Apmainās karagūstekņiem; Rīgas dome pieņem šāgada budžetu; valdībai jālemj par palīdzību Rēzeknei

Šolcs mudina uz lielāku atbalstu Ukrainai

Krievija un Ukraina trešdien apmainījušās ar karagūstekņiem. Krievija apgalvo, ka katra puse atguvusi 195 karavīrus, bet Ukrainas prezidents Zelenskis paziņoja, ka atgriezti 207 karavīri un civiliedzīvotāji. Kijiva apšauba, ka pagājušajā nedēļā Belgorodas tuvumā nokritušajā Krievijas lidmašīnā bija Ukrainas karagūstekņi. Vācijas kanclers Olafs Šolcs trešdien Bundestāgā paziņoja, ka no ES valstīm nepieciešams lielāks atbalsts Ukrainai. Aicinājumā, kas publicēts Financial Times, viņam pievienojušies Dānijas, Igaunijas, Nīderlandes un Čehijas premjerministri.

Deficīts būs

Rīgas dome trešdien pieņēma pašvaldības šāgada budžetu. Tajā izdevumi ir par nepilniem 200 miljoniem eiro lielāki nekā ieņēmumi. Ieņēmumi plānoti 1,4 miljardu eiro, izdevumi – vairāk nekā 1,5 miljardu eiro. Budžeta tēriņu starpību – 191 miljonu eiro – plānots finansēt no budžeta atlikuma un aizņēmumiem. Vislielākais tēriņu pieaugums ir drošībai un izglītībai, bet ielām, tiltiem un veloceļiem, salīdzinot ar pagājušo gadu, tēriņi pieaugs par 5%.

Bartaševičs neuzņemas atbildību

Finanšu ministrija piedāvās valdībai lemt par aizdevumu līdz 5 miljoniem eiro grūtībās nonākušajai Rēzeknes pašvaldībai. Ja nebūs progresa finanšu stabilizēšanā vai līdz 21.februārim dome nepieņems sabalansētu gada budžetu, ministrija lūgs vērtēt domes atbildību. No amata atstādinātais Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs (Kopā Latvijai) savu atbildību par situāciju neatzīst.

IR aktuāli

Latvijas Pasts šogad plāno slēgt vairāk nekā simt nodaļu reģionos – esot zema rentabilitāte un nepieciešams modernizēties. Cilvēki ir sašutuši, ministrs reformu liek steidzami pārskatīt, izpētījusi Ilze Šķietniece.

Mācību gada vidū skolās trūkst vairāk nekā 200 skolotāju. Kāpēc jaunie pedagogi raksta atlūgumus? Vai šo situāciju palīdzēs mainīt jaunais pedagogu atlagojuma modelis, izzina Gunita Nagle.

Latgalistikas eksperte un dzejniece Ilze Sperga sacēla diskusiju sociālajos tīklos, dalīdamās ar savu pasniedzējas pieredzi LU Humanitāro zinātņu fakultātē. Intervijā Andai Burvei-Rozītei viņa stāsta, kā nostiprināt latviešu valodu 21.gadsimtā.

Vēl

Valsts prezidents Rinkēvičs trešdien Ukrainas prezidenta kundzei Olenai Zelenskai apliecināja Latvijas atbalstu Ukrainai un gatavību sekmēt uz Krieviju deportēto ukraiņu bērnu atgriešanu.

Eiropas Komisija trešdien rosinājusi vēl par gadu pagarināt Ukrainas preču brīvu pieeju ES tirgum.

Krievija Ukrainas austrumos un anektētajā Krimā ir pārkāpusi starptautiskās konvencijas par terorisma finansēšanas apkarošanu un visu veidu rasu diskriminācijas izskaušanu, trešdien nolēmumu paziņoja ANO Starptautiskā tiesa Hāgā.

Sabiedrības iniciativu vietnē Manabalss.lv sākusies iedzīvotāju parakstu vākšana, lai apturētu lēmumu slēgt vairāk nekā 100 pasta nodaļas visā Latvijā.

Lai nomierinātu protestējošos lauksaimniekus, Eiropas Komisija trešdien paziņoja, ka atlikts lēmums par zemes atstāšanu atmatā, lai veicinātu bioloģisko daudzveidību.

Zviedrijas policija Stokholmā pie Izraēlas vēstniecības trešdien iznīcinājusi bīstamu priekšmetu. Izraēlas vēstnieks paziņoja, ka tas bijis uzbrukuma mēģinājums.

Policija viensētā Latgalē, Augšdaugavas novadā, atklājusi metamfetamīna laboratoriju. Aizturētas trīs personas, meklēšanā vēl divas, tai skaitā no ārzemēm piesaistīts ķīmiķis.

Šodien

Nacionālajā bibliotēkā notiks starptautiska konference Russia’s War on Children, kurā spriedīs par iespējām Ukrainai atgūt Krievijas nolaupītos bērnus.

Saeima galīgajā lasījumā lems par grozījumiem Sporta likumā, kas paredz liegt Latvijas komandu valsts izlasēm spēlēt ar Krievijas un Baltkrievijas valsts izlasēm.

No 1.februāra iebraukšanas maksa Jūrmalā būs 3 eiro līdzšinējo 2 eiro vietā un būs spēkā visa gada garumā.

Viedokļi

Sanita Bajāre, Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja. Eiro desmitgade – ko esam ieguvuši, kam jāgatavojas turpmāk?

Nils Josts, Rīgas domes deputāts, Sociālo jautājumu komitejas pārstāvis. Par bezpajumtnieku nepiedzimst.

Paplašini apvārsni

Kas ir mikromiegs jeb snauda, kas ilgst nedaudzas sekundes, un vai tas var signalizēt par kādām problēmām?

Paspēlēsimies šodien?

Kāds vīrs zoodārzā jauki rotaļājas ar ūdru. Kuram šī spēle tīk labāk?

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +1 – +4C, mākoņains, neliels lietus, R – DR vējš 6 – 8 m/s;

accuweather -1 – +5C, mākoņains un vējains, palaikam lietus, R – DR vējš 5 – 9 m/s;

yr +2 – +5C, apmācies, nokrišņi, R – DR vējš 5 – 9 m/s.

Vārda dienu svin:

Brigita, Indra, Indris, Indars