Dombrovski virzīs eirokomisāra amatam; aiziet Ukrainas rekonstrukcijas aģentūras vadītājs; sarēķina Rail Baltica izmaksas

Varētu lemt jau otrdien

Koalīcija pirmdien konceptuāli vienojās eirokomisāra amatam virzīt Valdi Dombrovski (JV), paziņoja premjere Evika Siliņa (JV). Tad Eiropas Parlamentā viņa vietā strādātu Inese Vaidere, kura bija trešā JV sarakstā pēc saņemto balsu skaita. Valdība par viņa izvirzīšanu amatam varētu lemt otrdien. Dombrovskis pašlaik ir eirokomisārs Leienas vadītajā Eiropas Komisijā (EK) un ieņem starptautiskās tirdzniecības komisāra amatu. Viņš ir arī EK viceprezidents.

Pie Bahmutas krituši 19,5 tūkstoši

Ukrainas rekonstrukcijas aģentūras vadītājs Mustafa Naijems atkāpies no amata dienu pirms starptautiskās konferences par Ukrainas ilglaicīgu atjaunotni, jo viņam neesot atļauts tajā piedalīties. Divu dienu konference Berlīnē sāksies otrdien, tajā paredzēta Ukrainas prezidenta Zelenska uzstāšanās. Mediji noskaidrojuši, ka kaujā pie Bahmutas Ukrainā no 2022. līdz 2023.gada vasarai krituši vairāk nekā 19,5 tūkstoši privātās kompānijas Vagner algotņu, viņu radiniekiem pabalstos izmaksāti kopumā 108 miljardi rubļu. Ukrainas spēki pirmdienas naktī uzbruka Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmām S-400 un S-300 okupētās Krimas teritorijā.

Var sasniegt 15,3 miljardus

Starptautiskās Rail Baltica dzelzceļa līnijas pirmās projekta kārtas izmaksas Baltijā var sasniegt 15,3 miljardus eiro. No tiem Latvijā 6,4 miljardi eiro. Savukārt kopējās projekta izmaksas Baltijā var sasniegt 23,8 miljardus eiro, pirmdien sacīja izmaksu un ieguvumu analīzes veicējkompānijas Boston Consulting Group pārstāvis.

IR aktuāli

Paula Raudsepa komentārs par Trampa notiesāsanu par dokumentu viltošanu saistībā ar maksājumu pornoaktrisei.

Vai amerikāņu atļauja izmantot dažus no viņu ieročiem pret militāriem mērķiem arī Krievijas teritorijā uzlabos smago situāciju, kas izveidojusies Ukrainas frontē pie Harkivas, analizē The Washington Post.

Bergmaņu ģimene ar divām meitām gandrīz mēnesi ceļoja ar vilcieniem cauri Eiropai. Viņi stāsta — lai to izdarītu, pietiek ar vienu caurlaidi — Interrail Global Pass.

Vēl

Vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā šogad maijā salīdzinājumā ar 2023.gada maiju palielinājās par 0,1%. Latvijas Banka pirmdien prognozēja zemu inflāciju šogad – 1,5% un gausu iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmi – 1,8%.

Rīgas dome pirmdien paziņoja, ka aicinās Konkurences padomi pārbaudīt 210 miljonus eiro vērtā Rīgas ielu uzturēšanas konkursa norisi.

Polijas munīcijas un ieroču rūpnīcā noticis sprādziens raķešu degvielas noliktavā. Viens cilvēks gājis bojā, viens ievainots.

Beļģijas premjerministrs Aleksandrs de Kro pirmdien karalim iesniedza demisijas rakstu, jo viņa pārstāvētā Flandrijas liberāļu un demokrātu partija svētdien parlamenta vēlēšanās cieta sakāvi.

Prokuratūra apsūdzējusi desmit personas par aptuveni 90 no atkarībām cietušu cilvēku ekspluatēšanu un nelegālu aptuveni 609 000 eiro legalizēšanu.

Pagājušās nedēļas nogalē Latgalē par militārās bāzes filmēšanu aizturēts vīrietis, informēja policija.

Bijusī Latvijas kamaniņu braucēja Ulla Zirne uzvarējusi tiesvedībā pret Izglītības un zinātnes ministriju par vairāk nekā 10 000 eiro kompensāciju. Spriedumu var pārsūdzēt.

83 gadu vecumā miris ilggadējais Latvijas Televīzijas sporta žurnālists un komentētājs Edvīns Dāvidsons.

Šodien

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs tiksies ar NATO ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu un piedalīsies NATO austrumu flanga valstu samitā.

Valdība uzklausīs informatīvo ziņojumu par bijušajiem VDK darbiniekiem un informatoriem likumos noteikto ierobežojumu nepieciešamību un pamatotību.

Torņakalna baznīcā notiks koncerts Ceļā uz svētkiem, kurā 14 Latvijas un ārzemju latviešu kori atskaņos Latviešu Dziesmusvētku Kanādā repertuāru

Viedokļi

Anna Stikāne, Raimonda Soloha, Laila Silamiķele, Rasma Pīpiķe, Liene Spruženiece, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības pārstāvji. Ētikas dilemmas zinātnes “Ēdenes dārzā”.

Daniels Treņins, SIA Enefit E-mobilitātes nodaļas vadītājs. Elektrificēts autoparks uzņēmumiem – ieguvums, kas vērtējams ne tikai naudā.

Nedēļa pasaulē

720 deputāti ievēlēti Eiropas Parlamentā. Kā darbojas balsošana, kā tiek veidotas politiskās grupas un kāds ir darbs Eiropas Parlamentā?

Skaties sabiedriskās raidorganizācijas ARTE iknedēļas raidījumu par Eiropas iedzīvotājiem aktuālām problēmām.

Paplašini apvārsni

Zinātnieki atklājuši, ka senie mednieki pārtikuši ne tikai no medījuma, bet arī augu valsts produktiem.

Aizver actiņas un smaidi…

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +9 – +20C, skaidri, bez nokrišņiem, DR vējš 3 – 4 m/s;

accuweather +11 – +20C, pārsvarā mākoņains ar lietusgāzi vakarā, DR vējš 3 – 4 m/s;

yr +11 – +22C, vakarā lietus, R – DR vējš 2 – 4 m/s.

Vārda dienu svin:

Ingus, Mairis, Vidvuds