Vienojas par brīvu tirdzniecību; virza atklātas prezidenta vēlēšanas; ECT nosoda Krieviju

Stratēģiski svarīgs līgums

ES un Japāna otrdien parakstīja brīvās tirdzniecības līgumu, kas atceļ 99% muitas tarifu. Tie abu pušu uzņēmumiem ik gadu izmaksājuši gandrīz miljardu eiro. Šis ir plašākais brīvās tirdzniecības līgums, kādu ES līdz šim noslēgusi un ir atbilde ASV prezidenta Trampa īstenotajai protekcionisma politikai.

Par atklātu ievēlēšanu

Saeimas Juridiskā komisija otrdien nolēma virzīt izskatīšanai parlamentā pirmajā lasījumā Satversmes 36. panta grozījumu, kas paredz Valsts prezidentu ievēlēt atklātā, nevis slēgtā balsojumā. Jau septiņas no deviņām Saeimas komisijām atbalstījušas šo ierosinājumu. No Saeimas frakcijām atklātas prezidenta vēlēšanas neatbalsta tikai ZZS.

Norāda uz Krievijas prettiesisku rīcību

ECT otrdien publicēja divus spriedumus, kuros nosodīja Krieviju par izmeklēšanu žurnālistes Annas Poļitkovskas slepkavības lietā un attieksmi pret pankgrupu Pussy Riot. ECT secināja, ka 2006. gadā noslepkavotās Kremļa kritiķes Poļitkovskas lietā Krievija nav veikusi izmeklēšanu, lai atrastu slepkavības pasūtītājus. Savukārt 2012. gadā, kad Krievijā arestēja Pussy Riot dalībnieces, valsts pārkāpa vairākus cilvēktiesību konvencijas pantus. Sievietēm bija liegta taisnīga tiesa un pārkāptas vārda brīvības tiesības.

Vēl

Pēc Rīgas domes deputāta Juraša (JKP) iesnieguma KNAB sāka pārbaudi par bijušā maksātnespējas administratora Aigara Lūša iespējamiem naudas pārskaitījumiem Nacionālās apvienības politiķiem.

Reorganizējamo un slēdzamo skolu pedagogu atlaišanas pabalstiem valdība otrdien piešķīra 300 000 eiro.

LTV un Latvijas Radio tehnisko problēmu risināšanai valdība otrdien no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem 589 137 eiro novirzīja NEPLP.

Valdība otrdien nolēma, ka nākamgad veikalos vairs nebūs bezmaksas plastmasas iepirkumu maisiņu. Izņēmums būs ļoti vieglās plastmasas maisiņi.

Otrdienas naktī ap 100 000 Krievijas iedzīvotāju gājienā Jekaterinburgā atzīmēja simtgadi, kopš nogalināts pēdējais Krievijas cars Nikolajs II. Gājienu vadīja Krievijas Pareizticīgo baznīcas patriarhs Kirils.

ASV aizturēta Krievijas pilsone, kuru apsūdz mēģinājumā ietekmēt ASV politiku Krievijas interesēs.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Vienā no divām Krievijas lidmašīnām, kas pirmdien pārkāpa Igaunijas gaisa telpu, varēja atrasties Krievijas prezidents Putins. Viņš tai laikā devās uz Helsinkiem, lai tiktos ar prezidentu Trampu.

Vjetnamas diplomātu un amatpersonu delegācija ar Lietuvas Valsts robežapsardzi pārrunās, kā efektīvāk cīnīties pret Vjetnamas pilsoņu nelikumīgo migrāciju un ātrāk noteikt viņu identitāti.

Somijas prezidents Nīniste ASV prezidenta Trampa un Krievijas līdera Putina uzmanību pirmdienas tikšanās laikā pievērsis situācijai Arktikā, kā arī pieaugošajai militārajai aktivitātei Baltijas jūrā.

Zviedrijā sestdien atzīmēja leģendārā kino režisora Ingmara Bergmana simtgadi. Bergmans mūžībā aizgāja 89 gadu vecumā 2007. gadā.

Dāņu arheologi izrakumos Jordānijas ziemeļaustrumos atrada 14 400 gadu vecu maizi.

Šodien

Partijas un partiju apvienības CVK var sākt iesniegt deputātu kandidātu sarakstus 6. oktobrī gaidāmajām 13. Saeimas vēlēšanām.

Prezentēs Latvijas futbola valstsvienības jauno zīmolu.

Viedokļi

Austris Vasiļevskis, Exigen Services Latvia starptautisko projektu izstrādes vadītājs. Lielie dati ir nākotnes uzņēmējdarbības veiksmes formula.

Juris Kaža, žurnālists. Telekomunikācijas – līdz vēlēšanām nešūposim laivas.

Paplašini apvārsni

Islandes futūristiskās, modernās baznīcas ir integrētas kultūras vēsturē un ainavā.

Dejas ūdenī

Karstumā ļoti atsvaidzinoši — valsis zem ūdens.

3 laika prognozes Rīgai:

meteoprog  18—29 C, mainīgs mākoņu daudzums, bez nokrišņiem, ļoti karsts, A—ZA vējš 5 m/s;

accuweather 29 C, saulains un ļoti, ļoti karsts laiks, negaisa mākoņi, A—ZA vējš 4—5 m/s;

yr  21—29 C, skaidrs un saulains laiks, A—ZA vējš 4—5 m/s.

Vārda dienas svin:

Rozālija, Roze

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu