Lietuva ir pirmā Baltijas valsts, kas ievēlēta Drošības padomē
ANO Ģenerālās asamblejas sēdē ceturtdien Lietuva ievēlēta šīs starptautiskās organizācijas Drošības padomē, pavēstīja Lietuvas Ārlietu ministrija, vēsta LETA/ELTA.
Ceturtdien Ģenerālajā asamblejā notika balsošana par piecām jaunām Drošības padomes nepastāvīgajām loceklēm, kas padomē darbosies 2014. un 2015.gadā, un Lietuva ir kļuvusi par vienu no tām.
Lietuva ir pirmā Baltijas valsts, kas ievēlēta Drošības padomē.
“Lietuvai tā ir liela diplomātiska uzvara, nozīmīgs ārpolitikas sasniegums, kas demonstrē mūsu diplomātisko briedumu un pieaugušo starptautisko prestižu,” sacīja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs.
“Mums priekšā ir smags un nopietns darbs, arī pūliņi, lai panāktu progresu starptautiskā miera un drošības nodrošināšanā, bet man nav šaubu, ka mēs esam gatavi darboties godīgi un profesionāli, strādājot ar visiem globālās diplomātijas izaicinājumiem, pat vissarežģītākajiem,” sacīja ministrs.
Runājot par Lietuvas mērķiem Drošības padomē, ārlietu ministrs uzsvēra Lietuvas apņēmību stiprināt mazo valstu ietekmi padomē, kā arī pašas padomes caurskatāmību un atvērtību.
Lietuva ir gatava konstruktīvām diskusijām ar visām padomes loceklēm un ir apņēmības pilna aktīvi piedalīties darbā ar visiem padomes darbakārtības jautājumiem, sacīja Linkevičs.
“Lietuva konsekventi aizsargās ANO pamatvērtības un principus. Būdama Drošības padomes locekle, valsts veltīs īpašu uzmanību konfliktu novēršanai un civilistu aizsardzībai dažādās konfliktu zonās, sevišķi attiecībā uz sieviešu un bērnu tiesībām, cīņai ar seksuālo vardarbību kā kara ieroci, jaunajiem starptautiskā miera un drošības izaicinājumiem. Mēs arī sekmēsim demokrātiju, likuma varu un cilvēktiesību cieņu – gan dalībvalstīs, gan starptautiskajās attiecībās,” norādīja ministrs.
Drošības padomes nepastāvīgo dalībvalstu vietās ceturtdien tika ievēlēta arī Čada, Čīle, Nigērija un Saūda Arābija. Citas valstis uz šīm padomes vietām nekandidēja.
Jaunievēlētās Drošības padomes nepastāvīgās locekles 1.janvārī padomē aizstās Azerbaidžānu, Gvatemalu, Maroku, Pakistānu un Togo.
ANO Drošības padomē pavisam pārstāvētas 15 valstis, proti, piecas pastāvīgās locekles ar veto tiesībām – ASV, Lielbritānija, Francija, Krievija un Ķīna – un desmit nepastāvīgās. Katru gadu piecas nepastāvīgo dalībvalstu grupas pārstāves tiek pārvēlētas uz divu gadu pilnvaru termiņu.
Komentāri (27)