Prezidents: Krievijai ir ļoti svarīga loma Eiropas drošībā un stabilitātē • IR.lv

Prezidents: Krievijai ir ļoti svarīga loma Eiropas drošībā un stabilitātē

15
Foto: Edijs Palens, LETA

Krievijas agresija pret Ukrainu ignorē ANO pamatprincipus

Krievijai ir ļoti svarīga loma Eiropas drošībā un stabilitātē, un tai būtu jābūt risinājuma daļai, nevis problēmas cēlonim, tā savā uzrunā ANO Ģenerālās asamblejas 69.sesijā norādīja Valsts prezidents Andris Bērziņš. Kā aģentūru LETA informēja prezidenta Preses dienestā, prezidents uzrunā atgādināja, ka abi Pasaules kari sākās Eiropā, bet ātri izplatījās visā pasaulē, izpostot neskaitāmu miljonu cilvēku dzīves, vēsta LETA.

“Tautu Savienība un ANO tika veidotas uz šo karu atstātajiem pelniem. Šodien atkal globālo drošību un mieru atkal apdraud spēki, kas vēlas pārrakstīt pasaules vēsturi un starptautiskās kārtības noteikumus,” uzsvēra prezidents. Viņš arī norādīja, ka Krievijas agresija pret Ukrainu ignorē ANO pamatprincipus, apgāžot starptautiskās sistēmas pašus pamatus.

“Tā ir sagrābusi suverēnas Eiropas valsts daļu, izmantojot iepriekš neredzētas karadarbības taktiku un milzīgu propagandu pret savu kaimiņvalsti. Tā pieļāva traģisko civilās lidmašīnas notriekšanu. Krievija ir parādījusi, ka līgumiem un saistībām nav nozīmes, un tā nepamatoti ignorē un manipulē ar starptautisko viedokli. Šīs darbības var kvalificēt tikai kā apdraudējumu mieram un drošībai pasaulē. Pasaule, tostarp ANO Ģenerālā asambleja, ir atbalstījusi Ukrainas teritoriālo nedalāmību. Starptautiskā kopiena ir nosodījusi un neatzīs Krievijas īstenoto Krimas un Sevastopoles pretlikumīgo aneksiju,” piebilda prezidents, atgādinot, ka Krievijai ir ļoti svarīga loma Eiropas drošībā un stabilitātē, un tai būtu jābūt risinājuma daļai, nevis problēmas cēlonim. Kā apliecināja prezidents, Latvija cer, ka pamiers, par kuru vienojās 5.septembrī, tiks godīgi un pastāvīgi ievērots. Tāpat Latvija aicina Krieviju nekavējoties izvest savus bruņotos spēkus no Ukrainas teritorijas un pārtraukt ieroču un algotņu sūtīšanu teroristu grupējumiem. Bērziņš arī vērsa klātesošo uzmanību, aicinot Krieviju atsākt pildīt savas starptautiskās saistības un ievērot starptautiskās tiesības.

“Pirms 75 gadiem starptautiskās sistēmas sabrukšana jau bija liktenīga Baltijas valstīm. Divi totalitārie režīmi – Hitlera un Staļina – sadalīja Eiropu, un mēs zaudējām savu brīvību uz 50 ilgiem gadiem,” skaidroja prezidents. “Pirms 25 gadiem vairāk nekā divi miljoni cilvēku sadevās rokās un izveidoja cilvēku ķēdi caur Igauniju, Latviju un Lietuvu. Baltijas ceļš skaidri parādīja tautas prasību pēc brīvības un valstiskuma atjaunošanas. Baltijas valstu tautas izdarīja savu izvēli. Ukrainas tautai ir tādas pašas tiesības izvēlēties savu demokrātisko ceļu, cilvēktiesības un pamatbrīvības,” piebilda Bērziņš.

“Stiprām, uz tiesiskumu balstītām, visaptverošām, demokrātiskām cilvēktiesībām, kas ievēro starptautisko kārtību, kas nodrošina pamatu ilgstošam mieram un drošībai, nav citas alternatīvas,” sacīja prezidents. Runājot par ieilgušo konfliktu atrisināšanai Piedņestrā, Abhāzijā, Dienvidosetijā un Kalnu Karabahā, prezidents norādīja, ka jāsaglabā augstas prioritātes statuss starptautiskajā darba kārtībā. Turklāt drošības situācija Tuvajos Austrumos ir ļoti trausla. Izraēlas-Palestīnas konflikta risinājums ir jo sevišķi svarīgs, lai nodrošinātu ilgstošu stabilitāti reģionā.

Tāpat Bērziņš vērsa klātesošo uzmanību, ka pēc vardarbības eskalācijas pēdējo mēnešu laikā starptautiskā sabiedrība, tai skaitā Latvija, ir sniegusi ārkārtas humanitāro palīdzību Gazas iedzīvotājiem. “Mēs ceram, ka abas puses pilnībā ievēros pašreizējo pamieru. Tomēr mērķis tiks sasniegts tikai tad, kad tiešās sarunās tiks noslēgta vienošanās par divu valstu risinājumu,” skaidroja prezidents, norādot, ka Latvija atzinīgi vērtē arī Sīrijas ķīmisko ieroču un ar tiem saistīto materiālu iznīcināšanu, un piebilstot, ka personas, kas ir atbildīgas par kara noziegumiem un noziegumiem pret cilvēci Sīrijā, ir jāsauc pie atbildības Starptautiskajā krimināltiesā.

Savas uzrunas laikā prezidents arī atzina, ka ierobežotās ANO Drošības padomes iespējas savlaicīgi risināt neatliekamas situācijas Sīrijā un Ukrainā uzsver nepieciešamību virzīt uz priekšu padomes reformu. Latvija atbalsta Drošības padomes paplašināšanu abās dalības kategorijās, skaidroja prezidents, norādot, ka arī Francijas iniciatīva, kuras mērķis ir ierobežot veto tiesību izmantošanu noteiktos apstākļos, ir pelnījusi mūsu kopīgo uzmanību.

Tāpat prezidents atzina, ka satraucoša ir pieaugošā vardarbīgas ekstrēmistu ideoloģijas negatīvā ietekme Sīrijā, Irākā un citās valstīs. “Islāma valsts kareivīgi noskaņotie kaujinieki izmantoja nestabilitāti šajās valstīs un tagad apdraud etniskās un reliģiskās kopienas. Šajā kontekstā Latvija pievienojās ASV koordinētajai starptautiskās sabiedrības pretdarbībai Islāma valsts karotājiem. Latvija stingri atbalsta Drošības padomes rezolūciju par ārvalstu teroristu kaujiniekiem. Latvija jau sākusi gatavot līdzekļus, lai nepieļautu ārvalstu teroristu kaujinieku rekrutēšanu un atbalsta sniegšanu tiem,” informēja prezidents, paužot bažas par žurnālistu drošību politisko nemieru un konfliktu laikā.

“Visi sagūstītie žurnālisti ir jāatbrīvo. Brīvi plašsaziņas līdzekļi un piekļuve informācijai, tostarp internetā atrodamajai, ir jebkuras demokrātijas svarīgas sastāvdaļas,” norādīja Bērziņš, apliecinot, ka Latvija ir gatava iesaistīties, lai stiprinātu ANO iesaisti globālā miera uzturēšanā.

“2015.gada pirmajā pusgadā Latvija uzņemsies prezidētājvalsts pienākumus Eiropas Savienības (ES) Padomē. Eiropai pasaule ir vajadzīga tikpat, cik pasaulei ir vajadzīga Eiropa. Tāpēc Latvijas prezidentūra koncentrēsies uz ES iesaistes stiprināšanu globālā mērogā. Mēs aktīvi strādāsim, lai veicinātu Eiropas sadarbību ar tās kaimiņvalstīm un ar Centrālāzijas valstīm,” norādīja prezidents.

Kā ziņots, Bērziņš 21.septembrī devies darba vizītē uz ASV. Tās noslēgums plānots 26.septembrī.

 

Komentāri (15)

Þanis Bezmers 26.09.2014. 09.59

Krievijai būtu jābūt tādai, kāda viņa nav un netaisās būt. Bože moi! Gaidīsim, ko ziemsvētku vezītis izvilks no maisa.

+5
0
Atbildēt

0

Aivars Krauklis 26.09.2014. 11.01

„…šodien atkal globālo drošību un mieru atkal apdraud….” – tālāk bija jāseko – „ANO DP pastāvīgā locekle Krievija, kas šo statusu absolūti nepamatoti mantojusi no sabrukušās PSRS”.

Bez tā dzejolītis tukšs. ANO pēckara struktūra ir novecojusi bezcerīgi un neizmainīta droši garantē jaunu karu, gan modernu (Ukraina), gan pavisam vecmodīgu (Gruzija) izcelšanos.

+4
0
Atbildēt

6

    Kristīne > Aivars Krauklis 26.09.2014. 13.05

    “Nereformēts ANO ar tādu DP, kur Krievijai veto tiesības, ir kļuvis par karu cēloni, nevis novērsēju.”

    ===

    ANO ir runāšanas un runāšanās vieta. Ja visi spēj sarunāt (tehniski visiem svarīgi jautājumi, konflikti, kur nav īpašas intereses ko čakarēt nevienai no valstīm ar veto tiesībām) ir arī rezultāti. Šoreiz ir tā, ka vieta runāšanai ir bet nav ar ko runāt, jo KF neko īsti runāties nevēlas vien atkārto savus melus. DP sistēma, protams, nav piemērota tam, lai risinātu konfliktus, kuros ir iesaistīta kāda no pastāvīgajām DP loceklēm. Pēc būtības tā ir tieši tā veidota, lai “lielie” nelīstu viens otra darīšanās. Ir gan jāsaprot, ka nekādas reformas neko dižu nedotu – Jupiteram ir pietiekami viegli ignorēt ANO lēmumus un attiecībā uz lielvalstīm pastāv pavisam maz piespiešanas līdzekļu, ar ko panākt, lai tās uzvedas kaut cik civilizēti. Būtībā tikai ekonomiskās un politiskās sankcijas – uzsākt atklātu militāru konfliktu ar kodolvalsti reti kurš vēlas. Būtībā to var vien dažādi separātisti/neatkarības cīnītāji (aka Čečenija vs. KF) vai starptautiskas organizācijas (aka Alkaida u. tml. vs. ASV un sabiedrotie).

    +1
    0
    Atbildēt

    0

    Kristīne > Aivars Krauklis 26.09.2014. 14.53

    ” viss loģiski, kamēr Krieviju joprojām uzskatām par lielvalsti. ”

    ===

    Reģionāla lielvara tā tomēr ir. Karaspēks paliels, ir ņuki un ietekme kaimiņvalstīs. Ir lieliskas iespējas pašantažēt atsevišķas valstis, kamēr tās neapvienojas blokos.

    =

    Ekonomika gan laikam diezgan arhaiska un pārlieku atkarīga no derīgo izrakteņu ieguves, tomēr, ņemot vērā platību, šie ar to pat var mēģināt iztikt vēl kādu laiku.

    =

    DP kontekstā, protams, galvenais ir ņuki.

    +1
    0
    Atbildēt

    0

    Aivars Krauklis > Aivars Krauklis 26.09.2014. 15.49

    Nuja, starpkaru laika PSRS viens tāda tipa resurss, kāds tagad ir mūsdienu Krievijai, laikam nebija vis. Nedomāju, ka b.Šrēders ir vienīgā 3rubļu m…ka demokrātiskajos rietumos. Noalgot citas, pie tam nopietnas valsts, vadītāju par dienestmeitu reti kura lielvalsts spējusi. Nez, kā šajā ziņā ar mūsu pašu Latviju.

    +3
    0
    Atbildēt

    0

    Kristīne > Aivars Krauklis 26.09.2014. 11.13

    “Tā ir sagrābusi suverēnas Eiropas valsts daļu, izmantojot iepriekš neredzētas karadarbības taktiku un milzīgu propagandu pret savu kaimiņvalsti. Tā pieļāva traģisko civilās lidmašīnas notriekšanu. Krievija ir parādījusi, ka līgumiem un saistībām nav nozīmes, un tā nepamatoti ignorē un manipulē ar starptautisko viedokli.”

    ===

    Normāls un skaidrs teksts. Bērziņam beidzot uzradies labs runu rakstītājs.

    +4
    0
    Atbildēt

    0

    Aivars Krauklis > Aivars Krauklis 26.09.2014. 13.51

    kristaps_freimanis – viss loģiski, kamēr Krieviju joprojām uzskatām par lielvalsti. Tad sāku domāt – pēc kādām pazīmēm? Teritorijas lielumu taču par galveno neskaitīsim. Atomieroči kopā ar pārvērtētu politisko ietekmi – tad DP pastāvīgajam loceklim drīzāk atbilstu Izraēla, ja pietiek ar bumbu vien – Pakistāna, Indija….

    Manuprāt, Krievija mūsdienās ir reģionāls bandīts, proporcionāli pat sīkāks, kā PSRS vai III Reihs starpkaru laikā. Par pilnu mūsdienu Rosņu ņem nevis vērtējot tās faktisko spēku (plikadīda ar ņefķe-gazu un sarūsējušām atmraķetēm) bet patiecoties rietumu „progresīvās sabiedrības”, visādu kreiso un ultralabējo absolūti iracionālajam atbalstam. Un diemžēl pavisam racionālām bailēm no bruņota idiota.

    +4
    0
    Atbildēt

    0

    Aivars Krauklis > Aivars Krauklis 26.09.2014. 11.23

    kristaps_freimanis – piekrītu, ka runa labāka, kā līdz šim, bet vispārzināmu faktu uzskaitījums bez rezultējoša secinājuma manuprāt, par maz runai ANO. Nereformēts ANO ar tādu DP, kur Krievijai veto tiesības, ir kļuvis par karu cēloni, nevis novērsēju. To skaidri nepasakot, tricināt gaisu vairs nav vērts – Krievija turpinās sākto un izvērsīsies plašāk – par to taču it kā jau skaidrība pietiekoša? ( Pa to laiku Ukrainai iesaka meklēt risinājumu „sarunu ceļā”, izliekoties neredzam, ka viena puse runā ar šaujamajiem.)

    +4
    0
    Atbildēt

    0

austrisv 26.09.2014. 09.54

Kurš gan nevēlas, lai krievija būtu demokrātiska valsts?

Bet, izskatās, ka tas tik drīz nenotiks, kamēr krievi nebūs kārtīgi sasisti vienreiz par visām reizēm- tad varbūt suns ievilks asti, jo citu valodu nesaprot, kā vien sitienus pa muguru. Ar labu te neko neizdarīs, jo demokrātija voiņiem ir sveša. Pietiek paskatīties, kas ir Krievijas varas augšgalā, un tad ir skaidrs- ši valsts iet uz pasaules karu kopā ar islamistiem un Putins jau nemaz to neslēpj, ka 4. pasaules karš esot sācies, jo 3.PK jau esot bijis- Aukstais pasaules karš.

Putins jau sen ir zaudējis prātu, tikai Eiropa to vēl nespēj atzīt, jo tas nav viegli- atkal karot Eiropā!

+5
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu