Piedāvā jaunu sankciju paketi; atzīmē Latvijas neatkarības gadadienu; zūd sakari ar Mariupoles aizstāvjiem

Rosina mazināt naftas importu

Eiropas Komisijas vadītāja Leiena trešdien iepazīstināja ar priekšlikumiem sestai ES sankciju paketei pret Krieviju. Viņa ierosina sešu mēnešu laikā izbeigt Krievijas naftas importu, bet līdz gada beigām – naftas produktu importu. Ierosināts atslēgt Krievijas lielāko Sberbank un vēl divas kredītiestādes no norēķinu sistēmas SWIFT. Trim Krievijas TV kanāliem – Rossiya RTR/RTR PlanetaRossiya 24 un TV Centre International – liegs raidīt ES. Sankciju sarakstā iekļautas 58 personas, tai skaitā Krievijas militārpersonas, kas izrēķinājušās ar civiliedzīvotājiem Bučā un Mariupolē, kā arī Krievijas pareizticīgās baznīcas patriarhs Kirils. Nepieciešama visu 27 dalībvalstu piekrišana, lai ieviestu sankcijas. Ungārija trešdien paziņoja, ka uzliks veto Krievijas naftas importa aizliegumam, bet Čehija pieprasa izņēmumu naftas embargo.

32.dzimšanas diena

Latvijā trešdien atzīmēja valsts neatkarības atjaunošanas 32.gadadienu. Saldū notika militārā parāde, kurā piedalījās vairāk nekā 900 militārpersonu. Parādes dalībniekus uzrunāja prezidents Levits, aizsardzības ministrs Pabriks (A/P) un Saldus pilsētas domes priekšsēdētājs Māris Zusts (LZP). Saeimas deputāti sanāca uz svinīgo sēdi, kurā runu teica Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA). 3. un 4.maijā prezidents Levits pasniedza augstākos valsts apbalvojumus.

Krievija bombardē infrastruktūru

Otrdien Krievijas spēki sāka triecienuzbrukumu Mariupoles rūpnīcas Azovstaļ teritorijai, tā tika masīvi bombardēta. Trešdien Mariupoles mērs Vadims Boičenko paziņoja, ka zaudēti sakari ar Mariupoles aizstāvjiem. Otrdien vēl 156 civiliedzīvotājiem izdevies evakuēties uz Zaporižji, taču rūpnīcas teritorijā joprojām esot ne tikai ievainotie Ukrainas karavīri, bet arī bērni un citi iedzīvotāji. Krievija otrdien izšāva vairāk nekā 20 raķešu uz svarīgiem infrastruktūras objektiem Ukrainas rietumu un centrālajā reģionā, apšaudīja dzelzceļa stacijas un elektrības apakšstacijas. Trešdien Krievija bombardēja Ļvivas transporta infrastruktūru.

IR aktuāli

Atvaļinātais ģenerālis Jānis Kažociņš vērtē stāvokli frontē un Ukrainas izredzes uzvarēt.

Žurnāliste Olga Dragiļeva stāsta, kādus pienākumus karš uzlicis Latvijas “krievvalodīgajiem”.

Āģīša sirds atkal pukst. Četrus gadus atjaunotā Āgenskalna tirgus ēka šonedēļ atkal ver savas durvis.

Vēl

ES palielinās militāro palīdzību Moldovai, trešdien vizītē Kišiņevā paziņoja Eiropadomes prezidents Šarls Mišels. Bažas par militāru saasinājumu reģionā pieauga pēc pagājušās nedēļas sprādzieniem Piedņestrā, kuru kontrolē Maskava.

Apturēta uzņēmuma Ventamonjaks darbība Ventspils ostā, jo patiesā labuma guvēji ir Krievijas sankcionēto personu sarakstā. Otrdien dota atļauja bīstamās vielas izvešanai.

Pasaules preses brīvības indeksā Latvija bez izmaiņām palikusi 22.vietā, Lietuva pacēlusies uz 9.vietu, Igaunija – uz 4.vietu. Visbrīvākā prese ir Norvēģijā, bet Krievija noslīdējusi līdz 155.vietai 180 valstu kopskaitā.

Latvijas mājsaimniecības, kas izmitina Ukrainas bēgļus, no 1. maija varēs saņemt 100 eiro kompensāciju mēnesī par pirmo izmitināto personu un 50 eiro mēnesī par katru nākamo, bet ne vairāk kā 300 eiro mēnesī, otrdien lēma valdība.

Latvijā ieradušies 10 ASV Bruņoto spēku helikopteri Black Hawk un Chinook, lai stiprinātu reģionālo drošību un demonstrētu ASV spēku klātbūtni reģionā.

Minskā 88 gadu vecumā trešdien miris pirmais neatkarīgās Baltkrievijas vadītājs un Lukašenko kritiķis Staņislavs Šuškevičs. Viņš 1991.gadā parakstīja vienošanos par PSRS likvidāciju un NVS izveidošanu

Baltkrievija trešdien sāka militārās mācības, lai pārbaudītu armijas reaktīvās spējas, paziņoja Aizsardzības ministrija.

Šodien

Saeima lems par Helēnas Vāgneres atzīšanu par nacionālās pretošanās kustības dalībnieci.

Saeimas Ārlietu komisija izvērtēs Latvijas un Krievijas divpusējos līgumus.

Satversmes tiesa pasludinās spriedumu lietā par normām, kurus priekšmetus cietumā ir tiesības izmantot apcietinātajam (LETA).

Viedokļi

Dainis Īvāns, pirmais LTF priekšsēdētājs. Mūsu Uzvaras dienas.

Ivars Čivčišs, Alberta koledžas studiju virziena Tiesību zinātne vadītājs. Ko nozīmē 4. maija deklarācija?

Paplašini apvārsni

Kas ir garboloģija jeb Ko par cilvēku stāsta viņa izmestie atkritumi?

Importa aizvietotājs

Kā mājās uztaisīt pepsikolu, māca kāda Krievijas iedzīvotāja.

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +2 – +13C, apmācies, bez nokrišņiem, D – DA vējš 2 – 5 m/s;

accuweather +7 – +15C, saule mīsies ar mākoņiem, D – DA vējš 3 – 5 m/s;

yr +5 – +16C, apmācies, D – DA vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Ģirts, Ģederts

Sūtiet atsauksmes vai ieteikumus par Ir Svarīgākais: [email protected]

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu