Latviešu literārās valodas dzimšanas diena “de iure”

11

Komentāri (11)

Drosma 10.04.2015. 10.28

No Mājas Viesis 27.marts Intervija ar Roaldu Dobrovenski

Nesaprotu arī runas par valodas likumu. Jā, daudz kas tajā bija nepopulārs, citviet pasaulē grūti saprotams, taču Latvijā absolūti nepieciešams. Latviešu valodu vajadzēja pasargāt no pazudināšanas krievu valodas okeānā. Kaut arī kāds jutās aizvainots. Es biju Tautas frontes domē, rakstīju Baltijas tautu uzsaukumu PSRS tautām. Atceros, avīze “Pravda” uz to atbildēja. Tā nikni un dzēlīgi… Bet Marju Lauristina, Igaunijas Tautas frontes dibinātāja, reiz manā klātienē skaidri un gaiši pateica: Latvijas vilciens jau ir aizgājis, pārāk daudz krievu te ievests.

Taču katram kokam ir divi gali. Pateikt, ka visi krievi ir ienaidnieki, Latvijai būtu pašnāvība.

+2
0
Atbildēt

0

BearSlayer 10.04.2015. 10.10

Cilvēki, kas ierakstīja likumā, ka valodas normas apstiprina MK, droši vien to iztēlojās kā vienu no soļiem, lai stiprinātu valodas aizsardzību valstiskā līmenī, bet diez vai padomāja, ka ar šādu normu patiesībā panāk to, ka politiķiem uztic izlemt, kas ir pareiza valoda un kā visiem jārunā/jāraksta. Demokrātiskā rietumvalstī kaut ko tādu būtu grūti iedomāties. Jau tagad potenciāli rodas dažādas problēmas. Piemēram, ir minētie noteikumi par personvārdu atveidi. Taču ir gan juristi, gan valodnieki, kas šos noteikumus kritizē un (manuprāt – pamatoti) norāda, ka to saturs atgādina gramatikas grāmatu, nevis normatīvo aktu. Citi valodnieki iesaka, ka mūsdienu internetizētajā sabiedrībā, lai atvieglotu informācijas meklēšanu, papildus nepieciešams norādīt vārda oriģinālformu iekavās (daudz kur tā arī pēdējā laikā dara), bet vēl citi iet vēl tālāk un uzskata, ka ārzemju vārdus, tāpat kā auto markas u.c. vispār nevajadzētu latviskot, lai novērstu jebkādus pārpratumus. Un teorētiski ir iespējama jebkura no pieejām, jo valodas likumi galu galā nav cirsti akmenī, bet gan pastāv kā vairāk vai mazāk stabilas tradīcijas, kas iegājušās, lai tās lietotāji cits citu saprastu. Nu, pasakiet – vai tas ir jautājums, par ko būtu kompetenti lemt politiķi, vēl jo vairāk – paredzēt sodus tiem, kas no šīm tradīcijām atkāpjas? Pieņemu, ka uz papīra paredzot stingrus un neelastīgus noteikumus, tieši palielinās iespēja, ka kāds izdomās publiski patestēt, vai tie arī reāli darbojas dzīvē.

Savukārt, ja ir cilvēki, kas uzskata, ka pastāv risks, ka kāds ierēdnis varētu atbildēt grūti saprotamā valodā, tad par to, lai ierēdņu vidū būtu vienota izpratne par valodas lietojumu, var parūpēties arī ar valsts pārvaldes iekšējiem noteikumiem (līdzīgi kā ārzemēs lielām izdevniecībām vai preses izdevumiem ir savi “style guide”).

0
0
Atbildēt

1

    BearSlayer > BearSlayer 10.04.2015. 10.20

    P.S. Akadēmiskas izglītības latviešu valodniecībā man nav, bet ar šiem jautājumiem (ieskaitot dažādu pētījumu un augstskolas līmeņa mācību grāmatu lasīšanu) ir iznācis saskarties pietiekami, lai noformulētu viedokli par stāvokli valodniecībā kā tādā. Man liekas, ka pašlaik valdošā izpratne par valodu ir viegli izskaidrojama, zinot, cik lielu daļu no samērā nesenās mūsu valodas vēstures esam dzīvojuši apstākļos, kur cara, Ulmaņa, padomju apstākļos publiskā informācijas aprite un valodas lietojums bija ļoti kontrolēts. Sistēma, kas paredz literārās valodas nošķiršanu no citiem paveidiem, dažādu terminu apstiprināšanu oficiālā iestādē utt., absolūti nav piemērota 21.gadsimta straujajiem tempiem un apstākļiem, kad katram ir savs publisks blogs, tvitera un facebook konts. Domāju, ka tad, kad valodnieku aprindās un politiskajā vidē ietekmi zaudēs personas, kuras māc nedrošība par savas valodas pozīcijām un kas uzskata valodas tradīcijas par svarīgāko un aizsargājamāko tautas identitātes elementu, attieksme un izpratne par šiem jautājumiem noteikti mainīsies. Pat tāda nacionāla tauta kā franči sāk saprast, ka norobežošanās no ietekmes no ārpuses ne pie kā laba ilgtermiņā nenoved (http://www.theguardian.com/world/2015/mar/12/french-must-drop-useless-barriers-against-other-languages-minister).

    0
    -1
    Atbildēt

    0

Juris 10.04.2015. 09.00

Foto ar dzeivu kvasu :) lobs!

0
0
Atbildēt

0

mūsu alus 09.04.2015. 20.37

Rīga arī nav Latvijas galvaspilsēta ;)

+1
-1
Atbildēt

1

    latvijas_valsts > mūsu alus 09.04.2015. 21.00

    Latvijas galvaspilsēta ir Grobiņa Liepājas rajonā. Kapu svētki cauru gadu.

    0
    0
    Atbildēt

    0

Absints 09.04.2015. 17.36

Piekrītu Jureitim. Interesantākais ir tas, ka Valstij ir tiesības sodīt par nepareizu valodas lietošanu, bet nav apstiprinātu normu, kas tāda ir. Laikam tāpēc tikai retu reizi soda par valsts valodas nelietošanu vai nepareizu proporciju.

Man arī liktos, ka kaut kam būtu jāseko arī tad, kad medijos ir latviski kļūdaini teksti, diktori lieto nepareizas galotnes, mediji atklāti atbalsta diakritisko zīmju nelietošanu utt.

Bet Latvijā valda Noziegumu brīvība – brīvība izdarīt noziegumus un netikt par to sodītam, un kļūdainā latviešu valodas lietošana uz tā fona vienkārši nobāl. Kur nu ar tādiem sīkumiem ķēpāsimies…

Ir vesela virkne institūciju, kam par to būtu jāatbild – bet vai jūtat to darbību? Es nē. Bet tur ir profesori, aspiranti,docenti vai vienkārši ierēdņi, kas par to saņem algu.

Savukārt par izloksnēm un dialektiem – visiem ir tiesības uz pastāvēšanu. Ieviešot visatļautību vaoldas lietošanā valsts pārvaldē, dabūsim bardaku. Prasīs atbildi latgaliski, atbildēs ventiņu valodā, bet komentārus sniegs līviski? Tak nē. Izloksnei un dialektiem ir jāpastāv, taču, tas nevar būt iemesls atkāpties no vienotas valodas. Kartupeļus Latvijā saucot 80 dažādos vārdos, tad domājot kartupeļus, pirksim rāceņus, bet mizosim pimpuļus?

Bet, ar rāceņiem daudzi asociē citus augus…

+3
-6
Atbildēt

2

    latvijas_valsts > 09.04.2015. 18.49

    Jarunā brīvi un jākropļo valoda, jo šī valodnieciskā Prokrusta gulta ir rādītājs jūsu nebrīvei, jūsu verdzībai, visa tā jūsu piekasīšanās un pārējie Dziesmu svētki.

    0
    -2
    Atbildēt

    0

    Edgars Avotiņš > 09.04.2015. 19.01

    Es gan teiktu, ka ar birokrātiju nevajag pārspīlēt.

    Tikai no likuma jāizņem tā muļķība, ka Latviešu valodas normas apstiprina MK – to vajag nodeleģēt Latvijas Universitatei vai kautkam tamlīdzīgam, ka tas reāli arī dzīve notiek (nu tie, kas ik pēc pāris gadiem maina sāls dzimti, Īslandi-Islandi utml) Ja šādas lietas būs jādzen caur MK, tad Latviešu valoda pārvērtīsies par par nedzīvu valodu.

    0
    0
    Atbildēt

    0

Edgars Avotiņš 09.04.2015. 14.30

aplauziens birokrātijai

:)

+3
-5
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam