Infografika: Katrās vēlēšanās Latvijai citādāka krāsa

19

Komentāri (19)

[…] dalīt “Vienotības” 1.vietu divās krāsās — virs un zem 1/2 balsu. Tomēr tā līdz šim darījis neesmu, tāpēc pagaidām nedarīšu arī tagad. Jāteic, skats visai līdzinās 1993. […]

0
0
Atbildēt

0

Inese Birzniece 13.11.2011. 18.07

Ļoti labas kartes. Nav Latvijā partijas, kuru pēc pāris termiņiem neizmestu miskastē. Aizvien ceram uz nākamo jaundibināto partiju; par kuru nobalsojot pēc neilga laika kārtējo reizi gribas spļaut spogulī.
Okupācijas gadi radījuši sovet šlaku – ierāvējus, rausējus visos līmeņos; redzamākie visiem zināmi; šī sērga skārusi pat sīkākos gariņus pagastā.
Kā tikt no šīs sērgas vaļā?
Manuprāt jāsāk no apakšas – pagasta vadībai jābūt vēlētai institūcijai (novadu reforma ir pilnīgs un galīgs “sviests!”); ievēlot vietējo “Jāni” ir skaidrība, ko šamais var un ko no viņa prasīt. Patlaban – še jums pagastvecis, cieniet un godājiet.
Te arī rodas vienaldzība saeimas vēlēšanās – vai vispār iet balsot, jo jēgas nekādas; tāpat vien jāpaļaujas tik uz sevi, vienalga, ko ievēlēs, sliktāk būt vairs nevar.

+1
0
Atbildēt

0

Arturs 12.11.2011. 23.19

Paldies, šis ir ļoti interesanti.

0
0
Atbildēt

0

Ligita Timma 17.10.2011. 22.59

Ārprāts cik daudz paši gudrākie šeit … jā ir karte , jā parādīts kuros reģionos kuras partijas ir populāras , kas par to?

+1
0
Atbildēt

0

reksa 13.10.2011. 20.38

Šīs diagrammas ir interesantas, bet būtu labi, ja Ritvars izveidotu arī cita veida diagrammas, kur vērā tiktu likti citi aspekti.

Piemēram, varētu sagrupēt partijas divās grupās – lojālas (latviskas) partijas un nelojālas (pretlatviskas) partijas. Un parādīt diagrammā cik procentu vēlētāju ir balsojuši par vienu vai otru grupu. Tas parādītu vietējo iedzīvotāju atbalsta līmeni nācionālajām vērtībām.
To varētu arī salīdzināt ar vēlētāju nācionālo sastāvu attiecīgajos pagastos.

+2
-2
Atbildēt

2

    daina_tabuna > reksa 14.10.2011. 09.41

    Pārāk vienkāršots dalījums. ZZS ir lojāla vai nelojāla? Tas, ka Lembergs, Brigmanis un vēl bariņš kompartijas funkcionāru ir nelojāli, visu partiju par tādu vēl nepadara. Nevajag aizmirst, ka ZZS iekšā ir arī Zaļā partija, kas savulaik muļķīgā kārtā aizgāja no sadarbības ar nacionālajiem spēkiem. Šie cilvēki pa lielam ir pat ļoti lojāli. Un ja viņiem būtu vairāk drosmes, tad viņi šobrīd atdalītos no Zemnieku savienības un turpmāk startētu atkal kopā ar Nacionālo apvienību, nevis grimtu kopā ar lembergiāņiem.

    +2
    -1
    Atbildēt

    0

    Māra Birģele > reksa 12.11.2011. 23.45

    Ritvara blogā http://ritvars.wordpress.com/ ir vēl daudzas un dažādas kartes ar vēlēšanu iznākumiem katrai gaumei. Īpaši jau to gaumei, kuri balsoja par NA.

    0
    0
    Atbildēt

    0

Vaira Tempele 13.10.2011. 15.03

Sarkanais meeris pleshas no Riigaas aaraa uz pieriigas guljamrajoniem.

+10
-2
Atbildēt

1

    Kristine > Vaira Tempele 31.10.2011. 17.33

    Precīzi… Interesanti, ka Rīgas un Pierīgas SC eletorāts ir stabilāks un ar lielāku tendenci vairoties, kā Latgalē.

    +1
    -1
    Atbildēt

    0

daina_tabuna 13.10.2011. 13.14

Iepriecina, ka tumši zaļie plankumi samazinās un vēl nekad tik daudz dzelteno nav bijis. Bet ir daži pagasti, kas mētājas no vienas ceļa puses uz otru. Par tiem būtu jāsatraucas… Vai nu tur ir izbraukuši visi spriestspējīgie vai arī vietējā pašvaldībā pie teikšanas ir galīgi nepareizi cilvēki. Jo nevar noliegt, ka laukos un mazpilsētās Saeimas vēlēšanu rezultātus diezgan stipri ietekmē tas, kādas partijas piederību sev uzrādījusi vietējās pārvaldes cilvēku grupa un cik labi viņi strādā. No tā jau arī SC rindās ir tik daudz latviešu- cilvēki vienkārši nedomā par sekām un iet partijā, kurā ir izredzes ātrāk/augstāk/tālāk tikt.

+2
-1
Atbildēt

0

Andis K. 13.10.2011. 12.39

Manuprāt, ļoti vērtīgs materiāls pašām partijām – tas ļauj salīdzināt īpatsvaru, cik lielā mērā vēlēšanu rezultātus ietekmē partijas kopējais tēls masu informācijas līdzekļos, programma un līderu autoritāte un cik – reģionālo nodaļu darbs.

+2
-1
Atbildēt

0

mariam 13.10.2011. 10.12

Kartes un diagrammas ir efektīvs datu vizualizācijas instruments, ja to prot izmantot un lieto jēdzīgi. Šajās IR tā saucamajās infografikās gan bieži sajūtama tāda vingrināšanās un pašmērķīgi centieni. Piemēram, šīs kartes pārāk nopietni ņemt un izmantot nevar.

šai gadījumā atspoguļojot datus jāņem vērā, ka:

1) uzvarot kādā iecirknī partija automātiski nesavāc visus šī iecirkņa mandātus, bet galu galā saņem tikai tik, cik proporcionāli ieguvusi visā apgabalā. Tas nozīmē – kartē neparādās, vai uzvarot partija ieguvusi 50% vai piemēram tikai kādus 20% (apsteidzot otrās vietas ieguvēju tik par kādu procentu). Respektīvi, tas, kurš uzvarējis kādā iecirknī – tam nav izškirošas nozīmes mūsu vēlēšanu sistēmā, svarīgi ir procenti, kas šais diagrammās nekādi neparādās.
2) Otru nepilnību aptvert ir vieglāk zinot Latvijas ģeogrāfiju un dažādos apdzīvotības blīvumus – jāņem vērā, ka mazais Rīgas laukumiņš nozīmē gandrīz 30% no visas Latvijas kopumā.

Ja šādas kartes būtu objektīvas un jāsaprot burtiski, tad lūkojoties pēdējo vēlēšanu kartē, sanāktu, ka absolūtais uzvarētājs ir ZRP, iegūstot kādus 70-80%, kamēr SC stipri, stipri atpaliek, bet Vienotība dabū mazāk par 10%, un NA – varbūt tik kādu procentu vai pāris.

Protams, katrs jau var taisīt kādas kartes grib, tik nu – vai tam jēga? Šīs parādā vienīgi aptuveni to, kuros novados aptuveni kādas partijas ir poplārākās – to, ka Latgalē tradicionāli dominējusi SC, bet Kurzemē ZZS. Bet lai to saprastu, šāda karte nemaz nav vajadzīga.

+10
-11
Atbildēt

4

    aivarstraidass > mariam 13.10.2011. 10.32

    >>> Piemēram, šīs kartes pārāk nopietni ņemt un izmantot nevar.
    =====
    Gribētos uzzināt, kādas Jūsuprāt izskatās tās veiksmīgās vizualizācijas? Varbūt padalieties ar kādu piemēru.

    >>> 1) uzvarot kādā iecirknī partija automātiski nesavāc visus šī iecirkņa mandātus, bet galu galā saņem tikai tik, cik proporcionāli ieguvusi visā apgabalā.
    ======
    Ja kartē attēlo tikai vienas partijas rezultātu, tad var zīmēt dažādas intensitātes krāsas, kas arī ir ticis darīts – sk. https://eazybi.com/accounts/113/cubes/Rezult%C4%81ti#/report/Pils%C4%93tas%20un%20novadi%20par%20Nacion%C4%81lo%20apvien%C4%ABbu .

    +4
    -3
    Atbildēt

    0

    mariam > mariam 13.10.2011. 11.02

    Nu – vispirms jau ir jāzin un jāsaprot, ko tieši vēlas attēlot. Ja vēlas parādīt tikai to aspektu, kura partija kurā iecirknī savākusi visvairāk balsu – tad šīs kartes jau to arī dara. Bet šādiem datiem būtu jēga, ja būtu mažoritāra vēlēšanu sistēma – ja uzvarētājs uzvarot iecirknī kļūtu par vienīgo pārstāvi no šī iecirkņa.

    Taču, lai atspoguļotu proporcionālās vēlēšanu sistēmas rezultātus un Latvijas realitāti, tāda diagramma vairs nevar būt viendimensionāla. Tāpēc arī atspoguļot nav vairs vienkārši un savukārt pārlieku sarežģītai diagrammai atkal sāk zust jēga.

    Jūsu rādītais piemērs ir objektīvs attainojums un savā ziņā tas ir jēdzīgāk par IR doto, taču tas rāda tikai vienu grupu, tāpēc atkal problēma – lai ainu atklātu pilnīgāk – vajag 5x vairāk attēlu – katrai partijai savu karti. Tomēr tas būtu patiesāk.

    Man nav pie rokas veiksmīgā piemēra, ja atradīšu, tad pievienošu. Prātā vispirms nāk kartes, kas atspoguļo dažādas etniskās grupas tādās vietās kā Balkāni vai Kaukāzs, kur tās ir ļoti sajauktas un pārklājas. Vai arī – ebrējus pirmskara Austrumeiropā. Taču droši vien arī tās kartes nepārāda visas grupas un to procentuālo sastāvu vienā attēlā. Praktiski iespējams noteikti ir vienā attēlā parādīt divu grupu proporcionālās attiecības, bet ja vairāk (piem. kā šai gadījumā: 5-7 partiju balsotājus) – tad tas jau kļūst stipri komplicēti

    +5
    -3
    Atbildēt

    0

    agijs > mariam 13.10.2011. 11.25

    Žorž, nevajag censties pārdefinēt diagrammas uzstādījumu pēc savām vēlmēm un viss šķitīs ok ;)

    Man, piemēram, šķiet pat ļoti interesanti aplūkot vēlēšanu uzvarētājpartijas pēc reģionālā sadalījuma. Un šī grafika kontekstā mani maz satrauc fakts, cik liels ir katra reģiona precīzais iespaids uz kopējo vietu skaitu Saeimā. Šeit būtu runa par tendencēm nevis detaļām.

    Citiem vārdiem runājot, iesaku pamēģināt paskatīties uz šo kā uz matemātiskā atvasinājuma funkciju no tā, ko Tu vēlies redzēt. Būs stipri interesantāk!

    +7
    -1
    Atbildēt

    0

    grislits > mariam 13.10.2011. 12.21

    @ žoržs – tur tajā Kalvja Apsīša ielinkotajā weblapā vajag uzspiest uz “Dashboards” sadaļas augšpusē, un tur būs visas 5 kartes un vēl šis tas interesants vairākos griezumos atrodams – https://eazybi.com/accounts/113/dashboards/rezultati

    +2
    -1
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam