spēku izvietošanu Eiropā.

Bēdīgi secinājumi

Pašvaldības ar to rīcībā esošajiem mežu resursiem rīkojas nesaimnieciski, secinājusi Valsts kontrole revīzijā piecās pašvaldībās. Tām nav pilnīgu datu par 63% jeb 5451 hektāru meža resursu. Nepienācīgas mežu apsaimniekošanas dēļ pašvaldības nākotnē zaudē iespēju gūt daudz lielākus ienākumus. Piecas revidētās pašvaldības no meža resursiem ik gadu varētu gūt ieņēmumus no 1,7 līdz 3,4 miljoniem eiro.

IR aktuāli

Kā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības izmeklētājiem unikālā eksperimentā izdevās pieķert tās pasūtītājus, kā rit tiesvedība, kurā liecinieki saņem draudus, stāsta Baiba Litvina.

Kāpēc Ukrainas uzvara neizbeigs Krievijas karu, ko tad darīt, Aivaram Ozoliņam atklāj Ukrainas Aizsardzības reformu centra priekšsēdētājs Oleksandrs Daņiļuks.

Deviņgadīgo Rūdolfu Maguru pērn uz šosejas notrieca auto. Rūdolfs izdzīvoja, bet ārstēšanai nepieciešama palīdzība. Agnese Meiere stāsta, ka viņa atlabšanai un ģimenes atbalstam Baložos rīko labdarības koncertu.

Vēl

ASV Baltais nams trešdien paziņoja, ka Izraēlas darbības Gazas joslas Rafahas pilsētā nepārkāpj ASV noteiktās sarkanās līnijas. Vašingtona arī uzmanīgi seko līdzi Izraēlas izmeklēšanai par svētdien notikušo uzbrukumu palestīniešu nometnei.

Gaisa temperatūra Indijas galvaspilsētā Deli trešdien sasniedza rekordaugstu līmeni – plus 50,5°C. Varasiestādes brīdināja par dzeramā ūdens trūkumu pilsētā.

Policija trešdien veica kratīšanas Eiropas Parlamenta birojos Strasbūrā un Briselē saistībā ar Krievijas savervētajiem deputātiem. Viņiem ar Voice Of Europe tīmekļa vietnes starpniecību bija jāveicina Krievijas propaganda.

Augšdaugavas novada Līksnas pagastā šogad dzēsti astoņi ugunsgrēki. Lielākais 2,2 ha platībā dzēsts 28.maijā. Valsts meža dienests uzskata, ka ugunsgrēku izcelsme ir ļaunprātīga dedzināšana.

Lietuvas valdība trešdien atbalstīja pērn ieviestās banku solidaritātes nodevas termiņa pagarināšanu līdz 2025.gada beigām.

Ziemeļkoreja nometusi vismaz 260 gaisa balonus ar atkritumiem Dienvidkorejā. Seulas varasiestādes brīdinājušas iedzīvotājus palikt mājās.

Islandē trešdien iedzīvotāji evakuēti no Zilās lagūnas ģeotermālā kūrorta un tuvējās Grindevīkas pilsētiņas jauna vulkāna izvirduma dēļ.

Šodien

Rīgā norisināsies augsta līmeņa diskusija par starptautisko drošību un riskiem, atzīmējot NATO 75.gadadienu.

Valsts kontrolieris Edgars Korčagins pirmo reizi amatā uzrunās Saeimu un sniegs ieskatu Valsts kontroles paveiktajā un nākotnes prioritātēs

Medicīnas sabiedrība ARS vērs durvis rekonstruētajam stacionāram Rīgā vēsturiskajā Sarkanā Krusta slimnīcā.

Viedokļi

Maija Krastiņa, biedrības Naktsmieru dibinātāja un vadītāja. Kur ir Cilvēku ministrija?

Māris Kūlis, filozofs. “Hamās” un Izraēla: bet ko tālāk?

Paplašini apvārsni

Ja gribat no visa atpūsties…

Relaksējošs video – sunīte ar savu mazuli čuč braucienā līdzās saimniekam.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +14 – +25C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, A – DA vējš 2 – 3 m/s;

accuweather +15 – +28C, pārsvarā mākoņains un ļoti silts, pēcpusdienā lietus, A – DA vējš 2 – 3 m/s;

yr +18 – +29C, saule mīsies ar mākoņiem, A – DA, D vējš 1 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Vitolds, Lolita, Letīcija