Daži fakti par Baltijas valstu lielāko energouzņēmumu
24Saistītie raksti
Viedoklis /
12. novembris
Ar mākslīgo intelektu var samazināt elektroenerģijas patēriņu līdz pat 20% mēnesī
Vēsture /
6. oktobris
Rīgas elektrificētājs
Viedoklis /
2. oktobris
Kā saules enerģija var palīdzēt kļūt neatkarīgam?
Komentāri (24)
marta_k83 02.04.2014. 20.07
Lasīju šo absolūto reklāmas rakstu un nevarēju saprast, no kurienes autors – no VAS Latvenergo “apkalpojošās” ekonomikas ministrijas
Negribu atkārtoties, bet-“HESu, TECu, sadales tīklu, elektrības pārvadu un citas infrastruktūras uzturēšanā pēdējo piecu gadu laikā tika investēts gandrīz 1 000 000 000 eiro” ( piecu gadu laikā viens miljards eiro – “dzīres mēra laikā” )norāda uz nesaprātīgumu uz grūstošās valsts ekonomikas fona, totālu valsts izzagšanu un uzņēmējdarbības graušanu viena monopola interesēs, caur kuru pastarpināti suknē savos makos peļņu arī “patiesā labuma guvēji” no dažādiem uzpūstiem AER vēja parkiem, mazajiem HES, kooģenerācijas un arī biogāzes elektrostacijām.
Atbildot angažētajam Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietniekam Jurijam Spiridonovam varu tikai piebilst:
“Koncerna “Latvenergo” peļņa pērn (2013.g.) bijusi 42,3 miljoni eiro, teikts uzņēmuma paziņojumā biržai.”
Visu laiku lielāko kukuļņēmēju vadītais Latvenergo “uzliek par pienākumu” jebkurai elektrības lietotājai tantiņai un onkolītim Aknīstē, Aizputē, “Glāžušķunī” , “Līzespastā”… Viesītē un Zilupē apmaksāt TEC-1 ; TEC-2 no Gazprom gāzes saražoto un rīdzenieku patērēto un arī nepatērēto siltumenerģiju ( ko izpūš gaisā), caur ITERAS un Rīgas DINAMO vadoņa Svicka izlobēto OIK .
Latvenergo tātad ir organizēta noziedzīga valsts iedzīvotāju apzagšanas iestāde , jo Eesti Energia – starpcitu globāls starptautiskā tirgus spēlētājs (peļņa pērn – 160 miljoni eiro) izmanto elektrības ražošanai DEGAKMENI( slānekli) , kurš jārok , jāpiegādā uz un no elektrostacijas un vēl par šo mazas lietderības kurināmo ( zema siltumspēja ) jāsamaksā lielas CO izmešu kvotas, kur pretī Latvenergo hidroelektrostaciju LĒTĀS elektroenerģijas pašizmaksa tiek rūpīgi slēpta , lai faktiskā ( tautas īpašumā esošā uzņēmuma ) peļņa pazustu uzņēmuma dzīlēs – milzīgos amortizācijas atskaitījumos, nevajadzīgās rekonstrukcijās un modernizācijās ( 1 miljards 5 gados), un „ komunistiski iekārtotajā” kolektīvajā līgumā. Igaunijā elektrībai ir akcīzes nodoklis un Eesti Energija peļņa netiek noslēpta uzņēmuma dzīlēs , lai kā Latvijā ar šķērsubsīdiju palīdzību pārskaitītu uz GAZPROM .
Cien. deputāti ( Tautas kalpi ) nodibiniet reiz deputātu Parlamentārās izmeklēšanas komisiju – Latvenergo ekonomisko noziegumu izmeklēšanai, “Eesti Energia”peļņa pērn – 160 miljoni eiro, bet “Koncerna “Latvenergo” peļņa pērn (2013.g.) bijusi 42,3 miljoni eiro”
Lasiet arī, Dr. Math. Andreja Jaunzema no Ventspils augstskolas, rakstu : „Starpnieka tirgus vara.”
0
marchaeva 27.02.2014. 19.26
Konkrētais ierēdnis jau nesen aizrunājās līdz PVN samazināšanai vienā konferencē. Žēl ka nerunāja par pašu un lētāko biomasas koģenerācijas staciju atbalstu Krievijas dabas gāzes TEC vietā, kā arī energoefektivitāti līdzīgā investīciju apjomā.
Pēdējais (jau pēc investīciju veikšanas) nodoklis AER (līdz 15 %) ir vienkārši skandalozs, IMHO.
0
Ernests 25.02.2014. 15.34
Visumā šis raksts ir labs veids kā ietekmēt sabiedrisko domu, ja nebūtu dažas nianses.
Ja mēs runājam par tautsaimniecības ieguvumiem, kur salīdzinām Latvenergo peļņas lielumu un elektroenerģijas cenu iedzīvotājiem, uzņēmumiem, manuprāt zemāka elektrības cena ir daudz svarīgāka. Tas iespaidu lielu daļu mājsaimniecību un ražojošos uzņēmumus.
Uz ātru roku, šajā lapā – http://www.iiea.com/blogosphere/strompreise-fr-haushalte-in-der-eu atradu cenu salīdzinājumu mājsaimniecībām EU valstīs (ar visiem nodokļiem). Dati gan ir no 2012.gada 1.pusgada, bet pēc 1.aprīļa būs vēl sliktāk. Šī tabula ļoti precīzi parāda LV situāciju – pēc elektrības cenas Eiropā esam gandrīz vidusdaļā, bet pēc mūsu maksātspējas esam vieni no pēdējiem kopā ar Bulgāriju un Rumāniju.
Kāpēc cenas ir tik augstas? Salīdzinamies ar EE, kur elektrība maksā lētāk un vienlaikus piegādātājs uzrāda lielāku peļņu par Latvenergo. Un Latvenergo taču ražo elektrību ar vienu no efektīvākajiem procesiem – HES.
Un Latvenego ir saņēmis EU finansējumu HES modernizācijai. Tie ir arī mūsu nodokļu miljoni! Un plus vēl OIK miljoni… Ko tad vēl vēlās Ekonomikas ministrija?
Es ieteiktu uzmest aci Latvenergo izdevumiem
2
sausins > Ernests 25.02.2014. 17.35
Pirmkārt nav korekti salīdzināt 2012 gada cenas, jo kaut vai tai pašā Igaunijā mājsaimniecībām bija ” politiski” (jo tur arī ik pa brīdim ir vēlēšanas ! ! !) regulēti tarifi ! Igaunijā tāpēc pēc tirgus ieviešanas mājsaimniecībām arī bija krietns lēciens !
Otrkārt dati ir par gala cenu patērētājam, kas ietver arī sadali, OIK un nodoklus, kas katrā valstī ir citādi, ne pašu elektrības cenu !
Problēma ir tajā, ka pie starpsavienojumiem ar neierobežotu plūsmu un brīvas konkurences, cenas par pašu elektrību daudz neatskirsies, savukārt OIK nodokļi un sadales izmaksas ir atkarīgas no VALSTS POLITIKAS un specifiskiem apstākliem, kas Latvijas situāciju padara vēl drūmāku – salīdzinoši mazs patēriņņs, kas kopā ar zemu apdzivotības blīvumu proporcionāli palielina sadales izmaksas. Un nevienu no iepriekš minētajiem apstākļiem politiķi nav pat mēginājuši risināt, jo tas vienkārši ir viņiem par sarežģītu – vieglāk ir solīt apstraktas kompensācijas !
0
Ernests > Ernests 25.02.2014. 19.20
Taisnība EE cenas cēlās par 2 centiem, bet arī par 2013 gadu Eurostat uzrāda viņu cenu zem 10 centiem – LV zem 12 centiem.
Bet patērētājs taču nevar nemaksāt OIK vai PVN. Ar Latvenergo taču nesarunāsi:) Tas viss ir enerģētikas politikas plānošana, kas ir arī raksta autora darbs.
Es runāju par valsts attieksmi pret tautu un pret valsts aktīviem. Firmai tiek pieskaņoti ES fondu projekti, tiek maksāts OIK par “zaļo” gāzes enerģīju. Vienlaikus elektroenerģijas tarifi ir augsti un iedzīvotāju maksātspējai neatbilstoši.
Nav arī mēģināts pēc būtības risināt patērētāju problēmas ar augstajiem tarifiem, jo tas ir sarežģītāk – patērētāju vairāki simti tūkstošu.
0
Kaspars Špūle 24.02.2014. 14.58
Sensenos laikos, kad Padomju Savienības čekistu orgānam Agentstvo Pečati Novosti (APN), kas pūstošā kapitālisma valstīs izplatīja patiesas ziņas par darbaļaužu paradīzi, neapzinīgi rietumnieki jautāja, kāpēc paradīzē ir desmitkārt mazākas algas un pensijas nekā pūstošā kapitālisma ellē, čekistu orgāns atbildēja apmēram šādi:
“Taisnība, ka Padomju Savienībā darbaļaudis saņem “uz rokas” ievērojami mazākas algas. Bet tas nav nekas slikts, jo patiesībā viņi saņem daudz vairāk nekā jūs. Pie padomju darbarūķa algas (vai pensijas) ik mēnesi jāpierēķina līdzekļi, ko gādīgā valsts CAUR BUDŽETU tērē, lai nodrošinātu viņam bezmaksas izglītību un medicīnisko apkalpošanu.”
Tagad arī mēs no šī raksta esam uzzinājuši patiesību: pensionāri, maksājot vairāk par elektrību, patiesībā maksās sev pensiju, bet savu mazbērnu skolotājiem – algu :)
1
austrisv > Kaspars Špūle 24.02.2014. 15.08
Jā, un tad nevar vairs teikt, ka par elektrību ir jāmaksā tik cik tā maksā!
Tad būtu jāsaka, ka jāpaceļ vēl augstāki tarifi, lai tie privātražotāji, kuri ar līgumu ir nostiprinājuši savu obligāto elektrības iepirkšanu par dubulto tarifu, katru gadu grib palikt vēl bagātāki nekā līdz šim un saņemt ar katru gadu vairāk un vairāk ar to obligāto iepirkuma komponenti.
Nu nevajag Latvenergo tā melot par nabaga skolotājiem , kas jau sen ir apnicis. Skaidri lai pasaka, ka tiem sīkražotājiem vajag vēl un vēl, jo laikam tie ir tie nacionālie biezie, ka stautai visādi ir jāuztur un jāvairo viņu bagātība.
Eiropa te nav vainīga. Vainīgi ir tie, kas saslēdza tādus līgumus un iepirkumus un neko nedara, lai to vienreiz mainītu, kā tas ir ES dalībvalstīs.
0
Timurs Čuntonovs 24.02.2014. 14.29
Nu, ko jūs satraucaties! Ir taču jau sagatavota “blanka”, un visi varēs rakstīt ‘žalobu’ un lūgt pabalstu.
0
austrisv 24.02.2014. 14.04
Es pavisam nesen uzzināju, kā maksā patērētājs Holandē. Caur Skype sarunājāmies un uzzināju, ka ,piemēram, Holandē patiesi ir elektroenerģijas brīvais tirgus, ne tā kā pie mums, ka faktiski ir monopols, kas uzspiež kaut kādu obligāto iepirkuma komponenti! Tas nav nekāds brīvais tirgus atškirībā no Holandes. Tur patērētājs izvēlas kādu elektroenerģiju pirkt. Vēlies atbalstīt zaļās enerģijas ražošanu- pērc, un maksā dārgāk. nevēlies to atbalstīt- pērc lētāk. Visi enerģijas ražotāji ir brīvajā tirgū, bet Sadales tīkli ir atsevišķs uzņēmums. ne tā kā pie mums, kad valsts monopoluzņēmums iepērk nesamērīgi dārgo eletrību no mazajiewm HES, par dubultu tarifu. Nemaz nerunāšu par vēja elektrostacijām, kuru ražoto enerģiju iepērk par dārgāku cenu nekā tas ir Eiropā!!!
Bez tam sadales tīkli ir nodalīti nost no elektrība sražotājiem – tā tas ir Holandē, un arī Igaunijā, un gan jau arī citur, bet ne pie mums, kur Sadales tīkli ir tikai Latvenergo meitas uzņēmums!!! tad par kādu brīvo tirgu Latvijā vispār varam runāt.
Man ieteica tā, ka šāds” elktrības Brīvais tirgus” būtu jāiesūdz ES cilvēktiesību tiesā, jo ta snav nekāds brīvais tirgus, kurā ir tikai viens monopols ar kaut kādām dīvainām obligāto iepirkuma komponentēm, kuras ir uzspiestas patērētājam!
Par rakstu vispār ir neiespējami domāt, tad jau vajag likt vēl lielākus tarifus, lai vēl vairāk var samaksāt skolotājiem, pensionāriem un vēl un vēl, kuri stāv rindā! Šāda pieeja ir pilnīgi garām, jo jāmaksā ir adekvāta cena, nevis kaut kādiem skolotājiem. Ne tie skolotāji kādi nabagi, ka man pensionāram , jāmaksā viņiem lielākas algas!
2
Dina > austrisv 25.02.2014. 15.00
>Bet Gribējās izsaukties, kāpēc salīdzināt ar Holandi, varbūt labāk ar Mongoliju, vai vismaz Krieviju (vismaz blakus). Bet lai būtu Holande (Nīderlande). Paskatīsimies Tīmeklī, kādas tās lietas.
1) Cena tur ir nedaudz virs vidējās ES, mums – ceturtā zemākā ES. Vai tikai tai nevēlēšanās konkurentiem ierasties mūsu tirdziņā iemesls nav tieši LATVENERGO pārāk zemās cenas, zem kurām viņiem pagrūti palīst, kā es tepat rakstīju “Ak, šie tirdziņi, ak, šī valsts, ak, ļaunais “Latvenergo”!” Pēdiņām vajadzēja būt “ļaunais Latvenergo”, citādi ironiju neuztverošie tiešām noticējuši, ka ļauns;
2) Brīvais tirgus tiešām tur plosās pilnā mērā – gandrīz visas elektrostacijas tieši vai pastarpinātā veidā pieder lielajām kompānijām RWE (Vācija), Vattenfall (Zviedrija), GDF Suez (Francija). kas par to vien domā, kā samazināt savu peļņu holandiešu pensionāru labā! Pavisam neliela daļa (AES), iespējams, palikusi pašu holandiešu īpašumā. Vai tiešām vairums, kas šeit bļaustās par “ļauno LATVENERGO” tic, ka brīvajā tirgū izandelējot to augstākminētajiem vai arī Esti Energia, Lietuvos Enerģija, Rosenergo vai vismaz Lembergam, Šķēlei, Šleseram, viņiem (bļāvējiem) kļūs labāk un elektrība lētāka?
3) Par sadales tīkliem. Nepietiekami nodalīti no LATVENERGO? Varbūt tieši otrādi – jau par daudz nodalīti, ka LATVENERGO peļņu nevar izmantot sadales tīklu uzturēšanā un attīstīšanā? Atkal tiešām labs salīdzinājums: Latvija – Nīderlande. Nīderlandei ir 2x mazāka teritorija (sauszemes) un 8x vairāk iedzīvotāju kā Latvijai. Var sagaidīt (neesmu enerģētiķis, varbūt kļūdos), ka tur līniju kopgarums ir 15-16x īsāks un vieglāk uzturams. Tikpat reižu lētāk tur būtu uzbūvēt paralelu konkurējošu sadales tīklu (vai ir?). Gan jau atrastos firmas, kas labprāt uzbūvētu arī Rīgā paraleli LATVENERGO savu tīklu un apkalpotu rīdzeniekus par puscenu no tagadējās, joprojām gūstot labu peļņu. LATVENERGO lai apkalpo perifēriju, jo tā jau viņiem nav “interesanta”.
4) Ja jau Nīderlande, tad Nīderlande. Nobeigumā nevaru noturēties “neierīvējis degunā” tiem tumsoņām, vai arī ārēju spēku uzpirktajiem darboņiem, kas par tādiem izliekas, apgalvojot, ka Latvija (Baltija) ir pārāk maza, lai tajā varētu atrasties AES. 2x mazākajā un 15x biezāk apdzīvotajā Nīderlandē jau kopš 1973.g. darbojas Borssele AES, kuru viņi i netaisās slēgt (licence pagarināta līdz 2033.g.). Tieši otrādi – plāno būvēt Borssele-II.
0
austrisv > austrisv 25.02.2014. 22.02
vigr , bet kā ar obligāto iepirkuma komponenti, kuru Latvenergo veikli piespēlē patērētājam, lai gan patērētājam neviens neprasa grib viņš lai latvenergo iepērk neekonomiski saražoto, bet uzspiesti elektrība siepirkšanu par dubulto tarifu.. Prasti Latvenergo lobē dažus mazo HES un citus tā saucamos zaļās enerģijas ražotājus par neadekvāti augstām cenām iepērk elektroenerģiju pie kam obligāti, jo zin, ka varēs to visu uzgrūzt Latvijas nabadzīgajam patērētājam, jo kur tad tas nabags liksies.
Bet, cik tieši maksā par lektrību Holandē noteikti pavaicāšu drīz vien, pie pirmas iespējas. Domāju, ka izvēla sne jau to augstāko cenu.
Tas , ka sadales tīkli neraksta rēkinu par piegādāto elektrību vien liecina par to, ka Sadales tīkli nav atsevišķs uzņēmums, bet faktiski tikai Latvenergo filiāle
varbūt , ka savā tīmekli redzi vidējo cenu Holandē, bet ne dažādās cenas, starp kurām patērētājs var izvēlēties un patērētājs , vismaz man zināmais, neizvēlas dārgo zaļās enerģijas elektrības cenu un nekāda Obligātā komponente arī Holandes patērētājam nav jāmaksā! Lūk tā!
Starp citu Igaunijai ir tāpat mazs iedzīvotāju skaits lielā teritorijā, bet sadales tīkli ir nodalīti no Igaunijas galvenā eletrība sražotāja: ir divi rēkini, ka stiek piestādīti patērētājam.
0
lebronj2356 24.02.2014. 12.41
Diemžēl izskaistināta makaronu karināšana un nekas vairāk, un pēctam nav ko brīnīties, ka privātie peļņu rauj arā no uzņēmumiem, ka švirkst vien, jo valsts tak dara to pašu, tikai LE pēcāk jau ir jāņem solīdu % kredīts, lai uzlabotu infrastruktūru, % protams apmaksājam mēs ! Ņemot vērā, ka elektrības cena pēdējo gadu laikā būs gandrīz divkāršojusies, es neredzu, kur pazūd starpība – pensionāriem netiek paaugstinātas pensijas, arī mediķiem ienākumi stāv uz vietas, kamēr pati sistēma paliek arvien štruntīgāka, bet circenes pseidoreforma tai pieliks treknu punktu. Arī elektrības padeves pārrāvumi nav mazinājušies, pieeaugot tarifiem.
0
maija_ancite 24.02.2014. 11.55
Kārtējā muldēšana cilvēku muļķošanai. Tiek minēti gan skolotāji, gan pensionāri, pie kuriem it kā nonāk šis nodoklis, tikai tur viņš nav nonācis. Tad kur tā nauda paliek? Tā ieplūst valdības, latvenergo darboņu, kalvīšu un šķēļu makos. Šeit notiek visīstākā iedzīvotāju apkrāpšana ar visādām izdomātām komponentēm un faktiski neesošām, bet mākslīgi radītām elektrības papildus izmaksām. Ne velti šo izmaksu rašanās aprēķins ir valsts komercnoslēpums, tāpat kā šeit komercnoslēpums ir viss, kas ir saistīts ar iedzīvotāju apzagšanu jau no pirmajiem Godmaņa premjerēšanas laikiem. Te jau nav Ukraina, te tā drīkst. Kas ir 40 milj. priekš rijīgiem blēžiem? Tas nav nekas, kad var likumīgi izblēdīt daudz vairāk. Bet ja nemaksāsi, tad visdpār nesaņemsi elektrību. Tā šī valsts par mums domā un rūpējas. Par kuriem tad tā īstenībā rūpējas? Par mums tā ņirgājas.
1
sausins > maija_ancite 24.02.2014. 12.49
Ir jau viens slikts piemērs – bija paredzēts , ka no degvielas akcīzes finansēs ceļu labošanu, nauda tiek iekasēta, bet līdz ceļiem nenonāk un neviens pat nevar pateikt, kur tad viņa konkrēti paliek !
0
Gaisma; Enģelis 24.02.2014. 11.24
Es tomēr gribētu dzirdēt konkrētāku pamatojumu – kāpēc 40 miljonu peļņa ir par mazu. Ja vēlētājiem neko lāga nepaskaidrojot noņem 7-10 eiro (man tā sanāk) mēnesī, tad ir zināma varbūtība, ka šāda lēmuma pieņēmēji dosies politiskajā mēslainē.
0
sausins 24.02.2014. 09.49
Te nu mēs redzam valsts pārvaldi visā tās krāšņumā !
0
Janka, Janic 24.02.2014. 09.17
man patiik , ja Latvenergo nebuus peļņas , tad naaksies ieguldiit uz nodokļu maksaataaju reeķina , a kas tad tagad to lielo peļņu gaadaa , ja ne nodokļu maksaataaji …
0
lailabidzane 24.02.2014. 09.07
.
Ļoti labs un derīgs raksts. Nē, pavisam noteikti ne faktu uzzināšanai. Fakti un to kopsakarības te pat uz pieklājīgu pamatskolnieka “Projektu nedēļas” pētījumu nevelk. Toties ierēdnieciskā lietu uztvere un attieksme pret sabiedrību mutuļo aumaļām – jāparāda tiem bauriem lielus ciparus, un lai tad aizrijas.
Ja nu tomēr par faktiem. Miljards esot infrastruktūrā ieguldīts. Ieguldīts jau ir. Bet kas ir izdarīts par to miljardu? Varbūt pietika ar 800 miljoniem? Varbūt, ja vien svarīgākais nav tērēt, bet izdarīt, pietika ar pusi miljarda? Atbildes uz šiem jautājumiem arī varētu būt fakti, vai ne, valsts sekretāra vietniek?
0
brigita_damme_rtk_lv 24.02.2014. 08.01
Kārtējais murgs no valsts ierēdņa puses, lai attaisnotu esošo politiku.
Kāpēc jāaizņemas, maksājot procentus, kas ir papildus izmaksas, tai vietā, lai daļu no esošās peļņas ieguldītu attīstībā? Tādejādi tikai mākslīgi tiek palielināta izdevumu daļa, kuru tad bāž acīs, lai palielinātu no iedzīvotājiem iekasējamās summas. Sauciet lietas īstajos vārdos – liela uzņēmuma peļņas daļa, ko izmaksā dividendēs ir slēpts nodoklis, no kura nemaksāšanas nav iespējams izvairīties.
1
elinaliepina > brigita_damme_rtk_lv 24.02.2014. 09.40
Un šādi netieši nodokļi aug kā sēnes pēc lietus… Jebkurš ierēdnis pateiks, ka daudzkārt izdevīgāk un ērtāk ir paņemt pa pāris eiro no miljona cilvēku, nekā mēģināt no desmit miljonāriem iekasēt pārsimts tūkstošus progresīvajā nodoklī…
0