Beļģija Ukrainai dos F-16; Gruzijas parlaments otrreiz apstiprina “Krievijas likumu”; pārtrauc sadarbību ar Krievijas atbalstītājiem

Krievija nolaupījusi ukraiņu žurnālisti

Ukrainas prezidents Zelenskis otrdien aicināja ASV prezidentu Baidenu piedalīties jūnija vidū Šveicē plānotajā miera samitā. Ukraina un Beļģija otrdien parakstīja drošības līgumu, kas paredz 30 ASV ražoto iznīcinātāju F-16 piegādi, lai stiprinātu Kijivas aizsardzības spējas. Šogad Ukrainai paredzēti vismaz 977 miljoni eiro Beļģijas militārās palīdzības. ES augstais pārstāvis ārlietās Borels uzskata, ka Ukrainai jāļauj izmantot rietumvalstu piegādātos ieročus arī pret mērķiem Krievijā. Krievijas varasiestādes apstiprinājušas, ka nolaupījušas ukraiņu žurnālisti Viktoriju Roščinu un tur viņu gūstā jau gadu.

Protestētājus neņem vērā

Par spīti plašajiem protestiem Gruzijas parlaments otrdien apstiprināja likumu par ārvalstu ietekmes ierobežošanu, sauktu par “Krievijas likumu”. Deputāti ar 84 pret četrām balsīm pārvarēja prezidentes Salomes Zurabišvili uzlikto veto. Likums paredz, ka nevalstiskajām un plašsaziņas līdzekļu organizācijām, kas saņem vairāk nekā 20% ārvalstu finansējuma, būs jāreģistrējas kā organizācijām, kas darbojas ārvalsts interesēs.

Kauns par 10 uzņēmumiem

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera pārtraukusi sadarbību ar desmit uzņēmumiem, kas vairāk nekā divus gadus pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā joprojām turpina nodarboties ar eksportu uz Krieviju.

IR aktuāli

Aivars Ozoliņš piedalījās gadskārtējā Lennarta Meri konferencē. Ko tur sprieda par karu Ukrainā, Krieviju un Rietumu atbalstu?

Uzņēmuma Cole-TAC Europe ražotie šaušanas sporta aksesuāri gūst atzinību visā pasaulē. Mārtiņš Galenieks viesojās ražotnē Sarkandaugavā.

Mākslinieka Ernesta Kļaviņa zīmējums Viltus līdzība.

Vēl

Latvijas prezidents Rinkēvičs otrdien tikās ar Lielbritānijas karali Čārlzu III un uzaicināja viņu un karalisko ģimeni apmeklēt Latviju.

Otrdien Izraēlas tanki ieņēmuši Gazas joslas Rafahas pilsētas centru. Pārvietoto personu nometnē, kur svētdien Izraēlas triecienā gāja bojā 45 cilvēki, otrdien gājis bojā 21.

NEPLP liegusi pieeju prokremliskam portālam pravda-lv.com, kas izplatīja Latvijai naidīgu informāciju.

Daži desmiti piketētāju otrdien Doma laukumā pie Latvijas Radio pieprasīja nekavējoties slēgt sabiedrisko mediju krievu redakcijas.

Noslēgts un stājies spēkā līgums par jauna tilta pār Salacu izbūvi Salacgrīvā uz Tallinas šosejas. Būvniecības darbus plāno sākt līdz 10.jūnijam.

Sludinājumos par mājdzīvnieku pārdošanu, pirkšanu, atdošanu un dāvināšanu no jūlija būs jānorāda informācija par dzīvnieka izcelsmi un veselību, paredz valdības otrdien akceptētie noteikumi.

Policija pabeigusi izmeklēšanu divos kriminālprocesos saistībā ar telefonkrāpšanām. Aizturēti vairāki “naudas mūļi”, kas darbojušies Latvijā un no iedzīvotājiem kopumā izkrāpuši gandrīz 160 000 eiro.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Igaunijas koalīcija otrdien vienojās par valsts budžeta izdevumu samazinājumu par 175 miljoniem eiro. Ne valsts iekšējā drošība, ne aizsardzība no tā necietīšot.

Lietuvas parlamentā otrien notika pirmās gaisa trauksmes mācības. Deputātiem un darbiniekiem 10 minūšu laikā bija jānokļūst ēkas pagrabā.

Tallinas pašvaldība nolēmusi pārtraukt izīrēt biroja telpas Igaunijas pareizticīgās baznīcas Maskavas patriarhātam. Jūlija beigās baznīcēniem jāpamet vecpilsēta.

Norvēģija otrdien oficiāli atzina Palestīnas valsti. Šo soli Norvēģija spēra kopā ar Spāniju un Īriju. Dānijas parlaments otrdien nobalsoja pret Palestīnas valsts atzīšanu.

Lielākā daļa Lietuvas iedzīvotāju neskatās Krievijas TV kanālus, taču 14% joprojām to dara, liecina aptauja.

Somijas transporta infrastruktūras aģentūra no nākamā gada noteiktos ceļu posmos ierobežos braukšanas ātrumu līdz 90 km/h, citos – līdz 80 km/h. Pilotprojekts skars 1800 km valstī.

Zviedrijas meklētais bandu līderis Ismails Abdo aizturēts Turcijā, taču atbrīvots pēc drošības naudas iemaksas, vēsta laikraksts Aftonbladet.

Šodien

Latvijas Universitātē notiks rektora Gundara Bērziņa inaugurācijas ceremonija.

Grupa Saucējas Āgenskalnā, Pāvula Jurjāna mūzikas skolas estrādē, ieskandinās tradicionālo āra dziedāšanas festivālu Dabā.

Tiesa izskatīs krimināllietu pret prokremlisko aktīvisti Jeļenu Kreili, kura savā dzīvesvietā regulāri izvieto Krievijas simboliku un citus karu slavinošus simbolus (LETA).

Viedokļi

Egita Aizsilniece-Ibema, Latvijas inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības Briselē vadītāja. Valstij ir jāturpina radīt priekšnoteikumus zinātņietilpīgo uzņēmumu atbalstīšanai.

Līga Bite, Samsung komunikācijas vadītāja Baltijas valstīs. Jābeidz izlikties, ka par bērnu uzvedību internetā atbildīgs ir kāds cits.

Paplašini apvārsni

Malārijas kartēšana Āfrikā. Klimata pārmaiņu pētījums prognozē, kur nākotnē vairosies slimību pārnēsājošie odi.

Jauna Bēthovena versija

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +14 – +24C, mākoņaini, neliels lietus, D – DR vējš 3 m/s;

accuweather +14 – +27C, pārsvarā mākoņains un ļoti silts, pēcpusdienā lietus, D – DA, R – ZR vējš 2 – 4 m/s;

yr +18 – +29C, sagaidāms negaiss, D – DA, R – ZR vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Maksis, Maksims, Raivis, Raivo