Rosina veidot Ulbrokas novadu; soda aplokšņu algu maksātājus; Krievija atzīst paaugstinātu radiāciju

Pārzīmē karti

Pirmā neregulāras formas pastmarka Latvijas kartes veidolā. Foto: Zane Bitere, LETA

VARAM piedāvātā administratīvi teritoriālā reforma paredz jauna Ulbrokas novada izveidošanu, otrdien informēja ministrija. Tajā plāno apvienot Ropažu, Stopiņu un Garkalnes novadus, kā arī Vangažu pilsētu. Tādējādi jaunais teritoriālā piedāvājuma modelis paredz samazināt pašvaldību skaitu no 119 uz 36, nevis 35 kā sākotnēji. Ieceri atdalīt Vangažu pilsētu no Inčukalna novada negatīvi vērtē Inčukalna pašvaldība. Latvijas Pašvaldību savienība otrdien kritizēja ministrijas priekšlikumus un nolēma piedāvāt savu – uz apriņķu veidošanu balstītu – reformas modeli.

Noziegums un sods

Pirmdien starp prokuroru Mārtiņu Jansonu un apsūdzētajām divu restorānu direktorēm Daci Gaspažiņu-Korecku un Gunu Rožicku  krimināllietā par Tokyo City restorānos 2017. gadā izmaksātajām aplokšņu algām tika noslēgta vienošanās par vainas atzīšanu un sodu. Abām kopsummā piespriests 8600 eiro naudas sods un atņemtas tiesības divus gadus veikt komercdarbību. Apsūdzētās valstij atlīdzināja nodarīto kaitējumu – kopā 21 659,03 eiro.

Tomēr radiācija

Otrdien Krievijas varas iestādes apstiprināja, ka 8.augustā Severodvinskā Krievijas ziemeļrietumos bija īslaicīgi paaugstināts radiācijas līmenis – no četrām līdz pat 16 reizēm. Tas notika uzreiz pēc kodoldzinēja sprādziena militārajā poligonā Arhangeļskas apgabalā, kur gāja bojā pieci cilvēki. Poligonam tuvējās apdzīvotās vietas Nenoksas iedzīvotājiem varas iestādes ieteikušas trešdien īslaicīgi evakuēties. ASV prezidents Tramps un amerikāņu eksperti uzskata, ka izmēģinājumā poligonā uzsprāga Krievijas jaunākā spārnotā raķete Burevestņik.

Vēl

Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) otrdien gribēja pārņemt Jaunā Rīgas teātra būvlaukumu Lāčplēša ielā no uzņēmuma RERE Būve1, bet celtnieki to neatstāja. VNĪ organizēs vienpusēju būvlaukuma pārņemšanu.

Valdība otrdien atbalstīja Satiksmes ministrijas priekšlikumu nākamgad Latvijas pastam papildus piešķirt 3,7 miljonus eiro preses piegādēm.

Pārtikas un veterinārais dienests kādā noliktavā Rīgā, Lubānas ielā, atklāja nelegālu ražotni ar nezināmas izcelsmes putnu gaļu tirdzniecībai Rīgas Centrāltirgū.

Valdība otrdien nolēma, ka par drona vadītāju varēs kļūt no 16 gadiem, taču lidojumus paaugstināta riska apstākļos varēs veikt no 18 gadu vecuma.

Krievijas tiesa otrdien deva rīkojumu Maskavas vēlēšanu komisijai ļaut opozīcijas kandidātam Sergejam Mitrohinam no partijas Jabloko piedalīties septembrī gaidāmajās domes vēlēšanās.

Otrdien, tāpat kā pirmdien, protestētāju dēļ bija paralizēts Honkongas lidostas darbs. Policija protestētāju izdzenāšanai izmantoja stekus un piparu gāzi.

ASV prezidents Tramps otrdien atlika Ķīnā ražotiem telefoniem, spēlēm u.c. preču grupām paaugstinātas ievedmuitas ieviešanu līdz 15.decembrim. Par citām precēm paaugstināta muita Ķīnai būs jāmaksā no 1.septembra.

Bijusī Jaunatnes teātra aktrise Elvīra Baldiņa 11. augustā nosvinēja 100 gadu jubileju.

Baltijā un ziemeļvalstīs

Igaunijas valdība pirmdien nolēma pensiju reformu īstenot ar viena likuma pieņemšanu un to parlamentam iesniegt rudenī. Likumam jāstājas spēkā no 2020.gada 1.janvāra.

Lietuvā pēc Viļņas amatpersonu lēmuma noņemta piemiņas plāksne Lietuvas pretošanās kustības organizētājam Jonam Noreikam jeb ģenerālim Vētram, kas arī sadarbojās ar nacistisko Vāciju.

Pirmdien Zviedrijas bezmaksas avīzes Metro galvenais redaktors apstiprināja, ka avīze pēc 25 gadu darbības slēgusi savu ziņu nodaļu.

Somijas meža dienests apgalvo, ka šis gads bijis ļoti labs klinšu ērgļu populācijai – 161 ligzdā izšķīlušies 205 putnēni, kas ir gandrīz divreiz vairāk nekā pērn.

Dānijas zinātnieki kopā ar Londonas Karalisko koledžu izstrādā pasaulē pirmo vakcīnu pret hlamīdijām, kas jau sekmīgi izmēģināta.

Šodien

Rīgas domes komitejas spriedīs par Konkurences padomes izteikto kritiku par atkritumu apsaimniekošanas monopola izveidi pilsētā.

Paziņos Dzintaru koncertzāles lielās zāles atjaunošanas metu konkursa uzvarētājus (LETA).

Viedokļi

Krišjānis Papiņš, sociologs. Cik ilgi līdz valsts apvērsumam Krievijā?

Viesturs Kairišs, režisors. Kaut kas satrunējis ir karaļvalstī LU.

Paplašini apvārsni

Kā Krievijā spēka struktūras spīdzina aizturētos.

Un lietus aizskalos pēdas...

Cik ilgi noturēsies jaunais ceļš pie Bērzkroga?

3 laika prognozes Rīgai:

meteoprog +12 – +20C, neliels mākoņainums, vakarā lietus, D – DR, R – DR vējš 6 m/s;

accuweather +10 – +20C, saule mīsies ar mākoņiem, brīžiem var līt, D – DR, R – DR vējš 3 – 5 m/s;

yr +14 – +20C, saule slēpsies aiz mākoņiem, D – DR, R – DR vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienas svin:

Zelma, Zemgus, Virma

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu