Kā izvēlēties labāko veselības aprūpes finansējuma modeli
7Saistītie raksti
Viedoklis /
23. oktobris
Ar inovāciju pret ārstu deficītu: kā motivēt, nevis piespiest?
Viedoklis /
15. oktobris
Zinātne ir pieejama ikvienam, kurš gatavs izmantot iespējas
Viedoklis /
11. oktobris
Vēlreiz par paliatīvās aprūpes nepilnībām
Viedoklis /
27. septembris
Ceļā uz veselīgu finanšu nozari
Komentāri (7)
ierados 16.08.2016. 15.44
Katram ezim redzama Latvijas diagnoze: zema resursu izmantošanas atdeve, zema produktivitāte, t. sk. veselībā. Lai to kompensētu – zemās algas un nejēdzīgā izdzīšana. Milzīgi dārgie Latvijas mērogiem megaprojekti nepiemērotā situācijā, kuri neatmaksāsies nekad. Svaidīšanās no vienas rensteles otrā pie utopisku, bla-bla plānu kaudzēm. “Kāda ir tā latvijas pie varas esošās “elites” darbošanās motivācija nevienam, manuprāt, jāskaidro nav”. Ir gan, dzeri! Tur jau tā lieta, ka visi zin, norij un klusē. Priekš elites tas nozīmē, ka viss kārtībā. Katru reizi, kad notiek bezjēgas naudas kaisīšana, gaisa piļu celtniecība, jābrēc pilnā rīklē. Nelīdzēs nekādi gudri, veksmīgi aizjūru modeļi, kamēr pašu galvās būs “nasing spešal”. Kamēr nenoplaks populisma un tukšās naudas raušanas nieze.
0
Absints 16.08.2016. 14.53
Gruntmaņa kunga spriedumi ir ļoti loģiski un uz argumentiem pamatoti. Piekrītu arī viņa domai, ka LB modelis nav pielietojams Latvijā. Viss jau būtu jauki, ja ne viens arguments – Gruntmaņa kungs domā, ka Latvija ir un var piesaistīt cilvēkus, kas gribēs Latvijas medicīnas sistēmu reformēt. Manuprāt, viņš neņem vērā vienu apstākli, korporatīvā, no sociālisma laikiem mantotā medicīnas sistēma ir radījusi medicīnas darbinieku paaudzi, kas nav ieinteresēta sistēmu mainīt. Vienīgā viņu interese un sauklis ir “naudu, naudu, naudu”. Pat viņu pārstāvis Keris, medicīnas sistēmu salīdzina ar labi funkcionējošu auto, kam tikai jālej degviela iekšā – nauda. Piekrītu Džzerim, kas saka, ka elite nav ieinteresēta. Nav, kaut vārdos pauž pretēju viedokli. Duļķainā ūdenī zivij vieglāk noslēpties..
Minētie 37% – tā daļa, ko apmaksā pacients no savas kabatas vairumā gadījumu ir “pelēkajā zonā”, tiek maksāta ķešā, aploksnēs, kā “pateicība” par operāciju vai stimuls rindas paātrināšanai. Absolūti necaurspīdīga nauda. No otras puses vairums medicīnas darbinieku “pateicības” uzskata par algas daļu, un nebūt nekaunas par to. Bez tam pacients ir beztiesīgs, dakteri par rezultātu neatbild. Konkurence nav dakteru starpā, konkurence ir pacientu starpā. No šejienes arī rindas, kvotas, aploksnes.. Nav normālā pieprsaījuma-piedāvājuma procesa. Ir valsts izturētais, stīvais, itkā bezmakssš medicīnas variants.Tāpēc, visā visumā piekrītot Grundmaņa kungam, nedomāju, ka paši medicīnas darbinieki vēlas ko reformēt. Rutīna ir viņus degradējusi. Viņu sauklis ir viens – naudu! Tāpēc te var līdzēt nevis cilvēku godaprāts, bet tikai tirgus attiecības. Es neesmu no medicīnas sfēras, bet man prātā nāk salīdzinājums ar telekomunikāciju tarifiem, kuru jau vairākkārt esmu te piesaucis- LMT, TELE2, BITE ir privātas kompānijas, kas tak varētu skrūvēt komunikāciju tarifus augšā – īstenībā ir otrādi- konkurence tos ir nospiedusi tik zemu, ka tie ir vieni no zemākajiem pasaulē. Nepiekrītu Gruntmaņa tēzei, ka Latvijā konkurences nebūs. Aizejot pie ārsta, pat ja esi vesels, dakteris ņem sagatavotu grāmatiņu – uz kuras rakstīts: slimnieka vēsture. Citiem vārdiem – dakteriem veseli cilvēki nepastāv. Visi ir slimnieki. Nepilni 2 miljoni. Nebūs konkurences? Es pats iešu pie tā,kas izārstē, nevis ārstē..
Man vienu brīdi bija iespaids, ka Latvijas medicīna ir tik lielā dimbā, ka izejas no tā nav. Bija Beļeviča haotiskā darbošanās, Kera un Co bļaustīšanas, nepārtraukti korupcijas skandāli, Stradiņu slimnīcas garāža, kolorītas rozentāles un circenes. Tagad lasot Gruntmaņa rakstu, vismaz šķiet, ka ir cilvēki ar smadzenēm, izeja tiek meklēta, ceru, ka Čakša šo neignorēs…
0
Anonīms 16.08.2016. 14.15
lūk, biju kapos ļoti agri , reizē ar saullektu var teikt un man kļuva bailīgi, un galvenais skatos – vai kaut kur spoki nebūs – un saprotu, ka labi neredzu un nolēmu pārbaudit redzi
Sazvanit nevarēju, uzrakstīju, pec nedēļas man atbildēja,ka ir atbrīvojusies vieta un varu tik bez rindas, jo ar pierakstu rindas šogad jau beigušās
Un es aizgāju un varu liecināt, ka viss bija organizēts uz to labāko, kas man pat likās drusku dīvaini, jo pierasts, ka viss ir slikti. Bet – viss bija jauki un korekti sākot ar dāmām, kas mani reģistrēja un beidzot ar dakterīti
Nu ne par tēmu un tomēr … cik labi, ka beidzot sajutu, ka nodokļi ne par velti maksāti. Jo citādi – jau tiešām – jāiet pie preža un jāprasa nauda atpakaļ
0
dzeris49 16.08.2016. 11.31
Latvijā ir praktiski viszemākais valsts finansējums medicīnai ES, vismazākais vai vismazākaisdzīves ilgums, viens no sliktākajiem dzīves kvalitātes rādītājiem.
Latvijā ir vislielākā socialā un ienākumu nevienlīdzība visā ES.
Latvijā 90% cilvēku ienākumi vērtējami kā zemi un ļoti zemi.
Tai pat laikā, taisni šie cilvēki maksā vislielāko nodokļus attiecībā pret saviem ienākumiem.
Toties visvairāk miljonāru, dārgu auto, un vislielākās iespējas nemaksāt nodokļus un izvairīties no soda, ja tu esi bagāts vai partijas sponsors.
Varētu jau vēl daudz ko minēt ( par korupciju, cik “lietderīgi” Latvijā nodokļi tiek tērēti, utt.), ir jau vēl milzīgi daudzi “panākumi”, bet, ar to jau pietiek, lai saprastu, kāda tipa valsts šeit uzcelta 25 gadu laikā kopš neatkarības atjaunošanas.
Un tad vēl nacionālāksti, kas, lielā mērā, radījuši šo sistēmu, aicina visus tautiešus pamest īriju, angliju, utt., un atgriezties šeit, un ko viņi te darīs šai korumpētajā purvā, pēc tam, kad padzīvojuši normālā valstī, kas domāta cilvēkiem?
Raksts jau ļoti informatīvs, saturīgs un interesants, to derēja izlasīt tiem, kas izliekas, ka grib veikt un nemitīgi, desmitu gadu garumā, veic kādas tur reformas med. sistēmā.
Ar nosacījumu, ka to motivācija, atrodoties pie varas, būtu uzlabot medicīnisko aprūpi un rūpēties par tautas veselību.
Par nožēlu, 20 gadu garumā pierādījies, ka tā tas ir Igaunijā un Lietuvā, tikai ne Latvijā, nauda atrodas visam, tikai ne medicīnai.
Kāda ir tā Latvijas pie varas esošās “elites” darbošanās motivācija, nevienam, manuprāt, jāskaidro nav.
Un kāds domā, ka tā ir spējīga atraut naudu kaut vai no birikrātijas, kuras Latvijā ir vismaz divreiz vairāk, kā nepieciešams, un novirzīt to medicīnai, vispār veikt kādas strukturālas reformas, izņemot ko tīri kosmētisku, kā tas notiek visu laiku – 10 miljopnus caurumu lāpīšanai, ja galīgi striķis trūkst?
Cerība ir muļķu mierinājums.
3
Kamielis > dzeris49 16.08.2016. 18.48
Pilnībā piekrītu minētajiem vis, vis, vis kur mēs esam priekšgalā un gribu piebilst, ka mūs raugoties pēc mēdiju diskusijām ar politiķiem un bez tiem visvairāk interesē ne jau minētie vis…, bet gan tādas tēmas kā ASV potenciālais prezidents, Sīrijas stāvoklis, bēgļi Eiropā, utt. Ar vienu vārdu sakot Viskas, tikai ne mūsu prastie, dienišķie jautājumi: kur paliek nodokļu nauda.
0
dzeris49 > dzeris49 16.08.2016. 21.39
Mums ir kalpu mentalitāte, un kalpi vai vergi, tiekot pie varas, nespēj rūpēties par sabiedrības interesēm un veidot valsti, kas kalpotu cilvēkiem, nevis tikai “elitei”, rūpējas tikai par sevi un savu klanu.
Ne leiši, ne igauņi neko tādu darīt ar sevi savai varai nepieļautu, un arī tie viņu politiķi to nedarītu.
Šinī ziņā, mēs esam daudz tuvāki krieviem.
0
andrejs > dzeris49 18.08.2016. 17.15
Latvijā ir vislielākā socialā un ienākumu nevienlīdzība visā ES.
Latvijā 90% cilvēku ienākumi vērtējami kā zemi un ļoti zemi.
Tai pat laikā, taisni šie cilvēki maksā vislielāko nodokļus attiecībā pret saviem ienākumiem.
—————–
un pie visa vainīga NA, un konkrēti Dzintars Rasnačs!
0