Ko Latvijas valsts pārvaldei mācīties no kolēģiem Zviedrijā?
Nupat, pateicoties Valsts kancelejas sadarbībai ar Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programmas „Valsts administrācija” īstenotājiem, bija izdevība satikt kolēģus no Zviedrijas valsts pārvaldes. Galvenokārt, lai pārrunātu viņu pieredzi saistībā ar prezidentūru Eiropas Savienības (ES) Padomē, ko Zviedrija nodrošinājusi jau divas reizes, savukārt Latvija īstenos 2015.gada pirmajā pusē. Tāpat apmainījāmies ar pieredzi par valdības komunikāciju, t.sk., sociālo tīklu izmantošanu valsts pārvaldē.
Daudz kas no pārrunātā šķiet pašsaprotams. Piemēram, izpratne, ka par sarežģīto ir jāspēj sabiedrībai izklāstīt vienkārši (down-to-earth way) un moderni vienlaicīgi. Tas, ka ekspertu pieejamība un skaidrojums par problemātiskām jomām un valdības lēmumiem ir loģiska un stratēģiski pārdomāta, ir ierasta prakse. Tas, ka valsts pārvaldei ir jāiet līdzi laikam un jābūt jaudīgam, profesionālam un līdzvērtīgam partnerim uzņēmējiem, ekspertiem u.c. Tas, ka sadarbība ar sabiedrību ir priekšnosacījums veiksmīgam rezultātam. Tas, ka ir svarīgi sabiedrībai uzskatāmi parādīt, ar ko valsts pārvalde nodarbojas, kādi lēmumu pieņemšanas procesi notiek. Tas, ka vēstnieka statuss jeb atrašanās soli priekšā citiem, nebaidoties riskēt ieviest jauninājumus ikdienas darbā, sniedz daudz priekšrocību un iespēju. Tas, ka pievienotā vērtība sadarbībai ar sabiedrību ir analizēt un atbildēt, nevis novērot un atskaitīties.
Tas, ka ierēdņu un valsts pārvaldes prestižu var celt tikai paši šajā sfērā strādājošie – ar profesionālu darbu un kompetenci.
Tomēr nekas nav pašsaprotams. Sevišķi, kad no pašu valsts pārvaldē strādājošiem cilvēkiem ikdienišķas sarunas laikā vairākkārt dzirdēta atziņa: “Es negribētu staigāt ar savas iestādes logo apdrukātu, piemēram, lietussargu. Man būtu kauns.” Kauns tādēļ, ka valsts pārvalde nemitīgi tiek kritizēta, nozākāta, vainota – gan pamatoti, gan vispārināti. Cilvēki bieži nevēlas sevi asociēt ar darbu valsts pārvaldē.
Duālas sajūtas. No vienas puses – katram ir izvēles iespējas. No otras puses – ir nepārprotami skaidrs, ka situāciju var mainīt, stiprinot valsts pārvaldes kapacitāti un jaudu, kā arī ceļot pašapziņu. Būtiski priekšnoteikumi tam ir darbinieku pieredze, kompetence un profesionalitāte.
Tādēļ uzskatu, ka gaidāmā Latvijas prezidentūra Eiropas Savienībā un gatavošanās tai ir ne tikai viens no lielākajiem izaicinājumiem, bet arī vienreizēja iespēja pārmaiņām labākajā nozīmē. Prezidentūra būs viens no būtiskākajiem un vērienīgākajiem politiskajiem notikumiem kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas. Prezidentūras vēstnesis tās laikā ir ikviens valsts iedzīvotājs.
Taču valsts pārvaldei šis laiks jau ir sācies gatavojoties un norises laikā būs ļoti intensīvs darbs līdzās ikdienišķajiem darba pienākumiem, vienlaicīgi unikāla iespēja iegūt jaunu pieredzi un prasmes. Tā ir iespēja, kuru noteikti nevajadzētu uztvert “gariem zobiem”, bet gan mērķtiecīgi izmantot.
Te vietā pieminēt Zviedrijas Ārlietu ministrijas komunikācijas ekspertu un mājas lapu redaktoru Jūakimu Reimāru (Joakim Edvardson Reimar, @JoakimEskil), kurš vadās pēc principa – “tikai darot, mēs mācāmies” – un tikšanās laikā to uzskatāmi demonstrēja, daloties pieredzē un zināšanās, t.sk., par komunikāciju ASV prezidenta Obamas vizītes laikā Zviedrijā.
Zviedrijā kolēģiem darīt un mācīties līdz šim izdevies ļoti cienījami. Piemēram, Zviedrija ir pirmā valsts pasaulē, kas izveidojusi oficiālu valsts tviterkontu @sweden un katru nedēļu kādam no valsts pilsoņiem dod ekskluzīvu iespēju kļūt par tā kuratoru, vēstnesi, lai prezentētu valsti caur dažādiem viedokļiem, pieredzēm u.c. Šī kampaņa – Curators of Sweden– ir Zviedrijas institūta (Svenska institutet, @SweInstitute) un VisitSweden iniciatīva, kas, sākta aptuveni pirms pusotra gada, ieguvusi nozīmīgus starptautiskus apbalvojumus un patlaban pulcē vairāk nekā 66 tūkstošus sekotāju.
Zviedrijas institūta Starpkultūru dialoga departamenta direktors Henriks Selins (Henrik Selin) skaidroja, ka, analizējot un plānojot valsts popularizēšanu pasaulē, secināts – valsts atpazīstamība ir augsta vecāka un vidēja gada gājuma cilvēku vidū. Savukārt jaunākajā auditorijā valsts kā zīmola atpazīstamība ir nesalīdzināmi zemāka. Šī tviterkampaņa ir lielisks veids aktuālās auditorijas uzrunāšanai. Turklāt tas ir ciešā sinerģijā ar Jūakima Reimāra sacīto par sociālo mediju izmantošanu, ko Zviedrijas Ārlietu ministrija ikdienas komunikācijā izmanto jau kopš 2005.gada: “With social media you can target your audience.”
Lieliska iniciatīva, kas ieguvusi plašu sabiedrības atsaucību un nodrošinājusi tās interaktīvu iesaisti, kā arī starptautisku atzinību nozares profesionāļu vidū, t.sk., Kannu lauvu “Grand Prix” un „zelta lauvu” kategorijā „Korporatīvais tēls”.
Gribu cerēt jeb drīzāk – esmu pārliecināta, ka arī Latvijas valsts pārvaldei izdosies īstenot lieliskas kampaņas un projektus, kas aizraus pašus un sabiedrību. Arī gaidāmajā Latvijas prezidentūrā Eiropas Savienības Padomē.
* Tikai darot, mēs mācāmies (angļu val.)
Autore ir Ministru kabineta preses sekretāre
Komentāri (20)
Dace Vīksna 20.09.2013. 10.39
Lai mums izdodas!
P.S. Vai angļu valodas jēdzienu nekritiska lietošana joprojām ir modē? :)
5
Kristaps > Dace Vīksna 20.09.2013. 15.12
Jāizdodas. Nav variantu. Ļoti pakāpeniski, taču ejam pareizajā virzienā, ko pierāda daudz no šogad paveiktā – paplašinātas līdzdalības iespējas valdības lēmumu pieņemšanas procesā, iniciatīvas administratīvā sloga mazināšanai u.c. Būtiski, lai valsts pārvaldē strādājošie izprastu, ka esam komanda, nevis konkurenti un ka mūsu klients ir sabiedrība, kuram strādājam. Tas būtu daudz.
P.S. Šis teiciens ir kontekstā ar viedokli, tā ir satikto kolēģu pārliecība, kas pilnībā sakrīt ar manējo. Šoreiz ar modi nekāda sakara, bet ar būtību.
0
Ieva Aile > Dace Vīksna 21.09.2013. 16.07
http://youtu.be/EPjJ8Q8ofOY
0
ineta_rr > Dace Vīksna 21.09.2013. 16.27
„Pieredze rodas darot“, bet labāk jau paspīdēt ar savu valodiņu.
0
ineta_rr > Dace Vīksna 21.09.2013. 20.21
Starp citu, beidzot atcerējos, kas man visu laiku tirdīja virsraksta sakarā – „learn as you go“ nevis „go along“, kas gan ir krietni latviskāk. Sagaidu, ka atšķirību paši pratīsiet noskaidrot un izprast.
0
Ieva Aile > Dace Vīksna 21.09.2013. 13.47
Nu ļoti jau visi šogad varēja piedalīties lemšanā par tā (cenzēts),(cenzēts) un vēlreiz cenzēts euro ieviešanu.
0
kristaps_drone 21.09.2013. 20.42
Nez kādēļ pie mums pierasts noklusēt, ka prezidēšana prasīs milzu izdevumus, bet patiesībā jēgas no tās nebūs pilnīgi nekādas, jo Latvija savas prezidēšanas laikā nekādus būtiskus jautājumus nevarēs lemt. Tie tekstiņi par Latvijas popularizēšanu un atpazīstamības palielināšanu ir tukši vārdi tādēļ, ka jēgas no šīs “atpazīstamības” nebūs pilnīgi nekādas. Tā ka šis pasākumus būs tikai un vienīgi drausmīgi lielas naudas izšķiešana, tai skaitā arī nodokļu maksātāju naudas izšķiešana, bet labums būs tiem ierēdņiem, kas tiks uz Briseli uz kādu laiku par Briseles līmeeņa vai tuvu tam aldziņu pabaudīt dzīvi.
0
aija_vecenane 23.09.2013. 08.20
Kas vainas sakāmvārdam “darbs dara darītāju”?
0