Zinātniekiem vai sabiedrībai?

1

Komentāri (1)

Vidvuds Beldavs 26.10.2017. 16.19

Zinātniekiem vai Sabiedrībai? Nepareizs jautājums. Bez zinātni un zinātniekiem moderna, zinātnes ietilpīga sabiedrība nav iespējama. Latvija piespieda 63% samazinājumu zinātnēs budžetā 2009. gadā. Reāli, budžets vel nav atkopies no krīzēs, kur vel runāt sasniegt 1,5% no IKP līdz 2020. gada, kad paredzēts 41.2 BEUR IKP, vai 62MEUR. No tagadējā līmeni, lai atbūvētu spēkus, atturēt emigrāciju un veicināt atgriešanos no diasporu ir jādomā budžetu papildināt, jo ir krīzes stāvoklis Latvijas zinātnē.
Statistika rāda ka vairāk ne kā 20% no zinātnieku skaita ir vecāki par 65. Lai gan vecie turas un turēsies, reāli plānos vajag skatīties uz 80% no tagadējā skaita kas ir zem 5 000 nevis virs 7 000, kā tika iecerēts NEP2020 plānā. Skaits krītas pa simtiem katru gadu.
Zinātniskais darbs prasa kritisko masu ar kompetenci. Lai vinnētu H2020 konkursos jāuzrāda, ka ir šī kritiskā masa, un ir jāuzrāda idejas, kas pievērš vērtētāju vērību. Ja zinātnieks tiek atalgots zems valsts pieņemto iztikas minimumu, tam ir jāpiepelnās no citiem resursiem, lai uzturētu ģimeni. Tas paceļ jautājumu, kur viņa atrast laiku, lai uzrakstītu izcilu pieteikumu, kas varēt vinnēt starptautiskā konkursā? Viena atbilde varētu būt pamest ģimeni, otra pamest valsts.
Vairākās nozarēs Latvija tuvojās kritiskam minimumam, kur vinnēt starptautiskos konkursos kļūst par kādu loteriju ar zem 5% varbūtību.
Kā var valsts pacelt varbūtības procentu?
Viens būtu veidot profesionālu pieteikuma rakstīšanas komandas, kas palīdzēt zinātniekam realizēt iecerētās idejas izcilā pieteikumā. Otrs, maksāt zinātniekiem par darbu, lai sagatavotu pieteikumus. Normāli, šāda samaksa nāktu no bāzes finansējumu. Latvijas pieticīgajos apstākļos, ierindas zinātniecei maksāts par zinātnisko darbu, bet nav atvēlēts laikam, kas jāiegulda, rakstot projektus.
Otrs būtu īpašs budžets rekrutēt zinātniekus no ārpus Latvijas. Primāri būtu no diasporu. Kas būtu jāpiedāvā stabils atalgojums uz 5 gadiem. Ja nevarēsim rekrutēt, tad varam sagaidīt, ka zinātnieku skaits turpinātu krist līdz neatgriezenisku līmeni.

0
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam