Atbalsta Ukrainu; Francijā vardarbīgi protesti; tiesā nonāk lieta par Baronielas remontu

500 miljoni un sankciju pagarinājums

Francija un Vācija aicināja Krieviju mazināt spriedzi, kas izveidojusies starp Maskavu un Kijevu pēc pagājušajā svētdienā notikušā Kerčas incidenta. EK apstiprināja 500 miljonu eiro piešķiršanu Ukrainai no jaunās makrofinansiālās palīdzības programmas. Nauda paredzēta valsts ekonomikas stabilizācijai. Eiropadomes prezidents Tusks piektdien paziņoja, ka ES decembrī pagarinās sankcijas pret Maskavu tās agresijas dēļ pret Ukrainu.

Makronam jādzēš nemieri

Francijas prezidents Makrons svētdien pēc atgriešanās no G20 samita sasauca ārkārtēju drošības apspriedi par vardarbīgajiem protestiem sestdien pārsvarā Parīzē, kuros vairāk nekā 100 cilvēku tika ievainoti. To skaitā bija 23 kārtības sargi. Makrons pieļāva ārkārtas stāvokļa izsludināšanu. Protesti pret degvielas nodokļa palielināšanu un dzīves dārdzību sākās pirms vairāk nekā divām nedēļām.

Likumsakarīgas sekas

Prokuratūra tiesai nodevusi krimināllietu par dokumentu viltošanu ceļa seguma atjaunošanā Rīgā, Krišjāņa Barona ielā. Lietā apsūdzētas sešas personas. To skaitā ir bijušais RD Satiksmes departamenta būvdarbu vadības nodaļas vadītājs Uģis Broža un pašreizējais nodaļas vadītāja vietnieks Jānis Spriņģis.

Vēl

Latvijas IKP gada griezumā audzis par 4,7%, bet pret iepriekšējo ceturksni — par 1,7%, piektdien paziņoja CSP. Faktiskajās cenās IKP bija 7,8 miljardi eiro.

KNAB ierosinājis Latgales tiesas apgabala prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret 23 personām lietā par valsts valodas apliecību tirgošanu.

Piektdien ASV, Kanādas un Meksikas līderi parakstīja jaunu brīvās tirdzniecības līgumu, kas aizstāj Ziemeļamerikas brīvās tirdzniecības līgumu. Līgums vēl jāratificē visu trīs valstu parlamentiem.

Pēc sestdienas tikšanās starp abu valstu prezidentiem ASV nolēma uz 90 dienām apturēt no gadumijas paredzēto muitas tarifu paaugstināšanu Ķīnas ražojumiem divsimt miljardu dolāru vērtībā.

Piektdien 94 gadu vecumā mira 41. ASV prezidents Džordžs Bušs vecākais.

81 gada vecumā miris dramaturgs, 5. un 6. Saeimas deputāts Pauls Putniņš.

Pāvests Francisks svētdien Vatikānā iededza Adventa pirmās svētdienas sveci par konfliktu upuriem visā pasaulē un īpaši par bērniem kara izpostītajā Sīrijā.

Koalīcijas veidošana

Piektdien un sestdien notikušās premjera amata kandidāta Gobzema (KPV LV) valdības veidošanas sarunas aizēnoja fakts, ka Gobzemam nav pielaides valsts noslēpumam. Ja tā būtu, vienoties par valdībai darāmiem darbiem būtu vieglāk. Prezidents Vējonis piektdien paziņoja, ka neredz iemeslu mainīt kārtību pielaides valsts noslēpumam saņemšanas kārtību un šā iemesla dēļ netaisās tikties ar partijām.

Sestdien Gobzems teica, ka partija sarunās esot elastīga. Nākamnedēļ partijas tikšoties biežāk, pat vairākas reizes dienā. Attīstībai/Par! līderis Pūce atzina, ka iesākta dziļāka diskusija par darbiem un partijām esot daudz kopīga. Šķēršļus valdības veidošanai neliks arī ZZS. Savukārt Jaunā Vienotība partiju sarunas novērtēja kā nerezultatīvas un nekonkrētas.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga svētdien stāstīja, ka Zolitūdes traģēdijā cietušie ir nobažījušies par valdības veidotāja Gobzema atteikšanos no viņu aizstāvēšanas un to, ka advokātu birojs Vilgerts pārņēmis viņa klientu aizstāvību. Tāpat raidījums pētīja, kāpēc vismaz 10 pašvaldībām ir vienādas prasības ielu apgaismojuma uzlabošanas konkursos un vai šo konkursu uzvarētāji jau nav iepriekš sarunāti. Žurnālisti arī skaidroja, ka zviedru kompānijas meitas uzņēmums Eolus Zemgalē vērienīgo vēja parku gatavojas pārdot tālāk. Nesen 80 ha vēja parkam domātās zemes iegādājusies SIA Īves grupa un darījumam tuvu stāvējis satiksmes ministra Auguļa tēvs Māris.

LTV raidījums de facto skaidroja, kādas problēmas valstī var rasties ar “pagaidu budžetu”. Raidījums arī vaicāja Šleseram, vai Gobzems ir viņa favorīts Ministru prezidenta amatam. Žurnālisti arī noskaidroja, ka kāds Krievijas militārās industrijas pārstāvis nopircis ēku stratēģiski nozīmīgā vietā pie Rīgas lidostas.

Šodien

Valsts kontrole publiskos revīzijas ziņojumu “Vai, pārvadājot skolēnus, pašvaldībām jāpelna “nauda, kas tiem seko?””.

Notiks valdības ārkārtas sēde, kurā apspriedīs ANO Migrācijas kompaktu pirms starpvaldību konferences Marokā.

Biedrība Bezvests.lv iepazīstinās ar mobilo lietotni, kurā paredzēts koordinēt pazudušo meklēšanu un informēt par pazudušajiem cilvēkiem (LETA).

Viedokļi

Cehs.lvPēdējais viedoklis par Eviju Vēberi.

Iveta Liniņa, augstskolas Turība docētāja, mārketinga eksperte. Interneta pakalpojumiem agresīvs mārketings un izpratnes trūkums par klientu attiecībām.

Paplašini apvārsni

Plastmasa ir kļuvusi par neatņemamu mūsu dzīves daļu. Pēc desmitiem gadu tagad sākusies cīņa pret tās izmantošanu. Kāpēc?

Ziemeļblāzma simfonijā

Dators pārtulkoja ziemeļblāzmas krāsas un kustības mūzikā, bet komponists un “ziemeļblāzmu mednieks” Hjētils Skūgle no tā radīja simfoniju.

3 laika prognozes Rīgai:

meteoprog -6 – 2C, apmācies, ar nelieliem nokrišņiem, D – DA vējš 6 – 7 m/s;

accuweather 3C, apmācies, neliels lietus, auksts, D – DA vējš 5 m/s;

yr -3 – 2C, apmācies, nelieli nokrišņi, D – DA vējš 5 m/s.

Vārda dienas svin:

Evija, Raita, Jogita

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: svarigakais@irir.lv

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu