Autors izgāzis visu savu personīgo nepatiku pret Katalāņiem. Visas tās piebildes “ņem sunīt kauliņu”,u.t.t. neko labu un objektīvu nevēsta par pašu rakstītāju.
Par tēmu varu piebilst ka vadoties no visiem šiem minētajiem argumentiem
un to interpretācijām, Latvijai 1918.gadā neatkarība no lielvarām nu nekādi nepienāktos. Ja par tautas pašnoteikšanās tiesību pamatnosacījumu izvirza agrāku laiku valstiskumu, tad mums diezini kā klātos.
Rakstā tik daudz muļķību par vēsturi, ka pat nav skaidrs, no kura gala sākt.
Šeit tikai dažas, kas visvairāk iekrita acīs:
1. Senās Barselonas grāfistes robežas gandrīz sakrīt ar mūsdienu Katalonijas reģiona robežām.
2. Pēc grāfistes iekļaušanās apvienotajā valstī ar Aragonu, Barselona saglabāja plašu autonomiju. Faktiski jaunizveidotā valsts bija personālūnija, kurā jaunais karalis apņēmās garantēt katalāņu tiesības “kā līdz šim”. Tā arī Katalonija ilgus gadsimtus bija AUTONOMS Spānijas reģions. Mūsdienu autonomija tai ir labāka nekā pagātnes, bet Latvijai nebija nekādas autonomijas.
3. Kataloņu valoda pieder izmirstošai valodu saimei, kas bija izplatīta Francijas dienvidos un Spānijas austrumos, Katalonijā, Valensijā, Baleāru salās. Apgalvot, ka tā nav valoda ir tas pats, kas teikt, ka Latvijā izmirusī līvu valoda nav valoda.
4. Katalonijas republika vēsturiski tika pasludināta 4 reizes – 1641., 1873., 1931. un 1934. gadā
utt.
0
0
Atbildēt
0
Anonīms
29.09.2014. 16.34
Jaunākā informācija:
Šodien pēc Spānijas Ministru Padomes ārkārtas sēdes Konstitucionālajā Tiesā tika iesniegta prasība pret Katalonijas parlamenta un prezidenta nelikumīgu rīcību. Šovakar 19:00 paredzēta Konstitucionālās Tiesas ārkārtas sēde, kurā prasība tiks debatēta. Katalonijas vadībai tiesības 15 dienu laikā iesniegt savus argumentus.
Kļuvuši zināmi arī citi “interesanti” fakti:
1) “Referendumā” netiks izmantoti Katalonijas saraksti par Katalonijas pilsoņiem (kā tas parasti notiek vēlēšanās), bet saraksti, kuros iekļauti visi Katalonijā dzīvojošie (tātad arī simtiem tūkstošu inmigrantu);
2) Katalonijas vadība apsolījusi provincē dzīvojošajiem ap 400.000 musulmaņu par piedalīšanos “referendumā” un balsošanu par neatkarību uzcelt par valsts naudu lielu mošeju…;
3) Lihtenšteinas attiecīgā (finanšu?) ministrija šodien paziņojusi Spānijas valdībai, ka ļoti iepējama ir Katalonijas pašreizējā prezidenta aktīva dalība nesen atklātajā bijušā ilggadējā Katalonijas prezidenta Žordi Pužola (Jordi Pujol) korupcijas un lielmēroga finanšu mahinācijās, konkrēti šajā gadījumā – 2005. gadā.
0
0
Atbildēt
0
Anonīms
29.09.2014. 14.25
Parunājot ar vienu kataloņu ģimeni, viņi visvairāk pārdzīvo to, ka Franko aizliedzis runāt kataloņu valodā.
0
0
Atbildēt
1
Anonīms > Anonīms
29.09.2014. 16.04
Atbilde “Ilze”: Jā, tas ir no “sērijas”: “Viena tante teica…” – arī raksta autors ir dzirdējis un uzklausījis, piemēram, kādu LATVIEŠU ģimeni, kurā visi bija pārliecināti par brīnišķīgo dzīvi Latvijas PSR… Otrs piemērs – kāds fanātisks kataloniešu nacionālists raksta autoram apgalvoja tieši to pašu, ko Jūsu kataloniešu ģimene un vēl vairāk: ka Franko laikā nogalināja par kataloniešu “valodas” lietošanu, jo, lūk, Heronā (Žironas pareizais nosaukums) esot nošauts kāds advokāts tikai par kataloniešu (šajā gadījumā būtu, laikam, jāsaka “žironiešu valodas…) dialekta lietošanu. Pilnīgs absurds, kā to raksta autoram apstiprinājuši simtiem godīgu kataloniešu (tostarp arī vecāka gadugājuma nacionālisti). Franko spāņiem (tātad arī kataloniešiem) nebūt neaizliedza runāt savās valodās vai dialektos, netika tikai subsidētas “nacionālās” skolas un visa oficiālā dokumentācija tika rakstīta tikai valsts galvenajā valodā. Loģiski! Katrai personai savi uzskati – nezinu Jūsu minētās ģimenes atrašanās vietu, taču skaidrs, ka viņi pieder ne jau nu Spānijas patriotiem. Esmu jau noguris atkārtot vēl un vēl, ka Katalonija nekad nav bijusi pat kaut kas līdzīgs valstiskam veidojumam un nav tādas “kataloniešu tautas”, tikai spāņu tautas sastāvdaļa ar saviem (daudziem) dialektiem – līdzīgi kā latgalieši Latvijā. Katalonija nav atdalāma no Spānijas un netiks pieļauts pretlikumīgais un absurdais referendums – kā arī Katalonijas atdalīšanās. Katrā ziņā – paldies par piedalīšanos diskusijā.
0
0
Atbildēt
0
Anonīms
29.09.2014. 13.44
Informācija:
Sestdien, 27.septembrī, Katalonijas provinces prezidents Artur(o) Māss parakstīja Katalonijas provinces “parlamenta” nobalsoto likumu par aptaujām (referendumiem) Katalonijas provincē.
Svētdien, 28.septembrī, Katalonijas provinces prezidents Artur(o) Māss parakstīja dekrētu par aptaujas (referenduma) rīkošanu 9.novembrī.
Spānijas valdības atbilde Katalonijas nacionālistu provokācijai:
Svētdien, 28.septembrī, Madridē notika Valsts Padomes ārkārtēja sanāksme, kurā vienbalsīgi tika pieņemts lēmums iesniegt prasību Spānijas Konstitucionālajā Tiesā apturēt kā pretkonstitucionālas un pretlikumīgas akcijas Katalonijas provinces pieņemtā likuma un izsludinātā dekrēta stāšanos spēkā.
Artur(o) Māss intervijā TV paziņoja, ka nekas neapturēs 9.novembra balsošanu.
Šodien, 29.septembrī Madridē notika Spānijas Ministru Padomes ārkārtēja sēde, pēc kuras arī tiks iesniegta prasība Spānijas Konstitucionālajā Tiesā.
Iespējamās sekas:
Nav šaubu, ka Konstitucionālā Tiesa šonedēļ apturēs gan pieņemto likumu, gan Katalonijas provinces prezidenta parakstīto dekrētu – uz likumā noteiktajiem 5 mēnešiem. Šo 5 mēnešu laikā tiesai ierosinātā lieta jāizskata un jādod spriedums.
Aptauja (referendums), protams, nenotiks, bet prezidentam Māsam var tik piestādīta prokuratūras apsūdzība par 5 likuma pārkāpumiem un pat noziegumu, kas viņam var nozīmēt tiesā piespriestās lielas soda naudas summas un cietumsodu no 10 līdz 15 gadiem.
Spānija ir tiesiska un demokrātiska valsts, tādēļ Konstitūcijas un pieņemto likumu pārkāpumi nav pieļaujami pat ne no kādas provinces prezidenta puses.
0
0
Atbildēt
0
Anonīms
27.09.2014. 17.28
Atbilde “uldis-v”:
Jūsu rakstītais un izmantotā leksika neliecina ne par vēstures, ne šodienas politiskās reālitātes pārzināšanu. Pilnīgi neizprotams ir termins “spāņu imperiālisms” – spāņi jau ļoti sen neko negrasās iekarot, vēl vairāk – Spānija ir vienīgā valsts Eiropā, kuras teritorijas daļu vēl mūsu gadsimtā okupē sveša valsts (Gibraltārs). Padoms – pirms rakstiet kaut ko – palasiet un padomājiet…
Diemžēl neesiet minējis, runājot par Latvijas teritoriju, ka Pāvests BIJA garantējis baltu teritorijas atrašanos pāvesta aizbildniecībā, taču to noslēpa un reāli ignorēja vācu kolonisti.
———
Pāvests Romā nebija nekāds garants Baltijas tautām.Viņs varēja tikai morāli ietekmēt savus ieceltos bīskapus.Bet tā ka ar kristietības pieņemšanu vietējām tautām gāja ne visai labi un viņas pretojās tad bīskaps vāca sev kara kalpus no citām zemēm.Lietuviešu karalis Mindaugs bija kristījies bet kristierību pieņēma tikai formāli.Vajag palasīt Livonijas Hronikas(Hermanis Vatsbergs,Baltazars Rusovs)kurā ir aprakstīti nebeidzami kari,lai piespiestu vietējās tautas pieņemt kristietību.Piemēram Zemgaļi ar krustnešiem karoja simts gadu un viņiem dažreiz palīdzāja lietuvieši bet citreiz lietuvieši centās vienoties ar vācu ordeni par zemgaļu zemju sadalīšanu.
Pāvests nekad nav bijis tik varens lai varētu kādam garantēt brīvību. Bija laiki kad pāvesta mītne tika pārcelta uz Franciju ,Aviņjonā un pāvests bija franču imperiālisma pakalpiņš.Bet nepaklausīgie pāvesti kaut kādu iemeslu dēļ ātri nomira.
Ja tik pārliecinoši rakstiet par vēsturi, Jums vajadzēja arī zināt, ka pāvestu rezidence netika pārcelta uz Aviņjonu. Aviņjona bija tā saukto “antipāvestu” rezidence (tāpat kā vēl trešā pāvestu pilsēta – Peņjiskola Spānijā). Arī par franču “imperiālismu” diez vai būtu vietā runāt Jūsu minētā gadsimta kontekstā. Starp citu, ir vēsturiskas ziņas, ka latvieši ar sajūsmu gaidīja franču “okupantus” 1812. gadā – pat aizejot mežos, lai sāktu partizāņu karu franču pusē. Diemžēl Latvijas teritoriju okupēja Napoleona sabiedrotās Prūsijas armija, kurai latvieši neuzticējās.
Kaupo (laikam jau maldīgi par nodevēju dēvētā) vizīte Romā un tikšanās ar pāvestu bija svarīga, vismaz no starptautisko tiesību šodienas izpratnes. Jums pilnīga taisnība, ka pāvesta iespējamā vara bija ļoti relatīva, taču viņa pasludinātā Romas aizbildniecība pār Baltijas teritorijām vismaz no šodienas viedokļa ļauj mums vēsturi traktēt pavisam savādāk kā to dara vācu vēsturnieki.
Raksts (baidos, ka neesiet to uzmanīgi izlasījis) bija domāts kā kataloniešu nacionālistu GALVENO vēsturisko argumentu atspēkojums.
——-
Es stipri šaubos vai Jūs savā rakstā esat minējis visus kataloniešu nacionālistu neatkarības centienu argumentus,toties man šķiet ka esat labi darbojies kā spāņu imperiālisma pakalpiņš.
Man šķiet ka angļu imperiālisms,šodien ir daudz mērenāks kā spāņu imperiālisms un ka spāņu imperiālismam ir iespēja dabūt labu sabiedroto-krievu imperiālismu.
Atbilde “uldis-v”: Godīgi sakot, man tiešām sāk apnikt izskaidrot vēl un vēl vienu un to pašu -it kā daļa latviešu nebūtu spējīga saprast viselementārākās lietas… Jūs citējiet manu frāzi, ar visu uzsvērto “GALVENo argumentu…”, bet jau nākošajā rindkopā pats sev runājiet pretī, pieprasot no raksta autora VISU kataloniešu argumentu pieminēšanu. Vēlreiz atkārtoju – jau tā mans raksts ir garš un bija vēl daudz garāks līdz es pats to saīsināju, atstājot tikai GALVENO argumentu atspēkojumu. Jums silti ieteiktu neapvainot citu valsti, par kuru, kā redzu, neko neziniet. Jau vairākus gadsimtus Spānija pat nedomā kādu iekarot un ir tiesiska un demokrātiska valsts – kā Jūs uzdrošināties runāt par “spāņu imperiālismu”? Vēl vairāk – Spānija ir vienīgā Eiropas valsts, kuras teritorijā vēl mūsu gadsimtā saglabājusies angļu kolonija – Gibraltārs. Padoms – nerakstiet par lietām, ko nepārziniet, un, it sevišķi, neapvainojiet nevienu, ja nespējiet apvainojumu izskaidrot faktoloģiski
Kalvis Apsītis:Garajam ekskursam agrāko gadsimtu vēsturē (un, nezkāpēc, pabeidzot šo diskusiju 18.gadsimtā) diez vai ir kāds sakars ar mūsdienu etniskām problēmām. Tas būtu tāpat kā censties saprast mūsdienu latviešu neatkarības centienus, runājot vienīgi par Livonijas ordeni, Stefanu Batoriju, Kurzemes hercogisti u.c.
—————
Tagadējās Latvijas teritorijā pirms Livonijas ordeņa uzkundzēānās un tātad pirms Stefana Batorija un Kurzemes hercogistes dzīvoja Zemgaļu tauta ,lībiešu tauta,kuršu tauta ,latgaļu tauta un sēļu tauta,kurām jau bija izveidotas katrai sava valstiskuma organizācija.Piem.Zemgaļiem bija savs karalis Viestards jeb Viesturs ,un vēsturnieki ir izpētījuši ka ja viņš būtu pieņēmis Romas pāvesta piedāvājumu kristīties viņš būtu nonācis Romas pāvesta aizsardzībā un nebūtu notikušas gandrīz simts gadu garumā smagās cīņas ,kas bedzās tāpat kā citām Latvijas teritorijā mītošam tautām nonākot Livonijas ordeņa pakļautībā.Šīs tautas,kas apdzīvoja Latviju senatnē izejot caur Livoniju un Kurzemes hercogisti un dažāda ilguma kaimiņu tautu zviedru,poļu un krievu valstu iekarojumu rezultātā ir integrējušās latviešu nācijā.
Raksta autors par kataloniešiem nemin ka Katalonija ir bijusi Romas impērijas sastāvā un iespējams ka pirms tam šeit ir bijusi kāda gallu vai ķetu civilizacija. Un lai gan pēc romiešu sagrāves tā daudzus gadsimtus bija arābu pakļautībā un to atbrīvoja franki viņiem ir kaut kādā mērā saglabājusies vēsturiskā atmiņa. Tas ir tāpat kā mums,latviešiem, ja vienam prasīs ,kas tu esi pēc izcelsmes :”līvs,zemgalis vai latgalis”,šodienas latvieši var atbildēt dažādi,vai pat brīnīsies par tādu jautājumu.
Tomēr ir latgaļi,kas stingri iestājas par latgaļu valodas aizsardzību kaut gan neapzinoties cik tā ir tuva seno latgaļu runātajai vai viņi grib saglabāt dazādu okupāciju izkropļoto valodu.
Tā ka nevajadzētu parsteigties un nosodīt kataloniešus par viņu centieniem pēc nacionālas neatkarības.Integrācijas proces var būt garš un arī īsāks ,un tas ka visi katalonieši nav integrējušies spāņos ,var būt tam iemesls kāds aizķēries sentiments no daudzu gadsimtu un pat gadutūkstošu senas pagātnes.
Jā, Jūsu minētie vēsturiskie fakti zināmā mērā ir patiesi. Diemžēl neesiet minējis, runājot par Latvijas teritoriju, ka Pāvests BIJA garantējis baltu teritorijas atrašanos pāvesta aizbildniecībā, taču to noslēpa un reāli ignorēja vācu kolonisti. Katalonieši, un nevaram runāt par kataloniešiem kā tādiem ne romiešu, ne franku laikos, bija Romas, tāpat kā franku valsts sastāvdaļa. Raksts (baidos, ka neesiet to uzmanīgi izlasījis) bija domāts kā kataloniešu nacionālistu GALVENO vēsturisko argumentu atspēkojums. Dzīvojot Katalonijā ir pagrūti nezināt – ko grib nacionālisti. Galvenais viņu “arguments” ir 1714. gads, bet noslēpjot vai nezinot, ka toreiz Katalonijas valdoņi gribēja tikai būt Austrijas province. Tāda ir nepielūdzamā vēsture un to nevar sagrozīt nekādi izdomājumi.
Tiem politiskajiem un reliģiskajiem globalizētājiem es silti ieteiktu atcerēties, ka arī cilvēka attīstībā noteicošie ir dabas likumi.
Un ja uz sabiedrības attīstību raugāmies no dabas likumsakarību skatupunkta, tad nacionāla neatkarība un sociāls taisnīgums ir dabiski nacionālisma, vai, citiem vārdiem sakot, – cilvēku ekoloģijas atribūti.
Sociāls taisnīgums, tāpat kā valodas un kultūras attīstība, bez vēsturiski ilgstošas nacionālas neatkarības saglabāšanas, – nav iespējami.
Un tie visi (soc.taisnīgums, valoda, kultūra un viņu mentalitāte) ir cilvēku sugas atsevišķo populāciju etniskās (ne politiskās!) integrācijas rezultāts.
Nemēdzu lietot vārdu “odiōzs”, bet nu, izlasot šo rakstu, jāsaka, ka šis raksts tik tiešām ir odiōzs. Kaut ko tādu nācies sastapt vien Putina propagandistu sacerējumos.
Tātad:
1) Kataloņi runā kataloņu valodā.
2) Kataloņi apzinās sevi kā nāciju.
3) Kataloņi dzīvo savā zemē (tie nav nekādi marsieši, kas okupējuši nabaga kastīliešu teritōriju).
Eiropas valsts paraugs ir nācionāla valsts, katrai tautai ir sava neatkarīga valsts. Kataloņu valsts lieliski iederas šajā Eiropas modelī. Tikai pašai kataloņu tautai ir tiesības lemt savu likteni.
Kas mainītos Katalonijā, tai kļūstot neatkarīgai?
1) Tagad Katalonijā ir divas oficiālas valodas – spāņu un kataloņu. Neatkarīgajā Katalonijā būtu tikai viena valsts valoda – kataloņu valoda. Līdz ar to kataloņu valoda atgūtu visu savu spēku.
2) Tagad Katalonija dzīvo spāņu informātīvajā telpā. Kļūstot neatkarīgai, tā dzīvos kataloņu informātīvajā telpā. Protams, Katalonijā dzīvojošie spāņi var palikt spāņu informātīvajā telpā (līdzīgi kā daudzi Latvijā dzīvojošie krievi ir palikuši krievu informātīvajā telpā), bet tā jau ir viņu problēma, jo šādā veidā viņi paši sevi būs izslēguši no kataloņu nācijas kultūrtelpas.
3) Tagad kataloņi uztur Madridi. Neatkarīga Katalonija visus nodokļus tērēs savas – kataloņu – tautas vajadzībām.
4) Tagad Katalonija ir svešas karalīstes province. Iegūstot neatkarību, tā droši vien būs Katalonijas Republika. Lai cik karalīste būtu dēmokratiska, republikai vienmēr ir iespēja būt dēmokratiskākai.
Godīgi sakot – sen (no PSRS laikiem) nav gadījies lasīt ko tik aprobežotu un demagoģisku. Jums nav pat ne mazākās nojēgas par kataloņu situāciju un starptautiskām tiesībām. Viss, ko atļaujieties spriedelēt ir, kā saka, “garām”. Jums es iesaku monstra Ļeņina saukli – “Mācīties, mācīties un vēlreiz mācīties…” …
Spānija ir bagāta un ietekmīga valsts – diez vai latviešiem vajadzētu nezināšanas vai pat muļķības dēļ atbalstīt kataloniešu nacionālistus un to absurdās idejas, tīši bojāt attiecības ar Madridi, kuras atbalsts Latvijai Krievijas draudu apstākļos varētu būt vitāli svarīgs. Spānija nav Krievija un Katalonijas problēma ir kardināli atšķirīga no Latvijas situācijas agrāk un tagad.
Protams, ka tā ir katras valsts iekšējā lieta. Neba nu kāds tos kataloniešus baigi apspiež.
Cik es saprotu tad flāmi diezgan dziļi un pamatīgi ienīst valoņus, bet izšķirties nekādi nespēj. Un toskānieši sicīliešus un ja čangali nosauc par čangali, tad kulaki iet pa gaisu un pēc tam asintiņa arī. Bet tie visi ir risināmi jautājumi.
Dzeri. Nu nepatīk mūsu pseidonacionalistiem, īstenībā, ksenofobiem, citādi viedokļi +++ Tu tik bieži lieto terminu ksenofobija, ka nākas man Tev atgādināt, ka ksenofobija, tā ir nepatika pret svešo. Tu taču negribi sākt apgalvot, ka PSRS iebrukums Latvijā, PSRS noziegumi pret LR pilsoņiem, tai skaitā piespiedu pārkrievošana man būtu kaut kas svešs? :)) Un, kādā Latvijas kontekstā Tu lieto jēdzienu – pseidonacionālists? Kas attiecas uz kataloņiem un viedokli par šīs tautas vēlmi dzīvot savā valstī – vai ir godīgi sākt viņiem uzbrukt par šādu vēlmi tikai tādēļ, ka mums tas radītu dažādas problēmas? Iedomājies, kā būtu veidojies Latvijas liktenis, ja tāda pati – noliedzoša attieksme pret LR neatkarības atjaunošanu būtu bijusi mūsu valsts šī brīža Rietumu sabiedrotajiem. Latvija šobrīd būtu tādā bedrē, vai pareizāk sakot – ļaunuma krātiņā, ka pat bez riebuma un naida šo bildi iztēloties nav iespējams.
Kataloņiem, protams, šāds liktenis nedraud. Šī tauta, gluži kā skoti dzīvo drošībā, tālu no Krievijas, taču taisnīguma labad ir jādod vieņiem tiesības rīkot referendumu, un tad tālāk jau politiski jārisina šī problēma tālāk. Neļaut to visu darīt, un domāt, ka ar to arī viss beigsies, tas ir tas pats, kas aiziet gulēt un aizmirst zem ” ātrvāramā katla” nogriezt uguni
Es tikai cenšos saprast pasauli, kurā es dzīvoju. Savam bērnam es uzrakstīju,ka ļoti gribu mazbērnus. Mani tagad vaino seksismā, ka es uzspiežot savu gribu un vēlmes, ka tas esot tāpat kā kad vīrieši grābstoties gar sievietes augumu izmantojot savu pārspēku. Nu nezinu. Būtībā jau tad iznāk tā,ka es vispār neko vairs nedrīstu teikt. Viss,kas manā dzīvē bija normālība , norma, tagad ir citu tiesību ierobežošana un aizskaršana. Nezinu. Dīvaina tomēr tā pasaule, pieļauju, ka es vienkārši vairs nespēju tajā orientēties.
Jā un par Latgali. Nu ko lai es saku. Pirms gadiem 7-8 es biju Krāslavā – un tur viss bija tik tīrs un skaists – nenormāli vecs un pussabrucis, bet tīrs. Un gids mums bija puisis baltā kreklā un uzvalka biksēs. Un pa pilsētu staigāja meitenes baltās kleitās – man bija tāda sajūta, ka esmu kaut kur Sicīlijā , kādā citā laikmetā …
Un tomēr. Cik no jums ir noskatījušies Kairiša filmu Pelikāns tuksnesī ?
Godīgi sakot, Jūsu apnicīgie epiteti par “ieprecētajiem padomniekiem” arī man sāk apnikt. Jau rakstīju, ka neesmu “ieprecējies” Katalonijā, jo satiku savu nākošo sievu, nodzīvojis Spānijā vismaz kādus 10 gadus. Jūsu vēlme visam piekārt nicinošas birkas vismaz manā gadījumā ir pilnīgi aplama. Atkārtoju, ka mana raksta mērķis bija aicināt tautiešus padomāt un neuzticēties viltvāržiem. Ja Jūs piederiet pie viegli nomakšķerējamo latviešu skaita – tad tikai “uz priekšu”, atbalstiet arī “Donbasa republiku”…
Kurzeme ir sakopta, Latgale – nolaista. Vai tas ir atkarīgs tikai no ekonomikas?
NT bija izrāde Latgola. Es biju šokā, ka populārākā vai kāda tur – latgaļi pataisīti par izsmejamiem stulbenīšiem un paši latgaļi lugas autori. Nu ja sevi neciena, ja savu māju nesakopj, nu ko tad citus tur vainot?
Par globālāku līmeni- tas ir ļoti paradoksāli – cik desmiti miljonu kurdu ir pasaulē, bet viņiem nav savas valsts. Igauņi, latvieši – katra pa miljonam – bet ir sava valsts. Bet tad padomājiet šito kašķīgumu un nespēju ne par sevi pastāvēt, ne sevi aizstāvēt.
Tāpēc globālajā situācijā – es būtu par lielāku autonomiju, par “laulības” problēmu risināšanu, bet ne par valstu dalīšanu sīkākās valstiņās.
Nevajag tiražēt kaut kādas tur banalitātes un stādīt sevi augstāk par citiem, latgaļiem viss kārtībā gan ar pašapziņu, gan ar enerģiju, gan ar humora izjūtu, un arī tur viss notiek, latgaļiem, starp citu, humora izjūta un pašironija tiešām attīstīta daudz labāk, nekā kurzemniekiem.
Nesakārtotas vietas ir visur Latvijā, ne tikai Latgalē.
nē, kurzmemniekiem nav ne tādas filmas, ne tādas lugas – sevi nonicinošas un noniecinošas. Džeri, nav obligāti jārunā pretī.
Vēl kā ir – tā fotogrāfe – Inta Ruka. Viņa uzņēma fotosēriju par latviešu sievieti Latgalē. Un kas man bija uzkrītoši – viņai māja brūk kopā, bet bērni pelna ārzemēs. Nu nezinu – nevaru atbildēt par visu Kurzemi, bet kurzmenieki gan savas mājass sakopj. Atbrauc Džeri un pārbaudi, ja netici. Un salīdzini.
Labi, nevajag pārspīlēt protams, un visu Latgali izsludināt par sušķiem , nē – nevajag mani pārprast, un tomēr.
Jā, jā, kailā Maha, kurzemniekiem viss ir štokos, pakam čangaļi untermenši…
1. Kolka kool…
2. Kaut kā no sievas Kurzemes radiem 50% jaunākās paaudzes kur kurais, pakam no maniem čangaļu radiem tas cipars turās 10-15% robežās.
3. Sakopšana… Vai Tu zini ,kas ir kultūrainava, kā tā viedojusies, tradīcijas?
Tad lūk Kurzeme&Zemgale&Vidzeme&Igaunija ir vācbaltu kultūrtelpā( ar attieksmi pret mantojuma dalīšana, ar attieksmi pret meža( dabas) resursiem, estētiku, protestantisko ētiku utt..).
Savukārt Latgale&Lietuva ir poloniskajā kultūrtelpā( katoliskā ētika, mantojumu sistēma, utt.), vārdu sakot ievieš savas individuālas šķautnes LR.
Vecvecāku Sibīrijas pieredze( arī paša personiskā pieredze,novērojumi) liecina, ka kurzemniekiem raksturā labāk sapas ar latgaliešiem, nekā vidzemniekiem, zemgaliešiem.
Kurzemniekiem jāmācās par sevi pasmieties? Tas man jaunums, kaut mācīties nekad nav par daudz. Līdz šim piedzīvots, ka kurzemnieka pašironiju bez grūtībām uztver arī čangaļi, bet ļoti vāji vidzemnieki, pavisam nekā – rīdzinieki, tai skaitā pazīstami „gara darbinieki” un „vārda mākslinieki”. Var jau būt, ka tikai sagadīšanās, dati nav statistiski apstrādāti.
Filmu un lugu par čangaļiem neesmu redzējis, bet pagaidām sliecos piekrist dzerim. Kad vēl strādāju algotu darbu, man, Kurzemes brīvzemnieku pēctecim, vietnieks bija ekstrēms čangalis, kopā ne tikai strādājām, bet bieži (ne vienmēr skaidrā) pārrunājām kultūru atšķirības. Ne pašapziņas, ne humora trūkumu nemanīju.
Par to, ka „kurzemniekiem nav ne tādas filmas, ne tādas lugas…” īpaši neskumstu – nevajag man ne tādu, ne citādu. Iesākumā pietiktu, ka skolās mācītu daudzmaz korektu Latvijas vēsturi. Arī kultūru vēsturi.
Vispār troļļu ilustrācijas ir tiešām inčīgas. Man patīk norvēģi. – Nu tad šoreiz no wikipēdijas. “Ja, vi elsker dette landet”. Šoreiz pievienoju arī tulkojumu: “Yes, we love this country”.
Kāda starpība ko kāds hercogs pirms 1000 gadiem gribēja vai negribēja, darīja vai nedarīja – tagad katalonieši grib neatkarību un panākt to demokrātiskā veidā ar referendumu.
Ar varu mīļš nebūsi – ko tad tā Spānija darīs? Apšaus viņus? Un ja autoram būtu taisnība, ka nemaz tik daudz to atbalstītāju nav – tad jau Spānija nemaz tik histēriski neliegtu to referendumu – zinot ka vairākums tāpat nobalsos pret. Bet tā jau laikam nav… vai ne?
Cita lieta, ka Katalonija ir slikts precidents mums ar Latgali, ko varētu izmantot Putina režīma aģenti.
Jūs rakstu un tajā izteikto pat neesiet kārtīgi izlasījis, ja tik rupji izsakāties par Spāniju (“histēriski aizliedz”). Spānija IR tiesiska un demokrātiska valsts un tās valdība izturas ārkārtīgi mierīgi uz visām nacionālistu provokācijām. Varu tikai ieteikt uzmanīgi pārlasīt raksta pēdējās lappuses – varbūt vismaz kaut ko sapratīsiet…
Atbilde “Ēriks”: Baidos, ka Jums vēl joprojām jūk divi diametrāli pretēji jēdzieni – patriotisms un nacionālisms (laikam gan arī neziniet Ādolfa Hitlera partijas pilnu nosaukumu?…). Patriotismam vēl varētu pielīdzināt jēdzienu “nacionālā pašapziņa”, taču nacionālisms savā būtībā ir identisks šovinismam, jo nacionālisti tieši tāpat kā šovinisti savu (mazu) tautu uzpūtīgi uzskata par pārāku par citām. Kataloniešu nacionālisti ir klasisks piemērs nacionālismam tā visnosodāmākajā izpausmē. Piemērs no dzīves: kādā brīdī firmas, kurā strādāju Barselonā, direktors kārtējo reizi mani nosauca par krievu. Kad aizrādīju (ne pirmoreiz), ka esmu latvietis, direktors atbildēja: “Beidz to tavu latviskošanos. Mums, kataloniešiem, visi jūs – armēņi, igauņi, ukraiņi, latvieši un citi kaut kādi sīkaļas esiet visi tikai krievi. Nu jau bija laiks pie tā pierast un lepoties, ka uzskatām jūs par krieviem!”… Savaldījos un tikai pajautāju: “Tad man tevi arī jāuzskata tikai par spānieti?” – Direktors aizsvilās: “Es esmu katalonietis un mūs nu nekādi nevar salīdzināt ar madridiešiem, andalūziešiem, astūriešiem vai citiem spāņu salašņām!”… Nekomentēšu, bet šeit Jums ir no reālas dzīves “pasmelts” piemērs nacionālismam…
Nekādi nevaru piekrist tādam nacionālisma definējumam,nacionālā pašapziņa ir nacionālisma sastāvdaļa,bet šovinisms -pārākuma sajūta pār citām tautām,ir cita lieta,to propagandas nolūkos nacionālismam piedēvē visādi kara kurinātāji.Nacionālisms var izpausties arī agresīvi pret citu tautu pārstāvjiem,bet tā notiek tikai tad,ja valdības nepareizas politikas dēļ sveštautiešu konkrētas tautas teritorijā saradies pārāk daudz,tā ir dabīga tautas pašaizsardzības reakcija,lai aizsargātu savu kultūrtelpu un ierasto dzīvesveidu.
Es varu to pašu teikt par jums,ar visu aspiranta izglītību nesaprotat pamata lietas,man pietiek ar parastu augstāko biologa izglītību,lai saprastu,ka nacionālisms nav tas,par ko to uzdod visādi putinisti un liberālkosmopolīti.Es sevi uzskatu par nacionālistu,bet nekādu pārākuma sajūtu pār citām tautām pie sevis neesmu novērojis.
Skumji, ka Jums nav skaidras pat elementāras lietas un jēdzieni. Arí Jums varu ieteit mosnstra Ļeņina saukli: “Mācīties, mācīties un vēlreiz mācīties…”.
Priecājos, ka Jūs sevi kā latvieti neuzskatiet pārāku par citas tautas párstāvjiem. Tas tomēr nav izslēdzis ne jūsu nezināšanu dažās jomās, ne neprasmi demokrātiski diskutēt kā inteliģentam brīvas sabiedrības loceklim, cienot arī oponenta no Jūsu iedomātiem atšķirīgus, bet pamatotus uzskatus – kā arī pašu oponentu kā personu. Diemžēl ne vienam vien latvietim piemīt šāda pārliecīga sevis un savu zināšanu nepelnīta pārvērtēšana.
Varu Jums teikt tikai to pašu – esmu gandarīts par visai plašo diskusiju, jo tāds bija raksta mērķis: ierosināt tautiešus padomāt. Lai kā Jūs “nespurotos”, jau kaut kas tomēr Jūsos ir “aizķēries” un gribot negribot būs kāda racionālu šaubu sēkla turpmāk. Paldies.
Nevajadzētu izlikties svētākam par pāvestu,kurš tad te pirmais diskusijā ievilka otra zināšanu nozākāšanu bez pamatojuma un argumentācijas??!Jebkuram muļķim nav nekādu grūtību bezargumentēti pateikt,ka sarunu biedrs neko nezin un nesaprot.Tas nav izglītota cilvēka cienīgi.
Redziet, es nekur neesmu rakstījis vai pat tikai domājis, ka Jūs VISPĀR neko neziniet (variet pārlasīt manu komentāru – tajā ir skaidri pateikts: “dažās jomās”). Attiecībā uz Kataloniju Jūsu zināšanas ir ļoti mazas, bet atļaujaties spriedelēt kā Katalonijas un starptautisko tiesību speciālists, pat balansējot uz oponenta personības tiešas apvainošanas robežas. Mans padoms Jums mācīties nu nekādi nav uzskatāms par apvainojumu, ievērojot Jūsu robus konkrētu vēsturisku faktu, terminoloģijas vai attālākas valsts patiesās situācijas zināšanās. Paldies par piedalīšanos diskusijā.
Neesmu nevienu reizi pieminējis Katalonijas vārdu šajā diskusijā,uzbrauciens nav par tēmu.Es runāju tikai par nacionālismu,kuru kā jēdzienu noķengājāt,pielīdzinot šovinismam.Un informācijai,kuru pasniedz cilvēks ar šādu uztveri, uzticēties pilnībā nevaru,tāds ir mans vēstījums,nekas vairāk.
Ļoti interesants un argumentēts raksts, kas neiet kopā ar vispārējo viedokli par nabaga apspiestajām tautām, kurām jādod brīvība. Ar viedokli, kas mums visiem ir galvās, un kura dēļ mēs nespējam veikt objektīvu lietu analīzi. Neatkarība mazai valstij mūsdienās vairs nav ceļš uz labklājību, lai kā tas neliktos. Neatkarība šobrīd vairāk ir izolacionisms, sepertātisms, šo vārdu sliktākajās nozīmēs.
Vienīgi, autors, manuprāt, ir arī viens no tiem, kas bildi redz galējībās- vai nu pilnīga neatkarība ar sētu riņķī, vai pilnīga pakļaušanās, bet jebkādām autonomijas tiesībām. Arī Katalonijas nacionālšovinisti tādi ir, tikai uz otru pusi – viņu mērķis neaprobežojas ar lielāku autonomiju Katalonijai, bet ar pilnīgu neatkarību ar dzeloņdrātīm un passkontroli uz robežas.
Katalonijai jādod lielāka brīvība- noteikti. Tāpat kā Skotijai, tāpat kā Ventspilij…Jau rakstīju, ka atbildības nodošana uz vietām ir jādara visur tur un visās vietās tad, kad kāds ir gatavs to uzņemties. Jo īstenībā tas nav viegli un maksā dārgi. Gan materiāli gan politiski. Ir jāiet federalizācijas virzienā. Bet Katalonijai tāpēc nav jākļūst atsevišķai valstij- tur autoram pilnīgi piekrītu.
Krimas krievi gribēja “labo dzīvi” Krievijā. Tagad cenas ir trīsreiz augstākas, liels bezdarbs. Vai nav tā kā tajā teicienā par bēgšanu no vilka?
Paldies par atbalstu. Arī Jūs esiet redzīgs. Atļaušos tikai nedaudz iebilst, jo nebūt neesmu “melns – balts” grupā. Dzīvojot tik ilgi starp kataloniešiem pagrūti viņus nenovērtēt. Separātistu var pazīt momentāli tā pilnīgi apolitiskās domāšanas un fanātisma dēļ. Nekādā gadījumā nevar vilkt paralēles starp Latviju un Katalonijas situāciju. Paldies vēlreiz par sapratni.
Izskatās gan, ka patreiz parādījusies zināma populistisku un bezatbildīgu politiķu rinda, gan Lielbritānijā, gan Spānijā, gan Itālijā, kuriem ir milzīgas ambīcijas, kuri nevēlas būt att. valstu reģiona vadītāji, bet, grib būt neatkarīgo valstu vadībā, te galveno lomu spēlē šo politiķu godkāre, un tās apmierināšanai viņi gatavi izmantot reģionā dzīvojošās tautas un sašķelt valstis, kurās viņu tiesībaas absolūti netiek ierobežotas.
Salīdzināt šīs valstis ar PSRS, un att. reģionus ar Baltijas valstīm ir pilnīgākais absurds.
Dabiski, ja kāds par to visu priecājas, tad tikai Krievija.
>>> Dabiski, ja kāds par to visu priecājas, tad tikai Krievija.
========
Jaunas nācijas dzimst tad, kad tam pienācis laiks. Un nebūtu pareizi visu skatīt tikai no Krievijas viedokļa. Katalonija nav tomēr Donbass – viņi ir tik tālu no Krievijas, ka viņiem var būt citas prioritātes. :) Arī par baltiešu neatkarības centieniem mēdza teikt, ka tie kaitēšot Gorbačova politikai un stiprināšot agresīvākus šovinistus PSRS. Notika tas, kam bija jānotiek – un pēcāk arī bažas pieklusa.
Nu tad, varbūt, mums jādod neatkarība Latgalei, ar tās vēlāko pievienošanos Krievijai, ja jau daļa vietējo politiķu un “latgales tautas” daļa to grib, ar ko tad viņi sliktāki par kataloniešiem, lait tik cep augšā referendumu?
>>> Dzeris: Nu tad, varbūt, mums jādod neatkarība Latgalei, ar tās vēlāko pievienošanos Krievijai, ja jau daļa vietējo politiķu un “latgales tautas” daļa to grib
=======
Pirmā dzirdēšana, ka Latgalē cilvēki gribētu no kaut kā atdalīties – ja Jums ir tam pamatojums, lūdzu to minēt.
Manuprāt, Jūs, Dzeri, skaidri nenošķirat divas lietas: (1) pseidoreferendumus, kas domāti, lai leģitimizētu Krievijas armijas agresiju; (2) tautu pašnoteikšanos jeb vispār – demokrātiskas diskusijas par kādas zemes politisko nākotni.
dzeris49. Latgalieši ir latvieši. Ja būtu jādod neatkarība, tad tie būtu bijuši lībieši, kuri noteikti nebija latvieši. Pie tam, vari paguglēt par Latgales pievienošanos Latvijas Republikai. Latgalieši pievienojās LR dibināšanas idejai labprātīgi,ar entuziasmu.
Zini, tepat žurnālā IR bija raksti par Ābeles romānu Klūgu mūks. Un tur kāda kundze ar latgaļu izcelsmi rakstīja, ka katrs ĪSTENS LATVIETIS esot ar latgaļu asinīm. Un tas man uzsita asini – tā ir pliki un nabagi un aizmirsti tie latgaļi , bet kad jālielās- bezjēgā – tad gan ir liela dūša. īstenie latvieši – ko neteiksi …
Lai skrien pa gaisu ar savām prasībām. Lai sāk ar kārtības ieviešanu savās mājās.
Es starp citu noskatījos Viestura Kairiša filmu par Latgali – Pelikāns tuksnesī. Nenormāli depresīva.
Man ir divas Dzimtenes – Kurzeme un Vidzeme – un man būtu ļoti jauka filma par skaistu zemi un skaistiem cilvēkiem – nevis tikai neglītais un sliktais un depresīvais.
Ja kāds nesaprata, un, izskatās, nesaprata, – par to Latgali bija ironija, nevis nopietns komentārs, ar humora izjūtu, “nacionalistu” kungi, pavāji, no otras puses, vai tad tas nebūtu to pašnoteikšanos tiesību galējais variants, kas novests līdz absurdam?
Un atšķirību starp Skotijas referendumu un Lugandas pseidoreferendu arī zinu, varat ticēt, varat neticēt.
Kas attiecas, drīkst viņi, vai nedrīkst – ne mums par to lemt, tāpēc ir Spānijas konstitūcija, mēs te varam izteikt tikai savu attieksmi.
Dzeris…Salīdzināt šīs valstis ar PSRS, un att. reģionus ar Baltijas valstīm ir pilnīgākais absurds. +++ piekrītu. Kataloņu vēlmi dzīvot savā valstī pareizāk būtu salīdzināt ar tiem procesiem, kuros radās vēl nebijusi valsts Latvijas Republika.
Atšķirība tā, ka latviešiem savu valsti izdevās izcīnīt, izmantojot to, ka pēc 1. pasaules kara bruka impērijas, kataloņiem varētu rasties izdevība veidot valsti bez kara, miermīlīga referenduma ietvaros. Dzīvojam taču ES un vēl 21. gadsimtā, bet spriest no malas, cik pamatota ir kādas tautas vēlme dzīvot savā valstī – tas pat ir amorāli. Nav mums latviešiem tiesības spriedelēt par to, kā būtu jāveido kataloņiem sava dzīve, savā valstī. Neviens mums tādas nav devis.
Cita lieta, ja Tu teiktu – ceru, ka kataloņi izvēlēsies daļējas neatkarības modeli, saglabājot savu esību Spānijas sastāvā, jo tādējādi netiktu vājināta ES drošība un tā tad arī Latvijas. Šādam formulējumam, kurš ir izteikts cerību pilnā, pieklājīgā vēlējuma izteiksmē :), tam es varētu piekrist.
Nevis neatkarība, bet gan autonomija. Kā to paredzēja Pirmais Latgales latviešu kongress, kurā tika nolemts, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena tauta un Latgalei jāapvienojas ar pārējo Latviju vienā zemē, saglabājot autonomijas tiesības.
Baltieši aizvien nav izpildījuši latgaliešu prasības.
Pašreizējā situācijā, kad Krievijas varas spicē valda fašisti – latenti un nelatenti, – ir tikai viens darbības modelis: iestāties par demokrātijas un brīvības ideāliem, pret krievu fašismu. Ir Latgale mūsu.
Katalonijas “referendums” nenotiks – to viennozīmīgi ir pateicis arī Spānijas Karalistes valdības prezidents Mariano Rahojs. Raksta autors nav kompetents izskaidrot mehānismus, ko Spānijas valsts var pielietot, lai kataloniešu nacionālistu “referendumu” apturētu. Katrā gadījumā raksta autors uzskata, ka pat armijas un “Guardia Civil” vienību ievešana Katalonijā uz 9.novembri būtu pilnīgi legāla un attaisnojama, jo nav absolūti nekāda pamata sadrumstalot valsti, lai ko savā karstgalvībā neuztieptu “pašizceptās nācijas” pārstāvji. Arī Latgale ir tikai valsts, ko sauc par Latviju,sastāvdaļa. Vēlreiz un vēlreiz atkārtoju, ka Katalonijas statuss Spānijā ne tuvu nav pielīdzināms Skotijas statusam Apvienotajā Karalistē jeb Lielbritānijā.
Ļoti nepārliecinošs raksts, tā arī bez konkrētiem faktiem, kāpēc tad katalāņi nevarētu izvēlēties brīvību, ja par to balsotu visa tauta referendumā. Katalāņiem pašiem ir tiesības izlemt. Atsauce uz kaut kādiem 1978.gada referendumiem, ļoti nepārliecinoši. Autors nepārzina starptautiskās tiesības, tikai vienpusēji piemeklēti fakti, maksas raksts. Nācijai ir tiesības pašai izlemt savu likteni, nevis paļauties uz 40 gadu veciem notikumiem. Katalāņu “ekstrēmisms” nav radies vienā dienā, kā mēģina apgalvot rakstā, uz to viņi ir gājuši ļoti, ļoti ilgi – lai bez asinsizliešanas, mierīgā ceļā panāktu atdalīšanos no Spānijas.
Jā, rakstā nav pieminēts tāds “maznozīmīgs” laikam fakts, ka Katalonijas ekonomika “velk” uz priekšu visu lielo Spāniju, nu jā laikam tas tāds sīkums?
Ja rakstīt, tad rakstīt objektīvi, šis NAV objektīvs raksts.
Jūsu “interesantā” (šoreiz pat es teiktu – padomju demagoģijas) stilā uzrakstītais tikai lieku reizi liecina, ka arī Latvijā ir daudz šo “uzpūtīgo nezinīšu”, kuri spriež par lietām un parādībām, par kurām pašiem nav ne mazāko zināšanu un pat ne nojausmas.
Katrā ziņā – paldies, ka nepalikāt vienaldzīgs, arī tas jau ir labi.
Cik objektīvs būtu raksts, kuŗā Latvijas neatkarību kāds mēģinātu apšaubīt ar Jersikas ķēniņa Visvalža iespējamo izcelsmi? Un kā papildu argumentu minētu, ka ķēniņš nekad nebija dzirdējis ne vārdu “Latvija”, ne vārdu “Republika”…
Ja autoram būtu vēlme uzrakstīt objektīvu rakstu, autors rakstītu par šodienu: cik Katalonijā dzīvo kataloņu, cik spāņu, cik basku, utt… Cik aptuveni cilvēku (tur taču rīko aptaujas) vēlas, lai Katalonija kļūtu neatkarīga. Ko par Katalonijas neatkarību domā kataloņi, un ko Katalonijā dzīvojošie spāņi.
Autors ir nosaucis kataloņu valodu par provansiešu valodas dialektu. Pat šādi klasificējot, rodas jautājums: tad kāds sakars kataloņiem ir ar spāņiem?..
Mēģinājums atbrīvoties no svešas varas autora izpratnē kļūst par … dzimtenes nodevību. Fantastiski!
Jūsuprāt valsts neko nenozīmē? Nav Jums pienākumu pret valsti, Jūsu gadījumā Latviju? Manuprāt, lasot, ko esiet sarakstījis, Jums nav pat skaidras pilsoņa un valsts attiecības. Savā laikā LPSR bija tāds joks”: “Tagad es visu izskaidrošu, lai saprastu arī PSRS virsnieki…” – arī es pamēģināšu paskaidrot būtisko (manis minētie vēsturiskie fakti Jūs nav pārliecinājuši): Katalonija NAV Spānijas province, kurai būtu tiesības atdalīties no valsts, jo nav pat minimālas pazīmes par šādām tiesībām. Arī Latvijā ventiņiem, alūksniešiem un citiem ir savs dialekts, bet – vai kāds uztvertu nopietni pomposi paziņotu vēlmi dibināt, teiksim, Alūksnes valsti? Absurds! Tieši tāds pat absurds ir “neatkarīga” Katalonija. Mans padoms – nerunājiet un nerakstiet par lietām, ko nepārziniet. Citādi esmu gandarīts, ka mans raksts izraisījis tik plašu diskusiju. Paldies.
Neatkarības centieni faktiski rodas no vēlmes dzīvot labāk. Ja režīms ir totalitārs, diktatorisks, tad viss ir skaidrs, bet, ja tā ir demokrātiska valsts, tad ko tas nozīmē? Vai tas nav uz robežas ar egoismu, piemēram, viens no iemesliem, kāpēc Skotija gribēja atdalīties, bija dabas resursu, tajā skaitā naftas esamība.. A ko ta palikušie? Otra vēlmē būtu pretmets centralizācijai- tipa, Madride nezin, kas Barselonā notiek, par maz rēķinās ar kataloniešu vēlmēm… Un te nu es saku – ļaujiet kataloniešiem, skotiem, ventspilniekiem uzņemties atbildību, darīt, lemt, tas būs tikai labāk, taču veselais saprāts nosaka, ka pilnīga neatkarība dzīvi neuzlabos… tāpēc ka valstiskie atribūti ir ļoti dārgi- sava armija, robežsardze, sava valdība, parlaments, sava likumdošana, tiesu sistēma utt. Un tas jau viss ir. Tagad. Vai vajag tādu pašu, tikai savu? Kataloņiem un jebkuram, kas grib, ir jāļauj uzņemties atbildība par sevi un saviem līdzcilvēkiem, tā būs labāk visiem, bet nevajag sadalīt jau nostabilizējušās, pārbaudītas institūcijas. Un no šī viedokļa es autoram nepiekrītu – nav svarīgi, kā kataloņi pie tā nonākuši, viņi grib to tagad… Autonomija nav kompensācija par nežēlīgo vēsturi. Patstāvības tendences ir šinī brīdī, patreizējā momentā…
Un te mans piemērs bija par pasēm. Latvijas valdība iekrita ar seju dubļos, izdodot ID kartes, un solot, ka ar tām varēs piedalīties vēlēšanās. Nevar vis! Jāizņem apliecības, a tauta kaut kā slinki tās ņem.. Citiem vārdiem, tā ir tipiska mazas pundurvalstiņas valdības kļūda. Runā par to, ka jāpaceļ tautas lojalitāte valstij, jāpanāk, lai vēlēšanās būtu vairāk dalībnieku, a pati, faktiski, dara pretējo. Deleģējot identifikācijas procesa nodrošināšanu Eiropas Savienībai, tādas muļķīgas kļūdas nebūtu, taču. Un vai es būtu dikti represēts, ja manu Latvijas valsts pilsoņa pasi izdotu Briselē? Nu nemaz. A mēs gribam savu sistēmu, un maksājam nodokļos par to dārgi… Mums te ir neatkarība… Varam braucīt vēderu un priecāties…
Neesiet uzmanīgi izlasījis rakstu, kurā, kā jau minēts sākumā, ir tikai kataloniešu nacionālistu GALVENO falsificēto vēsturisko argumentu atspēkojums ar nepielūdzamiem vēstures faktiem.
Garajam ekskursam agrāko gadsimtu vēsturē (un, nezkāpēc, pabeidzot šo diskusiju 18.gadsimtā) diez vai ir kāds sakars ar mūsdienu etniskām problēmām. Tas būtu tāpat kā censties saprast mūsdienu latviešu neatkarības centienus, runājot vienīgi par Livonijas ordeni, Stefanu Batoriju, Kurzemes hercogisti u.c. Zīmīgi, ka autors ir “piemirsis” par Fransisko Franko diktatūras gadiem (1939-1975), kad Spānijas varasiestādes aizliedza kataloniešu, basku un citu valodu lietošanu. Šai nesenajai vēsturei varētu būt daudz lielāks iespaids uz to, kas notiek mūsdienās – nevis stāstiem par viduslaiku feodāļiem un laupītāju bandām.
Manuprāt, kataloniešiem pašiem ir jālemj par savas tautas turpmāko politisko likteni – vai Spānijas sastāvā vai ārpus tās.
>>> Taču nezin kādēļ andalūzieši, kuriem ir daudz interesantāka un sarežģītāka vēsture, neko par atdalīšanos nerunā. Laikam jūtas pietiekoši brīvi.
========
Tautu identitāte un robežas mainās. Andalūzija jeb al-ʼAndalus bija islāma teritorija tagadējās Spānijas un Portugāles teritorijā – vienu brīdi tā aizņēma lielāko Pireneju pussalas daļu. Arī portugāļi pēc valodas un kultūras nav tik milzīgi atšķirīgi no spāņiem, salīdzinot ar galisiešiem vai kataloniešiem, kuri šobrīd ir Spānijas sastāvā. Tādēļ – atliek Jums pievienoties: andalūzieši, kuri šobrīd atrodas Portugālē, par atdalīšanos nerunā, jo ir jau atdalījušies.
Manuprāt, Latvijai nav tādu resursu, lai iespaidotu to, kas notiek Eiropas kontinenta citā malā. Tāpēc mēs varam mierīgi vērot notikumus; un nesteigties ar secinājumiem. Neatkarīgi no neatkarības referenduma iznākuma, var uzteikt tā organizatoru uzņēmību un drosmi. Un Spānijas varasiestādēm neviens neliedz iet Deivida Kemerona pēdās (nesenajā Skotijas referenduma sakarībā) – apsolīt kataloniešiem visādus labumus, ja viņi izlems palikt Spānijā.
Jums taisnība, 20.gs nav aprakstīts. Un, protams, lai kataloņi paši lemj. Taču nezin kādēļ andalūzieši, kuriem ir daudz interesantāka un sarežģītāka vēsture, neko par atdalīšanos nerunā. Laikam jūtas pietiekoši brīvi.
Biju Granadā, Seviļā, Kordobā, Malagā… Vai man kaut kas ar galvu nav kārtībā? Vai es biju Portugālē? Neko par atdalīšanos nedzirdēju. Ja andalūzieši ir arī Portugālē, lai viņiem labi veicas! Latvieši Abrenē arī jau ir atdalījušies utt. utml. .. Tā sakot, viss pasaulē jau ir kaut kur bijis.
Lai katalonieši paši lemj! Taču nav nekāda iemesla liet gaužas asaras par to, ka nabaga skoti vai nabaga kataloņi neiegūst savu atsevišķu valsti, ņemot vērā, ka, teiksim, Tibetā notiek genocīds pret tibetiešiem, bet kataloņiem vienkārši gribas apmierināt savu pašapziņu.
>>> … ņemot vērā, ka, teiksim, Tibetā notiek genocīds pret tibetiešiem, bet kataloņiem vienkārši gribas apmierināt savu pašapziņu.
========
Tomēr, turpinot Jūsu piemēru tradīciju – kādēļ mums biežāk nākas runāt par Tibetu un tibetiešiem, nevis par Sindzjanas provinci un uiguriem vai, teiksim, Iekšējo Mongoliju un mongoļiem? Uiguri un mongoļi taču arī dzīvo Ķīnā, uiguru nacionālistiem ir pat ļoti sarežģītas attiecības ar Ķīnas varasiestādēm; politiskajos konfliktos nogalināto skaits noteikti nav mazāks kā Tibetā. Vai nav tā, ka tibetieši sevi ir labāk izreklamējuši?
Pašapziņai nav ne vainas. Kas attiecas uz iekšējo Mongoliju. – Kuram lemts zināt vai kurš vēlas zināt, tas zina: var okupēt zemi, bet iekšējā Mongolija paliek iekšējā Mongolija – neokupēta. Par izreklamēto Tibetu – protams, mongoļiem nav sava popstāra dailailamas, – ko lai dara. Taču tas, kas viņiem ir šis popstārs, nemazina viņu ciešanas Ķīnas cietumos vai neatceļ Tibetas okupācijas faktu.
Jums taisnība – raksta vēsturiskais apskats beidzas ar 18. gadsimtu. Diemžēl Jūs nepamanījāt jau sākumā paskaidroto, ka tas veltīts patiesiem vēsturiskiem faktiem kā atbilde GALVENAJĀM kataloniešu nacionālistu falsifikācijām. Starp citu, raksta sākuma variantā bija apskats līdz mūsdienām, taču, ņemot vērā jau tā visai garo vēsturisko izklāstu, nācās atteikties no diviem ne pārāk ievērojamiem gadsimtiem Katalonijas vēsturē. Par Jūsu minēto mūsu gadsimtu – baidos, ka Jums vēl mazāk patiktu patiesība (Spānijas Pilsoņu kara laikā Katalonija īpaši izcēlās ar zvēriskumu pret mācītājiem, baznīcām un jebkuru ne kreisi domājošo). Nav saprotams arī Jūsu minētais apgalvojums par F.Franko it kā basku un kataloniešu valodu aizliegumu. Vēl nav gadījies sastapt kādu vecāka gadugājuma katalonieti (arī nacionālistu), kurš varētu minēt šādu aizliegumu. Cits jautājums ir “nacionālo” skolu subsidēšana – valsts atbalstīja tikai valsts skolas, kas arī ir pilnīgi loģiski grūtajā situācijā pēc kara. Par ģeneralissimusu F.Franko – būtu tomēr jābūt ļoti uzmanīgiem viņa darbības izvērtējumā, jo līdztekus ne pārāk slavējamiem gadījumiem, visumā kaudiļjo ļoti daudzās jomās sekmēja Spānijas augšupeju, nerunājot nemaz par viņa nepārvērtējamo ieguldījumu uzvarā Pilsoņu karā, nodrošinot Ibērijas pussalu brīvu no Staļina ķetnas, kas jau bija sagrābusi Spāniju (Latvijā, iespējams, nav zināms arī dokumentēts fakts, ka Spānijas Republikas marionešu valdība Spānijas Valsts visu zelta rezervju fondu aizveda uz Maskavu, kur to piesavinājās Staļina PSRS).
Pilnīgi piekrītu par “garo ekskursiju vēsturē”. Vēl pateikt, ka 200 gadiem Krievijas impērijā nav nekādas līdzības ar Kataloniju Spānijā… Mūsdienās viss ir relatīvs. Ir pareizi un nepareizi ne tikai seperātisiti, bet arī teroristi. Tikai kaitinoši ir tie latvieši, kas savu latvisko domu loka līdzi pareizo un nepareizo vēju noteiktajiem virzieniem.
Lai lemj katalonieši paši. Un lai viņiem izdodas nosargāt savu lēmumu pret skaitītāju varu, kas neizdevās Skotijā.
Autors piekrīt ne tikai “falangistiem” (spriežot pēc Jūsu rakstītā, Jūs pat neziniet – kas ir falangisti), bet arī ir ģeneralissimusa Fransisko Franko Baamondes, kurš izglāba visu Ibērijas pussalu no Staļina ķetnas, politikas atbalstītājs. Jums silti iesaku, pirms atļauties spriedelēt par kādu citu valsti un tās politiku, vismaz elementāri iepazīties ar attiecīgās valsts vismaz pēdējā gadsimta vēsturi.
Ja cilvēku grupa sadarbojas normālā un konstruktīvā veidā, tad ir pilnīgi vienalga, vai viņi vēlas apvienoties, vai arī atdalīties.
Drīzāk ir jāuztraucas par to ka, vairumā gadījumu, gan apvienošanās, gan atdalīšanās notiek vardarbīgi — brucinot mājas un spridzinot tiltus, nogalinot un izsūtot cilvēkus.
ja nu mums netīk, ka visādi “‘nejauši ieceļotāji”‘ un “” ieprecēti padomdevēji”‘ spriedelē par mums, mūsu tautu un valsti- tad varbūt pieklusināsim ” latviešu tautības kastīliešu patriotus”?
Raksta autors astoņdesmito gadu sākumā vairākus gadus strādāja kā pasniedzējs Alžīrijā. 1985.gada novembrī pēc kādas sociālistiskas valsts spiega un padomju “patriotu” denuncijām kopā ar ģimeni tika VDK arestēts un vairākus gadus bija spiests dzīvot nemitīgā stresā zem reāla Gulag vai pat nāvessoda drauda – līdz arābu draugi viņam palīdzēja izkļūt no jau brūkošās PSRS. Spānijā “neieklīda” (arī “neieprecējās”…) nejauši, bet kā gandrīz 30 gadu gatavošanās rezultātā (jau “padsmitnieka” gados apgūstot kastīliešu valodu un daudz ko citu) izbraukt tikai uz šo valsti (interesenti ar šo tēmu tuvāk var iepazīties avīzes/žurnāla “Zintnieks” intervijā, ja pareizi atceros – 1998. gada oktobra un novembra numuros)
Baidos, ka Jūs piederiet pie tās ļoti raksturīgās latviešu “nezinīšu” grupas, kuras “biedri” patiesas zināšanas aizstāj ar uzpūtību un nepieklājību pret citādi domājošiem.
Putins mīl Asadu , tātad Sīrijas opozīcija Latvijas draugi .
Vai nepatīk staļins tātad patīk hitlers .
Par nožēlu jāatdzīst ,ka bieži daudzas mazās eiropas tautas balso vienoti ar ždanoku , par mazākumtautību tiesībām Latvijā . Jo viņiem no tāluma šķiet .ka milzīgā tauta latvieši žiemdz maziņos krievus .
Vēlreiz paldies. Redzu, ka Jūs izprotiet politisko situāciju gan Latvijā, gan citur. Es uzskatu, ka mums (gan Latvijā, gan Spānijā) vajadzīgi redzīgi politiķi (Latvijā it sevišķi…), kuri vestu mūsu valstis uz labklājību. Spānijā valdības prezidents to dara (pēc 8 gadu “murga” sociālistu valdībā), arī Latvijai vajadzētu ievēlēt vismaz prezidentu, kurš aizstāvētu Latviju kā valsti.
Vēlreiz uzrakstīšu, ka ir ļoti viegli anonīmi zākāties. Jūs līdz šim neesiet spējis uzrakstīt neko konkrētu, tikai “mest dubļus” uz raksta autora personību. Lūdzu Jūs kā oponentu – uzrakstiet ko konkrētu…
Paldies, manas dzīves gājums tiešām nav bijis latviešiem parasts. Vēl PSRS laikos uzrakstīju M.Gorbačovam provokatīvi demagoģisku vēstuli (tās tekstu savā laikā sāka pārraidīt arī radio “Brīvā Eiropa”), kas izsauca LPSR Komunistiskās partijas pamatīgu furoru un manis izsaukšanu uz “pārrunām” visos līmeņos, pat līdz LPSR KP CK. Jāpiezīmē, ka biju jau toreiz tik “politiski izglītots”, ka VDK nespēja atrast manā vēstulē M. Gorbačovam neko tādu, kas mani varētu apsūdzēt pretvalstiskumā (lai gan atklāti pieminēju Latvijas drausmīgo situāciju ar iepludinātajiem sveštautiešiem). Katrā gadījumā – paldies Jums par atsaucību.
Atbilde “lama”: Par Jūsu “cerībām” – raksta autors gan cer, ka kāds katalonietis, pieņemot, ka būtu apguvis latviešu valodu, rakstu izlasīs. Tieši tādā nepielūdzamu faktu valodā (gan līdz 18.gs., gan līdz pat mūsdienām) runāju ar pašiem kataloniešu nacionālistiem, ne vienu vien piespiežot meklēt vēstures grāmatas pēc zaudētas diskusijas. To vajadzētu darīt arī Jums, jo tēmu pilnīgi nepārziniet.
Tonis, kādā ir rakstīts raksts, man stipri atgādina krievu Delfu komentētāju toni, brīžos, kad viņi cenšas definēt, kas ir latvietis, kas ir Latvijas valsts. Argumenti gandrīz identiski.
Tezaurs.lv skaidrojošajā vārdnīcā par kataloņiem ir teikts – . Tauta Spānijā, gk. Katalonijā, Valensijā, Baleāru s-s; nedaudz dzīvo arī Francijā, Andorā, Itālijā; runā kataloņu valodā, ticīgie — katoļi.
Kataloņu valoda — ide valodu saimes romāņu valodu grupas valoda, oficiālā valoda (līdzās spāņu valodai) Katalonijā un dažos citos Spānijas autonomajos apgabalos, kā arī (līdzās spāņu un franču valodām) Andorā.
Ar to pietiek, lai kataloņiem būtu tiesības izvirzīt prasības pēc savas nacionālas valsts. Tā pat kā skotiem, kuri savu likteni izlēma referendumā, tā pat kā vāciešiem, kuri panāca Vācijas apvienošanu utt. Un pilnīgi nav svarīgi, cik kādai tautai ir sena literatūra, un vai ir šīs tautas vēsturē epizodes, kad tā jau ir dzīvojusi pati savā valstī, jeb šādu epizožu nav.
Cita lieta, nepieļaut to, ka šo ES valstu ” seperātistu” pulsu sāk mērīt putinisti, tas ir risks, kuru ES politiķiem ir jābūt spējīgiem novērst
Jā, nu ja mēs visas parādības un notikumus vērtēsim, izlasot 5 vārdus iekš tezaurs.lv, neanalizējot informāciju, ko var sniegt cilvēks, kas dzīvojis Spānijā…..
hombros. Nav šeit runa par 5 teikumiem vārdnīcā, un kāda klaidus latvieša pieredzi, Katalonijā, vai vēl kādu info avotu. Runa ir par principiālu jautājumu – ir tiesības, jeb nav tiesību tautai, kura dzīvo savas etniskās dzimtenes robežās, dzīvot savā nacionālā valstī? Ar ko latviešu tauta ir vērtīgāka par kataloņiem ? :)
Jā, nu ja mēs visas parādības un notikumus vērtēsim, izlasot 5 vārdus iekš tezaurs.lv, neanalizējot informāciju, ko var sniegt cilvēks, kas dzīvojis Spānijā….
_______________________________
bingo!
Jā, nu ja mēs visas parādības un notikumus vērtēsim, izlasot 5 vārdus iekš tezaurs.lv, neanalizējot informāciju, ko var sniegt cilvēks, kas dzīvojis Latvijā – Lindermans, Ždanoka , Alksnis , Rubiks, Krivcova….
Pameklējiet Lindermana dzejojumu par “‘ izgudroto latvieču tautu un valodu”.. – kaut kur imhoklub lapelē jau gan vēl mētājas..
Ja kataloņi, tāpat kā skoti, vēlas savu valsti… Lūdzu! – nedzīvojam taču, paldies Dievam, vairs brīnišķīgajā tautu cietumā. Bet svarīgi ir tomēr nebūvēt savu valsti uz meliem par vēsturi. Tas būtu tā, ka mēs tagad sāktu trallināt par Potrimpu un Pakulu kā par seniem un īsteniem latviešu dieviem. Taču skaidrs, ka tos, mostoties latviešu nacionālismam, apdzejoja un aiz matiem par latviešu dieviem pievilka mūsu visu mīlētie Juris Alunāns, Auseklis un Pumpurs. Tā ka, lai kataloņiem veicas, bet patiesība tomēr dārgāka.
Nu – es cenšos nelasīt “visur vienas nācijas-krievu aplikācijas” un fašista Putina projekta “Krievu nācija visā pasaulē” dalībnieku atklāsmes. Arī autora rakstu neuzskatu par pēdējo patiesību. Taču, labi, ja kāds dekonstruē mītus.
viesturs48 . Es šobrīd kādus dažus gadus dzīvoju Vācijā. Ir iznācis runāt ar dažādiem vāciešiem par Latviju. Gan ar tādiem, kuri ļoti labi zin, kas tas ir Latvija, bet esmu runājis arī ar tādiem, kuri bija ļoti izbrīnīti, ka nerakstām mēs kirilicā utt. Tā kā Jūsu minētie piemēri tikai apstiprina manu pieredzi – Rietumeiropā par latviešiem zin diezgan maz, lielai daļai rietumeiropiešu mēs esam tie paši krievi, nu gluži tā pat, kā lielai daļai latviešu apziņā Barselona asociējās kā spāņu pilsēta, bet par tādiem kataloņiem līdz šim brīdim nekas daudz nebija zinām. Taču nezināšana nav attaisnojums mūsu augstprātībai ar kādu mēs izturamies pret kādas tautas vēlmi patstāvīgi pārvaldīt dzīvi savā etniskajā dzimtenē. Katrā ziņā esmu pārliecināts, ka nevienam sveštautietim nav morālu tiesību jaukties kādas citas tautas iekšējās lietās, spriest par šīs tautas pieņemtajiem lēmumiem.
Jūsu skaidrojošo vārdnīcu sakarā sniegšu divus piemērus no Spānijas: 1)1962. gadā izdotajā ģeogrāfijas mācību grāmatā “Pasaules valstis” Eiropas valstu nodaļas apakšnodaļā “Bijušās Baltijas valstis” mūsu tautas aprakstītas šādi – “…tās apdzīvo zemnieku tautas – igauņi (somu piederība), lietuvieši un latvieši (slāvi); 2) 2006. gadā izdotā “Ilustrēts Vispasaules Atlass” kādā valodām veltītā lappusē atkal lasāms, ka latviešu un lietuviešu valodas pieder slāvu valodu grupai. Nekomentēšu, jo viss tāpat skaidrs. Par Latvijas rakstītāju kompetenci attiecībā uz Spāniju personīgi saskāros kādā ceļvežu sērijas grāmatiņā, kur, runājot par naudas vienībām (toreiz vēl pesetām), tika minēta monēta/banknote, kāda Spānijā vispār neeksistēja. Diemžēl, Jūsu minēto vārdnīcu vai grāmatu un manis minēto piemēru autoru nekompetence tikai liecina par to, ka mēs, eiropieši, vēl ļoti maz zinām viens par otru. Atkārtoju – tādēļ arī mans raksts.
Jautājums: Vai Latvijas bijušais ministrs SVEŠTAUTIETIS (apmēram pēc Jūsu “terminoloģijas”) Georgs Andrejevs nebija Latvijas interesēm daudz uzticamāks un vērtīgāks nekā daudzi jo daudzi citi “īstenie latvieši”?…
Piebilde: Raksta autors jau labu laiku ir pilntiesīgs Spānijas Karalistes pavalstnieks.
Abos gadījumos runāt par “svešzemniekiem” diez vai būtu vietā…
Viestur, es neatceros, ka Georgs Andrejevs Atmodas laikā būtu iestājies pret LR neatkarības atjaunošanu, par kuru iestājās latviešu tautas vairākums. Tas ir jauki, ka raksta autors ir uzticams Spānijas karalistes pavalstnieks, taču, cik es zinu, Spānijas Karaliste nav sajūsmā par kataloņu neatkarības ilgām, tā kā Tavs salīdzinājums nav īsti izdevies.
Ir viegli rakstīt aplamības, ja slēpjas zem pseidonīma.
Arī Jums varu teikt to pašu, ko “krix” – neatceros sadzēris ar Jums “Tubrālības”…
Mana izglītība (augstākā + aspirantūra Armēnijā), mans sabiedriskais stāvoklis (Latvijā 30 gadu vecumā biju augstskolas pasniedzējs, Alžīrijā katedras vadītājs Nacionālā Institūtā, Spānijā attiecīgās profesijas profesionāļu visas valsts Asociācijas vienbalsīgi ievēlēts prezidents) un vecums (65 gadi) man dod tiesības uzskatīt, ka arī pret mani oponenti izturēsies ar tādu pašu pieklājību un respektu kā es pret viņiem.
Vēl – runājot par lojalitāti – šie 12 gadi “greizo spoguļu karalistē” Katalonijā bija visneproduktīvākie visā manā profesionālajā dzīvē, jo, būdams nepavisam ne zemas klases profesionālis savā specialitātē, nevarēju “uzvarēt” nevienā darba piedāvājumu atlasē, jo man nebija “papīra”, kas apliecinātu kataloniešu “valodas” prasmi (bieži “uzvarēja” kandidāts ar tik tikko vidusskolas izglītību). Tā man nācās samierināties ar darbu otrās šķiras firmā, jo, brīvi runādams 4 valodās un spēdams saprast un izskaidroties vēl 3, neuzskatīju par iespējamu pazemoties un lūgt eksaminēt mani kataloniešu “valodas” prasmē, kaut lieliski saprotu un varu runāt kataloniski. Tāds eksāmens un “papīrs” ir nelegāls un, būdams Spānijas Karalistes pavalstnieks, nevaru atļauties atbalstīt pretlikumību. Spānijas Konstitūcija, par kuru visas valsts referendumā nobalsoja arī nospiedošs vēlētāju vairums Katalonijā, definē ļoti vietējās provinces īpatnību respektējošu pantu, kas nosaka, ka Katalonija ir divvalodu province. Līdz ar to prasība pēc šāda “papīra” ir absolūti nelikumīga. Starp citu – esmu bijis aculiecinieks faktam, ka kataloniešu “valodas” prasmes eksaminētāji pēc eksāmena iziet no ēkas un savā starpā runā tikai spāniski…
Un vēl – lai izvairītos no pārpratumiem: nekad nebiju domājis dzīvot Katalonijā. Lēmumu par pārcelšanos uz Barselonu pieņēmu sievas katalonietes, kurai bija grūti iedzīvoties Madridē, lūguma rezultātā. Tagad, jau pāris mēnešus būdams pensionārs, nekavējoties pametu “greizo spoguļu karaļvalsti” un pārcēlos uz lielisko bijušo Valensijas karalisti.
Godīgi sakot, ļoti man nepatīk mazzinošu tautiešu profāni komentāri (paldies Dievam, ka ir.lv diskusijās (vismaz mana raksta sakarā) tikai divi oponenti šķiet pilnīgi “nezinīši” ar noslieci uz personīgiem apvainojumiem un rupjībām). Respektēju Jūsu viedokli un atkārtoju, ka mana raksta mērķis nav aģitēt pret kataloniešiem kā tādiem, tikai lūgt tautiešus padomāt un akli neatbalstīt separātistus/nacionālistus, kuriem nav pamata uzstāties pret Spānijas valsti.
Žēl, ka nespējiet saprast būtisko – katalonieši nav ne skoti, ne valoņi, ne flāmi utt. Katalonija Spānijā ir apmēram tas pats kā Latgale Latvijā. Šķiet, ka būtu grūti atrast daudz latviešu vai latgaliešu, kuri uzskatītu, ka Latgale nav Latvijas daļa. Tāpat ir ar Kataloniju – tikai nezinītis var uzskatīt, ka Katalonija nav Spānijas neatņemama sastāvdaļa un katalonieši ir atsevišķa “tauta”. Diemžēl nav tā – ne vēsturiski, ne loģiski.
Attiecībā uz Jūsu piezīmi par pavalstniecību – Georgs Andrejevs, kuru ļoti cienu, bija uzticīgs Latvijas valstij, es, savukārt, būdams dubultpavalstnieks, esmu uzticīgs patriots abām valstīm – gan Latvijai, gan Spānijas Karalistei. Kā tāds nekad neatzīšu nelikumību un melus – ne pret Latviju, ne pret Spānijas Karalisti.
Žēl, ka no tik mazas tautas pārstāvja, kurai laimējās iegūt un pēcāk atgūt savu neatkarību nāk tādas frāzes, man ir kauns, godīgi ! Arī es savulaik esmu dzīvojis kādu brītiņu Barselonā un varu droši teikt, ka kataloņi ir pilnīgi cita tauta kā spāņi, tieši tas pats sakāms par baskiem, kas vēsturisku apvienošanos ceļā ir saplūduši Spānijas valstī un tas, ka abām tautām reliģija ir viena, nenozīmē, ka vieniem ir tiesības uz savu valsti, bet otriem nav ! “Kompetentais” autors arī nav minējis “sīkumu”, ka Katalonija butiski velk Spānijas budžetu, jo rēgions, gluži tāpat kā “Pribaļķika” PeeSeReSā savulaik ir attīstīts gan rūpnieciski, gan arī tūrisma jomā, ko nebūt nevar teikt par visu Spāniju kopumā, sevišķi Dienvidu provincēm ! Noslēgumā vēlos teikt to, ka man izbrīna un ļoti apbēdina pēdējā laika LV nihilistiskie viedokļi par valstu un tautu brīvību, kas tiek tiražēti biezā slānī. Ar tādu attieksmi, mēs 1991.gadā, par 1918.gadu vispār nerunājot, neko nebūtu ieguvuši…un mūs arī neviens nebūtu atbalstījis, jo var taču atrast 100 un 1 iemeslu. Arī to, ka LV neatkarību pirmā atzina mazā Islande un daudzi mūsdienu partenri ilgi vilcinājās, līdz kļuva acīmredzams, ka sovoku koloss sabruks galīgi…mēs esam pa šiem gadiem piemirsuši ! Tas, ka šādus rakstus publicē IR, laikam nozīmē to, ka šim mēdijam svarīgs ir neoliberāls kolektīvisms uz ko mūs visus aktīvi cenšas dzīt !
P.S. Ja pie raksta tas būtu iespējams, es tev autor ieliktu vienu treknu mīnusu !
Kāds sakars Baltijas valstu neatkarības centieniem no totalitarās PSRS ar politisko populistu mēģinājumu sašķelt normālas demokrātiskas valstis, kur viņi bauda visas tiesības, un sašķelt ES, tikai savu politisko ambīciju un hipertrofētās godkāres apmierināšanai?
Sūdu būšana! Arī es esmu dažas reizes bijis Katalonijā, tomēr tīri intuitivi un arī, redzot uzrakstus uz sētām “Catalunya e socialismus” ar sakrustotajiem darba rīkiem, man neliekas, ka šī brīvības cīņa ir kas ļoti atbalstāms!
Mums jāvērtē viss no mūsu interešu viedokļa, nevis jābūt ūberempātiskiem attiecībā uz katru seperātistu.
Doņeckas republiku taču neskrienam atbalstīt, kāpēc OBLIGĀTI jāatbalsta kataloņi?
Jūs esiet tipisks piemērs “izskalotām smadzenēm”, jo tikai tā var izskaidrot Jūsu elementāro nezināšanu, it īpaši, ja esiet kādu laiciņu pabijis. Barselonā. Manu rakstu arī neesiet pārāk uzmanīgi izlasījis. Jūsu rakstītais tikai lieku reizi apstiprina kataloniešu nacionālistu spējas propagandā falsifikāciju jomā (šajā ziņā noteikti var vilkt paralēles ar padomju “vēsturniekiem”): Jūs, kā redzams, atbalstiet parasto nacionālistu “brēcienu” -¡¡¡Spānija mūs aplaupa!!!. Realitāte diemžēl ir savādāka – pat Jums vajadzēja zināt, ka Katalonija bija ļoti atpalikusi ekonomiski un tās rūpniecību un ekonomiku vispār sāka attīstīt tikai ģeneralissimusa Fransisko Franko Katalonijai pievērstās īpašās ekonomiskās uzmanības plāns. Arī tagad Spānijas Karalistes ienākumu sadalē Katalonija saņem no Madrides daudz vairāk kā pati dod valstij un nepelnīti ir visvairāk no Madrides saņemošo provinču saraksta augšgalā (domāju, ka precīzus skaitļus pat internetā varētu atrast arī Jūs). Pēdējais dokumentālais piemērs – no ES piešķirtajiem līdzekļiem Katalonija nupat saņēma 43%(!!!). Tieši uz tādiem “apstrādātiem nezinīšiem” kā Jūs savu “prestīžu” ārzemēs balsta viltvārži. Meklējiet un pārdomājiet – ar tādu domu arī tapis mans raksts.
Starp citu – neatceros ar Jums sadzēris “tuvbrālības”…
Aivarsk, par šo man sakāms tā – paskatieties uz II p.k. leģionu, ļoti daudzi viebjās no SS zīmēm, bet tie, kas saprot lietas būtību, ļoti labi saprot kāpēc tika pieņemta šāda izvēle ! Tajos laikos teica, ka ies ar to suni, kas plēš boļševikus….. Man, kā komunistu un boļševiku nedraugam arī nav patīkami redzēt sirpjus un āmurus, bet jāņem vērā, ka tie cilvēki par laimi vai nelaimi nezina ko nozīmē sirpis un āmurs – pilna R Eiropa ar romantiskiem “zociķiem” ! Taču tas viss nemazina tautu tiesības uz pašnoteikšanos, sevišķi, ņemot vērā ne visai senu Kosovas precedentu….
Man ir skaidrs tikai tas, ka eiropederālisti pēc nesenajām EP vēlēšanām neko vēl nav sapratuši, tieši tāpat kā imigrantu pludināšanas aizstāvji un ģimenes institūcijas grāvēji !
—> vieturs48; Pirmā dzirdēšana, ka Franko būtu veicis kādu Katalonijas reģiona attīstību…:) būs laikam jāpagūglē. Toties ir dzirdēts, tas, ka viņa laikā notika Katalonijas “spanizācija” tādā mērā, ka LPSR latviešu valodas nīdējiem un nīdētājiem, piemēram, tam pašam Pelšem būtu jāpamācās. Ar to arī ar JUMS diskusiju beidzu, redzu, ka nav jēgas tērēt laiku un nervus !
Savukārt es izsaku pateicību raksta autoram par šo izsmeļošo rakstu. Ir skaisti, ja skaisti jaunieši daiļi dzied Mārtiņa Brauna melodiju ar pilnīgi citu tekstu bez īpaši dziļas domas (atšķirībā no Raiņa dzejas), turklāt Mārtiņš Brauns pat atļāvis pamainīt melodiju, lai katalonieši varētu tur ielocīt savu nu ļoooti pārspīlēto pašapziņu. Kad Spānija ir okupējusi Kataloniju, uz kurieni ir izsūtīti katalonieši? Uz Andalūziju?
Kas attiecas uz to, ka latvieši esot aizmirsuši, kā viņi cīnījās par savu brīvību.. Jā, es uzskatu ka latvieši ir aizmirsuši. Jo latvieši neatbalsta tibetiešus, pret kuru valodu un kultūru katru dienu tiek realizēts genocīds Ķīnas kompartijas vadībā. Bet vieglāk ir trallināt līdzi saulainajai Katalonijai, nekā protestēt pret tibetiešu spīdzināšanu cietumos.
aivarsk: Doņeckas republiku taču neskrienam atbalstīt, kāpēc OBLIGĀTI jāatbalsta kataloņi?
______________________
Nevajag jaukt dažādas lietas. Kataloņi ir etniski viena tauta, kas dzīvo savā vēsturiskajā teritorijā Spānijas valsts ietvaros (tāpat kā latveiši dzīvoja Krievijas impērijā savās vēsturiskajās teritorijās). Donbasā nav nekādas Donbasa tautas, kas dzīvotu savās vēsturiskajās teritorijās.
Tai pat laikā piekrītu, ka viņi ir ieciklējušies uz sociālismu, un politiski mums būtu labāk, lai vismaz tagad, kamēr Krievija nav aiz riktīga dzelzs aizkara, viņi neatdalās.
Jūsu rakstītais tikai liecina, ka neko neesiet sapratis, pat, kā sakiet. laiciņu padzīvojis Barselonā. Protams, ka baski ir atšķirīgi (tā ir vēsturiski īpaša tēma un prasa īpašu izpratni, jo baski ir pagaidām nenoskaidrotas izcelmes, taču, dzīvojot Spānijā, arī viņiem jāpakļaujas valsts likumiem un nav pieļaujama vardarbība pret nevainīgiem gājējiem).
Kataloņi jeb katalonieši nav nekāds izņēmums, jo pieder gan vēsturiski, gan etniski, gan lingvistiski spāņu nācijai jeb tautai. Jūsu rakstītais tikai liecina, ka esiet iecentrēts uz jebkura reģiona tiesībām uz pašnoteikšanos, neņemot vērā valsts kopējās intereses. tā mēs varam nonākt pilnīgā anarhijā. Ir tautas, kurām pilnīgas tiesības uz savu neatkarīgu valsti (piem. kurdi), bet ir tautības, kurām šādu tiesību nav (katalonieši). Studējiet vēsturi, cien. “Krix”, varbūt nāks arī nepieciešamā apskaidrība…
Paldies par Jūsu atbalstu. Priecājos par Jūsu spēju analizēt redzēto – parasti latviešu tūristi Katalonijā “neredz” šo sirpi un āmuru uz katra soļa – Jūs to pamanījāt un novērtējāt pareizi. Kā rakstīju savā rakstā – nebūt negribu aģitēt pret kataloniešiem vispār, tikai pret nacionālistiem. Arī Jūs variet dot ieguldījumu cīņā pret meliem, izskaidrojot savā apkaimē patiesību, ko pats esiet redzējis. Katrā gadījumā – paldies, Jūs esiet redzīgs!
Protams, ka visvienkāršākais ir: “diskusiju beidzu…”, jo Jums nav pat minimālu argumentu bez “tas nav tā…” Manā rakstā turpretī ir vēsturiski fakti, kurus nevar noliegt ar “tas nav tā…”
Neesmu “ieprecēts padomnieks”, jo savu sievu iepazinu būdams Spānijas pavalstnieks . Padoms – pirms ko rakstiet, apdomājiet ko rakstiet, jo līdz šim neesmu lasījis no Jūsu puses neko, kas būtu vēstures vai mūsdienu faktu apstiprināts.
Paldies par zināmu objektīvitāti. Vairāku oponentu pieminētā “Doņeckas republika”, varbūt, nav labākais piemērs (lai gan būtība ir tieši tāda – pretlikumība), latviešiem saprotamāka būtu citu oponentu minētā Latgale. Neviens, šķiet, nešaubās, ka latgalieši ir latvieši, kaut arī viņiem sava valoda (dialekts?) – tieši tāpat katalonieši ir spāņu tautas sastāvdaļa ar savu dialektu. Arī valensiešiem ir savs dialekts (ļoti līdzīgs kataloniešu “valodai”), bet valensieši (it sevišķi ņemot vērā, ka Valensija savā laikā, atšķirībā no Katalonijas, kura nekad nav bijusi pat nekas līdzīgs neatkarīgai valstij, vēsturiski bija karaliste) pat nedomā sevi izcelt un prasīt atdalīšanos no Spānijas – tieši otrādi – valensieši vienmēr bijuši vieni no uzticamākajiem Spānijas aizstāvjiem. Varu tikai dziļi cienīt valensiešus, kuru uzskatus, šķiet, vislabāk izsaka nesen facebook’ā lasīta frāze: “Esmu ļoti lepns, ka esmu valensietis, bet ne mazāk lepns, ka esmu spānietis…”.
Tagad daudz runā par Skotiju un tās referendumu, salīdzinot to ar Katalonijas problēmu. Nejauksim divas pavisam dažādas lietas – Skotija, būdama savā laikā neatkarīga valsts, parakstīja starpvalstu vienošanos ar Lielbritāniju (Angliju) par apvienošanos vienā valstī. Katalonija, tāpat kā Latgale Latvijā, vienmēr bijusi un ir tikai Spānijas vai citu vēsturisko valstu sastāvdaļa (tieši kā Latgale Latvijā vai citās mūsu reģiona vēsuriskās valstīs). Uzskatīt, ka Katalonijas problēma ir līdzīga Skotijas problēmai, nozīmē pilnīgi ignorēt vēsturi un starptautiskās valstu tiesības. Katrā ziņā esmu gandarīts par Jūsu piedalīšanos diskusijā, jo raksta galvenais mērķis bija aicināt tautiešus domāt un neuzticēties viltvāržiem. Paldies Jums.
Komentāri (147)
Arturs Berzins39 06.10.2017. 12.13
Autors izgāzis visu savu personīgo nepatiku pret Katalāņiem. Visas tās piebildes “ņem sunīt kauliņu”,u.t.t. neko labu un objektīvu nevēsta par pašu rakstītāju.
Par tēmu varu piebilst ka vadoties no visiem šiem minētajiem argumentiem
un to interpretācijām, Latvijai 1918.gadā neatkarība no lielvarām nu nekādi nepienāktos. Ja par tautas pašnoteikšanās tiesību pamatnosacījumu izvirza agrāku laiku valstiskumu, tad mums diezini kā klātos.
0
j_zalitis 02.10.2017. 20.03
Rakstā tik daudz muļķību par vēsturi, ka pat nav skaidrs, no kura gala sākt.
Šeit tikai dažas, kas visvairāk iekrita acīs:
1. Senās Barselonas grāfistes robežas gandrīz sakrīt ar mūsdienu Katalonijas reģiona robežām.
2. Pēc grāfistes iekļaušanās apvienotajā valstī ar Aragonu, Barselona saglabāja plašu autonomiju. Faktiski jaunizveidotā valsts bija personālūnija, kurā jaunais karalis apņēmās garantēt katalāņu tiesības “kā līdz šim”. Tā arī Katalonija ilgus gadsimtus bija AUTONOMS Spānijas reģions. Mūsdienu autonomija tai ir labāka nekā pagātnes, bet Latvijai nebija nekādas autonomijas.
3. Kataloņu valoda pieder izmirstošai valodu saimei, kas bija izplatīta Francijas dienvidos un Spānijas austrumos, Katalonijā, Valensijā, Baleāru salās. Apgalvot, ka tā nav valoda ir tas pats, kas teikt, ka Latvijā izmirusī līvu valoda nav valoda.
4. Katalonijas republika vēsturiski tika pasludināta 4 reizes – 1641., 1873., 1931. un 1934. gadā
utt.
0
Anonīms 29.09.2014. 16.34
Jaunākā informācija:
Šodien pēc Spānijas Ministru Padomes ārkārtas sēdes Konstitucionālajā Tiesā tika iesniegta prasība pret Katalonijas parlamenta un prezidenta nelikumīgu rīcību. Šovakar 19:00 paredzēta Konstitucionālās Tiesas ārkārtas sēde, kurā prasība tiks debatēta. Katalonijas vadībai tiesības 15 dienu laikā iesniegt savus argumentus.
Kļuvuši zināmi arī citi “interesanti” fakti:
1) “Referendumā” netiks izmantoti Katalonijas saraksti par Katalonijas pilsoņiem (kā tas parasti notiek vēlēšanās), bet saraksti, kuros iekļauti visi Katalonijā dzīvojošie (tātad arī simtiem tūkstošu inmigrantu);
2) Katalonijas vadība apsolījusi provincē dzīvojošajiem ap 400.000 musulmaņu par piedalīšanos “referendumā” un balsošanu par neatkarību uzcelt par valsts naudu lielu mošeju…;
3) Lihtenšteinas attiecīgā (finanšu?) ministrija šodien paziņojusi Spānijas valdībai, ka ļoti iepējama ir Katalonijas pašreizējā prezidenta aktīva dalība nesen atklātajā bijušā ilggadējā Katalonijas prezidenta Žordi Pužola (Jordi Pujol) korupcijas un lielmēroga finanšu mahinācijās, konkrēti šajā gadījumā – 2005. gadā.
0
Anonīms 29.09.2014. 14.25
Parunājot ar vienu kataloņu ģimeni, viņi visvairāk pārdzīvo to, ka Franko aizliedzis runāt kataloņu valodā.
1
Anonīms > Anonīms 29.09.2014. 16.04
Atbilde “Ilze”: Jā, tas ir no “sērijas”: “Viena tante teica…” – arī raksta autors ir dzirdējis un uzklausījis, piemēram, kādu LATVIEŠU ģimeni, kurā visi bija pārliecināti par brīnišķīgo dzīvi Latvijas PSR… Otrs piemērs – kāds fanātisks kataloniešu nacionālists raksta autoram apgalvoja tieši to pašu, ko Jūsu kataloniešu ģimene un vēl vairāk: ka Franko laikā nogalināja par kataloniešu “valodas” lietošanu, jo, lūk, Heronā (Žironas pareizais nosaukums) esot nošauts kāds advokāts tikai par kataloniešu (šajā gadījumā būtu, laikam, jāsaka “žironiešu valodas…) dialekta lietošanu. Pilnīgs absurds, kā to raksta autoram apstiprinājuši simtiem godīgu kataloniešu (tostarp arī vecāka gadugājuma nacionālisti). Franko spāņiem (tātad arī kataloniešiem) nebūt neaizliedza runāt savās valodās vai dialektos, netika tikai subsidētas “nacionālās” skolas un visa oficiālā dokumentācija tika rakstīta tikai valsts galvenajā valodā. Loģiski! Katrai personai savi uzskati – nezinu Jūsu minētās ģimenes atrašanās vietu, taču skaidrs, ka viņi pieder ne jau nu Spānijas patriotiem. Esmu jau noguris atkārtot vēl un vēl, ka Katalonija nekad nav bijusi pat kaut kas līdzīgs valstiskam veidojumam un nav tādas “kataloniešu tautas”, tikai spāņu tautas sastāvdaļa ar saviem (daudziem) dialektiem – līdzīgi kā latgalieši Latvijā. Katalonija nav atdalāma no Spānijas un netiks pieļauts pretlikumīgais un absurdais referendums – kā arī Katalonijas atdalīšanās. Katrā ziņā – paldies par piedalīšanos diskusijā.
0
Anonīms 29.09.2014. 13.44
Informācija:
Sestdien, 27.septembrī, Katalonijas provinces prezidents Artur(o) Māss parakstīja Katalonijas provinces “parlamenta” nobalsoto likumu par aptaujām (referendumiem) Katalonijas provincē.
Svētdien, 28.septembrī, Katalonijas provinces prezidents Artur(o) Māss parakstīja dekrētu par aptaujas (referenduma) rīkošanu 9.novembrī.
Spānijas valdības atbilde Katalonijas nacionālistu provokācijai:
Svētdien, 28.septembrī, Madridē notika Valsts Padomes ārkārtēja sanāksme, kurā vienbalsīgi tika pieņemts lēmums iesniegt prasību Spānijas Konstitucionālajā Tiesā apturēt kā pretkonstitucionālas un pretlikumīgas akcijas Katalonijas provinces pieņemtā likuma un izsludinātā dekrēta stāšanos spēkā.
Artur(o) Māss intervijā TV paziņoja, ka nekas neapturēs 9.novembra balsošanu.
Šodien, 29.septembrī Madridē notika Spānijas Ministru Padomes ārkārtēja sēde, pēc kuras arī tiks iesniegta prasība Spānijas Konstitucionālajā Tiesā.
Iespējamās sekas:
Nav šaubu, ka Konstitucionālā Tiesa šonedēļ apturēs gan pieņemto likumu, gan Katalonijas provinces prezidenta parakstīto dekrētu – uz likumā noteiktajiem 5 mēnešiem. Šo 5 mēnešu laikā tiesai ierosinātā lieta jāizskata un jādod spriedums.
Aptauja (referendums), protams, nenotiks, bet prezidentam Māsam var tik piestādīta prokuratūras apsūdzība par 5 likuma pārkāpumiem un pat noziegumu, kas viņam var nozīmēt tiesā piespriestās lielas soda naudas summas un cietumsodu no 10 līdz 15 gadiem.
Spānija ir tiesiska un demokrātiska valsts, tādēļ Konstitūcijas un pieņemto likumu pārkāpumi nav pieļaujami pat ne no kādas provinces prezidenta puses.
0
Anonīms 27.09.2014. 17.28
Atbilde “uldis-v”:
Jūsu rakstītais un izmantotā leksika neliecina ne par vēstures, ne šodienas politiskās reālitātes pārzināšanu. Pilnīgi neizprotams ir termins “spāņu imperiālisms” – spāņi jau ļoti sen neko negrasās iekarot, vēl vairāk – Spānija ir vienīgā valsts Eiropā, kuras teritorijas daļu vēl mūsu gadsimtā okupē sveša valsts (Gibraltārs). Padoms – pirms rakstiet kaut ko – palasiet un padomājiet…
0
Valdis Ozols 27.09.2014. 13.00
Diemžēl neesiet minējis, runājot par Latvijas teritoriju, ka Pāvests BIJA garantējis baltu teritorijas atrašanos pāvesta aizbildniecībā, taču to noslēpa un reāli ignorēja vācu kolonisti.
———
Pāvests Romā nebija nekāds garants Baltijas tautām.Viņs varēja tikai morāli ietekmēt savus ieceltos bīskapus.Bet tā ka ar kristietības pieņemšanu vietējām tautām gāja ne visai labi un viņas pretojās tad bīskaps vāca sev kara kalpus no citām zemēm.Lietuviešu karalis Mindaugs bija kristījies bet kristierību pieņēma tikai formāli.Vajag palasīt Livonijas Hronikas(Hermanis Vatsbergs,Baltazars Rusovs)kurā ir aprakstīti nebeidzami kari,lai piespiestu vietējās tautas pieņemt kristietību.Piemēram Zemgaļi ar krustnešiem karoja simts gadu un viņiem dažreiz palīdzāja lietuvieši bet citreiz lietuvieši centās vienoties ar vācu ordeni par zemgaļu zemju sadalīšanu.
Pāvests nekad nav bijis tik varens lai varētu kādam garantēt brīvību. Bija laiki kad pāvesta mītne tika pārcelta uz Franciju ,Aviņjonā un pāvests bija franču imperiālisma pakalpiņš.Bet nepaklausīgie pāvesti kaut kādu iemeslu dēļ ātri nomira.
1
Anonīms > Valdis Ozols 27.09.2014. 17.20
Atbilde “uldis-v”:
Ja tik pārliecinoši rakstiet par vēsturi, Jums vajadzēja arī zināt, ka pāvestu rezidence netika pārcelta uz Aviņjonu. Aviņjona bija tā saukto “antipāvestu” rezidence (tāpat kā vēl trešā pāvestu pilsēta – Peņjiskola Spānijā). Arī par franču “imperiālismu” diez vai būtu vietā runāt Jūsu minētā gadsimta kontekstā. Starp citu, ir vēsturiskas ziņas, ka latvieši ar sajūsmu gaidīja franču “okupantus” 1812. gadā – pat aizejot mežos, lai sāktu partizāņu karu franču pusē. Diemžēl Latvijas teritoriju okupēja Napoleona sabiedrotās Prūsijas armija, kurai latvieši neuzticējās.
Kaupo (laikam jau maldīgi par nodevēju dēvētā) vizīte Romā un tikšanās ar pāvestu bija svarīga, vismaz no starptautisko tiesību šodienas izpratnes. Jums pilnīga taisnība, ka pāvesta iespējamā vara bija ļoti relatīva, taču viņa pasludinātā Romas aizbildniecība pār Baltijas teritorijām vismaz no šodienas viedokļa ļauj mums vēsturi traktēt pavisam savādāk kā to dara vācu vēsturnieki.
0
Valdis Ozols 27.09.2014. 13.20
Raksts (baidos, ka neesiet to uzmanīgi izlasījis) bija domāts kā kataloniešu nacionālistu GALVENO vēsturisko argumentu atspēkojums.
——-
Es stipri šaubos vai Jūs savā rakstā esat minējis visus kataloniešu nacionālistu neatkarības centienu argumentus,toties man šķiet ka esat labi darbojies kā spāņu imperiālisma pakalpiņš.
Man šķiet ka angļu imperiālisms,šodien ir daudz mērenāks kā spāņu imperiālisms un ka spāņu imperiālismam ir iespēja dabūt labu sabiedroto-krievu imperiālismu.
1
Anonīms > Valdis Ozols 28.09.2014. 12.44
Atbilde “uldis-v”: Godīgi sakot, man tiešām sāk apnikt izskaidrot vēl un vēl vienu un to pašu -it kā daļa latviešu nebūtu spējīga saprast viselementārākās lietas… Jūs citējiet manu frāzi, ar visu uzsvērto “GALVENo argumentu…”, bet jau nākošajā rindkopā pats sev runājiet pretī, pieprasot no raksta autora VISU kataloniešu argumentu pieminēšanu. Vēlreiz atkārtoju – jau tā mans raksts ir garš un bija vēl daudz garāks līdz es pats to saīsināju, atstājot tikai GALVENO argumentu atspēkojumu. Jums silti ieteiktu neapvainot citu valsti, par kuru, kā redzu, neko neziniet. Jau vairākus gadsimtus Spānija pat nedomā kādu iekarot un ir tiesiska un demokrātiska valsts – kā Jūs uzdrošināties runāt par “spāņu imperiālismu”? Vēl vairāk – Spānija ir vienīgā Eiropas valsts, kuras teritorijā vēl mūsu gadsimtā saglabājusies angļu kolonija – Gibraltārs. Padoms – nerakstiet par lietām, ko nepārziniet, un, it sevišķi, neapvainojiet nevienu, ja nespējiet apvainojumu izskaidrot faktoloģiski
0
Valdis Ozols 25.09.2014. 22.02
Kalvis Apsītis:Garajam ekskursam agrāko gadsimtu vēsturē (un, nezkāpēc, pabeidzot šo diskusiju 18.gadsimtā) diez vai ir kāds sakars ar mūsdienu etniskām problēmām. Tas būtu tāpat kā censties saprast mūsdienu latviešu neatkarības centienus, runājot vienīgi par Livonijas ordeni, Stefanu Batoriju, Kurzemes hercogisti u.c.
—————
Tagadējās Latvijas teritorijā pirms Livonijas ordeņa uzkundzēānās un tātad pirms Stefana Batorija un Kurzemes hercogistes dzīvoja Zemgaļu tauta ,lībiešu tauta,kuršu tauta ,latgaļu tauta un sēļu tauta,kurām jau bija izveidotas katrai sava valstiskuma organizācija.Piem.Zemgaļiem bija savs karalis Viestards jeb Viesturs ,un vēsturnieki ir izpētījuši ka ja viņš būtu pieņēmis Romas pāvesta piedāvājumu kristīties viņš būtu nonācis Romas pāvesta aizsardzībā un nebūtu notikušas gandrīz simts gadu garumā smagās cīņas ,kas bedzās tāpat kā citām Latvijas teritorijā mītošam tautām nonākot Livonijas ordeņa pakļautībā.Šīs tautas,kas apdzīvoja Latviju senatnē izejot caur Livoniju un Kurzemes hercogisti un dažāda ilguma kaimiņu tautu zviedru,poļu un krievu valstu iekarojumu rezultātā ir integrējušās latviešu nācijā.
Raksta autors par kataloniešiem nemin ka Katalonija ir bijusi Romas impērijas sastāvā un iespējams ka pirms tam šeit ir bijusi kāda gallu vai ķetu civilizacija. Un lai gan pēc romiešu sagrāves tā daudzus gadsimtus bija arābu pakļautībā un to atbrīvoja franki viņiem ir kaut kādā mērā saglabājusies vēsturiskā atmiņa. Tas ir tāpat kā mums,latviešiem, ja vienam prasīs ,kas tu esi pēc izcelsmes :”līvs,zemgalis vai latgalis”,šodienas latvieši var atbildēt dažādi,vai pat brīnīsies par tādu jautājumu.
Tomēr ir latgaļi,kas stingri iestājas par latgaļu valodas aizsardzību kaut gan neapzinoties cik tā ir tuva seno latgaļu runātajai vai viņi grib saglabāt dazādu okupāciju izkropļoto valodu.
Tā ka nevajadzētu parsteigties un nosodīt kataloniešus par viņu centieniem pēc nacionālas neatkarības.Integrācijas proces var būt garš un arī īsāks ,un tas ka visi katalonieši nav integrējušies spāņos ,var būt tam iemesls kāds aizķēries sentiments no daudzu gadsimtu un pat gadutūkstošu senas pagātnes.
1
Anonīms > Valdis Ozols 27.09.2014. 01.41
Atbilde “uldis-v”
Jā, Jūsu minētie vēsturiskie fakti zināmā mērā ir patiesi. Diemžēl neesiet minējis, runājot par Latvijas teritoriju, ka Pāvests BIJA garantējis baltu teritorijas atrašanos pāvesta aizbildniecībā, taču to noslēpa un reāli ignorēja vācu kolonisti. Katalonieši, un nevaram runāt par kataloniešiem kā tādiem ne romiešu, ne franku laikos, bija Romas, tāpat kā franku valsts sastāvdaļa. Raksts (baidos, ka neesiet to uzmanīgi izlasījis) bija domāts kā kataloniešu nacionālistu GALVENO vēsturisko argumentu atspēkojums. Dzīvojot Katalonijā ir pagrūti nezināt – ko grib nacionālisti. Galvenais viņu “arguments” ir 1714. gads, bet noslēpjot vai nezinot, ka toreiz Katalonijas valdoņi gribēja tikai būt Austrijas province. Tāda ir nepielūdzamā vēsture un to nevar sagrozīt nekādi izdomājumi.
0
brigita_damme_rtk_lv 25.09.2014. 14.56
*Katalonieši kā zināmas teritorijas iedzīvotāji tomēr nevar pretendēt uz nācijas statusu, trūkstot pat minimālām nācijas pazīmēm
*Kataloniešu nacionālistu prasībām NAV ne mazākā pamata!
——————————————-
Par ko tik gara dziesma, ja viens autora apgalvojums pilnīgi izslēdz otra iespējamību?
Analoģisks vietējais domu grauds – Okupācijas Latvijā ir bijušas, okupantu nav…
1
Anonīms > brigita_damme_rtk_lv 27.09.2014. 01.23
Atbilde “musu alus”
Ja Jums ir vēlme diskutēt – vismaz formulējiet saprotami Jūsu uzskatus. vispār, protams, paldies, ka neesiet vienaldzīgs.
0
Kristians Girvics 24.09.2014. 15.07
Tiem politiskajiem un reliģiskajiem globalizētājiem es silti ieteiktu atcerēties, ka arī cilvēka attīstībā noteicošie ir dabas likumi.
Un ja uz sabiedrības attīstību raugāmies no dabas likumsakarību skatupunkta, tad nacionāla neatkarība un sociāls taisnīgums ir dabiski nacionālisma, vai, citiem vārdiem sakot, – cilvēku ekoloģijas atribūti.
Sociāls taisnīgums, tāpat kā valodas un kultūras attīstība, bez vēsturiski ilgstošas nacionālas neatkarības saglabāšanas, – nav iespējami.
Un tie visi (soc.taisnīgums, valoda, kultūra un viņu mentalitāte) ir cilvēku sugas atsevišķo populāciju etniskās (ne politiskās!) integrācijas rezultāts.
0
reksa 24.09.2014. 11.49
Nemēdzu lietot vārdu “odiōzs”, bet nu, izlasot šo rakstu, jāsaka, ka šis raksts tik tiešām ir odiōzs. Kaut ko tādu nācies sastapt vien Putina propagandistu sacerējumos.
Tātad:
1) Kataloņi runā kataloņu valodā.
2) Kataloņi apzinās sevi kā nāciju.
3) Kataloņi dzīvo savā zemē (tie nav nekādi marsieši, kas okupējuši nabaga kastīliešu teritōriju).
Eiropas valsts paraugs ir nācionāla valsts, katrai tautai ir sava neatkarīga valsts. Kataloņu valsts lieliski iederas šajā Eiropas modelī. Tikai pašai kataloņu tautai ir tiesības lemt savu likteni.
Kas mainītos Katalonijā, tai kļūstot neatkarīgai?
1) Tagad Katalonijā ir divas oficiālas valodas – spāņu un kataloņu. Neatkarīgajā Katalonijā būtu tikai viena valsts valoda – kataloņu valoda. Līdz ar to kataloņu valoda atgūtu visu savu spēku.
2) Tagad Katalonija dzīvo spāņu informātīvajā telpā. Kļūstot neatkarīgai, tā dzīvos kataloņu informātīvajā telpā. Protams, Katalonijā dzīvojošie spāņi var palikt spāņu informātīvajā telpā (līdzīgi kā daudzi Latvijā dzīvojošie krievi ir palikuši krievu informātīvajā telpā), bet tā jau ir viņu problēma, jo šādā veidā viņi paši sevi būs izslēguši no kataloņu nācijas kultūrtelpas.
3) Tagad kataloņi uztur Madridi. Neatkarīga Katalonija visus nodokļus tērēs savas – kataloņu – tautas vajadzībām.
4) Tagad Katalonija ir svešas karalīstes province. Iegūstot neatkarību, tā droši vien būs Katalonijas Republika. Lai cik karalīste būtu dēmokratiska, republikai vienmēr ir iespēja būt dēmokratiskākai.
1
Anonīms > reksa 27.09.2014. 01.19
Atbilde “aldis”
Godīgi sakot – sen (no PSRS laikiem) nav gadījies lasīt ko tik aprobežotu un demagoģisku. Jums nav pat ne mazākās nojēgas par kataloņu situāciju un starptautiskām tiesībām. Viss, ko atļaujieties spriedelēt ir, kā saka, “garām”. Jums es iesaku monstra Ļeņina saukli – “Mācīties, mācīties un vēlreiz mācīties…” …
0
Andris Jautriņš 24.09.2014. 09.28
Spānija ir bagāta un ietekmīga valsts – diez vai latviešiem vajadzētu nezināšanas vai pat muļķības dēļ atbalstīt kataloniešu nacionālistus un to absurdās idejas, tīši bojāt attiecības ar Madridi, kuras atbalsts Latvijai Krievijas draudu apstākļos varētu būt vitāli svarīgs. Spānija nav Krievija un Katalonijas problēma ir kardināli atšķirīga no Latvijas situācijas agrāk un tagad.
Par bagātu un ietekmīgu…
National Debt of Spain
$ 1,088,650,855,343
http://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/spain
National Debt of Russia
$ 230,636,578,187
http://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/russia
National Debt of Latvia
$ 9,710,423,082
http://www.nationaldebtclocks.org/debtclock/latvia
Starp citu, kāda saistība kataloniešiem ar Krieviju? Kāpēc nesalīdzināt ar Kosovu?
5
sarmitelinde > Andris Jautriņš 24.09.2014. 10.26
Protams, ka tā ir katras valsts iekšējā lieta. Neba nu kāds tos kataloniešus baigi apspiež.
Cik es saprotu tad flāmi diezgan dziļi un pamatīgi ienīst valoņus, bet izšķirties nekādi nespēj. Un toskānieši sicīliešus un ja čangali nosauc par čangali, tad kulaki iet pa gaisu un pēc tam asintiņa arī. Bet tie visi ir risināmi jautājumi.
Lūk, skoti lēma un izlēma un tāda ir demokrātija.
0
Andris Jautriņš > Andris Jautriņš 24.09.2014. 10.57
Scottish referendum vote-rigging claims spark calls for recount
Tens of thousands sign petitions wanting recount or fresh vote based on videos that purport to show evidence of electoral fraud
http://www.theguardian.com/politics/2014/sep/22/scottish-referendum-vote-rigging-claims-recount-petitions
http://www.youtube.com/watch?v=xBZi6HqDwcQ
0
Anonīms > Andris Jautriņš 27.09.2014. 01.08
???
0
Anonīms > Andris Jautriņš 27.09.2014. 01.10
Atbilde “Sandra”
Paldies, Sandra, pat nepazīstot kataloniešus Jūs trāpijāt “naglai uz galvas”. Tiešām paldies.
0
Anonīms > Andris Jautriņš 27.09.2014. 16.58
Ko ar savām Internet’a adresēm gribiet izteikt?
0
ilmisimo 23.09.2014. 16.16
parādījās trollis “SandraJ”- un sarunām pienāca gals.
Vēl atgādinājums :
“‘ieprecētie padomnieki”‘! Ja domājaties esam inteliģenti- tad paklusējiet- nav obligāti jābūt svešām pudelēm par korķi. Pa ja pudelēs spāņu vīns.
5
sarmitelinde > ilmisimo 23.09.2014. 16.47
Trollis, ne trollis, bet Lūkass saka to pašu, ko es. Laikam tācu būs vispirms izlasījis manus komentārus.
Intervija ar Edvardu Lūkasu: Pie Latvijas ievainojamības esat vainojami tikai jūs paši
(26)
w.delfi.lv/news/national/politics/intervija-ar-edvardu-lukasu-pie-latvijas-ievainojamibas-esat-vainojami-tikai-jus-pasi.d?id=45009754#ixzz3E98Vso2K
0
buchamona > ilmisimo 24.09.2014. 08.22
Dzeri. Nu nepatīk mūsu pseidonacionalistiem, īstenībā, ksenofobiem, citādi viedokļi +++ Tu tik bieži lieto terminu ksenofobija, ka nākas man Tev atgādināt, ka ksenofobija, tā ir nepatika pret svešo. Tu taču negribi sākt apgalvot, ka PSRS iebrukums Latvijā, PSRS noziegumi pret LR pilsoņiem, tai skaitā piespiedu pārkrievošana man būtu kaut kas svešs? :)) Un, kādā Latvijas kontekstā Tu lieto jēdzienu – pseidonacionālists? Kas attiecas uz kataloņiem un viedokli par šīs tautas vēlmi dzīvot savā valstī – vai ir godīgi sākt viņiem uzbrukt par šādu vēlmi tikai tādēļ, ka mums tas radītu dažādas problēmas? Iedomājies, kā būtu veidojies Latvijas liktenis, ja tāda pati – noliedzoša attieksme pret LR neatkarības atjaunošanu būtu bijusi mūsu valsts šī brīža Rietumu sabiedrotajiem. Latvija šobrīd būtu tādā bedrē, vai pareizāk sakot – ļaunuma krātiņā, ka pat bez riebuma un naida šo bildi iztēloties nav iespējams.
Kataloņiem, protams, šāds liktenis nedraud. Šī tauta, gluži kā skoti dzīvo drošībā, tālu no Krievijas, taču taisnīguma labad ir jādod vieņiem tiesības rīkot referendumu, un tad tālāk jau politiski jārisina šī problēma tālāk. Neļaut to visu darīt, un domāt, ka ar to arī viss beigsies, tas ir tas pats, kas aiziet gulēt un aizmirst zem ” ātrvāramā katla” nogriezt uguni
0
ligakalnina > ilmisimo 24.09.2014. 07.10
Sandra gan nekāds trollis nav, viņai savs viedoklis, kas diskusiju tikai atdzīvina.
Nu nepatīk mūsu pseidonacionalistiem, īstenībā, ksenofobiem, citādi viedokļi, nespēj viņi tos pieņemt, un punkts.
0
sarmitelinde > ilmisimo 24.09.2014. 10.21
Es tikai cenšos saprast pasauli, kurā es dzīvoju. Savam bērnam es uzrakstīju,ka ļoti gribu mazbērnus. Mani tagad vaino seksismā, ka es uzspiežot savu gribu un vēlmes, ka tas esot tāpat kā kad vīrieši grābstoties gar sievietes augumu izmantojot savu pārspēku. Nu nezinu. Būtībā jau tad iznāk tā,ka es vispār neko vairs nedrīstu teikt. Viss,kas manā dzīvē bija normālība , norma, tagad ir citu tiesību ierobežošana un aizskaršana. Nezinu. Dīvaina tomēr tā pasaule, pieļauju, ka es vienkārši vairs nespēju tajā orientēties.
Jā un par Latgali. Nu ko lai es saku. Pirms gadiem 7-8 es biju Krāslavā – un tur viss bija tik tīrs un skaists – nenormāli vecs un pussabrucis, bet tīrs. Un gids mums bija puisis baltā kreklā un uzvalka biksēs. Un pa pilsētu staigāja meitenes baltās kleitās – man bija tāda sajūta, ka esmu kaut kur Sicīlijā , kādā citā laikmetā …
Un tomēr. Cik no jums ir noskatījušies Kairiša filmu Pelikāns tuksnesī ?
Un cik no jums vispār Latgalē ir bijuši?
0
Anonīms > ilmisimo 27.09.2014. 01.06
Atbilde “lama”
Godīgi sakot, Jūsu apnicīgie epiteti par “ieprecētajiem padomniekiem” arī man sāk apnikt. Jau rakstīju, ka neesmu “ieprecējies” Katalonijā, jo satiku savu nākošo sievu, nodzīvojis Spānijā vismaz kādus 10 gadus. Jūsu vēlme visam piekārt nicinošas birkas vismaz manā gadījumā ir pilnīgi aplama. Atkārtoju, ka mana raksta mērķis bija aicināt tautiešus padomāt un neuzticēties viltvāržiem. Ja Jūs piederiet pie viegli nomakšķerējamo latviešu skaita – tad tikai “uz priekšu”, atbalstiet arī “Donbasa republiku”…
0
sarmitelinde 23.09.2014. 15.42
Es domāju,ka situācija nav tik viennozīmīga.
Kurzeme ir sakopta, Latgale – nolaista. Vai tas ir atkarīgs tikai no ekonomikas?
NT bija izrāde Latgola. Es biju šokā, ka populārākā vai kāda tur – latgaļi pataisīti par izsmejamiem stulbenīšiem un paši latgaļi lugas autori. Nu ja sevi neciena, ja savu māju nesakopj, nu ko tad citus tur vainot?
Par globālāku līmeni- tas ir ļoti paradoksāli – cik desmiti miljonu kurdu ir pasaulē, bet viņiem nav savas valsts. Igauņi, latvieši – katra pa miljonam – bet ir sava valsts. Bet tad padomājiet šito kašķīgumu un nespēju ne par sevi pastāvēt, ne sevi aizstāvēt.
Tāpēc globālajā situācijā – es būtu par lielāku autonomiju, par “laulības” problēmu risināšanu, bet ne par valstu dalīšanu sīkākās valstiņās.
5
Timurs Čuntonovs > sarmitelinde 23.09.2014. 16.23
Lai nu kurš, bet latgalieši vienmēr mācējuši par sevi pasmieties. “Sakoptajai” Kurzemei tas vēl būtu jāmācās.
0
ligakalnina > sarmitelinde 23.09.2014. 16.51
Nevajag tiražēt kaut kādas tur banalitātes un stādīt sevi augstāk par citiem, latgaļiem viss kārtībā gan ar pašapziņu, gan ar enerģiju, gan ar humora izjūtu, un arī tur viss notiek, latgaļiem, starp citu, humora izjūta un pašironija tiešām attīstīta daudz labāk, nekā kurzemniekiem.
Nesakārtotas vietas ir visur Latvijā, ne tikai Latgalē.
0
sarmitelinde > sarmitelinde 23.09.2014. 17.07
nē, kurzmemniekiem nav ne tādas filmas, ne tādas lugas – sevi nonicinošas un noniecinošas. Džeri, nav obligāti jārunā pretī.
Vēl kā ir – tā fotogrāfe – Inta Ruka. Viņa uzņēma fotosēriju par latviešu sievieti Latgalē. Un kas man bija uzkrītoši – viņai māja brūk kopā, bet bērni pelna ārzemēs. Nu nezinu – nevaru atbildēt par visu Kurzemi, bet kurzmenieki gan savas mājass sakopj. Atbrauc Džeri un pārbaudi, ja netici. Un salīdzini.
Labi, nevajag pārspīlēt protams, un visu Latgali izsludināt par sušķiem , nē – nevajag mani pārprast, un tomēr.
0
Jânis Bankoviès > sarmitelinde 24.09.2014. 09.49
Jā, jā, kailā Maha, kurzemniekiem viss ir štokos, pakam čangaļi untermenši…
1. Kolka kool…
2. Kaut kā no sievas Kurzemes radiem 50% jaunākās paaudzes kur kurais, pakam no maniem čangaļu radiem tas cipars turās 10-15% robežās.
3. Sakopšana… Vai Tu zini ,kas ir kultūrainava, kā tā viedojusies, tradīcijas?
Tad lūk Kurzeme&Zemgale&Vidzeme&Igaunija ir vācbaltu kultūrtelpā( ar attieksmi pret mantojuma dalīšana, ar attieksmi pret meža( dabas) resursiem, estētiku, protestantisko ētiku utt..).
Savukārt Latgale&Lietuva ir poloniskajā kultūrtelpā( katoliskā ētika, mantojumu sistēma, utt.), vārdu sakot ievieš savas individuālas šķautnes LR.
Vecvecāku Sibīrijas pieredze( arī paša personiskā pieredze,novērojumi) liecina, ka kurzemniekiem raksturā labāk sapas ar latgaliešiem, nekā vidzemniekiem, zemgaliešiem.
0
Aivars Krauklis > sarmitelinde 24.09.2014. 10.05
Kurzemniekiem jāmācās par sevi pasmieties? Tas man jaunums, kaut mācīties nekad nav par daudz. Līdz šim piedzīvots, ka kurzemnieka pašironiju bez grūtībām uztver arī čangaļi, bet ļoti vāji vidzemnieki, pavisam nekā – rīdzinieki, tai skaitā pazīstami „gara darbinieki” un „vārda mākslinieki”. Var jau būt, ka tikai sagadīšanās, dati nav statistiski apstrādāti.
Filmu un lugu par čangaļiem neesmu redzējis, bet pagaidām sliecos piekrist dzerim. Kad vēl strādāju algotu darbu, man, Kurzemes brīvzemnieku pēctecim, vietnieks bija ekstrēms čangalis, kopā ne tikai strādājām, bet bieži (ne vienmēr skaidrā) pārrunājām kultūru atšķirības. Ne pašapziņas, ne humora trūkumu nemanīju.
Par to, ka „kurzemniekiem nav ne tādas filmas, ne tādas lugas…” īpaši neskumstu – nevajag man ne tādu, ne citādu. Iesākumā pietiktu, ka skolās mācītu daudzmaz korektu Latvijas vēsturi. Arī kultūru vēsturi.
0
ilmisimo 23.09.2014. 14.50
Ak, jā.
Rīgā reiz rosījās “‘neieprecēts padomdevējs”‘ Jeffrey Sommers – tas ar šo to ir sarunājis. Par Latviju.Un konsultēja SC.
Pasaules “‘hombrosi”‘ jau droši, ka šim tic.
7
Timurs Čuntonovs > ilmisimo 23.09.2014. 14.54
v smisļe?
0
ilmisimo > ilmisimo 23.09.2014. 15.00
hombros v smisļe?
___________________
Nelūgšu Jūs mani apgaismot.
Tomēr- varbūt pārtulkosiet?
0
Timurs Čuntonovs > ilmisimo 23.09.2014. 15.12
Nu v smisļe, v smisļe…. S kļučikam iļi bez? Vi čto – ņepomņite uže?
0
ilmisimo > ilmisimo 23.09.2014. 15.27
>hombros
no šitās vietas nevar dzirdēt.
Ja runā “‘kungu mēlē”‘- tad ne tik.
0
Timurs Čuntonovs > ilmisimo 23.09.2014. 15.29
Nē nu bet jūs tak tas kungs, es centos paklanīties un runāt jūsu mēlē. Vai kas nepareizi?
0
ilmisimo > ilmisimo 23.09.2014. 16.11
hombros v smisļe? ..
Lūk- no šīs vietas sākas trollings. Ja nu kādam nav skaidrs,kas tas par zvēru.
Glīta ilustrācija.
0
Timurs Čuntonovs > ilmisimo 23.09.2014. 16.19
Vispār troļļu ilustrācijas ir tiešām inčīgas. Man patīk norvēģi. – Nu tad šoreiz no wikipēdijas. “Ja, vi elsker dette landet”. Šoreiz pievienoju arī tulkojumu: “Yes, we love this country”.
0
inta_s 23.09.2014. 12.20
Kāda starpība ko kāds hercogs pirms 1000 gadiem gribēja vai negribēja, darīja vai nedarīja – tagad katalonieši grib neatkarību un panākt to demokrātiskā veidā ar referendumu.
Ar varu mīļš nebūsi – ko tad tā Spānija darīs? Apšaus viņus? Un ja autoram būtu taisnība, ka nemaz tik daudz to atbalstītāju nav – tad jau Spānija nemaz tik histēriski neliegtu to referendumu – zinot ka vairākums tāpat nobalsos pret. Bet tā jau laikam nav… vai ne?
Cita lieta, ka Katalonija ir slikts precidents mums ar Latgali, ko varētu izmantot Putina režīma aģenti.
10
Anonīms > inta_s 23.09.2014. 16.30
Atbilde “Viedoklis_lv”:
Jūs rakstu un tajā izteikto pat neesiet kārtīgi izlasījis, ja tik rupji izsakāties par Spāniju (“histēriski aizliedz”). Spānija IR tiesiska un demokrātiska valsts un tās valdība izturas ārkārtīgi mierīgi uz visām nacionālistu provokācijām. Varu tikai ieteikt uzmanīgi pārlasīt raksta pēdējās lappuses – varbūt vismaz kaut ko sapratīsiet…
0
Ieva Aile > inta_s 23.09.2014. 17.05
Raksta pēdējās lappusēs bij nejauks uzklupiens nacionālismam,pielīdzinot to šovinismam.Manās acīs tas šā raksta ticamību samazināja vismaz uz pusi.
0
Anonīms > inta_s 24.09.2014. 00.25
Atbilde “Ēriks”: Baidos, ka Jums vēl joprojām jūk divi diametrāli pretēji jēdzieni – patriotisms un nacionālisms (laikam gan arī neziniet Ādolfa Hitlera partijas pilnu nosaukumu?…). Patriotismam vēl varētu pielīdzināt jēdzienu “nacionālā pašapziņa”, taču nacionālisms savā būtībā ir identisks šovinismam, jo nacionālisti tieši tāpat kā šovinisti savu (mazu) tautu uzpūtīgi uzskata par pārāku par citām. Kataloniešu nacionālisti ir klasisks piemērs nacionālismam tā visnosodāmākajā izpausmē. Piemērs no dzīves: kādā brīdī firmas, kurā strādāju Barselonā, direktors kārtējo reizi mani nosauca par krievu. Kad aizrādīju (ne pirmoreiz), ka esmu latvietis, direktors atbildēja: “Beidz to tavu latviskošanos. Mums, kataloniešiem, visi jūs – armēņi, igauņi, ukraiņi, latvieši un citi kaut kādi sīkaļas esiet visi tikai krievi. Nu jau bija laiks pie tā pierast un lepoties, ka uzskatām jūs par krieviem!”… Savaldījos un tikai pajautāju: “Tad man tevi arī jāuzskata tikai par spānieti?” – Direktors aizsvilās: “Es esmu katalonietis un mūs nu nekādi nevar salīdzināt ar madridiešiem, andalūziešiem, astūriešiem vai citiem spāņu salašņām!”… Nekomentēšu, bet šeit Jums ir no reālas dzīves “pasmelts” piemērs nacionālismam…
0
Ieva Aile > inta_s 28.09.2014. 00.38
Nekādi nevaru piekrist tādam nacionālisma definējumam,nacionālā pašapziņa ir nacionālisma sastāvdaļa,bet šovinisms -pārākuma sajūta pār citām tautām,ir cita lieta,to propagandas nolūkos nacionālismam piedēvē visādi kara kurinātāji.Nacionālisms var izpausties arī agresīvi pret citu tautu pārstāvjiem,bet tā notiek tikai tad,ja valdības nepareizas politikas dēļ sveštautiešu konkrētas tautas teritorijā saradies pārāk daudz,tā ir dabīga tautas pašaizsardzības reakcija,lai aizsargātu savu kultūrtelpu un ierasto dzīvesveidu.
0
Ieva Aile > inta_s 28.09.2014. 12.37
Es varu to pašu teikt par jums,ar visu aspiranta izglītību nesaprotat pamata lietas,man pietiek ar parastu augstāko biologa izglītību,lai saprastu,ka nacionālisms nav tas,par ko to uzdod visādi putinisti un liberālkosmopolīti.Es sevi uzskatu par nacionālistu,bet nekādu pārākuma sajūtu pār citām tautām pie sevis neesmu novērojis.
0
Anonīms > inta_s 28.09.2014. 12.10
Ätbilde ¨Ériks¨:
Skumji, ka Jums nav skaidras pat elementāras lietas un jēdzieni. Arí Jums varu ieteit mosnstra Ļeņina saukli: “Mācīties, mācīties un vēlreiz mācīties…”.
0
Anonīms > inta_s 29.09.2014. 11.15
Atbilde “Ēriks”:
Priecājos, ka Jūs sevi kā latvieti neuzskatiet pārāku par citas tautas párstāvjiem. Tas tomēr nav izslēdzis ne jūsu nezināšanu dažās jomās, ne neprasmi demokrātiski diskutēt kā inteliģentam brīvas sabiedrības loceklim, cienot arī oponenta no Jūsu iedomātiem atšķirīgus, bet pamatotus uzskatus – kā arī pašu oponentu kā personu. Diemžēl ne vienam vien latvietim piemīt šāda pārliecīga sevis un savu zināšanu nepelnīta pārvērtēšana.
Varu Jums teikt tikai to pašu – esmu gandarīts par visai plašo diskusiju, jo tāds bija raksta mērķis: ierosināt tautiešus padomāt. Lai kā Jūs “nespurotos”, jau kaut kas tomēr Jūsos ir “aizķēries” un gribot negribot būs kāda racionālu šaubu sēkla turpmāk. Paldies.
0
Ieva Aile > inta_s 29.09.2014. 13.44
Nevajadzētu izlikties svētākam par pāvestu,kurš tad te pirmais diskusijā ievilka otra zināšanu nozākāšanu bez pamatojuma un argumentācijas??!Jebkuram muļķim nav nekādu grūtību bezargumentēti pateikt,ka sarunu biedrs neko nezin un nesaprot.Tas nav izglītota cilvēka cienīgi.
0
Anonīms > inta_s 30.09.2014. 14.13
Atbilde “Ēriks”:
Redziet, es nekur neesmu rakstījis vai pat tikai domājis, ka Jūs VISPĀR neko neziniet (variet pārlasīt manu komentāru – tajā ir skaidri pateikts: “dažās jomās”). Attiecībā uz Kataloniju Jūsu zināšanas ir ļoti mazas, bet atļaujaties spriedelēt kā Katalonijas un starptautisko tiesību speciālists, pat balansējot uz oponenta personības tiešas apvainošanas robežas. Mans padoms Jums mācīties nu nekādi nav uzskatāms par apvainojumu, ievērojot Jūsu robus konkrētu vēsturisku faktu, terminoloģijas vai attālākas valsts patiesās situācijas zināšanās. Paldies par piedalīšanos diskusijā.
0
Ieva Aile > inta_s 30.09.2014. 21.30
Neesmu nevienu reizi pieminējis Katalonijas vārdu šajā diskusijā,uzbrauciens nav par tēmu.Es runāju tikai par nacionālismu,kuru kā jēdzienu noķengājāt,pielīdzinot šovinismam.Un informācijai,kuru pasniedz cilvēks ar šādu uztveri, uzticēties pilnībā nevaru,tāds ir mans vēstījums,nekas vairāk.
0
Ieva 23.09.2014. 11.43
Ļoti interesants un argumentēts raksts, kas neiet kopā ar vispārējo viedokli par nabaga apspiestajām tautām, kurām jādod brīvība. Ar viedokli, kas mums visiem ir galvās, un kura dēļ mēs nespējam veikt objektīvu lietu analīzi. Neatkarība mazai valstij mūsdienās vairs nav ceļš uz labklājību, lai kā tas neliktos. Neatkarība šobrīd vairāk ir izolacionisms, sepertātisms, šo vārdu sliktākajās nozīmēs.
Vienīgi, autors, manuprāt, ir arī viens no tiem, kas bildi redz galējībās- vai nu pilnīga neatkarība ar sētu riņķī, vai pilnīga pakļaušanās, bet jebkādām autonomijas tiesībām. Arī Katalonijas nacionālšovinisti tādi ir, tikai uz otru pusi – viņu mērķis neaprobežojas ar lielāku autonomiju Katalonijai, bet ar pilnīgu neatkarību ar dzeloņdrātīm un passkontroli uz robežas.
Katalonijai jādod lielāka brīvība- noteikti. Tāpat kā Skotijai, tāpat kā Ventspilij…Jau rakstīju, ka atbildības nodošana uz vietām ir jādara visur tur un visās vietās tad, kad kāds ir gatavs to uzņemties. Jo īstenībā tas nav viegli un maksā dārgi. Gan materiāli gan politiski. Ir jāiet federalizācijas virzienā. Bet Katalonijai tāpēc nav jākļūst atsevišķai valstij- tur autoram pilnīgi piekrītu.
Krimas krievi gribēja “labo dzīvi” Krievijā. Tagad cenas ir trīsreiz augstākas, liels bezdarbs. Vai nav tā kā tajā teicienā par bēgšanu no vilka?
3
ilmisimo > Ieva 23.09.2014. 13.40
Ķīps Ļoti interesants un argumentēts raksts……
____________________
Jā, jau jā- impēriskā havaja ar rožu smaržu…
0
Ieva Aile > Ieva 23.09.2014. 17.09
Federalizācija ar pilnvaru nodošanu audzēt līkus gurķus jebkuram,kas to vēlas,tas ir progress.
0
Anonīms > Ieva 27.09.2014. 00.18
atbilde “ķīps”
Paldies par atbalstu. Arī Jūs esiet redzīgs. Atļaušos tikai nedaudz iebilst, jo nebūt neesmu “melns – balts” grupā. Dzīvojot tik ilgi starp kataloniešiem pagrūti viņus nenovērtēt. Separātistu var pazīt momentāli tā pilnīgi apolitiskās domāšanas un fanātisma dēļ. Nekādā gadījumā nevar vilkt paralēles starp Latviju un Katalonijas situāciju. Paldies vēlreiz par sapratni.
0
ligakalnina 23.09.2014. 14.24
Izsmeļošs raksts.
Izskatās gan, ka patreiz parādījusies zināma populistisku un bezatbildīgu politiķu rinda, gan Lielbritānijā, gan Spānijā, gan Itālijā, kuriem ir milzīgas ambīcijas, kuri nevēlas būt att. valstu reģiona vadītāji, bet, grib būt neatkarīgo valstu vadībā, te galveno lomu spēlē šo politiķu godkāre, un tās apmierināšanai viņi gatavi izmantot reģionā dzīvojošās tautas un sašķelt valstis, kurās viņu tiesībaas absolūti netiek ierobežotas.
Salīdzināt šīs valstis ar PSRS, un att. reģionus ar Baltijas valstīm ir pilnīgākais absurds.
Dabiski, ja kāds par to visu priecājas, tad tikai Krievija.
14
aivarstraidass > ligakalnina 23.09.2014. 14.37
>>> Dabiski, ja kāds par to visu priecājas, tad tikai Krievija.
========
Jaunas nācijas dzimst tad, kad tam pienācis laiks. Un nebūtu pareizi visu skatīt tikai no Krievijas viedokļa. Katalonija nav tomēr Donbass – viņi ir tik tālu no Krievijas, ka viņiem var būt citas prioritātes. :) Arī par baltiešu neatkarības centieniem mēdza teikt, ka tie kaitēšot Gorbačova politikai un stiprināšot agresīvākus šovinistus PSRS. Notika tas, kam bija jānotiek – un pēcāk arī bažas pieklusa.
0
ligakalnina > ligakalnina 23.09.2014. 14.55
Nu tad, varbūt, mums jādod neatkarība Latgalei, ar tās vēlāko pievienošanos Krievijai, ja jau daļa vietējo politiķu un “latgales tautas” daļa to grib, ar ko tad viņi sliktāki par kataloniešiem, lait tik cep augšā referendumu?
0
aivarstraidass > ligakalnina 23.09.2014. 15.08
>>> Dzeris: Nu tad, varbūt, mums jādod neatkarība Latgalei, ar tās vēlāko pievienošanos Krievijai, ja jau daļa vietējo politiķu un “latgales tautas” daļa to grib
=======
Pirmā dzirdēšana, ka Latgalē cilvēki gribētu no kaut kā atdalīties – ja Jums ir tam pamatojums, lūdzu to minēt.
Manuprāt, Jūs, Dzeri, skaidri nenošķirat divas lietas: (1) pseidoreferendumus, kas domāti, lai leģitimizētu Krievijas armijas agresiju; (2) tautu pašnoteikšanos jeb vispār – demokrātiskas diskusijas par kādas zemes politisko nākotni.
0
buchamona > ligakalnina 23.09.2014. 15.08
dzeris49. Latgalieši ir latvieši. Ja būtu jādod neatkarība, tad tie būtu bijuši lībieši, kuri noteikti nebija latvieši. Pie tam, vari paguglēt par Latgales pievienošanos Latvijas Republikai. Latgalieši pievienojās LR dibināšanas idejai labprātīgi,ar entuziasmu.
0
sarmitelinde > ligakalnina 23.09.2014. 16.16
Vispār Ločemlim šo es adresēju.
ha – kā tad – prasības.
Zini, tepat žurnālā IR bija raksti par Ābeles romānu Klūgu mūks. Un tur kāda kundze ar latgaļu izcelsmi rakstīja, ka katrs ĪSTENS LATVIETIS esot ar latgaļu asinīm. Un tas man uzsita asini – tā ir pliki un nabagi un aizmirsti tie latgaļi , bet kad jālielās- bezjēgā – tad gan ir liela dūša. īstenie latvieši – ko neteiksi …
Lai skrien pa gaisu ar savām prasībām. Lai sāk ar kārtības ieviešanu savās mājās.
Es starp citu noskatījos Viestura Kairiša filmu par Latgali – Pelikāns tuksnesī. Nenormāli depresīva.
Man ir divas Dzimtenes – Kurzeme un Vidzeme – un man būtu ļoti jauka filma par skaistu zemi un skaistiem cilvēkiem – nevis tikai neglītais un sliktais un depresīvais.
Lūk.
0
ligakalnina > ligakalnina 23.09.2014. 16.39
Ja kāds nesaprata, un, izskatās, nesaprata, – par to Latgali bija ironija, nevis nopietns komentārs, ar humora izjūtu, “nacionalistu” kungi, pavāji, no otras puses, vai tad tas nebūtu to pašnoteikšanos tiesību galējais variants, kas novests līdz absurdam?
Un atšķirību starp Skotijas referendumu un Lugandas pseidoreferendu arī zinu, varat ticēt, varat neticēt.
Kas attiecas, drīkst viņi, vai nedrīkst – ne mums par to lemt, tāpēc ir Spānijas konstitūcija, mēs te varam izteikt tikai savu attieksmi.
0
ilmisimo > ligakalnina 23.09.2014. 14.29
dzeris49 Izsmeļošs raksts. ______
jā- vai citiem vārdiem -“‘golyj wasser”‘ moskovītu propagandas garā.
Ja mūsu “ieprecētie padomdevēji” ir pret- tad vismaz aiz pieklājības varētu turēt muti.
Pirenejos, Baltijā un Albionā.
0
Inese > ligakalnina 23.09.2014. 14.43
Tikai naciķi galvu ceļ še.
http://pbs.twimg.com/media/BcQJcKrCcAAtK0y.jpg
0
buchamona > ligakalnina 23.09.2014. 14.54
Dzeris…Salīdzināt šīs valstis ar PSRS, un att. reģionus ar Baltijas valstīm ir pilnīgākais absurds. +++ piekrītu. Kataloņu vēlmi dzīvot savā valstī pareizāk būtu salīdzināt ar tiem procesiem, kuros radās vēl nebijusi valsts Latvijas Republika.
Atšķirība tā, ka latviešiem savu valsti izdevās izcīnīt, izmantojot to, ka pēc 1. pasaules kara bruka impērijas, kataloņiem varētu rasties izdevība veidot valsti bez kara, miermīlīga referenduma ietvaros. Dzīvojam taču ES un vēl 21. gadsimtā, bet spriest no malas, cik pamatota ir kādas tautas vēlme dzīvot savā valstī – tas pat ir amorāli. Nav mums latviešiem tiesības spriedelēt par to, kā būtu jāveido kataloņiem sava dzīve, savā valstī. Neviens mums tādas nav devis.
Cita lieta, ja Tu teiktu – ceru, ka kataloņi izvēlēsies daļējas neatkarības modeli, saglabājot savu esību Spānijas sastāvā, jo tādējādi netiktu vājināta ES drošība un tā tad arī Latvijas. Šādam formulējumam, kurš ir izteikts cerību pilnā, pieklājīgā vēlējuma izteiksmē :), tam es varētu piekrist.
0
Inese > ligakalnina 23.09.2014. 15.05
Nevis neatkarība, bet gan autonomija. Kā to paredzēja Pirmais Latgales latviešu kongress, kurā tika nolemts, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena tauta un Latgalei jāapvienojas ar pārējo Latviju vienā zemē, saglabājot autonomijas tiesības.
Baltieši aizvien nav izpildījuši latgaliešu prasības.
http://i.pilseta24.lv/upload/news/2012-11-07/original/13522696593904.jpg
0
Timurs Čuntonovs > ligakalnina 23.09.2014. 15.11
Pašreizējā situācijā, kad Krievijas varas spicē valda fašisti – latenti un nelatenti, – ir tikai viens darbības modelis: iestāties par demokrātijas un brīvības ideāliem, pret krievu fašismu. Ir Latgale mūsu.
0
ilmisimo > ligakalnina 23.09.2014. 15.25
dzeris49 Nu tad, varbūt, mums jādod neatkarība Latgalei, ar tās vēlāko pievienošanos Krievijai, ….
__________________ Re–
dzeri49 jau Lindermans uzvarējis. Kā girsas un lindermani papūš- ta dzersi49ais lokās.
0
sarmitelinde > ligakalnina 23.09.2014. 16.48
Nu kam ironija, kam dziļākā nopietnība. Atkal – cēloņi tam atšķirīgi – bet tā tas vienkārši ir.
0
Anonīms > ligakalnina 27.09.2014. 16.54
Atbilde “riņķī apkārt”:
Katalonijas “referendums” nenotiks – to viennozīmīgi ir pateicis arī Spānijas Karalistes valdības prezidents Mariano Rahojs. Raksta autors nav kompetents izskaidrot mehānismus, ko Spānijas valsts var pielietot, lai kataloniešu nacionālistu “referendumu” apturētu. Katrā gadījumā raksta autors uzskata, ka pat armijas un “Guardia Civil” vienību ievešana Katalonijā uz 9.novembri būtu pilnīgi legāla un attaisnojama, jo nav absolūti nekāda pamata sadrumstalot valsti, lai ko savā karstgalvībā neuztieptu “pašizceptās nācijas” pārstāvji. Arī Latgale ir tikai valsts, ko sauc par Latviju,sastāvdaļa. Vēlreiz un vēlreiz atkārtoju, ka Katalonijas statuss Spānijā ne tuvu nav pielīdzināms Skotijas statusam Apvienotajā Karalistē jeb Lielbritānijā.
0
Valda Krūmiņa 23.09.2014. 14.21
Ļoti nepārliecinošs raksts, tā arī bez konkrētiem faktiem, kāpēc tad katalāņi nevarētu izvēlēties brīvību, ja par to balsotu visa tauta referendumā. Katalāņiem pašiem ir tiesības izlemt. Atsauce uz kaut kādiem 1978.gada referendumiem, ļoti nepārliecinoši. Autors nepārzina starptautiskās tiesības, tikai vienpusēji piemeklēti fakti, maksas raksts. Nācijai ir tiesības pašai izlemt savu likteni, nevis paļauties uz 40 gadu veciem notikumiem. Katalāņu “ekstrēmisms” nav radies vienā dienā, kā mēģina apgalvot rakstā, uz to viņi ir gājuši ļoti, ļoti ilgi – lai bez asinsizliešanas, mierīgā ceļā panāktu atdalīšanos no Spānijas.
Jā, rakstā nav pieminēts tāds “maznozīmīgs” laikam fakts, ka Katalonijas ekonomika “velk” uz priekšu visu lielo Spāniju, nu jā laikam tas tāds sīkums?
Ja rakstīt, tad rakstīt objektīvi, šis NAV objektīvs raksts.
3
Anonīms > Valda Krūmiņa 23.09.2014. 18.35
Ātbilde “Sunu.Jekabs”:
Jūsu “interesantā” (šoreiz pat es teiktu – padomju demagoģijas) stilā uzrakstītais tikai lieku reizi liecina, ka arī Latvijā ir daudz šo “uzpūtīgo nezinīšu”, kuri spriež par lietām un parādībām, par kurām pašiem nav ne mazāko zināšanu un pat ne nojausmas.
Katrā ziņā – paldies, ka nepalikāt vienaldzīgs, arī tas jau ir labi.
0
reksa > Valda Krūmiņa 24.09.2014. 13.15
SunuJekabs raksta: “šis NAV objektīvs raksts”
Tam jau arī nebija mērķa būt objektīvam.
Cik objektīvs būtu raksts, kuŗā Latvijas neatkarību kāds mēģinātu apšaubīt ar Jersikas ķēniņa Visvalža iespējamo izcelsmi? Un kā papildu argumentu minētu, ka ķēniņš nekad nebija dzirdējis ne vārdu “Latvija”, ne vārdu “Republika”…
Ja autoram būtu vēlme uzrakstīt objektīvu rakstu, autors rakstītu par šodienu: cik Katalonijā dzīvo kataloņu, cik spāņu, cik basku, utt… Cik aptuveni cilvēku (tur taču rīko aptaujas) vēlas, lai Katalonija kļūtu neatkarīga. Ko par Katalonijas neatkarību domā kataloņi, un ko Katalonijā dzīvojošie spāņi.
Autors ir nosaucis kataloņu valodu par provansiešu valodas dialektu. Pat šādi klasificējot, rodas jautājums: tad kāds sakars kataloņiem ir ar spāņiem?..
Mēģinājums atbrīvoties no svešas varas autora izpratnē kļūst par … dzimtenes nodevību. Fantastiski!
0
Anonīms > Valda Krūmiņa 27.09.2014. 00.52
Atbilde “Aldis”
Jūsuprāt valsts neko nenozīmē? Nav Jums pienākumu pret valsti, Jūsu gadījumā Latviju? Manuprāt, lasot, ko esiet sarakstījis, Jums nav pat skaidras pilsoņa un valsts attiecības. Savā laikā LPSR bija tāds joks”: “Tagad es visu izskaidrošu, lai saprastu arī PSRS virsnieki…” – arī es pamēģināšu paskaidrot būtisko (manis minētie vēsturiskie fakti Jūs nav pārliecinājuši): Katalonija NAV Spānijas province, kurai būtu tiesības atdalīties no valsts, jo nav pat minimālas pazīmes par šādām tiesībām. Arī Latvijā ventiņiem, alūksniešiem un citiem ir savs dialekts, bet – vai kāds uztvertu nopietni pomposi paziņotu vēlmi dibināt, teiksim, Alūksnes valsti? Absurds! Tieši tāds pat absurds ir “neatkarīga” Katalonija. Mans padoms – nerunājiet un nerakstiet par lietām, ko nepārziniet. Citādi esmu gandarīts, ka mans raksts izraisījis tik plašu diskusiju. Paldies.
0
Ieva 23.09.2014. 14.04
Neatkarības centieni faktiski rodas no vēlmes dzīvot labāk. Ja režīms ir totalitārs, diktatorisks, tad viss ir skaidrs, bet, ja tā ir demokrātiska valsts, tad ko tas nozīmē? Vai tas nav uz robežas ar egoismu, piemēram, viens no iemesliem, kāpēc Skotija gribēja atdalīties, bija dabas resursu, tajā skaitā naftas esamība.. A ko ta palikušie? Otra vēlmē būtu pretmets centralizācijai- tipa, Madride nezin, kas Barselonā notiek, par maz rēķinās ar kataloniešu vēlmēm… Un te nu es saku – ļaujiet kataloniešiem, skotiem, ventspilniekiem uzņemties atbildību, darīt, lemt, tas būs tikai labāk, taču veselais saprāts nosaka, ka pilnīga neatkarība dzīvi neuzlabos… tāpēc ka valstiskie atribūti ir ļoti dārgi- sava armija, robežsardze, sava valdība, parlaments, sava likumdošana, tiesu sistēma utt. Un tas jau viss ir. Tagad. Vai vajag tādu pašu, tikai savu? Kataloņiem un jebkuram, kas grib, ir jāļauj uzņemties atbildība par sevi un saviem līdzcilvēkiem, tā būs labāk visiem, bet nevajag sadalīt jau nostabilizējušās, pārbaudītas institūcijas. Un no šī viedokļa es autoram nepiekrītu – nav svarīgi, kā kataloņi pie tā nonākuši, viņi grib to tagad… Autonomija nav kompensācija par nežēlīgo vēsturi. Patstāvības tendences ir šinī brīdī, patreizējā momentā…
Un te mans piemērs bija par pasēm. Latvijas valdība iekrita ar seju dubļos, izdodot ID kartes, un solot, ka ar tām varēs piedalīties vēlēšanās. Nevar vis! Jāizņem apliecības, a tauta kaut kā slinki tās ņem.. Citiem vārdiem, tā ir tipiska mazas pundurvalstiņas valdības kļūda. Runā par to, ka jāpaceļ tautas lojalitāte valstij, jāpanāk, lai vēlēšanās būtu vairāk dalībnieku, a pati, faktiski, dara pretējo. Deleģējot identifikācijas procesa nodrošināšanu Eiropas Savienībai, tādas muļķīgas kļūdas nebūtu, taču. Un vai es būtu dikti represēts, ja manu Latvijas valsts pilsoņa pasi izdotu Briselē? Nu nemaz. A mēs gribam savu sistēmu, un maksājam nodokļos par to dārgi… Mums te ir neatkarība… Varam braucīt vēderu un priecāties…
3
Timurs Čuntonovs > Ieva 23.09.2014. 14.07
Nu jau gan. Lisabona nezin… A ko ta Madride? ;) Bet tā – piekrītu Jums.
0
Ieva > Ieva 23.09.2014. 14.18
Paldies, izlaboju.
0
Anonīms > Ieva 27.09.2014. 16.37
Atbilde “Ķīps”:
Neesiet uzmanīgi izlasījis rakstu, kurā, kā jau minēts sākumā, ir tikai kataloniešu nacionālistu GALVENO falsificēto vēsturisko argumentu atspēkojums ar nepielūdzamiem vēstures faktiem.
0
aivarstraidass 23.09.2014. 14.00
Garajam ekskursam agrāko gadsimtu vēsturē (un, nezkāpēc, pabeidzot šo diskusiju 18.gadsimtā) diez vai ir kāds sakars ar mūsdienu etniskām problēmām. Tas būtu tāpat kā censties saprast mūsdienu latviešu neatkarības centienus, runājot vienīgi par Livonijas ordeni, Stefanu Batoriju, Kurzemes hercogisti u.c. Zīmīgi, ka autors ir “piemirsis” par Fransisko Franko diktatūras gadiem (1939-1975), kad Spānijas varasiestādes aizliedza kataloniešu, basku un citu valodu lietošanu. Šai nesenajai vēsturei varētu būt daudz lielāks iespaids uz to, kas notiek mūsdienās – nevis stāstiem par viduslaiku feodāļiem un laupītāju bandām.
Manuprāt, kataloniešiem pašiem ir jālemj par savas tautas turpmāko politisko likteni – vai Spānijas sastāvā vai ārpus tās.
10
aivarstraidass > aivarstraidass 23.09.2014. 14.25
>>> Taču nezin kādēļ andalūzieši, kuriem ir daudz interesantāka un sarežģītāka vēsture, neko par atdalīšanos nerunā. Laikam jūtas pietiekoši brīvi.
========
Tautu identitāte un robežas mainās. Andalūzija jeb al-ʼAndalus bija islāma teritorija tagadējās Spānijas un Portugāles teritorijā – vienu brīdi tā aizņēma lielāko Pireneju pussalas daļu. Arī portugāļi pēc valodas un kultūras nav tik milzīgi atšķirīgi no spāņiem, salīdzinot ar galisiešiem vai kataloniešiem, kuri šobrīd ir Spānijas sastāvā. Tādēļ – atliek Jums pievienoties: andalūzieši, kuri šobrīd atrodas Portugālē, par atdalīšanos nerunā, jo ir jau atdalījušies.
Manuprāt, Latvijai nav tādu resursu, lai iespaidotu to, kas notiek Eiropas kontinenta citā malā. Tāpēc mēs varam mierīgi vērot notikumus; un nesteigties ar secinājumiem. Neatkarīgi no neatkarības referenduma iznākuma, var uzteikt tā organizatoru uzņēmību un drosmi. Un Spānijas varasiestādēm neviens neliedz iet Deivida Kemerona pēdās (nesenajā Skotijas referenduma sakarībā) – apsolīt kataloniešiem visādus labumus, ja viņi izlems palikt Spānijā.
0
Timurs Čuntonovs > aivarstraidass 23.09.2014. 14.06
Jums taisnība, 20.gs nav aprakstīts. Un, protams, lai kataloņi paši lemj. Taču nezin kādēļ andalūzieši, kuriem ir daudz interesantāka un sarežģītāka vēsture, neko par atdalīšanos nerunā. Laikam jūtas pietiekoši brīvi.
0
ilmisimo > aivarstraidass 23.09.2014. 14.08
Garajam ekskursam agrāko gadsimtu vēsturē (un, nezkāpēc, pabeidzot šo diskusiju 18.gadsimtā)
_________________..
Autors negribēja atzīties, ka piekrīt falangistiem?
0
Timurs Čuntonovs > aivarstraidass 23.09.2014. 14.37
Biju Granadā, Seviļā, Kordobā, Malagā… Vai man kaut kas ar galvu nav kārtībā? Vai es biju Portugālē? Neko par atdalīšanos nedzirdēju. Ja andalūzieši ir arī Portugālē, lai viņiem labi veicas! Latvieši Abrenē arī jau ir atdalījušies utt. utml. .. Tā sakot, viss pasaulē jau ir kaut kur bijis.
Lai katalonieši paši lemj! Taču nav nekāda iemesla liet gaužas asaras par to, ka nabaga skoti vai nabaga kataloņi neiegūst savu atsevišķu valsti, ņemot vērā, ka, teiksim, Tibetā notiek genocīds pret tibetiešiem, bet kataloņiem vienkārši gribas apmierināt savu pašapziņu.
0
aivarstraidass > aivarstraidass 23.09.2014. 14.59
>>> … ņemot vērā, ka, teiksim, Tibetā notiek genocīds pret tibetiešiem, bet kataloņiem vienkārši gribas apmierināt savu pašapziņu.
========
Tomēr, turpinot Jūsu piemēru tradīciju – kādēļ mums biežāk nākas runāt par Tibetu un tibetiešiem, nevis par Sindzjanas provinci un uiguriem vai, teiksim, Iekšējo Mongoliju un mongoļiem? Uiguri un mongoļi taču arī dzīvo Ķīnā, uiguru nacionālistiem ir pat ļoti sarežģītas attiecības ar Ķīnas varasiestādēm; politiskajos konfliktos nogalināto skaits noteikti nav mazāks kā Tibetā. Vai nav tā, ka tibetieši sevi ir labāk izreklamējuši?
Starp citu, kas vainas pašapziņai?
0
Timurs Čuntonovs > aivarstraidass 23.09.2014. 15.05
Pašapziņai nav ne vainas. Kas attiecas uz iekšējo Mongoliju. – Kuram lemts zināt vai kurš vēlas zināt, tas zina: var okupēt zemi, bet iekšējā Mongolija paliek iekšējā Mongolija – neokupēta. Par izreklamēto Tibetu – protams, mongoļiem nav sava popstāra dailailamas, – ko lai dara. Taču tas, kas viņiem ir šis popstārs, nemazina viņu ciešanas Ķīnas cietumos vai neatceļ Tibetas okupācijas faktu.
0
ilmisimo > aivarstraidass 23.09.2014. 16.36
The “Uighur Mandela”, #IlhamTohti sentenced to life
https://twitter.com/astroehlein/status/514366274491936768/photo/1
0
Anonīms > aivarstraidass 23.09.2014. 18.19
Atbilde “Kalvis Apsītis”:
Jums taisnība – raksta vēsturiskais apskats beidzas ar 18. gadsimtu. Diemžēl Jūs nepamanījāt jau sākumā paskaidroto, ka tas veltīts patiesiem vēsturiskiem faktiem kā atbilde GALVENAJĀM kataloniešu nacionālistu falsifikācijām. Starp citu, raksta sākuma variantā bija apskats līdz mūsdienām, taču, ņemot vērā jau tā visai garo vēsturisko izklāstu, nācās atteikties no diviem ne pārāk ievērojamiem gadsimtiem Katalonijas vēsturē. Par Jūsu minēto mūsu gadsimtu – baidos, ka Jums vēl mazāk patiktu patiesība (Spānijas Pilsoņu kara laikā Katalonija īpaši izcēlās ar zvēriskumu pret mācītājiem, baznīcām un jebkuru ne kreisi domājošo). Nav saprotams arī Jūsu minētais apgalvojums par F.Franko it kā basku un kataloniešu valodu aizliegumu. Vēl nav gadījies sastapt kādu vecāka gadugājuma katalonieti (arī nacionālistu), kurš varētu minēt šādu aizliegumu. Cits jautājums ir “nacionālo” skolu subsidēšana – valsts atbalstīja tikai valsts skolas, kas arī ir pilnīgi loģiski grūtajā situācijā pēc kara. Par ģeneralissimusu F.Franko – būtu tomēr jābūt ļoti uzmanīgiem viņa darbības izvērtējumā, jo līdztekus ne pārāk slavējamiem gadījumiem, visumā kaudiļjo ļoti daudzās jomās sekmēja Spānijas augšupeju, nerunājot nemaz par viņa nepārvērtējamo ieguldījumu uzvarā Pilsoņu karā, nodrošinot Ibērijas pussalu brīvu no Staļina ķetnas, kas jau bija sagrābusi Spāniju (Latvijā, iespējams, nav zināms arī dokumentēts fakts, ka Spānijas Republikas marionešu valdība Spānijas Valsts visu zelta rezervju fondu aizveda uz Maskavu, kur to piesavinājās Staļina PSRS).
0
Andris Jautriņš > aivarstraidass 24.09.2014. 09.21
Pilnīgi piekrītu par “garo ekskursiju vēsturē”. Vēl pateikt, ka 200 gadiem Krievijas impērijā nav nekādas līdzības ar Kataloniju Spānijā… Mūsdienās viss ir relatīvs. Ir pareizi un nepareizi ne tikai seperātisiti, bet arī teroristi. Tikai kaitinoši ir tie latvieši, kas savu latvisko domu loka līdzi pareizo un nepareizo vēju noteiktajiem virzieniem.
Lai lemj katalonieši paši. Un lai viņiem izdodas nosargāt savu lēmumu pret skaitītāju varu, kas neizdevās Skotijā.
0
Anonīms > aivarstraidass 27.09.2014. 16.31
Atbilde “lama”:
Autors piekrīt ne tikai “falangistiem” (spriežot pēc Jūsu rakstītā, Jūs pat neziniet – kas ir falangisti), bet arī ir ģeneralissimusa Fransisko Franko Baamondes, kurš izglāba visu Ibērijas pussalu no Staļina ķetnas, politikas atbalstītājs. Jums silti iesaku, pirms atļauties spriedelēt par kādu citu valsti un tās politiku, vismaz elementāri iepazīties ar attiecīgās valsts vismaz pēdējā gadsimta vēsturi.
0
Anna Gaigule 23.09.2014. 13.31
Ja cilvēku grupa sadarbojas normālā un konstruktīvā veidā, tad ir pilnīgi vienalga, vai viņi vēlas apvienoties, vai arī atdalīties.
Drīzāk ir jāuztraucas par to ka, vairumā gadījumu, gan apvienošanās, gan atdalīšanās notiek vardarbīgi — brucinot mājas un spridzinot tiltus, nogalinot un izsūtot cilvēkus.
0
ilmisimo 23.09.2014. 13.29
tīri vai tā kā tāds Lindermans…
ja nu mums netīk, ka visādi “‘nejauši ieceļotāji”‘ un “” ieprecēti padomdevēji”‘ spriedelē par mums, mūsu tautu un valsti- tad varbūt pieklusināsim ” latviešu tautības kastīliešu patriotus”?
11
ilmisimo > ilmisimo 23.09.2014. 19.11
viesturs48 Atbilde “lama”:
… – ar uzpūtību un nepieklājību..____________Jā tieši par to arī domāju-“uzpūtību un nepieklājību pret tasutu, kuras vidū esat dzīvojis 12 gadus.
ļoti atgādina Lindermana publikāciju par izgudroto “latviešu tautu un valsti”..Vai Jonathan Lauhgland par “ļaunajiem baltiešiem un krievu ciešanām”
Ceru, ka neviens katalānis šo apcerējumu neizlasīs.
Nav “obligāti jāatbalsta”
Var tak mierīgi paklusēt(ja jau inteliģence).
Nevis dragāt impēriskus murgus.
uzpūtību un nepieklājību pret citādi domājošiem.
___________________
Nav jābūt “obligāti par”.
Uzpūtība un nepieklājība ir šādi rakstīt par tautu, kuras vidū esat nodzīvojis 12. gadu.
Ja mūsu “ieprecētie padomdevēji” ir pret- tad vismaz aiz pieklājības varētu turēt muti.
Pirenejos, Baltijā un Albionā
0
Anonīms > ilmisimo 23.09.2014. 17.39
Atbilde “lama”:
Raksta autors astoņdesmito gadu sākumā vairākus gadus strādāja kā pasniedzējs Alžīrijā. 1985.gada novembrī pēc kādas sociālistiskas valsts spiega un padomju “patriotu” denuncijām kopā ar ģimeni tika VDK arestēts un vairākus gadus bija spiests dzīvot nemitīgā stresā zem reāla Gulag vai pat nāvessoda drauda – līdz arābu draugi viņam palīdzēja izkļūt no jau brūkošās PSRS. Spānijā “neieklīda” (arī “neieprecējās”…) nejauši, bet kā gandrīz 30 gadu gatavošanās rezultātā (jau “padsmitnieka” gados apgūstot kastīliešu valodu un daudz ko citu) izbraukt tikai uz šo valsti (interesenti ar šo tēmu tuvāk var iepazīties avīzes/žurnāla “Zintnieks” intervijā, ja pareizi atceros – 1998. gada oktobra un novembra numuros)
Baidos, ka Jūs piederiet pie tās ļoti raksturīgās latviešu “nezinīšu” grupas, kuras “biedri” patiesas zināšanas aizstāj ar uzpūtību un nepieklājību pret citādi domājošiem.
0
andris902 > ilmisimo 23.09.2014. 19.24
…Lama…sakārto, lūdzu, savu komentāru – Tev tāda iespēja dota – “Labot”…
…kaut kāda problēma pievienošanā…diez vai redakcija to pamanīs…
0
Edzs > ilmisimo 24.09.2014. 00.21
lama, vai nekad neskaties ko esi nopublicējis?
Tu esi te ielicis kādas 400 tukšas rindas.
tas vai Tu guli vai ēd uz klaviatūras būtu Tava privāta darīšana ja Tu nečakarētu visiem sarunu telpu.
0
Ludmila > ilmisimo 24.09.2014. 08.14
Vispār mūslaikos var iekrist ja domā plakani .
Putins mīl Asadu , tātad Sīrijas opozīcija Latvijas draugi .
Vai nepatīk staļins tātad patīk hitlers .
Par nožēlu jāatdzīst ,ka bieži daudzas mazās eiropas tautas balso vienoti ar ždanoku , par mazākumtautību tiesībām Latvijā . Jo viņiem no tāluma šķiet .ka milzīgā tauta latvieši žiemdz maziņos krievus .
0
Ludmila > ilmisimo 24.09.2014. 08.10
viesturs 48
Paldies par citu “nepolitkorektu ” skatu . Jā… intresants dzīves gājums .
0
Anonīms > ilmisimo 27.09.2014. 00.21
Paldies.
0
Anonīms > ilmisimo 27.09.2014. 00.29
Ātbilde “ozolnieki”.
Vēlreiz paldies. Redzu, ka Jūs izprotiet politisko situāciju gan Latvijā, gan citur. Es uzskatu, ka mums (gan Latvijā, gan Spānijā) vajadzīgi redzīgi politiķi (Latvijā it sevišķi…), kuri vestu mūsu valstis uz labklājību. Spānijā valdības prezidents to dara (pēc 8 gadu “murga” sociālistu valdībā), arī Latvijai vajadzētu ievēlēt vismaz prezidentu, kurš aizstāvētu Latviju kā valsti.
0
Anonīms > ilmisimo 27.09.2014. 16.05
Atbilde “lama”:
Vēlreiz uzrakstīšu, ka ir ļoti viegli anonīmi zākāties. Jūs līdz šim neesiet spējis uzrakstīt neko konkrētu, tikai “mest dubļus” uz raksta autora personību. Lūdzu Jūs kā oponentu – uzrakstiet ko konkrētu…
0
Anonīms > ilmisimo 27.09.2014. 16.19
Atbilde “ozolnieki”:
Paldies, manas dzīves gājums tiešām nav bijis latviešiem parasts. Vēl PSRS laikos uzrakstīju M.Gorbačovam provokatīvi demagoģisku vēstuli (tās tekstu savā laikā sāka pārraidīt arī radio “Brīvā Eiropa”), kas izsauca LPSR Komunistiskās partijas pamatīgu furoru un manis izsaukšanu uz “pārrunām” visos līmeņos, pat līdz LPSR KP CK. Jāpiezīmē, ka biju jau toreiz tik “politiski izglītots”, ka VDK nespēja atrast manā vēstulē M. Gorbačovam neko tādu, kas mani varētu apsūdzēt pretvalstiskumā (lai gan atklāti pieminēju Latvijas drausmīgo situāciju ar iepludinātajiem sveštautiešiem). Katrā gadījumā – paldies Jums par atsaucību.
0
Anonīms > ilmisimo 30.09.2014. 14.24
Atbilde “lama”: Par Jūsu “cerībām” – raksta autors gan cer, ka kāds katalonietis, pieņemot, ka būtu apguvis latviešu valodu, rakstu izlasīs. Tieši tādā nepielūdzamu faktu valodā (gan līdz 18.gs., gan līdz pat mūsdienām) runāju ar pašiem kataloniešu nacionālistiem, ne vienu vien piespiežot meklēt vēstures grāmatas pēc zaudētas diskusijas. To vajadzētu darīt arī Jums, jo tēmu pilnīgi nepārziniet.
0
buchamona 23.09.2014. 13.02
Tonis, kādā ir rakstīts raksts, man stipri atgādina krievu Delfu komentētāju toni, brīžos, kad viņi cenšas definēt, kas ir latvietis, kas ir Latvijas valsts. Argumenti gandrīz identiski.
Tezaurs.lv skaidrojošajā vārdnīcā par kataloņiem ir teikts – . Tauta Spānijā, gk. Katalonijā, Valensijā, Baleāru s-s; nedaudz dzīvo arī Francijā, Andorā, Itālijā; runā kataloņu valodā, ticīgie — katoļi.
Kataloņu valoda — ide valodu saimes romāņu valodu grupas valoda, oficiālā valoda (līdzās spāņu valodai) Katalonijā un dažos citos Spānijas autonomajos apgabalos, kā arī (līdzās spāņu un franču valodām) Andorā.
Ar to pietiek, lai kataloņiem būtu tiesības izvirzīt prasības pēc savas nacionālas valsts. Tā pat kā skotiem, kuri savu likteni izlēma referendumā, tā pat kā vāciešiem, kuri panāca Vācijas apvienošanu utt. Un pilnīgi nav svarīgi, cik kādai tautai ir sena literatūra, un vai ir šīs tautas vēsturē epizodes, kad tā jau ir dzīvojusi pati savā valstī, jeb šādu epizožu nav.
Cita lieta, nepieļaut to, ka šo ES valstu ” seperātistu” pulsu sāk mērīt putinisti, tas ir risks, kuru ES politiķiem ir jābūt spējīgiem novērst
15
Timurs Čuntonovs > buchamona 23.09.2014. 13.34
Jā, nu ja mēs visas parādības un notikumus vērtēsim, izlasot 5 vārdus iekš tezaurs.lv, neanalizējot informāciju, ko var sniegt cilvēks, kas dzīvojis Spānijā…..
0
buchamona > buchamona 23.09.2014. 13.39
hombros. Nav šeit runa par 5 teikumiem vārdnīcā, un kāda klaidus latvieša pieredzi, Katalonijā, vai vēl kādu info avotu. Runa ir par principiālu jautājumu – ir tiesības, jeb nav tiesību tautai, kura dzīvo savas etniskās dzimtenes robežās, dzīvot savā nacionālā valstī? Ar ko latviešu tauta ir vērtīgāka par kataloņiem ? :)
0
ilmisimo > buchamona 23.09.2014. 14.05
Jā, nu ja mēs visas parādības un notikumus vērtēsim, izlasot 5 vārdus iekš tezaurs.lv, neanalizējot informāciju, ko var sniegt cilvēks, kas dzīvojis Spānijā….
_______________________________
bingo!
Jā, nu ja mēs visas parādības un notikumus vērtēsim, izlasot 5 vārdus iekš tezaurs.lv, neanalizējot informāciju, ko var sniegt cilvēks, kas dzīvojis Latvijā – Lindermans, Ždanoka , Alksnis , Rubiks, Krivcova….
Pameklējiet Lindermana dzejojumu par “‘ izgudroto latvieču tautu un valodu”.. – kaut kur imhoklub lapelē jau gan vēl mētājas..
0
Timurs Čuntonovs > buchamona 23.09.2014. 14.01
Ja kataloņi, tāpat kā skoti, vēlas savu valsti… Lūdzu! – nedzīvojam taču, paldies Dievam, vairs brīnišķīgajā tautu cietumā. Bet svarīgi ir tomēr nebūvēt savu valsti uz meliem par vēsturi. Tas būtu tā, ka mēs tagad sāktu trallināt par Potrimpu un Pakulu kā par seniem un īsteniem latviešu dieviem. Taču skaidrs, ka tos, mostoties latviešu nacionālismam, apdzejoja un aiz matiem par latviešu dieviem pievilka mūsu visu mīlētie Juris Alunāns, Auseklis un Pumpurs. Tā ka, lai kataloņiem veicas, bet patiesība tomēr dārgāka.
0
Timurs Čuntonovs > buchamona 23.09.2014. 14.14
Nu – es cenšos nelasīt “visur vienas nācijas-krievu aplikācijas” un fašista Putina projekta “Krievu nācija visā pasaulē” dalībnieku atklāsmes. Arī autora rakstu neuzskatu par pēdējo patiesību. Taču, labi, ja kāds dekonstruē mītus.
0
ilmisimo > buchamona 23.09.2014. 14.25
Taču, labi, ja kāds dekonstruē mītus.
___________________
Protams.
Lindermaņi un giļamaņi to arī dara.
0
Timurs Čuntonovs > buchamona 23.09.2014. 14.35
Ko tieši dekonstruē lindermaņi? Apgaismojiet mani!
0
buchamona > buchamona 23.09.2014. 17.42
viesturs48 . Es šobrīd kādus dažus gadus dzīvoju Vācijā. Ir iznācis runāt ar dažādiem vāciešiem par Latviju. Gan ar tādiem, kuri ļoti labi zin, kas tas ir Latvija, bet esmu runājis arī ar tādiem, kuri bija ļoti izbrīnīti, ka nerakstām mēs kirilicā utt. Tā kā Jūsu minētie piemēri tikai apstiprina manu pieredzi – Rietumeiropā par latviešiem zin diezgan maz, lielai daļai rietumeiropiešu mēs esam tie paši krievi, nu gluži tā pat, kā lielai daļai latviešu apziņā Barselona asociējās kā spāņu pilsēta, bet par tādiem kataloņiem līdz šim brīdim nekas daudz nebija zinām. Taču nezināšana nav attaisnojums mūsu augstprātībai ar kādu mēs izturamies pret kādas tautas vēlmi patstāvīgi pārvaldīt dzīvi savā etniskajā dzimtenē. Katrā ziņā esmu pārliecināts, ka nevienam sveštautietim nav morālu tiesību jaukties kādas citas tautas iekšējās lietās, spriest par šīs tautas pieņemtajiem lēmumiem.
0
ilmisimo > buchamona 23.09.2014. 14.44
Apgaismojiet mani! _____________
dekonstruē”‘mītus par latviešu tautu un valsti”.
0
Timurs Čuntonovs > buchamona 23.09.2014. 14.52
aha, nu ja. Man jau vienriez viens īsts lama teica: “Jestj volki, i jestj ovci. Kogda ja jehal v horošem nastroeņije po Moskve”…. Nu kaut kā tā…..
0
Anonīms > buchamona 23.09.2014. 16.58
Jūsu skaidrojošo vārdnīcu sakarā sniegšu divus piemērus no Spānijas: 1)1962. gadā izdotajā ģeogrāfijas mācību grāmatā “Pasaules valstis” Eiropas valstu nodaļas apakšnodaļā “Bijušās Baltijas valstis” mūsu tautas aprakstītas šādi – “…tās apdzīvo zemnieku tautas – igauņi (somu piederība), lietuvieši un latvieši (slāvi); 2) 2006. gadā izdotā “Ilustrēts Vispasaules Atlass” kādā valodām veltītā lappusē atkal lasāms, ka latviešu un lietuviešu valodas pieder slāvu valodu grupai. Nekomentēšu, jo viss tāpat skaidrs. Par Latvijas rakstītāju kompetenci attiecībā uz Spāniju personīgi saskāros kādā ceļvežu sērijas grāmatiņā, kur, runājot par naudas vienībām (toreiz vēl pesetām), tika minēta monēta/banknote, kāda Spānijā vispār neeksistēja. Diemžēl, Jūsu minēto vārdnīcu vai grāmatu un manis minēto piemēru autoru nekompetence tikai liecina par to, ka mēs, eiropieši, vēl ļoti maz zinām viens par otru. Atkārtoju – tādēļ arī mans raksts.
0
Anonīms > buchamona 24.09.2014. 00.45
Atbilde “riņķī apkārt”:
Tikai viens jautājums un viena piebilde.
Jautājums: Vai Latvijas bijušais ministrs SVEŠTAUTIETIS (apmēram pēc Jūsu “terminoloģijas”) Georgs Andrejevs nebija Latvijas interesēm daudz uzticamāks un vērtīgāks nekā daudzi jo daudzi citi “īstenie latvieši”?…
Piebilde: Raksta autors jau labu laiku ir pilntiesīgs Spānijas Karalistes pavalstnieks.
Abos gadījumos runāt par “svešzemniekiem” diez vai būtu vietā…
0
buchamona > buchamona 24.09.2014. 07.50
Viestur, es neatceros, ka Georgs Andrejevs Atmodas laikā būtu iestājies pret LR neatkarības atjaunošanu, par kuru iestājās latviešu tautas vairākums. Tas ir jauki, ka raksta autors ir uzticams Spānijas karalistes pavalstnieks, taču, cik es zinu, Spānijas Karaliste nav sajūsmā par kataloņu neatkarības ilgām, tā kā Tavs salīdzinājums nav īsti izdevies.
0
Anonīms > buchamona 27.09.2014. 15.55
Atbilde “riņķī apkārt”:
Ir viegli rakstīt aplamības, ja slēpjas zem pseidonīma.
Arī Jums varu teikt to pašu, ko “krix” – neatceros sadzēris ar Jums “Tubrālības”…
Mana izglītība (augstākā + aspirantūra Armēnijā), mans sabiedriskais stāvoklis (Latvijā 30 gadu vecumā biju augstskolas pasniedzējs, Alžīrijā katedras vadītājs Nacionālā Institūtā, Spānijā attiecīgās profesijas profesionāļu visas valsts Asociācijas vienbalsīgi ievēlēts prezidents) un vecums (65 gadi) man dod tiesības uzskatīt, ka arī pret mani oponenti izturēsies ar tādu pašu pieklājību un respektu kā es pret viņiem.
Vēl – runājot par lojalitāti – šie 12 gadi “greizo spoguļu karalistē” Katalonijā bija visneproduktīvākie visā manā profesionālajā dzīvē, jo, būdams nepavisam ne zemas klases profesionālis savā specialitātē, nevarēju “uzvarēt” nevienā darba piedāvājumu atlasē, jo man nebija “papīra”, kas apliecinātu kataloniešu “valodas” prasmi (bieži “uzvarēja” kandidāts ar tik tikko vidusskolas izglītību). Tā man nācās samierināties ar darbu otrās šķiras firmā, jo, brīvi runādams 4 valodās un spēdams saprast un izskaidroties vēl 3, neuzskatīju par iespējamu pazemoties un lūgt eksaminēt mani kataloniešu “valodas” prasmē, kaut lieliski saprotu un varu runāt kataloniski. Tāds eksāmens un “papīrs” ir nelegāls un, būdams Spānijas Karalistes pavalstnieks, nevaru atļauties atbalstīt pretlikumību. Spānijas Konstitūcija, par kuru visas valsts referendumā nobalsoja arī nospiedošs vēlētāju vairums Katalonijā, definē ļoti vietējās provinces īpatnību respektējošu pantu, kas nosaka, ka Katalonija ir divvalodu province. Līdz ar to prasība pēc šāda “papīra” ir absolūti nelikumīga. Starp citu – esmu bijis aculiecinieks faktam, ka kataloniešu “valodas” prasmes eksaminētāji pēc eksāmena iziet no ēkas un savā starpā runā tikai spāniski…
Un vēl – lai izvairītos no pārpratumiem: nekad nebiju domājis dzīvot Katalonijā. Lēmumu par pārcelšanos uz Barselonu pieņēmu sievas katalonietes, kurai bija grūti iedzīvoties Madridē, lūguma rezultātā. Tagad, jau pāris mēnešus būdams pensionārs, nekavējoties pametu “greizo spoguļu karaļvalsti” un pārcēlos uz lielisko bijušo Valensijas karalisti.
Godīgi sakot, ļoti man nepatīk mazzinošu tautiešu profāni komentāri (paldies Dievam, ka ir.lv diskusijās (vismaz mana raksta sakarā) tikai divi oponenti šķiet pilnīgi “nezinīši” ar noslieci uz personīgiem apvainojumiem un rupjībām). Respektēju Jūsu viedokli un atkārtoju, ka mana raksta mērķis nav aģitēt pret kataloniešiem kā tādiem, tikai lūgt tautiešus padomāt un akli neatbalstīt separātistus/nacionālistus, kuriem nav pamata uzstāties pret Spānijas valsti.
0
Anonīms > buchamona 27.09.2014. 14.34
Atbilde “riņķī apkārt”:
Žēl, ka nespējiet saprast būtisko – katalonieši nav ne skoti, ne valoņi, ne flāmi utt. Katalonija Spānijā ir apmēram tas pats kā Latgale Latvijā. Šķiet, ka būtu grūti atrast daudz latviešu vai latgaliešu, kuri uzskatītu, ka Latgale nav Latvijas daļa. Tāpat ir ar Kataloniju – tikai nezinītis var uzskatīt, ka Katalonija nav Spānijas neatņemama sastāvdaļa un katalonieši ir atsevišķa “tauta”. Diemžēl nav tā – ne vēsturiski, ne loģiski.
Attiecībā uz Jūsu piezīmi par pavalstniecību – Georgs Andrejevs, kuru ļoti cienu, bija uzticīgs Latvijas valstij, es, savukārt, būdams dubultpavalstnieks, esmu uzticīgs patriots abām valstīm – gan Latvijai, gan Spānijas Karalistei. Kā tāds nekad neatzīšu nelikumību un melus – ne pret Latviju, ne pret Spānijas Karalisti.
0
lebronj2356 23.09.2014. 11.20
Žēl, ka no tik mazas tautas pārstāvja, kurai laimējās iegūt un pēcāk atgūt savu neatkarību nāk tādas frāzes, man ir kauns, godīgi ! Arī es savulaik esmu dzīvojis kādu brītiņu Barselonā un varu droši teikt, ka kataloņi ir pilnīgi cita tauta kā spāņi, tieši tas pats sakāms par baskiem, kas vēsturisku apvienošanos ceļā ir saplūduši Spānijas valstī un tas, ka abām tautām reliģija ir viena, nenozīmē, ka vieniem ir tiesības uz savu valsti, bet otriem nav ! “Kompetentais” autors arī nav minējis “sīkumu”, ka Katalonija butiski velk Spānijas budžetu, jo rēgions, gluži tāpat kā “Pribaļķika” PeeSeReSā savulaik ir attīstīts gan rūpnieciski, gan arī tūrisma jomā, ko nebūt nevar teikt par visu Spāniju kopumā, sevišķi Dienvidu provincēm ! Noslēgumā vēlos teikt to, ka man izbrīna un ļoti apbēdina pēdējā laika LV nihilistiskie viedokļi par valstu un tautu brīvību, kas tiek tiražēti biezā slānī. Ar tādu attieksmi, mēs 1991.gadā, par 1918.gadu vispār nerunājot, neko nebūtu ieguvuši…un mūs arī neviens nebūtu atbalstījis, jo var taču atrast 100 un 1 iemeslu. Arī to, ka LV neatkarību pirmā atzina mazā Islande un daudzi mūsdienu partenri ilgi vilcinājās, līdz kļuva acīmredzams, ka sovoku koloss sabruks galīgi…mēs esam pa šiem gadiem piemirsuši ! Tas, ka šādus rakstus publicē IR, laikam nozīmē to, ka šim mēdijam svarīgs ir neoliberāls kolektīvisms uz ko mūs visus aktīvi cenšas dzīt !
P.S. Ja pie raksta tas būtu iespējams, es tev autor ieliktu vienu treknu mīnusu !
17
ligakalnina > lebronj2356 23.09.2014. 14.29
Kāds sakars Baltijas valstu neatkarības centieniem no totalitarās PSRS ar politisko populistu mēģinājumu sašķelt normālas demokrātiskas valstis, kur viņi bauda visas tiesības, un sašķelt ES, tikai savu politisko ambīciju un hipertrofētās godkāres apmierināšanai?
0
janis17 > lebronj2356 23.09.2014. 15.30
Sūdu būšana! Arī es esmu dažas reizes bijis Katalonijā, tomēr tīri intuitivi un arī, redzot uzrakstus uz sētām “Catalunya e socialismus” ar sakrustotajiem darba rīkiem, man neliekas, ka šī brīvības cīņa ir kas ļoti atbalstāms!
Mums jāvērtē viss no mūsu interešu viedokļa, nevis jābūt ūberempātiskiem attiecībā uz katru seperātistu.
Doņeckas republiku taču neskrienam atbalstīt, kāpēc OBLIGĀTI jāatbalsta kataloņi?
http://farm5.static.flickr.com/4123/4749442144_8a3a108be0_m.jpg
0
Anonīms > lebronj2356 23.09.2014. 16.18
Atbilde “Krix”am:
Jūs esiet tipisks piemērs “izskalotām smadzenēm”, jo tikai tā var izskaidrot Jūsu elementāro nezināšanu, it īpaši, ja esiet kādu laiciņu pabijis. Barselonā. Manu rakstu arī neesiet pārāk uzmanīgi izlasījis. Jūsu rakstītais tikai lieku reizi apstiprina kataloniešu nacionālistu spējas propagandā falsifikāciju jomā (šajā ziņā noteikti var vilkt paralēles ar padomju “vēsturniekiem”): Jūs, kā redzams, atbalstiet parasto nacionālistu “brēcienu” -¡¡¡Spānija mūs aplaupa!!!. Realitāte diemžēl ir savādāka – pat Jums vajadzēja zināt, ka Katalonija bija ļoti atpalikusi ekonomiski un tās rūpniecību un ekonomiku vispār sāka attīstīt tikai ģeneralissimusa Fransisko Franko Katalonijai pievērstās īpašās ekonomiskās uzmanības plāns. Arī tagad Spānijas Karalistes ienākumu sadalē Katalonija saņem no Madrides daudz vairāk kā pati dod valstij un nepelnīti ir visvairāk no Madrides saņemošo provinču saraksta augšgalā (domāju, ka precīzus skaitļus pat internetā varētu atrast arī Jūs). Pēdējais dokumentālais piemērs – no ES piešķirtajiem līdzekļiem Katalonija nupat saņēma 43%(!!!). Tieši uz tādiem “apstrādātiem nezinīšiem” kā Jūs savu “prestīžu” ārzemēs balsta viltvārži. Meklējiet un pārdomājiet – ar tādu domu arī tapis mans raksts.
Starp citu – neatceros ar Jums sadzēris “tuvbrālības”…
0
lebronj2356 > lebronj2356 23.09.2014. 16.21
Aivarsk, par šo man sakāms tā – paskatieties uz II p.k. leģionu, ļoti daudzi viebjās no SS zīmēm, bet tie, kas saprot lietas būtību, ļoti labi saprot kāpēc tika pieņemta šāda izvēle ! Tajos laikos teica, ka ies ar to suni, kas plēš boļševikus….. Man, kā komunistu un boļševiku nedraugam arī nav patīkami redzēt sirpjus un āmurus, bet jāņem vērā, ka tie cilvēki par laimi vai nelaimi nezina ko nozīmē sirpis un āmurs – pilna R Eiropa ar romantiskiem “zociķiem” ! Taču tas viss nemazina tautu tiesības uz pašnoteikšanos, sevišķi, ņemot vērā ne visai senu Kosovas precedentu….
Man ir skaidrs tikai tas, ka eiropederālisti pēc nesenajām EP vēlēšanām neko vēl nav sapratuši, tieši tāpat kā imigrantu pludināšanas aizstāvji un ģimenes institūcijas grāvēji !
0
lebronj2356 > lebronj2356 23.09.2014. 16.25
—> vieturs48; Pirmā dzirdēšana, ka Franko būtu veicis kādu Katalonijas reģiona attīstību…:) būs laikam jāpagūglē. Toties ir dzirdēts, tas, ka viņa laikā notika Katalonijas “spanizācija” tādā mērā, ka LPSR latviešu valodas nīdējiem un nīdētājiem, piemēram, tam pašam Pelšem būtu jāpamācās. Ar to arī ar JUMS diskusiju beidzu, redzu, ka nav jēgas tērēt laiku un nervus !
0
Timurs Čuntonovs > lebronj2356 23.09.2014. 13.31
Savukārt es izsaku pateicību raksta autoram par šo izsmeļošo rakstu. Ir skaisti, ja skaisti jaunieši daiļi dzied Mārtiņa Brauna melodiju ar pilnīgi citu tekstu bez īpaši dziļas domas (atšķirībā no Raiņa dzejas), turklāt Mārtiņš Brauns pat atļāvis pamainīt melodiju, lai katalonieši varētu tur ielocīt savu nu ļoooti pārspīlēto pašapziņu. Kad Spānija ir okupējusi Kataloniju, uz kurieni ir izsūtīti katalonieši? Uz Andalūziju?
Kas attiecas uz to, ka latvieši esot aizmirsuši, kā viņi cīnījās par savu brīvību.. Jā, es uzskatu ka latvieši ir aizmirsuši. Jo latvieši neatbalsta tibetiešus, pret kuru valodu un kultūru katru dienu tiek realizēts genocīds Ķīnas kompartijas vadībā. Bet vieglāk ir trallināt līdzi saulainajai Katalonijai, nekā protestēt pret tibetiešu spīdzināšanu cietumos.
Jā, Krimā es esmu tatārs; Spānijā – andalūzietis.
0
Alise > lebronj2356 23.09.2014. 17.07
aivarsk: Doņeckas republiku taču neskrienam atbalstīt, kāpēc OBLIGĀTI jāatbalsta kataloņi?
______________________
Nevajag jaukt dažādas lietas. Kataloņi ir etniski viena tauta, kas dzīvo savā vēsturiskajā teritorijā Spānijas valsts ietvaros (tāpat kā latveiši dzīvoja Krievijas impērijā savās vēsturiskajās teritorijās). Donbasā nav nekādas Donbasa tautas, kas dzīvotu savās vēsturiskajās teritorijās.
Tai pat laikā piekrītu, ka viņi ir ieciklējušies uz sociālismu, un politiski mums būtu labāk, lai vismaz tagad, kamēr Krievija nav aiz riktīga dzelzs aizkara, viņi neatdalās.
0
efeja60 > lebronj2356 23.09.2014. 14.15
Krix, nedēļas komentārs!
0
ilmisimo > lebronj2356 23.09.2014. 16.38
Vēl atgādinājums :
“‘ieprecētie padomnieki”‘! Ja domājaties esam inteliģenti- tad paklusējiet- nav obligāti jābūt svešām pudelēm par korķi. Pa ja pudelēs spāņu vīns.
0
efeja60 > lebronj2356 23.09.2014. 18.28
Sociālists nenozīmē krievu impēristu. Krievija patreiz ir kapitālistiskāka par jebkuru Eiropas valsti, varbūt tikai no Latvijas atpaliek.
0
janis17 > lebronj2356 23.09.2014. 22.56
Austras koks Kataloņi ir etniski viena tauta,
_____________________________
Ar šo vajadzētu ļoti uzmanīties!
Kāds mums borē, ka latgalieši arī ir kaut kāda atsevišķa tauta! Un rīdzinieki arī!
0
janis17 > lebronj2356 23.09.2014. 23.10
Krix jāņem vērā, ka tie cilvēki par laimi vai nelaimi nezina ko nozīmē sirpis un āmurs
_______________
Pag, un kā tad ar staļina izraisīto “pilsoņu karu” Spānijā?
0
Anonīms > lebronj2356 26.09.2014. 23.42
Atbilde “Krix”
Jūsu rakstītais tikai liecina, ka neko neesiet sapratis, pat, kā sakiet. laiciņu padzīvojis Barselonā. Protams, ka baski ir atšķirīgi (tā ir vēsturiski īpaša tēma un prasa īpašu izpratni, jo baski ir pagaidām nenoskaidrotas izcelmes, taču, dzīvojot Spānijā, arī viņiem jāpakļaujas valsts likumiem un nav pieļaujama vardarbība pret nevainīgiem gājējiem).
Kataloņi jeb katalonieši nav nekāds izņēmums, jo pieder gan vēsturiski, gan etniski, gan lingvistiski spāņu nācijai jeb tautai. Jūsu rakstītais tikai liecina, ka esiet iecentrēts uz jebkura reģiona tiesībām uz pašnoteikšanos, neņemot vērā valsts kopējās intereses. tā mēs varam nonākt pilnīgā anarhijā. Ir tautas, kurām pilnīgas tiesības uz savu neatkarīgu valsti (piem. kurdi), bet ir tautības, kurām šādu tiesību nav (katalonieši). Studējiet vēsturi, cien. “Krix”, varbūt nāks arī nepieciešamā apskaidrība…
0
Anonīms > lebronj2356 26.09.2014. 23.51
Atbilde “aivarsk”
Paldies par Jūsu atbalstu. Priecājos par Jūsu spēju analizēt redzēto – parasti latviešu tūristi Katalonijā “neredz” šo sirpi un āmuru uz katra soļa – Jūs to pamanījāt un novērtējāt pareizi. Kā rakstīju savā rakstā – nebūt negribu aģitēt pret kataloniešiem vispār, tikai pret nacionālistiem. Arī Jūs variet dot ieguldījumu cīņā pret meliem, izskaidrojot savā apkaimē patiesību, ko pats esiet redzējis. Katrā gadījumā – paldies, Jūs esiet redzīgs!
0
Anonīms > lebronj2356 27.09.2014. 00.00
Atbilde “krix”
Protams, ka visvienkāršākais ir: “diskusiju beidzu…”, jo Jums nav pat minimālu argumentu bez “tas nav tā…” Manā rakstā turpretī ir vēsturiski fakti, kurus nevar noliegt ar “tas nav tā…”
0
Anonīms > lebronj2356 27.09.2014. 00.07
atbilde “lama”
Neesmu “ieprecēts padomnieks”, jo savu sievu iepazinu būdams Spānijas pavalstnieks . Padoms – pirms ko rakstiet, apdomājiet ko rakstiet, jo līdz šim neesmu lasījis no Jūsu puses neko, kas būtu vēstures vai mūsdienu faktu apstiprināts.
0
Anonīms > lebronj2356 27.09.2014. 14.13
Atbilde ¨Austras koks¨;
Paldies par zināmu objektīvitāti. Vairāku oponentu pieminētā “Doņeckas republika”, varbūt, nav labākais piemērs (lai gan būtība ir tieši tāda – pretlikumība), latviešiem saprotamāka būtu citu oponentu minētā Latgale. Neviens, šķiet, nešaubās, ka latgalieši ir latvieši, kaut arī viņiem sava valoda (dialekts?) – tieši tāpat katalonieši ir spāņu tautas sastāvdaļa ar savu dialektu. Arī valensiešiem ir savs dialekts (ļoti līdzīgs kataloniešu “valodai”), bet valensieši (it sevišķi ņemot vērā, ka Valensija savā laikā, atšķirībā no Katalonijas, kura nekad nav bijusi pat nekas līdzīgs neatkarīgai valstij, vēsturiski bija karaliste) pat nedomā sevi izcelt un prasīt atdalīšanos no Spānijas – tieši otrādi – valensieši vienmēr bijuši vieni no uzticamākajiem Spānijas aizstāvjiem. Varu tikai dziļi cienīt valensiešus, kuru uzskatus, šķiet, vislabāk izsaka nesen facebook’ā lasīta frāze: “Esmu ļoti lepns, ka esmu valensietis, bet ne mazāk lepns, ka esmu spānietis…”.
Tagad daudz runā par Skotiju un tās referendumu, salīdzinot to ar Katalonijas problēmu. Nejauksim divas pavisam dažādas lietas – Skotija, būdama savā laikā neatkarīga valsts, parakstīja starpvalstu vienošanos ar Lielbritāniju (Angliju) par apvienošanos vienā valstī. Katalonija, tāpat kā Latgale Latvijā, vienmēr bijusi un ir tikai Spānijas vai citu vēsturisko valstu sastāvdaļa (tieši kā Latgale Latvijā vai citās mūsu reģiona vēsuriskās valstīs). Uzskatīt, ka Katalonijas problēma ir līdzīga Skotijas problēmai, nozīmē pilnīgi ignorēt vēsturi un starptautiskās valstu tiesības. Katrā ziņā esmu gandarīts par Jūsu piedalīšanos diskusijā, jo raksta galvenais mērķis bija aicināt tautiešus domāt un neuzticēties viltvāržiem. Paldies Jums.
0