VDI norāda uz “Maxima Latvija” atbildību
“Maxima Latvija” apstrīdēs saņemto Valsts darba inspekcijas (VDI) aktu par nelaimes gadījuma izmeklēšanu “Maxima” veikalā Zolitūdē, lai gan VDI izmeklēšanas komisija identificējusi vairākus nelaimes gadījuma cēloņus, par kuriem ir atbildīga “Maxima Latvija”.
VDI izmeklēšanas komisija identificēja nelaimes gadījuma cēloņus, par kuriem ir atbildīga “Maxima Latvija”, proti, netika novērtēta uz veikala ēkas jumta notiekošo būvdarbu potenciālā ietekme uz veikala darbiniekiem, nodarbinātie netika instruēti par rīcību trauksmes signalizācijas iedarbošanās gadījumā un netika organizēta nodarbināto evakuācija trauksmes signalizācijas darbības laikā.
Nelaimes gadījuma izmeklēšanas komisija 30.maijā saņēma “Maxima Latvija” īpašo viedokli par nelaimes gadījuma akta projektu, izvērtēja to, bet atzina, ka tas nesatur informāciju un faktus, kas būtu par pamatu aktā norādīto secinājumu maiņai, informēja VDI.
Par “Maxima Latvija” veikala ēkas Priedaines ielā 20, Rīgā, nesošo konstrukciju un jumta nogruvuma cēloņiem atbildīgās personas noteiks Latvijas tiesībsargājošās institūcijas, skaidro VDI. Saistībā ar 21.novembrī notikušo nelaimes gadījumu ir ierosināts kriminālprocess. VDI nelaimes gadījuma izmeklēšanā iegūtos materiālus un liecības kopā ar nelaimes gadījuma aktiem nodos Valsts policijai izvērtēšanai kriminālprocesa gaitā.
Rīgas reģionālās VDI sastādīto nelaimes gadījuma aktu “Maxima Latvija” var apstrīdēt VDI direktoram 30 dienu laikā.
SIA “Maxima Latvija” komunikācijas vadītājs Jānis Beseris biznesa portālu “Nozare.lv” informēja – lai arī atsevišķi VDI sagatavotajā aktā par darba aizsardzību uzņēmumā izvirzītie jautājumi būtu izskatāmi un pilnveidojami, “Maxima” nepiekrīt aktā norādīto apstākļu izklāstam un normatīvo aktu interpretācijai, kas balstīta uz faktos nepamatotiem minējumiem un pieņēmumiem, skaidro Beseris.
VDI savā aktā vaino uzņēmumu nespējā paredzēt ēkas sabrukšanu un izsaka faktos un pierādījumos nepamatotus minējumus par ēkas sabrukšanas, kā arī ugunsdrošības signalizācijas nostrādāšanas iemesliem.
Minējumi ir izteikti brīdī, kad vēl joprojām nav saņemti ne policijas izmeklēšanas rezultāti, ne neatkarīgu valsts pieaicinātu ekspertu slēdzieni, stāsta Beseris.
Viņš norāda, ka šis apstāklis kopā ar iepriekš paustajiem VDI amatpersonu izteikumiem presē liek apšaubīt VDI slēdziena objektivitāti.
“Maxima” kā VDI izveidotās izmeklēšanas komisijas loceklis ir vērsusi VDI uzmanību uz nepilnībām aktā, iesniedzot viedokli par tajā konstatētajiem trūkumiem.
Viedoklī ir īpaši uzsvērts, ka VDI savā aktā ir norādījusi uz atsevišķām nepilnībām darba drošības dokumentācijā, lēmumu pieņemšanas procesā un darba organizācijā, taču nav sniegts nekāds pamatojums VDI viedoklim, kā šie lietvedības trūkumi varēja novest līdz nelaimes gadījumam darbā.
VDI savā gala atzinumā nav ņēmusi vērā “Maxima” norādītās nepilnības, tādēļ uzņēmums sastādīto aktu apstrīdēs likumā noteiktajā kārtībā 30 dienu laikā.
“Maxima”, piesaistot jomas ekspertus, ir veikusi arī ugunsdrošības signalizāciju sistēmu tehniskās apsekošanas un nepieciešamos uzlabošanas darbus visos “Maxima” veikalos – arī tajos, kuru telpas tiek nomātas, stāsta Beseris.
Tāpat uzņēmums izstrādājis darba plānu ugunsdrošības sistēmu tehniskajai modernizēšanai veikalos, kur tas nepieciešams, lai sistēmas atbilstu jaunākajām tendencēm nozarē. “Plānots, ka šie darbi tiks pabeigti tuvāko mēnešu laikā,” skaidro Beseris.
Kopumā ugunsdrošības jautājumu pilnveidē un apmācības tiks investēti vairāk nekā 350 000 eiro, savukārt ēku tehniskā stāvokļa apsekošanā un pilnveidē – 1,5 miljoni eiro, turpretī darbinieku darba apstākļu un atalgojuma palielināšanā ieguldīti 6,4 miljoni eiro.
Vienlaikus “Maxima” turpinās sadarbību ar VDI un citām atbildīgajām institūcijām, lai nepārtraukti turpinātu uzlabot darba drošību un darba apstākļus uzņēmumā.
Pērn 21.novembrī Zolitūdē, iebrūkot lielveikala “Maxima” jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki. Zolitūdes traģēdija ir lielākā Latvijā kopš neatkarības atjaunošanas.
Komentāri (18)