Putekļu piesārņojuma normu pārsniegšana Rīgas ostā strauji tuvojas gada limitam, bet Vides valsts dienests (VVD) mierina, ka akmeņogles esot «absolūti nekaitīgas», šonedēļ vēsta žurnāls Ir.
Rīgas ostā putekļu piesārņojumu galvenokārt rada ogļu pārkraušana. Ogles ir visbiežāk pārkrautās kravas Rīgas brīvostā — šī gada pirmajos sešos mēnešos tās aizņēma 39,5% no kopējā apjoma, liecina statistika. Ar pārkraušanu 15 hektāru platībā nodarbojas divi uzņēmumi — Strek un Rīgas Centrālais termināls, kuriem ir izsniegta VVD atļauja piesārņojošai darbībai un noteiktas prasības, lai samazinātu kaitējumu.
Mēra paši
Lai gan šovasar lielā karstuma un sausuma dēļ putekļu mākoņi ir vēlušies pār ostu un rīdzinieki sūdzējušies par noputējušām mašīnām, mājokļu grīdām un palodzēm, «gaisa kvalitāte atbilst LR likumdošanā noteiktajām prasībām», secināts vides kvalitātes kontroles ziņojumos Rīgas ostā.
Prasību izpilde ir jākontrolē VVD, savukārt brīvosta pēc VVD uzdevuma veic preventīvu uzraudzību, tajā skaitā monitorē gaisa kvalitāti piecās stacijās ostas teritorijā, stāsta brīvostas Vides dienesta vadītājs Vilis Avotiņš. Trīs stacijas mēra gaistošos organiskos savienojumus, divas — putekļus.
Abos Daugavas krastos — Voleru ielā Daugavgrīvā un Gāles ielā Vecmīlgrāvī — uzstādītās stacijas nepārtraukti mēra gaisa piesārņojumu, lai konstatētu, vai putekļi jeb noteikta izmēra cietās daļiņas diennaktī nepārsniedz 50 mikrogramus kubikmetrā. Šis robežlielums noteikts cilvēku veselības aizsardzībai, un to gada laikā nedrīkst pārsniegt vairāk kā 35 reizes. Šogad Voleru stacijā tas pārsniegts jau 27 reizes, Gāles ielas stacijā – vienu reizi maijā.
Dati apšaubāmi
Ja līmenis pārsniegts, piesārņojums jākoriģē ar konkrētu rīcības plānu, nevis soda naudu, norāda VVD ģenerāldirektora vietniece Aina Stašāne. Jūnijā nav reģistrēts neviens pārkāpums, jūlijā —viens. Jūnijā maksimālā piesārņojuma koncentrācija Voleros bijusi 46 mikrogrami kubikmetrā, Gāles ielā — 33. Jūlija skaitļi vēl oficiāli nav publiskoti, taču Ir iegūtie mērījumu dati pa dienām liecina, ka augstākais līmenis Voleros sasniegts 30.jūlijā — 64,7 mikrogrami kubikmetrā, Gāles ielā 27.jūlijā — 29,2.
Tomēr vairāki apstākļi liek šaubīties, vai dati atspoguļo patieso piesārņojumu. Pirmkārt, mērījumu nav par jūlija pirmajām divām dienām, kad iekārtām notikusi tehniskā profilakse. Otrkārt, kad Ir jūlija vidū intervēja VVD Piesārņojuma kontroles daļas vadītāju Elmāru Jasinski, viņš minēja, ka mēneša sākumā ir konstatēti putekļu līmeņa pārsniegumi. Vēlāk jūlija beigās Jasinskis atteicās sniegt detalizētus datus par piesārņojuma līmeni katrā mēneša dienā, un tikai pēc sūdzības iestādes vadībai šos datus izdevās saņemt.
Paļaujas uz uzņēmumiem
VVD ģenerāldirektora vietniece Aina Stašāne pretrunu skaidroja šādi — iespējams, Jasinskis bija domājis kādu citu staciju, kas atrodas kāda uzņēmuma teritorijā. «Ja jūs šos publiskos datus paskatāties un tur pārsniegumi netiek konstatēti, tad attiecīgi — tā tas arī ir. Mēs nezinām, kāds tur viņus koriģē vai nē — to monitoringu neveicam mēs, varam tikai paļauties, ka informācija ir ielikta atbilstoši reālajiem mērījumiem.»
Stašāne pastāstīja arī to, ka saskaņā ar pašu uzņēmumu iesniegtajiem datiem no monitoringa stacijām, kas atrodas pašu uzņēmumu teritorijā, kopš gada sākuma līdz jūlija beigām SIA Strek putekļu diennakts robežlielumu pārsniedzis 8 reizes, Rīgas Centrālais terminālis — 19 reizes.
Kā skaidro Rīgas Stradiņa Universitātes Darba drošības un vides veselības institūta direktors Ivars Vanadziņš, ogļu putekļi saslimšanu ar astmu neizraisīs, taču to ieelpošana vairāku gadu garumā var izraisīt pneimokoniozes – iekaisuma procesus, kas samazinot plaušās to virsmu, caur kuru elpojam skābekli. Ostas pārstāvji informē – šogad Krievu salā jānoslēdzas infrastruktūras izbūvei, lai netīrās ogļu kravas pārceltu ārpus pilsētas dzīvojamās teritorijas.
Vairāk lasiet šonedēļ žurnāla Ir rakstā ”Melni kā velni”.
Komentāri (7)
mooi 17.08.2018. 11.50
Vajadzētu vērsties Eiropas centrālajās vides aizsardzības iestādēs, jo vietējās ir šādu “biznesmeņu”pusē un turpinās indēt iedzīvotājus.
2
QAnon > mooi 17.08.2018. 16.37
Ja vektoru noteiktu latviskās partijas, sen jau ogļu, kopā amonija nitrātā tranzītu, no kura gūst peļņu tikai čekas un bandītu firmas un korumpēti politiķi un ierēdņi, no kā valstij, tāpat, kā no UA, tiek tikai “olu buljons”, būtu patriekts no Latvijas.
0
tonijs > mooi 17.08.2018. 15.21
Greenpeace European Unit
Belliardstraat 199 Rue Belliard
1040 Brussels
Belgium
Tel: +32 (0) 2 274 1900
Fax: +32 (0) 2 274 1910
Email: [email protected]
1
J.Biotops > tonijs 18.08.2018. 11.27
Kāds Greenpeace sakars ar mooi pieminētajām “Eiropas centrālajām vides aizsardzības iestādēm”? Šantāžistu mums tepat Latvijā pietiek.
1
tonijs > J.Biotops 18.08.2018. 17.29
Sakars ir mērķu līdzība – vides aizsardzība, atšķiras lēmumu pieņemšanas process, mērķu sasniegšanas metodes un birokrātijas līmenis.
0
Sskaisle 20.08.2018. 10.57
un bērnu slimnīcas ir pārpilnas ar slimiem un mirstošiem bērniem – laikam taču bērni naav dabūjuši veselīgos ogļu putekļus ….
0
kolpants 19.08.2018. 16.13
Какое забавное совпадение. Как только на пиетек появилась очередная статья, как борец с угольной пылью в Вентспилсе Г.Кристовскис до этого получал от перавальшиков этого самого угля непонятно за что ежемесячные проплаты, так тут же появилась статья об загрязнении в Риге. В которой ни слова о угольной пыли в Вентспилсе.
0