Bērnu «mocītājs»

11

Komentāri (11)

Urga 09.10.2022. 08.47

Par pagrabos turēšanu – rēķinot pēc kultūrai atvēlētā finansējuma procentuāli no visiem budžeta izdevumiem, Latvija patiesi ir stabila līdere ES valstu vidū. (24. jūnijs, 2020 Evita Puriņa, Re:Baltica/Re:Chec).
Rīga Eiropas galvaspilsēta, Latvijas prezidentūra. Pasaules koru olimpiāde, Latvijas simtgade….piedevām katru nedēļu bija svētki svēku galā, nauda kultūrā plūda , neskaitot budžetu. Piemēram viens koncerts pie LNB (tehniskais nodrošinājums 180000 + autoratlīdzības 57000 = 23700). Tā bija ļoti liela nauda. Koncerti autoostās, gaļas paviljonos apēda desmitiem tūkstošu. Starp citu, netika uzklausīti pat ievērojami kultūras pārstāvji, kas vēlējās pievērst uzmanību simtgades bezjēdzīgai naudas tērēšanai, viņi tika ignorēti.
Un, kāpēc mēs nerunājam par krievu miljardieru naudu festivālā Rīga Jūrmala, kāpēc Šveices festivālu organizētāju rīcība bija atšķirīga no Rīgas Jūrmalas festivāla, kā to atzīmē V.Matīsa jau minētajā intervijā Brīvības bulvārī.
Nepārspīlēsim, varbūt uzmanīgāk paanalizēsim (ar faktiem), kuras nozares un sabiedrības slāņi tiešām atrodas pagrabos.
P.S.Bet, ja jau matemātika ir tik kaitīga, tad izrādās esam uz pareizā ceļa? Nevajag eksāmenus?
Tāds bija vēstījums?

0
0
Atbildēt

1

    Sskaisle > Urga 10.10.2022. 08.41

    Es jau reiz rakstīju- tāds paradokss,tik liela nauda kultūrai,bet esam tik nekulturāli. Un te es nedomāju,kā smejies ,tikai sevi.

    Rīga2014, Valsts simtgade bija ne tikai izšķērdēšanas=korupcijas kalngals,bet arī sabiedrības nevienlīdzības manifestēšana.

    Man žēl,ka netieku uz Kauņu, bet vēl nemetu plinti krūmos. Gribu pati redzēt kas un kā tur ir. Vasarā mman bija saruna ar lietuviešu jaunu dāmu- tāda pusmāksliniece. Viņa teica,ka viņasprāt,galvenais,,ka Kauņā māksla tika “aizvesta” arī uz mikrorajoniem,pievesta tur klāt tādiem cilvēkiem,kuri dzīvo nabadzībā un ir jau daļēji soviāli degradējušies.

    Jo piekrītu- mums vajag Vāgneta zāli, vajag Osokinus,kuri spēlē miljonāriem un vajag Purvīti,bet – mums sabiedrībā kultūru, elementāru savstarpēju cieņu vajag . Un valsts to neveicina. Tieši otrādi – visa kultūrpolitika ir vērsta uz sabiedrības debilizēšanu,lumpenizēšanu. Smalkam galam Krēmers par miljoniem, nabagiem nakts koncerts novembrī krastmalā ar ākstīšanos ….

    Un tas pišanās romāns, kuru slapjām.mutēm aizstāvēja tādi paši dekadenti pielīdēji….pretīgi pat domāt par to..

    0
    0
    Atbildēt

    0

A.Zagorskis 08.10.2022. 16.29

Berga k-gs pareizi saskata savas nišas problēmas – kvalitatīvu darbinieku trūkumi. Diemžēl tādi Latvijā eksistē visās jomās. Arī Vācijā trūkst kvalitatīvu darbinieku visās jomās. Tikai viņi šo trauksmi neatceļ kopš otrā pasaules kara laika un turpina aktīvi rīkoties šajā virzienā bez mitas. Bet mēs Latvijā gatavojamies “ieskaitēm un eksāmeniem” tikai maija pēdējās nedēļās. ĪSTERMIŅA DOMĀŠANA ir Latvijas galvenā problēma!
Ik pa brīdim skatos vācu vai angļu valodas raidījumus ar intelektuāļiem par pasaules, t.sk. savu valstu attīstību-prognozēm nākamiem 100 gadiem. Kad meklēju latviešu valodā ko līdzīgu, tad neko neatrodu. Varbūt tādi arī ir, tikai tie ir pieejami šauram izredzēto biedru skaitam.
Kas attiecās uz humanitārajiem un eksaktajiem priekšmetiem, tad to pievilcību un pieprasījumu valstī nosaka pirmkārt – tautas ģenētiskais kods, otrkārt – profesijas prestižs un ceturtkārt – atbalsts ģimenē.
Komentējot pirmo – tautas ģenētisko kodu, tad tāds mūsu valstī ir acīmredzams pat ar nepabruņotu aci. To pierāda latviešu kultūras izcilnieku skaits klasiskajā mūzikā, mākslā, literatūrā un teātra jomā, kā arī dziesmu un dejas svētku tradīcijas. Te mūsu tautas kods ir ar lielāko talantu skaitu proporcionāli iedzīvotāju skaitam valstī uz pasaules kopējā fona. Tas ir arī mūsu izdzīvošanas eliksīrs ar gadsimtu spēku, kuru diemžēl nemana Latvijas “Nokijas” meklētāji. Es pat pieļauju, ka līdz brīdim, kamēr Latviešu tautas humanitārais zinību kods nav savijies kopā ar kādas citas valsts eksakto zinību kodu (piemēram ar Singapūras vai Vācijas), mūsu valstī izveidot kaut miniatūru silikona ieleju būtu nedabiski. Lai gan labu piemēru tehniskajā jomā Latvijā netrūkst, tomēr tie ļoti atpaliek skaita ziņā no mākslas un kultūras jomas. Var jau iebilst, ka kultūra ienes mazāk naudas valsts kasē nekā IT joma, bet tā pavisam notiekti konkurē tautas apgarotības, identitātes un laimes koeficienta rādījumos, salīdzinājumā ar tehnisko jomu.
Savukārt runājot par profesijas prestižu, tad te komentāri ir lieki. Skolotājs ir kā saules gaisma visam dzīvajam. Ja nav gaismas – nav arī attīstības. Diemžēl ir skumīgi lasīt uzrakstu Rīgas lidostā – “we are proud to be introvert” un vienlaikus apzināties, ka mūsu inteliģences gaismas nesēji (zinātnieki, mākslinieku un domātāji, kuru vairums patiešām pēc dabas ir introverti cilvēki) dzīvo uz nabadzības sliekšņa. Sanāk, ka mēs no vienas puses lepojamies ar saviem gaismas nesējiem, bet no otras puses, turam viņus pagrabos.
Treškārt, vecākiem ir maldīgs priekštats par to, ka skola audzina bērnu. Bērnu audzina ģimene, bet skola tikai piedāvā iespēju tam attīstīties. Kvalitatīva bērna radīšana sākās jau krietni pirms tā ieņemšanas un turpinās gandrīz līdz bērna pilngadības sasniegšanai. Tas vecākiem nozīmē sava ego norakšana un dzīves pakārtošana nākamajām paaudzēm. To sauc par kvalitatīvu cilvēces evolūciju. Diemžēl mūsu valstī atbalsts kvalitatīvai tautas evolūcijai ģimenēm ir ļoti zems. Rezultātā, bērni meklē sevi pasaulē bez vērtību kodola – ģimenes. Veicot šos eksperimentus virtuālā haosa ietekmē, vieglprātīgi un muļķīgi.
Piekrītu Berga k-gam, ka nākotnē viss būs saistīts ar tehnoloģijām. Tai pašā laikā, ja palasa Nick Bostrom vai Yuval Noah Harari grāmatas par mākslīgā intelekta un bioloģisko tehnoloģiju draudiem cilvēcei, tad rodas vienkāršs jautājums vai vispār ir atbildīgi radīt bērnus šādai nākotnei? Nesen lasīju Cambridge un Google Analytics pētījumu, kurā tika viennozīmīgi secināts, ka – mākslīgais intelekts iznīcinās cilvēci (homo sapiens šī brīža formātā), ja mākslīgā intelekta attīstība noritēs arī turpmāk pēc šī brīža modeļa (atlīdzība par sevis pilnveidošanu).
Tad varbūt mūsu tautas ģenetiskias kods sadarbībā ar tehnoloģijām var pat glābt mūs pašus un pārējo pasauli no homo sapiens iznīcības nākotnē? Bet tam, kā smejies, vajag tieši ilgtermiņa vīzijas un modeļus, kuru Latvijā trūkst un kuru izstrādē vislabāk noder tieši tie “klusie ūdeņi” – mūsu introvertie intelektuāļi ar kuriem lepojamies, bet kurus turam pagrabos.

Nobeigumā vēl trīs svarīgi punkti:

Minhenes tehniskajā universitātē, kura ir labākā tehniskā universitate Vācijā jau pēdējos 20 gadus, obligāts nosacījums skolā studentiem ir spēlēt kādu muzikas instrumentu vai dziedāt, jo tas veicina eksakto priekšmetu labāku apgūšanu.

Loģisks ir arī mathematikas profesora – Edmund Weitz izaicinājums (podcast) par matemātikas ietekmes samazināšanu Vācijas skolās. Tā kā es pats strādāju Vācijā skolā un pasniedzu arī matemātiku, es pilnībā piekrītu viņa novērojumiem un uzskatiem – matemātika ir nesamērīgi izcelta pār citiem priekšmetiem Vācijā. Ir ļoti daudz ģeniālu bērnu, kuri var iztikt bez matemātikas un kuriem tikpat labi padodas citi prekšmeti, bet viņu nākotne nezkāpēc tiek pakļauta matemātikas zīmogam.
https://www.spektrum.de/podcast/spektrum-podcast-warum-so-viele-menschen-mathe-hassen/1965886

Tāpat vienmēr ir jāpatur prātā izglītības korifeja – Sir Ken Robinson vīzijas par izglītību kopumā, kuras teju ir 20 gadus senas. Latvijai kā mazai manevrīgai valstij te ir lielas priekšrocības salīdzinājumā ar to pašu lielo un birokrātisko Vāciju.
https://www.ted.com/talks/sir_ken_robinson_do_schools_kill_creativity

+1
-1
Atbildēt

1

    Sskaisle > A.Zagorskis 10.10.2022. 08.50

    Skumji ne tikai lasīt uzrakstus Rīgas lidostā,bet skumji,ka Rīgas lidostā ir tādas wc,kādas nebija nekad agrāk – netīrītas un smirdīgas kā ….pat nezinu- ojupācijas lsikā tādas bija.
    Lidostā ir jābūt iespējai ,kas tiek reklamēta, ka vari ar savu tukšo ūdenspudeli pieiet pie ūdenskrāna un ielaist tajā dzeramo ūdeni. Tas krāns nekad nav darbojies. Tas uzrsksts – atvainojiet….kā stāv tā stāv gadiem ilgi. Galvenais jau reklamēt. Jā un tur blakus ir wc, ja ieej,tad tūlīt jāmūk laukā….

    Tas uzraksts introvert tomēr skan lepni,salīdzinājumā ar valsts “vārtu” smirdīgo netīrību.

    Kārtējā reize,kad nospriedu- back to ussr.

    Par skolu ,izglītību,zinātni,kultūru klusēju- tā mums ir nozagta. Tā ir miljonāru un viņu kalpu politiķu un ierēdņu namos,pilīs,uzdzīvē…

    +2
    0
    Atbildēt

    0

Urga 08.10.2022. 12.37

Jādomā par līdzsvaru sabiedrībā. Kultūras opcijas reizēm mēdz būt pat bīstamas – par to V.Matīsa radio Brīvības bulvāris. Bet mēs izliekamies, ka nekas tāds nav bijis. Ļoti vērtīga intervija, tāpat N.Berga atziņas par mediju izvēli un noslieci izklaižu virzienā pretstatā tehniskajām un eksaktām nozarēm.
Nezinu, vai J.Liepnieka nosauktie 222 miljoni šogad budžetā kultūrai atbilst patiesībai, bet Latvija, salīdzinot ar citām valstīm, ļoti vēlīga tieši kultūrai. Kādreiz D.Melbārde apgalvoja, ka kultūra esot ļoti pelnoša nozare, un sāka rullēt uz nebēdu tērēšanā – ienāca liela nauda, bet, kā tā tika iztērēta?
Vai esam tik bagāti, ka varam tos 222 miljonus atļauties? Samērīguma principi tiek nopietni izsvērti?
Uzblieza Ventspils koncertzāli Latvija ar ērģelēm un milzu klavierēm, bet, cik ir to, kas vēlas nopietno mūziku klausīties? Esot lielas problēmas, zāles nevarot piepildīt.
Valmieras teātrim nepietika ar esošajām zālēm, sagribēja vēl black box zāli un pandēmijas kulminācijā nojauca M.Ģelža projektēto moderno būvi. Tagad strupceļš. Kā no tā tiks laukā un , cik tas maksās. Viegli nojaukt, bet uzcelt? Tiešām vajadzēja vēl vienu zāli? Rīgā M.Staķis saskatīja citas prioritātes un nepiekrita NT blac box. Vai savas ambīcijas spējam samērot ar kopējo labumu?

+3
0
Atbildēt

0

kolpants 06.10.2022. 14.07

А не засланный ли казачок путинист этот господин Бергс? Ему же явно сказано-основная проблема в школах-плохое знание латышского! Именно на это нацелены все благородные реформы!
я когда слушал рекламу министра образования от JKP, слезы на глазах наворачивались от умиления, как сейчас все вместе дружно на одном языке дети будут общаться и учиться на благо Латвии.
А тут какой-то хапуга бизнесмен начинает рассказывать сказки, что дело в точных науках! Плюс сказано же еще-многие талантливые способные выпускники ВУЗов не могут устроиться в Латвии, потому что не знают русский! Поэтому вынуждены массово уезжать. И ничего, что в опросах по причинам уезда не указывают такую причину! Очевидно, просто боятся
Поэтому хватит лить воду на мельницу врагов!

0
0
Atbildēt

1

    Andris Vītols > kolpants 08.10.2022. 01.11

    Tas labi, ka saprotu, ko krievi runā (arī putinisti…). … … Bet Latvijā nepamatoti pieprasīt krievu valodas zināšanas IR JĀAIZLIEDZ ar likumu. … Latviešu diskriminācija ir jāaptur. … Vācijā, Anglijā taču uzņēmēji nepieprasa krievu valodu saviem pilsoņiem. … Jūs pats taču domājat, kā ienaidnieks. … Palasiet savus komentārus… Pieklājīgs, bet “putinists” pēc ticības…

    +1
    0
    Atbildēt

    0

QAnon 06.10.2022. 12.49

Aritmētika, ir priekšmets, kas veicina apķērību un tās nebūs par daudz nevienam. Nav obligāti vairs spiest mācīties ķīmiju, fiziku, algebru, ģeometriju, trigonometriju viduss, phu!!! nozaru, kam ar eksaktiem priekšmetiem nekāda sakara, koledžās, jo daudzi absolventi to aizmirst jau pirmā mēnesī pēc diplomu saņemšanas, nu bet pirmos 9 mācību gadus tie ir jāmācās obligāti un par tiem jākārto eksāmens, tai skaitā meitenēm un tiem, kuri vēl nav tikuši skaidrībā kuram no ASV ģem-parķijas noteiktiem 15 dzimumiem tie pieder.
Vidusskolas vispār nav vajadzīgas, jo 16 gadīgam jau ir jābūt skaidrs, par ko tas vēlas kļūt un tālākai izglītības apguvei ir jābūt koledžās un pēc tam augstākās izglītības iestādēs, vai profenēs, vai pie Cunftes meistara.

0
-2
Atbildēt

1

    murrey > QAnon 06.10.2022. 17.56

    Jā, tikai dabaszinātņu nezināšana ir tiešā caurlaide uz Plakanzemi. Savukārt, ģeometrijas nezināšana nekādi neveicina spējas glezniecībā un tēlniecībā. Bet bez algebras un trigonometrijas jēdzīgi iemācīties fiziku ir pagrūti. Un bez visa šī arī karavīrs ir tikai lielgabalu gaļa.
    Matemātika ir arī ļoti labs smadzeņu treniņš, tāpat kā fizkultūra – muskuļu.

    0
    0
    Atbildēt

    0

Silvi 06.10.2022. 11.37

Pilnībā piekrītu! Šim kungam jāuztic Izglītības ministrija – ar tik pragmātisku, racionālu – gudru skatījumu uz īstenību šodienas Latvijā

+8
0
Atbildēt

0

Sskaisle 06.10.2022. 09.59

Super! Jaunais latviešu varonis.
Es piekrītu par muļķiem, cik lieli muļķi esam. Bet ko darīt?

Skola2030 ir vebināri skolotājiem. Vēl tādi ir arī jūtjūbī. Interesanti, klausos. Pamatviedoklis, ka dāmu stāstītais ir atrauts no īstenības, bet nu variantu nav- jācīnās, kā protam.

Atceors, ka bija lekcija par digitālajām prasmēm pirmsskolā. Kur pēc lekcijas vairākas klausītājas brīnījās, kuri tad ir tie b/d, cik vispār Latvijā ir bērnu, kam ir mobilais tel., planšetes utt. Viena sk. teica, ka viņai pat radio nav grupiņā. Jau desmito gadu lūdzoties raido ar atskaņotāju -divi vienā. Nav. Kādas vēl digitālās prasmes….

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam