Vienojas par iesaldētiem Krievijas aktīviem; uzlabojas korupcijas uztveres indekss; bargs sods pašvaldības vadītājam

Vai Zelenskis grib atlaist Zalužniju?

27 ES dalībvalstu pārstāvji pirmdienas vakarā vienojušies par priekšlikumu izmantot iesaldēto Krievijas aktīvu ģenerēto peļņu, lai atbalstītu Ukrainas atjaunošanu. Aptuveni 200 miljardi dolāru no šiem līdzekļiem atrodas Eiropas finanšu iestādēs, galvenokārt Beļģijas klīringa iestādē Euroclear. Pirmdien izplatījās baumas, ka Ukrainas prezidents Zelenskis atlaidis bruņoto spēku komandieri Zalužniju. The Guardian otrdien ziņo, ka Zelenskis lūdzis Zalužniju atkāpties, bet viņš atteicies to darīt. Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sijārto vizītē Ukrainā solījis turpināt sniegt kaimiņvalstij humāno palīdzību.

Sliktāk nekā kaimiņos

Latvijas korupcijas uztveres indeksa rādītājs 2023.gadā un ilgtermiņā uzlabojies, taču pieauguma temps ir lēns, liecina starptautiskās pretkorupcijas organizācijas Transparency International otrdien publiskotie rezultāti. Latvija ieguvusi 60 punktus no 100 un reitingā dala 14.vietu ar Spāniju. Igaunijai ir 76 punkti, Lietuvai – 61 punkts. Reitinga līderes ir Dānija, Somija, Jaunzēlande, Norvēģija. Korumpētākās valstis pasaulē ir Somālija, Venecuēla un Sīrija.

Naudas sods un aizliegums ieņemt amatus

Rīgas rajona tiesa otrdien bijušo Babītes novada pašvaldības uzņēmuma Babītes siltums kapitāla daļu turētāja pārstāvi, tagadējo Mārupes novada domes priekšsēdētāju Andreju Enci (LRA) atzina par vainīgu 37 561 eiro nelikumīgā izmaksāšanā atvaļinājuma kompensācijā un piesprieda viņam 18 900 eiro naudas sodu. Viņam arī atņemtas tiesības divus gadus ieņemt amatus valsts un pašvaldību institūcijās. Spriedumu var pārsūdzēt.

IR aktuāli

Kāpēc Netanjahu ir ieinteresēts ilgstošā konfliktā? Paula Raudsepa komentārs.

Pēc ANO aplēsēm, kara pirmajos divos mēnešos vismaz 1000 bērniem Gazā smago traumu dēļ bez pretsāpju medikamentiem amputēta viena vai abas kājas, stāsta The Washington Post žurnālisti.

Jaunībā Uldis Vangalis sāka audzēt cukurbietes, lai varētu nopirkt televizoru. Tagad izaugsme nav apstājusies. Zemnieku saimniecībā Sniedzes Jelgavas novadā viesojās Mārtiņš Galenieks.

Vēl

Valdība otrdien VID ģenerāldirektora amatā apstiprināja Baibu Šmiti-Roķi, kas izraudzīta atklātā konkursā. Viņa darbu sāks no 13.februāra.

Latvijā neaizliegs Krievijas un Baltkrievijas graudu tranzītu uz citām ES dalībvalstīm, otrdien pēc valdības sēdes sacīja zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS).

Izraēlas premjerministrs Netanjahu otrdien paziņoja, ka neatbalsta vienošanos par uguns pārtraukšanu, kas paredz palestīniešu ieslodzīto atbrīvošanu vai Izraēlas karaspēka izvešanu no Gazas joslas. Hamās līderis Ismails Hanijs esot gatavs apspriest šos priekšlikumus.

Par 2023.gada vārdiem valodnieki otrdien izvēlējušies “atdēvēt, atdēvēšana”, ar nozīmi pārdēvēt, atjaunojot. Par gada nevārdu – “tolerēt”, bet par jaunvārdu “sāļvira” iecelta soļankas vietā.

Otrdien 262 kvadrātmetru platībā dega 1909.gadā celtais Kaķu nams Vecrīgā. Jūgendstila ēka ir kultūrvēsturiski vērtīgs objekts.

Otrdien apstiprināta jaunā Liepājas teātra valde. No 1.februāra pienākumus sāks pildīt bijusī Liepājas teātra valdes locekle Eva Ciekurze un režisors Valters Sīlis.

Miljardierim Īlonam Maskam piederošais medicīnas tehnoloģiju uzņēmums Neuralink pirmo reizi ievietojis smadzeņu implantu cilvēka galvā.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Trīs gadu laikā Lietuvā plānotas 57 valsts līmeņa civilās aizsardzības mācības, lai apgūtu reaģēšanu uz iespējamu uzbrukumu, paredz valsts civilās aizsardzības mācību plāns 2024.–2026. gadam.

Igaunijas Izglītības darbinieku arodbiedrība otrdien paziņoja, ka pirms nedēļas sāktais pedagogu streiks ir beidzies, koalīcija vienojās par līdzekļiem skolotāju atalgojuma celšanai.

Otrdien vizītē Stokholmā ieradās Francijas prezidents Makrons. Plānots, ka valstis vizītes laikā parakstīs līgumus par kodolenerģiju un aizsardzību. Šī ir pirmā Francijas prezidenta vizīte 24 gadu laikā Zviedrijā.

Bijušais Igaunijas Centra partijas priekšsēdētājs un kādreizējais premjerministrs Jiri Ratass pirmdien izstājās no partijas un gatavojas iestāties nacionālkonservatīvajā partijā Tēvzeme.

Pērn Somijas iedzīvotāji atpakaļ atgriezuši 2,2 miljardus dzērienu iepakojumu, kas ir par 39 miljoniem vienību vairāk nekā 2022.gadā.

Norvēģijā trešdien un ceturtdien plosīsies vētra Ingunn. Sarkanais vētras brīdinājums izsludināts centrālajā un rietumu Norvēģijā. Neiesaka atrasties uz ielas.

Šodien

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Rīgas pilī tiksies ar Ukrainas prezidenta kundzi Olenu Zelensku.

Centrālā statistikas pārvalde sāks ikgadējo iedzīvotāju aptauju par ienākumiem un dzīves apstākļiem.

Viedokļi

Mārcis Pelcis, SEB bankas Drošības pārvaldes vadītājs. Finanšu krāpniecība – drauds makam un valsts drošībai.

Paplašini apvārsni

Cik šausmīgi ir darba apstākļi kobalta raktuvēs Kongo Lualabas provincē?

Īsts palīgs

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog 0 – +4C, apmācies, bez nokrišņiem, D – DR vējš 3 – 6 m/s;

accuweather +1 – +5C, apmācies, lietus, D – DR vējš 3 – 6 m/s;

yr +1 – +4C, apmācies un miglains, D – DR vējš 3 – 6 m/s.

Vārda dienu svin:

Tekla, Violeta