Tad jāatceļ aizklātais balsojums vispār un jābeidz ākstīties, saka speciālisti
Saeimas deputāti, kuri fotografēja savas vēlēšanu zīmes Valsts prezidenta vēlēšanās, ir pārkāpuši Satversmes garu, kas nosaka aizklātas vēlēšanas. Tā uzskata konstitucionālo tiesību eksperti, tai skaitā viens no kandidātiem Egils Levits.
Lai gan teorētiski vēlēšanu rezultātus var apstrīdēt, nekādu seku šādai rīcībai, visticamāk, nebūs, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu TOP 10”.
Pateicoties moderno tehnoloģiju uzvaras gājienam, šajās Valsts prezidenta vēlēšanās bija īpaši liels skaits deputātu, kuri savu balsojumu iemūžināja foto vai video formā. Nojaušams, ka šādu iespēju varētu būt izmantojuši pat vairāki desmiti deputātu. Motivācija bijusi viena un tā pati: ja kāds sāk šaubīties, par ko viņi patiesībā ir balsojuši, mobilajā telefonā vienmēr glabāsies pierādījums.
Vēlēšanu zīmes fotografēšana vai filmēšana atrodas likuma pelēkajā zonā. Tas it kā nav skaidri aizliegts, taču ekspertu vērtējumā deputāti nav rīkojušies pareizi.
Tiesību eksperts Levits, kurš pats piedalījās cīņā par prezidenta amatu, uzskata, ka deputāti ir rīkojušies ne pārāk korekti un apgājuši Satversmi. Viņaprāt, ja saglabājas pierādījumi par katra deputāta balsojumu, tad pamatlikumā noteiktais aizklāto vēlēšanu princips zaudē jēgu.
“Ja Satversme paredz aizklātas vēlēšanas, un es pats to neuzskatu par pareizu, bet ja tas ir paredzēts Satversmē, es domāju, ka pie tā vajadzētu turēties arī, ja atsevišķi deputāti domā, ka tas nav pareizi. Man šķiet, ka šāda Satversmes apiešana ir grūti attaisnojama,” sprieda Levits.
To, ka deputāti no Satversmes gara viedokļa nav rīkojušies pareizi, nākas atzīt arī konstitucionālo tiesību ekspertam Edgaram Pastaram. “Vai nu tad būtu jāatceļ aizklātais balsojums vispār un beidzam ākstīties. Vai arī tad būtu jāievēro Satversme – balsojam aizklāti,” teica Pastars.
Abi gan norāda, ka šādai Satversmes apiešanai, visticamāk, nebūs seku. Prezidenta vēlēšanu iznākumu var mēģināt apstrīdēt Satversmes tiesā, taču tikai ar argumentu, ka deputāti pārkāpuši likumā noteikto aizklātības principu, varētu būt par maz.
“Tas būtu iespējams pie viena nosacījuma – ja būtu diezgan daudz deputātu, kuri būtu šādā veidā publiskojuši savu balsojumu un vienlaikus parādītos ziņas par kādu naudisku darījumu, par kādu ietekmēšanu, kaut kādi papildu fakti. Tad varētu teikt – redziet, tik daudz deputāti ir šādi rīkojušies un tas tika izdarīts, lai kontrolētu vai kaut kādā veidā piespiestu viņus konkrētu izvēli izdarīt. Tad tas būtu teorētiski iespējams,” uzskata Pastars.
Balsojumu filmēšanas un fotografēšanas iespēja var kalpot arī par instrumentu partiju līderiem, lai kontrolētu savus kolēģus. Līdzīgi gadījumi vēsturē ir bijuši. Savulaik, kad Saeima pirmo reizi ievēlēja Vairu Vīķi-Freibergu, partiju vadība savus deputātus kontrolēja ar krāsainu pildspalvu palīdzību. Partiju līderi gan apgalvo, ka filmēt vai fotografēt balsojumu bijusi katra deputāta brīva izvēle, un spiediens uz viņiem neesot izdarīts.
Komentāri (18)
DD1 15.06.2015. 08.55
dzeris49
“biļetēnu fotografēja ne jau tāpēc, lai parādītu vēlētājam, bet, lai parādītu saviem “priekšniekiem”, tas nav absurds?”
Tas ir lielākais no absurdiem, kas liecina, ka Latvijā vēlēšanas par partiju listēm ir nepareizas, jo ar to dodam varu šaurām interešu grupām, kas tikušas pie varas ciniski ignorē vēlētājus. Jāmaina vēlēšanu sistēma vismaz uz jauktu,- tas iespējams būtu labs spēka pielikšanas punkts Egilam Levitam.
Kļūdījos, kad domāju, ka slēptais balsojums varētu likt balsot pēc sirdsapziņas un tad bija jāuzvar Levitam,- pārāk gļēvi padevīgi saviem bosiem ir tā sauktie tautas kalpi.
1
v_rostins > DD1 15.06.2015. 09.51
DD1
Levita ievēlēšanas gadījumā čekas kuratori izsauktu savus pakalpiņus no ZRP(v) un nopratinātu tos ar melu detektoru un tad pīzģec tiem mērgļiem, jo saimnieks nodotu atklātībā visu kompromatu. Pat Kukulītis un Kalnmeiers neatrastu pietiekošus argumentus, lai tos nekavējoši neapcietinātu.
0
Jānis Gavars 14.06.2015. 21.44
Vai Saeimas deputāti melojot nepārkāpj Satversmes garu?
0
Edgars 15.06.2015. 07.12
Mums un mūsu bērniem svaigā atmiņā ir palikuši mānīšanās un melu laiki, kad padomju nomenklatūras darbiniekus šajās “lietās” pat speciāli apmācīja. 20./21. gadsimtā viltus nomāca pēdējās varas un morālo vērtību paliekas. Palūkojiet TV raidījumos “neverbālo valodu” (žestus, mīmiku utt.). Cik daudz teiktajam jūs varat uzticēties?
Vai tiešām jūs spētu uzticēties ar mobīlo tālruni sarūpētajiem “pierādījumiem”!? Tādus pat katrs pamatskolnieks var sarūpēt dažu minūšu laikā un kilometriem tālu atrodoties no vēlēšanu urnām. Pat sev nevajag pārāk uzticēties totālos kultūras determinisma apstākļos radītajām it kā pašu domām. Nez, vai tās ir jūsu pašu domas?
0