Rožukalne: Latgales pašvaldības plāno pirkt laikraksta "Latgales Laiks" kapitāla daļas • IR.lv

Rožukalne: Latgales pašvaldības plāno pirkt laikraksta “Latgales Laiks” kapitāla daļas

23
LŽA valdes priekšsēdētāja Anda Rožukalne. Foto: Ieva Lūka, LETA

Latvijā ātri izplešas vēlme pašvaldībām kontrolēt medijus

Daugavpils pilsētas, Daugavpils novada un Ilūkstes novada domes plāni iegādāties reģionālā laikraksta “Latgales Laiks” kapitāla daļas, lai iegūtu kontrolpaketi šajā drukātajā medijā, ir kritizētais un bīstamais ceļš uz politiski ietekmētu reģionālo presi, aģentūrai LETA teica Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) valdes priekšsēdētāja Anda Rožukalne.

Viņa uzsver, ka šī tendence Latvijā patlaban plešas “ārkārtīgi lielā ātrumā”, tikmēr diskusijas par likumu, kas aizliegtu pašvaldībām iegādāties reģionālos medijus, nonākušas strupceļā.

Rožukalne norāda, ka konkrētais izdevums, kas aptver visu Latgali, ir ieguvis savu auditoriju un cieņu lasītāju vidū. Savukārt vietējās amatpersonas ir sapratušas, ka bez šā medija palīdzības neatrastos tur, kur ir patlaban, tādēļ iegādāties avīzes akcijas politiķiem ir ļoti izdevīgi. Amatpersonu argumenti par to, ka izdevuma iegāde veicinātu sabiedrības informētību par notikumiem pašvaldībā un saliedētību, ir interpretācija, kas ir ļoti populāra arī citās pašvaldībās.

Rožukalne piezīmē, ka jau patlaban ikviens izdevums Latgalē, īpaši Daugavpilī, ir politiski saistīts, un Daugavpilī politiķi visas partijas ir dibinājuši, “kaut kādā veidā pārstāvot vietējo biznesu un tādā veidā veicinot savu popularitāti”.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ir sūtījusi pašvaldībām vēstules ar aicinājumu ierobežot darbības mediju dibināšanā, taču tas nav devis nekādus rezultātus, norāda LŽA valdes priekšsēdētāja.

Vienlaikus viņa uzsver, ka pašvaldībām būtu jāsniedz informācija iedzīvotājiem par to, ar ko tās nodarbojas, par izmaiņām saistošajos noteikumos un tamlīdzīgi, tomēr tai jābūt tikai par pašvaldību darbību, nevis ietverot pilnīgi visu, kas notiek, un aizvietojot vietējo mediju saturu.

Diskusijās par aizliegumu iegādāties reģionālos medijus nav nekādas kustības, jo Saeimā daļa deputātu izprot problēmu, bet daļa uzskata, ka tāda nepastāv, un Saeimas komisijas sēdē atklāti atzinuši, ka balsos pret šādu ierosinājumu, saka Rožukalne.

Daugavpils pilsētas, Ilūkstes un Daugavpils novada domes par 34 100 eiro grib iegādāties reģionālā laikraksta “Latgales Laiks” kapitāla daļas, lai iegūtu kontrolpaketi šajā medijā.

Pašlaik trim pašvaldībām kopā pieder 40% SIA “Latgales laiks” kapitāldaļu – Daugavpils pilsētas domei pieder 20%, Daugavpils novada domei – 14,55%, Ilūkstes novada domei – 5,45%. Vēl 40% pieder uzņēmējam Valērijam Ivanovam.

Atlikušos 20% jeb 11 kapitāla daļu patlaban pārdod Privatizācijas aģentūra, piedāvājot dalībniekiem izmantot pirmpirkuma tiesības.

Daugavpils pilsētas dome ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu nopirkt sešas “Latgales Laika” kapitāla daļas par 18 600 eiro. Savukārt Daugavpils novada dome plānojot pirkt vēl četras laikraksta kapitāldaļas, bet Ilūkstes novada dome – vēl vienu.

Nepieciešamību iegādāties papildu laikraksta kapitāldaļas Daugavpils pilsētas dome pamato ar to, ka, “izmantojot laikrakstu, pašvaldībai atbilstoši Civilās aizsardzības likumam būs iespēja paziņot iedzīvotājiem par katastrofu vai tās draudu gadījumā norādīt uz vietām, kur tiks ierobežota personu pulcēšanās un pārvietošanās attiecīgajā teritorijā vai tās daļā”. Tāpat tas tiek pamatots ar Daugavpils pilsētas attīstības programmu 2014.-2020.gadam, kurā teikts, ka pašvaldības vispārējais stratēģiskais mērķis ir veicināt sabiedrības informētību un saliedētību.

Problēma ar pašvaldību finansētiem izdevumiem, kas ierobežo reģionālo mediju darbu, pārrunāta arī Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē.

Rožukalne skaidroja – lai risinātu radušos situāciju, ir jānosaka, ka pašvaldībām nedrīkst piederēt mediji un ka tās nevar arī dibināt kapitālsabiedrības, kuras rada medijus. Viņasprāt, ir arī jāprecizē, ko nozīmē “informēt vēlētājus”, kā arī jānodrošina atbalsts reģionālo mediju sektoram. Daļa politiķu un arī pašvaldību vadību bija pret šādu ierosinājumu.

 

Komentāri (23)

traductrice 14.04.2015. 18.54

es šo ziņu TIEŠI sasaitītu ar ziņu par krievu specdienestu interesi par pašvaldību vēlēšanām.

+3
-1
Atbildēt

0

dzeris49 15.04.2015. 06.30

Tas viss ārkārtīgi bīstami demokrātijai, bet, neredz, ka Saeima šeit vēlētos ko mainīt, acīmredzot, tā izdevīgi visām partijām, kas pie varas gan valstī, gan pašvaldībā.

+2
-1
Atbildēt

0

Optiskais Tēmeklis 08.06.2015. 17.44

Rožukalnei viegli būt ideālistiskai, bet, ja kāda daļa vietējā medija pašvaldībai nepieder, tad pašvaldībai nekādu iespēju informēt iedzīvotājus no sava viedokļa. Ja medijs neatkarīgs, tad ļoti demokrātiski var drukāt ķēķmeitas interesējošus horoskopus un uzšķaudīt tēmām, par ko pašvaldība grib informēt iedzīvotājus.

Faktiski Rožukalnes poza ir augstpŗātīga pret provinciāļiem, — Rīgas beibe kārtējo reizi māca pāķus, kas neko nesaprot no de(r)mokrātijas. Protams, ir vajadzīgs kāds kontroles un/vai uzraudzības mehānisms. Savu mediju daļas vajadzētu iepirkt visām pašvaldībām, tas būtu tautsaimnieciski un loģiski.

0
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu