Medicīnas vēstures muzejā skatāma izstāde "Dzintars: mīti un zinātne" • IR.lv

Medicīnas vēstures muzejā skatāma izstāde “Dzintars: mīti un zinātne”

29
Publicitātes foto. Foto no muzeja mājas lapas

Būs atspoguļots dzintara maģiskais un racionālais pielietojums 

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā atklāta izstāde “Dzintars: mīti un zinātne”, kas būs otrais pieturas punkts Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas muzeju projektā “Dzintara ceļš Rīgā”, raksta aģentūra LETA.

Izstādē “Dzintars: mīti un zinātne” varēs iepazīt dzintaru gan kā amuletu, kas pasargā no ļaunā, gan kā ārstniecības līdzekli, kurš minēts Hipokrāta un Avicennas darbos. Dzintaru visos laikos apvijuši nostāsti par tā maģiskajām īpašībām. Jaunajā izstādē būs atspoguļots dzintara maģiskais un racionālais pielietojums sadzīvē, ārstniecībā un rituālos, sākot no aizvēstures dzintara maģiskajiem rituāliem, caur viduslaiku misticismu un pirmajiem atklājumiem līdz mūsdienu zinātniskiem sasniegumiem dzintarskābes izmantošanā. 

Izstādē varēs pārliecināties par t.s. saules akmens plašo pielietojumu un nezūdošo vērtību, kas saglabājusies gadsimtiem ilgi, transformējoties arvien jaunos veidos un zinātnes sasniegumos. No 19.gadsimta beigās Kuršu kāpās atrasto antropomorfo un zoomorfo dzintara figūriņu replikām līdz mūsdienu dzintarskābes ķīmiskai iegūšanai, no viduslaiku aptiekāru teiksmainajām zālēm ar dzintara pulveri līdz mūsdienu medikamentiem, uztura bagātinātājiem un dzintara diegam. 

Izstādē varēs apskatīt arī lietuviešu mākslinieku krāšņo dzintara kleitu, kas sver 4,6 kilogramus un ir bijusi eksponēta lielākajās modes pilsētās, bet tagad atceļojusi uz Rīgu. Tāpat ikviens varēs aptaustīt 2,1 kilogramu smagu dzintara gabalu. 

Apmeklētājus pārsteigs mākslinieka Voldemāra Johansona videoinstalācija. Zinātnes pusi atklās Latvijas zinātnieces Ingas Ļašenko radītie dzintara diegi, no kuriem, iespējams, varēs gatavot arī asinsvadu protēzes un sirds vārstuļu protēzes. Tāpat viņas pētījumi ir pamatā izstādē redzamajai kosmētikai, kuras ražošanā izmantots dzintars. 

Izstādē varēs aplūkot arī medikamentus, kuru sastāvā ir dzintars. Izstādē būs eksponēti materiāli no Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, Latvijas Universitātes (LU) Akadēmiskās bibliotēkas, LU Latvijas vēstures institūta, Turaidas muzejrezervāta, Lietuvas mākslas muzeja, Palangas un Kaļiņingradas Dzintara muzeja un Itālijas Bazilikatas apriņķa arheoloģijas muzeja krājuma. 

Izstādi varēs apmeklēt  līdz 15.oktobrim. Vairāk informācijas muzeja mājas lapā

Komentāri (29)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu