NATO stiprinās aizsardzību; miris rakstnieks Alberts Bels; grib samazināt medikamentu cenas

Ukraina šovasar saņems 3,4 miljardus

NATO austrumu flanga jeb Bukarestes devītnieka sanāksme Rīgā otrdien apņēmās stiprināt aizsardzību un atbalstīt Ukrainu, cik ilgi tas būs vajadzīgs. Pirmoreiz sanāksmē piedalījās Somija un Zviedrija, bet Ungārijas un Slovākijas līderi neieradās. Šovasar Ukraina no ES saņems 3,4 miljardus eiro lielu palīdzību, otrdien Ukrainas atjaunotnes konferencē paziņoja Eiropas Komisijas vadītāja Leiena. Daļa naudas nāks no iesaldētajiem Krievijas līdzekļiem. Ukrainas armijas triecieni raķešu palaišanas pozīcijām Krievijas teritorijā samazinājuši Harkivas apšaudes intensitāti, otrdien teica Harkivas mērs.

Patriots, modernists literatūrā

Otrdien 86 gadu vecumā miris rakstnieks Alberts Bels (dzimis Jānis Cīrulis). Viņa pazīstamākie romāni ir BūrisBezmiegsCilvēki laivās. Sakarā ar romānu Bezmiegs padomju laikā pret viņu tika ierosināta krimināllieta. 1988.gada 11.novembrī Bels kopā ar aktieri Ēvaldu Valteru Rīgas pils Svētā Gara tornī pirmo reizi pēc padomju okupācijas gadiem uzvilka Latvijas karogu. Bels kā Augstākās Padomes deputāts 1990.gada 4.maijā balsoja par Neatkarības deklarāciju.

Vai izdosies?

Veselības ministrijas izstrādātais un otrdien valdībā prezentētais jaunais cenu veidošanas modelis recepšu zālēm paredz, ka rudenī šo medikamentu cenām vajadzētu samazināties par 15–20%. Ideja ir samazināt pacienta līdzmaksājumu. Samazināt PVN zālēm, kas patlaban ir 12%, gan pašlaik nav plānots.

IR aktuāli

Mākslinieka Ernesta Kļaviņa skats uz Rail Baltica izmaksām zīmējumā Esam atbraukuši.

Laura Krista Kulberga skaidro Alisei Zitai Zeidakai, kas ir rollerderbijs.

Ilze Šķietniece iztaujā Liepājas tehnoloģiju uzņēmuma Devs.lv dibinātāju un īpašnieku Mārtiņu Vecbrāli, kuram šis ir trešais uzņēmums un klientu vidū četras lielas ārvalstu kompānijas.

Vēl

Valdība otrdien lēma Eiropas Komisijas locekļa amatam trešo reizi nominēt līdzšinējo EK priekšsēdētājas izpildvietnieku Valdi Dombrovski (JV).

Valsts prezidents Rinkēvičs otrdien pasniedza Triju Zvaigžņu ordeni NATO ģenerālsekretāram Jensam Stoltenbergam.

Visiem Ukrainas skolēniem, kuriem ir piešķirts pagaidu aizsardzības statuss, no septembra būs pienākums iegūt obligāto izglītību Latvijā reģistrētā izglītības iestādē klātienē, otrdien lēma valdība.

Sabiedrības integrācijas fonds prasa pētnieciskās žurnālistikas centram Re:Baltica atmaksāt 36 500 eiro, kas ir daļa no saņemtā finansējuma dokumentālo sēriju Šķelšanās tapšanai. Re:Baltica lēmumu pārsūdzēs.

Palestīniešu teroristiskā organizācija Hamās otrdien paziņoja, ka pieņem ASV rosināto pamiera plānu Gazas joslai. ASV to nosauca par cerīgu zīmi. Arī Izraēlas premjerministrs Netanjahu to atbalstot.

Zvērinātie otrdien atzina ASV prezidenta dēla Hantera Baidena vainu trijās apsūdzībās par federālo ieroču likumu pārkāpumiem.

Par četru ASV Kornella koledžas mācībspēku saduršanu Ķīnas Dzjiliņas provinces parkā aizturēts vīrietis. Amerikāņi Ķīnā strādā augstskolā. Ievainojumi nav dzīvībai bīstami.

Pēc smagas slimības otrdien 53 gadu vecumā mirusi teātra režisore, Latvijas Kultūras akadēmijas profesore un Jaunā teātra festivāla Homo Novus kuratore Zane Kreicberga.

Baltijā un Ziemeļvalstīs

Dānijā aizdomās par spiegošanu aizturēta Krievijas pilsone, kas esot labi pazīstama krievu diasporā.

Igaunijas parlaments otrdien pieņēma paziņojumu, kurā nosoda Gruzijas valdības un parlamenta vairākuma deputātu pieņemto ārvalstu ietekmes likumu un atteikšanos no Eiropas vērtībām.

Krievijas militārā lidmašīna pirmdien uz īsu brīdi neatļauti ielidoja Somijas gaisa telpā virs Somu līča pie Lovīsas pilsētas.

Minskas tiesa Lietuvas pilsonei Elenai Ramanauskienei piespriedusi sešu gadu cietumsodu par spiegošanu. Sievieti aizturēja pērn Baltkrievijā, kur viņa apciemoja ģimenes locekļus.

Zviedrijas medicīnas darbinieku arodbiedrības streikam otrdien pievienojās vēl 1300 darbinieku. Streiku sāka pirms nedēļas, lai paaugstinātu algas un atvieglotu darba grafiku.

Kauņas pilsētas dome otrdien nolēma celt pieminekli bijušajam Lietuvas prezidentam Aļģirdam Brazauskam.

Šodien

Valsts kontrole iepazīstinās ar Baltijas valstu Augstāko revīzijas iestāžu situācijas izpētes rezultātiem par Rail Baltica projekta īstenošanu.

Rīgas Ekonomikas augstskola iepazīstinās ar ikgadējo pētījumu par ēnu ekonomiku Baltijas valstīs.

Rīgas dome ārkārtas sēdē spriedīs par Daugavas sporta nama peldbaseina un priekšlaukuma atjaunošanu.

Viedokļi

Džanluka Kopola, Eiropas Digitālās izglītības tīkla prezidents. Mākslīgais intelekts – noderīgs tikmēr, kamēr spēsim to kontrolēt.

Eduards LapiņšRiga Business School 2024.gada absolvents, SUBmerge Baltic dronu autonomijas izstrādātājs. Absolventa piezīmes par augstāko izglītību un to, ka Latvija VAR!

Paplašini apvārsni

Vai mākslīgais intelekts, izmantots personāla atlasē, ir objektīvāks un mazāk aizspriedumains par cilvēku?

Mainītās lomās

3 laika prognozes Rīgai

meteoprog +11 – +18C, mainīgs mākoņu daudzums, neliels lietus, D – DR vējš 3 – 5 m/s;

accuweather +8 – +19C, no rīta vietām lietus, mākoņains, DR vējš 3 – 5 m/s;

yr +12 – +20C, mainīgs mākoņu daudzums, R – DR vējš 3 – 5 m/s.

Vārda dienu svin:

Lenora, Nora, Ija