Kariņš demisionēs; Zelenskis atlaiž vairākus palīgus; Erdogana partija zaudē pašvaldību vēlēšanās

No 10.aprīļa

Saistībā ar speciālo avioreisu izmantošanu laikā, kad viņš bija premjerministrs, Kariņš (JV) ceturtdien paziņoja, ka no 10.aprīļa atstās ārlietu ministra amatu. 11.aprīlī Saeimā varētu balsot par jaunu ministru. Kariņš par atkāpšanos paziņoja pēc sarunas ar premjerministri Siliņu (JV). Ģenerālprokuratūra sākusi kriminālprocesu par Kariņa lidojumiem speciālajos avioreisos.

Putins dod rīkojumu par jaunu iesaukumu

Ukrainas prezidents Zelenskis 30.martā atlaida ilggadējo pirmo palīgu Serhiju Šefiru, kurš strādāja kopš 2019.gada, trīs savus padomniekus un divus prezidenta pārstāvjus. Vācija paziņoja par jaunu militārās palīdzības paketi Ukrainai, kurā iekļauti droni, atmīnēšanas aprīkojums, munīcija. Francija piegādās Ukrainai bruņutransportierus un pretgaisa aizsardzības raķetes. 28.martā pie okupētās Sevastopoles Melnajā jūrā iegāzās Krievijas kara lidmašīna. Krievijas diktators Putins parakstījis dekrētu par iesaukšanu militārajā dienestā no 1.aprīļa līdz 15.jūlijam. Tiks iesaukti 150 tūkstoši cilvēku.

Opozīcija triumfē

Turcijas lielākā opozīcijas partija svētdien notikušajās pašvaldību vēlēšanās uzvarējusi lielākajās pilsētās Stambulā un Ankarā. Opozīcijas Republikāņu tautas partijas pārstāvis Ekrems Imamoglu saglabājis mēra amatu Stambulā ar 51% vēlētāju atbalsta. Partija kopumā ieguvusi vēl 15 pilsētu galvu amatus. Šīs bija pirmās vēlēšanas 21 gada laikā, kopš pie varas valstī nāca Erdogana vadītā Taisnīguma un attīstības partija, kad šī partija cieta zaudējumu vēlēšanās visā valstī.

IR aktuāli

Jau divus gadus Rīgas jūras līcī nīkst kuģis ar minerālmēsliem, kas pieder sankcijām pakļautam krievu miljardierim Dmitrijam Mazepinam. Kāpēc risinājuma meklēšanā iesaistās pat ANO ģenerālsekretārs, izzina Ieva Jakone.

Aneti Ašmani-Vilsoni tagad pazīst kā drosmīgu žurnālisti, kas sāka šķetināt tēmu par augstskolu pasniedzēju seksuālu uzmākšanos studentēm. Anda Burve-Rozīte izzina Anetes ceļu mūzikā un žurnālistikā.

Reizi nedēļā žurnāliste Iveta Rozentāle uzliek košo degunu un dodas uz Cēsu klīniku. Ko dara dakteri klauni, stāsta Baiba Litvina.

Vēl

28.aprīlī pie Brīvības pieminekļa atzīmēja Latvijas iestāšanās NATO 20.gadadienu. Brīvības laukumā bija apskatāma fotoizstāde un Latvijas un sabiedroto valstu militārā tehnika.

ES slēgusi savu gaisa telpu Turcijas aviokompānijai Southwind Airlines, jo Somijas iestādes secināja, ka šo lidsabiedrību kontrolē Krievijas uzņēmums.

Desmitiem tūkstoši cilvēku Izraēlā svētdien sāka četru dienu protesta akciju pret premjerministra Netanjahu valdību. Tā ir lielākā protesta akcija kopš oktobrī Izraēla sāka karu pret palestīniešu kaujinieku grupējumu Hamās Gazas joslā.

Austrija 29.martā aizturēja bijušo drošības dienesta darbinieku Egistu Ottu aizdomās par spiegošanu Krievijas labā. Austrijas kanclers Nīhammers 9.aprīlī sasaucis Nacionālās drošības padomi.

Pēc Ukrainas premjerministra Šmihaļa tikšanās ar Polijas valdības vadītāju Tusku 28.martā abi paziņoja, ka drīz tiks rasts risinājums Polijas zemnieku blokādēm uz abu valstu robežas.

No 1.aprīļa Latvijā par centrālo iestādi sankciju jautājumos kļuvis Finanšu izlūkošanas dienests.

Igaunijas galvaspilsētā Tallinā svētdien sākās partiju sarunas par jauno koalīciju un nākamo pilsētas mēru. Līdzšinējais mērs Mihails Kelvarts tika gāzts ārkārtas domes sēdē.

Vācijā pirmdien spēkā stājās daļēja marihuānas legalizācija privātai lietošanai. Marihuānas smēķēšana būs aizliegta publiskās vietās, piemēram, skolās un sporta zālēs, kā arī 100 metru rādiusā ap šiem objektiem.

Svētdienas skandāli

TV3 raidījums Nekā personīga pētīja, kāpēc publiski nav pieejami likvidēto partiju ziedotāju vārdi. Raidījums skaidroja, kāda būtu ietekme uz Latvijas ekonomiku, ja pārtrauktu ekonomisko sadarbību ar Krieviju. Žurnālisti arī atklāja, ka Dmitrija Medvedeva itāļu vīna darītavas produkti Krievijā nonāk caur Latviju. Raidījums stāstīja, ka Valsts kontrole secinājusi – tiek degradēta ideja, kāpēc tika izveidotas valsts un pašvaldību kapitālsabiedrībās padomes.

Šodien

Valdība lems par Andra Ķēniņa iecelšanu Valsts vides dienesta ģenerāldirektora amatā.

Pasniegs Rīgas pašvaldības gada balvu kultūrā Baltais zvirbulis.

Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja spriedīs par nekustamā īpašuma daļu Lucavsalā nodošanu uz laiku bezatlīdzības lietošanā Latvijas Futbola federācijai.

Viedokļi

Edvards Ratnieks, Rīgas pilsētas vicemērs, Nacionālā apvienība. Pārmaiņas Rīgas ielu nosaukumos – Latvijas nacionālās identitātes stiprināšana.

Iveta Krauja, Latvijas Iepakojuma asociācijas valdes priekšsēdētāja. Modē ir funkcionāls iepakojums, ko viegli sašķirot, pārstrādāt un pārvērst jaunā izejmateriālā.

Nedēļa Eiropā

ES konservatīvie apspriež Lielbritānijas piedāvājumu sūtīt nelikumīgos patvēruma meklētājus uz valsti Centrālāfrikā – Ruandu. Vai tas atbilst cilvēktiesībām?

Skaties sabiedriskās raidorganizācijas ARTE iknedēļas raidījumu par Eiropas iedzīvotājiem aktuālām problēmām.

Paplašini apvārsni

Ko terakotas karavīri mums atklāj par senās Ķīnas dzīvi?

“Korķis” mežā rītausmā

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +11 – +15C, apmācies, neliels lietus, A – DA, DR vējš 1 – 5 m/s;

accuweather +4 – +15C, apmācies, palaikam lietus, A – DA, DR vējš 3 – 4 m/s;

yr +8 – +15C, apmācies, A – DA, DR vējš 3 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Irmgarde