Budžets kā pārplēsts lupatu deķis

30

Komentāri (30)

ligakalnina 19.06.2013. 13.12

Tā jau ir tā attieksme.
Aparatūra stāv tukša un neizmantota lielāko daļu, bet, naudas, lai cilvēkiem apmaksātu izmeklējumus, valstij nav, kur nu vēl ārstēšanos ar normāliem medikamentiem.
Vēžinieki gaida rindā mēnešiem, un, ja to rindu uz izmeklēšanu arī sagaida, un to diagnozi apstiprina, tad to ārstēšanai, atšķirībā no Igaunijas vai Lietuvas, izmanto novecojušas zāles, kas ir mazefektīgas, toties, lētākas.
Saprotams, ja tev ir nauda, tu vari tādus nopirkt pats, ja tikai ārsts tev vispār par tām informēs.

+2
-2
Atbildēt

0

Ligiña Doniña 19.06.2013. 11.45

Un kur problēma pārņemt Igaunijas modeli? Politiskā nevēlēšanās, mazspēja un ignorance. Ierēdņi LV aprij milzu līdzekļus, tas sen ir zināms un izdiskutēts……..Šis Apiņa teiktais ir pērle: lielākā daļa veselības līdzekļu aiziet zālēm, aparatūrai, pārsienamajiem materiāliem, operāciju zāļu iekārtām, slimnīcu gaismai un siltumam, ātrās palīdzības mašīnu detaļām un benzīnam…..nevienas pozīcijis, kas nāktu no Latvijas ražotāja. Visa nauda iziet ārpus LV uz Eiropu un Krieviju. Un brīnās, kur paliek cilvēki. Kā šodien saka- darbaspēks ir LV lielākā eksporta prece. Tikai, kas no tā iedzīvotājiem? Nezin kurš būs tas kurš pirmais pieteiks karu ierēdniecības armijai?

+4
0
Atbildēt

0

kanala_vavere 19.06.2013. 11.04

Piemērs: tā pati Igaunija, kur nav Veselības Ministrijas, bet visu vada veselības padome (15 cilv.) pie Labklājības ministrijas. Slimokase, kas menedžē naudu (~200 cilv) 2011 gadā strādāja ar pārpalikumu izlitojot ap 700 milj EUR. Šajā summā ieiet arī slimības nauda, ko tāpat maksā slimokase. Igaunija ir izveidojusi kompaktu un profesionālu vadības sistēmu, kas strādā perfekti, ja vēlēšanās pārliecināties pašiem, skatīt katra gada pārskatu ( http://www.haigekassa.ee/eng/e hif/annual ) Ja vēlaties redzēt mūsu veselības sistēmas gada pārskatu, nāksies vilties, tāda vienkārši nav.

+9
0
Atbildēt

0

ligakalnina 19.06.2013. 10.31

Te nu nevar Apīnim nepiekrist.
Tāda ir šīs valsts politika – prioritātes ir birokrātija un Potjomkina sādžas, cilvēku veselība ir pēdējā vietā.
Un, pa lielam, nekas nemainās ne pie vienas valdības, un reāli, Apinim taisnība, visa tā politika vērsta uz maksātnespējīgo slāņu likvidāciju, katrs, kas nopietni slimojis un ilgstoši ārstējies stacionarā, zina, cik tas izmaksā oficiāli un neoficiāli, un kurš to var atļauties, reāli ne visi pat kompensējamās zāles var nopirkt.
Salīdzinot ar Igauniju un Lietuvu šeit mēs esam kā Āfrika salīdzinot ar Eiropu.
Tāda ir mūsu, latviešu, politiķu attieksme pret saviem slimiem cilvēkiem, diemžēl Sareimā 20 gadus pie varas bija tikai “latviešu” partijas, un tās vainīgas arī pie visa tā bardaka, kad tie paši nelielie līdzekļi tiek tērēti absolūti neefektīgi.

+5
-2
Atbildēt

11

    Una Grinberga > ligakalnina 19.06.2013. 10.50

    @dzeris
    Sareimā 20 gadus pie varas bija tikai “latviešu” partijas, un tās vainīgas arī pie visa tā bardaka, kad tie paši nelielie līdzekļi tiek tērēti absolūti neefektīgi.

    1) Varu vajag atdot kremliniem – tie ievedīs kārtību?
    2) Ja jau veselības pakalpojumu pieejamībai un kvalitātei nav pievērsta politiķu uzmanība, tad acīmredzot tas neinteresē arī vēlētājus! Vai Tu vari nosaukt kādas partijas programmu, kas iepriekšējās vēlēšanās bija apņēmusies sakārto veselības aprūpi? Cik es atceros, tad ne latviešu, ne krievu partijas neko nepiedāvāja. Kaut kāds vājš piedāvājums bija Vienotībai, bet arī tas bija vērst uz esošās situācijas saglabāšanu nevis reformām un uzlabojumiem.

    +3
    -2
    Atbildēt

    0

    ligakalnina > ligakalnina 19.06.2013. 10.55

    Kā tad, atkal vainīgs vēlētājs, politiķiem pašiem jau smadzenes un elementāra cilvēcība nevar būt, par birokrātiju arī neviena partija neiestājas, tad kāpēc tai var dod tik daudz, kā nekur, bet, medicīnai nevar?
    Es neesmu par kremliniem, bet, ja turpināsiet tādu politiku, paši tos dabūsiet, tāpat, kā Rīgā.

    +1
    -2
    Atbildēt

    0

    Una Grinberga > ligakalnina 19.06.2013. 11.13

    @dzeris
    Nu, nevajag! Ja sabiedrībai ir pieprasījums pēc atbalsta pasākumiem demogrāfijai, nevienlīdzibas mazināšanai, emigrācijas apturēšanai, bezmaksas transportam utt. tad partijas to steidz izmantot! Veselības aprūpe un izglītība sabiedrību nekad īpaši nav satraukusi, jo tos labumus no šīm jomām nevar just uzreiz, bet tikai ilgtermiņā! Par katastrofālo veselības budžetu kampaņa medijos ir vismaz reizi pusgadā… vai tas interesē politiķus un sabiedrību? Ja interesētu, tad reakcija būtu tik pat stedzama, kā Vilks un Dombrovskis atceļ pirms pus gada pieņemtus lēmumus, lai reaģētu elastīgi uz sabiedrības “pieprasījumu” nodokļu politikā.
    Būsim atklāti, cik % no vēlētājiem izvēlas balsot par partiju pēc tā, ko viņi piedāvā veselības aprūpē un izglītībā? Droši vien ne īpaši vairāk par to, cik daudz iedzīvotāji ir nodarbināti šajās nozarēs! Atbalstu veselībai var izmērīt pēc tā, cik daudz iedzīvotāji veic profilaktiskus darbus veselības stāvokļa uzlabošanai un saglabāšanai. Tādu cilvēku, kas nesmēķē, alkoholu patērē minimāli, ēd veselīgi un nodarbojas ar sportu ir maz! Un arī tad viņi tic, ka veselība ir viņu pašu rokās!

    +1
    -2
    Atbildēt

    0

    ligakalnina > ligakalnina 19.06.2013. 11.19

    Zemāk ir ivars_s komentārs – cik gadsimtus vajadzēs, lai Latvijā būtu kas līdzīgs?
    Atbidu – Latvijā nekas tāds nebūs nekad, vismaz, pārskatamā nākotnē, jo igauņu birokrātija strādā valstij, Latvijas – sevis atražošanai un vairošanai, cik mums tur cilvēki tai VM, nepateiksi, un tagad pastāsti vēl ko par tām IT tehnoloģijām un visu pārējo, varbūt, vienkāršāk būtu visu nošpikot no igauņiem, un ieviest šeit, valstis taču pēc visiem rādītājiem līdzīgas?
    Atbildu – pat nenošpikos, un neieviesīs nekādā gadūjumā, jo mūsu birokrātijai tas nav izdevīgi, un pat, ja valdība nolems ko līdzīgu, birokrātija un visi, kas nav ieintersētie caurspīdīgā sistēmā, to nobremzes.

    +2
    -2
    Atbildēt

    0

    aivars_silins > ligakalnina 19.06.2013. 11.57

    Sen jau vairs neticu, ka pie mums kas vairs mainīties (uz labo), jo mūsu politiķi nav spējīgi atrisināt pilnīgi neko, totāls bezceris (nu, protams, atskaitot pietuvināto slāni). Cer, ka ieviešot eiro, sāksies baigā izaugsme. Būtībā jau ir neticība nevis eiro, bet gan mūsu politiķiem, jo viņi māk sačakarēt pilnīgi visu.

    +1
    -1
    Atbildēt

    0

    andris902 > ligakalnina 20.06.2013. 00.00

    …Dzeri….lieliski!….esi plānu izpildījis!…nolamājis politiķus, ar personisko pārliecību paudis – cik viss ir slikti un NEKAD nebūs labi un labāk, jo – pēc Tava prāta – tas, vienkārši, nav iespējams!…
    …nezinu, var jau būt, ka Tu no tā gūsti baudu, jo visu saskati tikai melbaltu un….melnās krāsas Tavos komentāros ir nospiedošā vairākumā…taču…stāstīšu savu pieredzi…pozitīvo….kādam tas varbūt nepatiks, jo – tas taču NAV iespējams:

    …šopavasar jaunāko dēlu ar “ātrajiem” nogādāja slimnīcā, nepieciešama nekavējoša operācija….slimnīcā ārstējošais ārsts nolemj konsultēties vēl ar citiem speciālistiem, sākas izmeklējumi – viens pēc otra, ar dažādiem “dārgi apmaksātajiem” aparātiem….tiek pieaicināti citi speciālisti, laiks iet, bet neziņa un stress dzen piederīgos izmisumā…ārstējošais ārsts nolemj sazināties arī ar ģimenes ārstu, konsultācijas un izmeklējumi turpinās 3 dienas…tiek pētīta ārvalstu mediķu pieredze un galējais slēdziens – iztiksim bez operācijas!….
    …laikam lieki teikt, kāda bija mana reakcija pēc šausmu stāstu saklausīšanās – cik viss ir slikti, ārsti briesmoņi, medicīnas pakalpojumi šausminoši, attieksme – nolaidīga, pie rokas jātur aploksne ar “pateicību”….un vispār – dzīvojam ellē un pie visa vainīgi politiķi….
    ….pēc sistēmisku izmeklējumu veikšanas, ārsti izšķīrās par operācijas atlikšanu un slimību ārstēt ar medikamentiem…paldies viņiem par to!…ar dēla veselību viss ir kārtībā un dzīve ir atgriezusies ierastajā ritmā…

    …bet….vislielākais pārsteigums sagaidīja, kad dēlu izrakstīja no slimnīcas – biju sagatavojusies uz “astronomiska” rēķina piestādīšanu, taču….izmeklējumi ar “dārgajiem” aparātiem, konsultācijas, medikamenti, atrašanās slimnīcā – izmaksāja – apaļu nulli!….neticami!….šodienas apstākļos bezmaksas medicīna!….bez aploksnēm un pateicībām!….iebildu – tas nevar būt!….tas nav iespējams!….un man tika laipni izskaidrots, ka jau pagājušā rudenī ir ticis piešķirts papildu finansējums izmeklējumiem, ir iespējas veikt vairāk manipulācijas un šādiem mērķiem finanses palielinātas arī šogad…
    …acīm redzamais – neticamais!?!…

    …tikai tas, ka mēs kaut ko nezinām, neesam lietas kursā, esam izveidojuši savu priekšstatu – ka viss ir slikti – nenozīmē, ka tā ir patiesība….
    …sabiedrība barojas no negācijām, tiek uzsvērts tikai negatīvais un tas iedēstīts apziņā…pozitīvais – pazūd zem negāciju nastas…bet….varbūt, Dzeri, Tava pārliecība ir aplama?….

    +2
    -1
    Atbildēt

    0

    ligakalnina > ligakalnina 20.06.2013. 06.39

    Kāpēc neticu, pilnīgi ticu, jo tas bija akūts gadījums,un akūtos gadījumos med. palīdzība pienākas par brīvu.
    Pats arī zinu pietiekami daudz tādu gadījumu, zinu gan, arī ne tik optimistiskus, daudz kas atkarīgs no konkrētas ārst. iestādes.
    Bet, runa ir par sistēmu, nevis par atsevišķiem gadījumiem, kāda ir mums, un kāda ir Igaunijā un Lietuvā, kas, pēc visiem rādītājiem, ir ļoti līdzīgas valstis.
    Tur ārstēšanās un vairākums izmeklējumu par brīvu vai simbolisku samaksu ( Igaunijā 1ls. dienā par slimnīcu) jebkuros, arī plānveida gadījumos ( mums, kā zini, 9,50 pa dienu, kā domā, cilvēkam ar 200 ls algu vai pensiju to viegli apmaksāt), plus vēl bieži vien prasa papildus apmaksu par analīzēm vai izmeklējumiem, nerunājot par to, ka bieži vien jāmaksā “kabatā”, ja gribi, lai tev pievērš uzmanību, tādi gadījumi atliku likām arī ir zināmi, varētu pastāstīt, cik man izmaksāja sievas ārstēšanās Stradiņos, un kādā veidā tas notika, bet, tas nav tik būtiski, katram skaidrs, ka pie jebkuras sistēmas var būt dažāda attieksme.
    Būtisks ir cits jautājums – kāpēc mēs vienkārši nevaram pārņemt to Igaunijas modeli, un turpinam izgudrot velosipēdu un eksperimentēt, kam nav izdevīga tāda vienkārša, caurspīdīga, un slimniekiem labvēlīga sistēma?
    Kāpēc katru gadu gada beigās pietrūkst naudas, un apstājas visas plānveida operācijas un izmeklējumi?
    Kam tas ir izdevīgi?
    Dabiski, tiem, kam nepatīk caurspīdīgums, un tiem, kas nevēlas dod medicīnai vairāk naudas, un zaudēt “godpilno” pēdējo vietu ES med. finansējuma ziņā, kur to naudu varētu paņemt, manuprāt arī skaidrs, jādomā, pati zini, kas tie ir, un plus vēl mūsu valdības samērā izteiktā impotence, kas vispār nespēj vai negrib veikt nekādas reformas.

    0
    0
    Atbildēt

    0

    andris902 > ligakalnina 20.06.2013. 09.11

    ….sapratu, Dzeri…atstāsim pensionāriem un māmiņām simboliskas pensijas un pabalstus un….ārstēsim viņus bez maksas….pārliekot naudu no vienas kabatas otrā – pa ceļam tā nekļūst lielāka….
    ….varam aizņemties – 1 miljardu medicīnai, 4 miljardus ceļiem, vēl kādu miljardu skolotājiem un policistiem, ak jā – pensionāriem arī – cienīgām pensijām 2 miljardi pietiksies?….SC noteikti tā darītu!….un labklājība iestāsies rīt uz pusdienas laiku….uz brokastlaiku vēl ne, jo var nepaspēt – vēlētājs to nesapratīs…. :)

    0
    -1
    Atbildēt

    0

    ligakalnina > ligakalnina 20.06.2013. 09.35

    Nesāc nu atkal to savu parasto demagoģiju par māmiņām un pensionāriem, kuri nu ir tās kategorijas, kas apēd visu naudu, un, lai pieliktu medicīnai, tie ir vienīgie, kam var noņemt, jau par to rakstīju, bet, varu atkārtot, mums ierēdņiem tērē ap 7 – 8% no IKP, medicīnai – 3%, normālās valstīs, ieskaitot Lietuvu un Igauniju, viss ir, apmēram, otrādi, varbūt, samazināsim ierēdniecībai, un to naudu pieliksim medicīnai, un viss būs OK?
    Vai, mums ierēdņi ir tik stulbi, ka mums vajag divus, tur, kur citur pietiek ar vienu?
    Nemaz jau nerunājot par to, ka ceļi mums daudz dārgāki un sliktāki, kā Igaunijā un Lietuvā, un visu pārējo, ko noēd korupcija, nesaimnieciskums, otkati, savējo būšana, utt, te tev vēl naudas avots.
    Un rīt ap pusdienu laiku nevajag, bet, vismaz, pakāpeniski ko darīt, lai to mainītu, derēja.

    +1
    -1
    Atbildēt

    0

    andris902 > ligakalnina 20.06.2013. 17.11

    …Dzeri….paskaties ierēdņu neaizpildītās darba vietas un padomā, vai tā ir tā medusmaize uz kuru stāv strādāt gribētāju rindas….un tai pat laikā, kādam tas darbs ir jāpaveic ar dubultu slodzi, kuru allaž acīgi uzmanījusi Sudraba, ka tik kādam par virsstundām nav lieka kapeika samaksāta….
    …pensionāriem un māmiņām neko nevar noņemt, tātad jānoņem kādam citam – kuram?….vai tomēr ņemsim kārtējo aizņēmumu?…

    …neesam mēs lielvalsts ar attīstītu rūpniecisko ražošanu, lai sajustu pārmaiņas tūlīt un tagad….vienmēr var labāk, ja ne labāk, tad – savādāk….un pārmaiņas notiek, tikai jautājums – vai visi tās grib saskatīt?….

    0
    0
    Atbildēt

    0

    ligakalnina > ligakalnina 20.06.2013. 20.37

    Par to jau saku, ka tās ierēdņu vietas mums stipri par daudz, gan aizpildītas, gan neaizpildītas, kur Igaunijā viens, tur mums divi.

    0
    0
    Atbildēt

    0

Una Grinberga 19.06.2013. 10.25

Es tā arī nesapratu, kam nauda ir jāatņem, lai pieliktu klāt veselībai? Ļoti nepatīk retorika – mana nozare ir svarīgākā un visas pārējās pat ne uz pusi nav tik svarīgas kā manējā. Apinis arī nonāk pretrunās par veselību un pensionāriem – ja nauda sasniedz pensionāru, tad patiesībā jau vienalga kā tiek apmaksāti veselības pakalpojumi – no valsts vai pensionāra maciņa par tiem pašiem pakalpojumiem! Jebkurā gadījumā pielikums ir nepietiekams, lai saīsinātu rindas vai uzlabotu pakalpojumu kvalitāti!
P.S. Un populisma kalna gals ir salīdzināt ASV ar Latviju. ASV ir privātās veselības aprūpes sektors, kur par pakalpojumiem ir jāmaksā abnormālas summas un tādēļ arī algas ir nesalīdzināmi lielas!

+4
-5
Atbildēt

5

    ligakalnina > Una Grinberga 19.06.2013. 10.34

    Paņem nost birokrātijai, mums birokrātijai iet tik daudz, cik normālās valstīs medicīnai, un medicīnai tik daudz, cik normālās valstīs birokrātijai, att. kaut kur 3 un 7% no IKP.
    Ja pusi no tās birokrātijas likvidēs, un samazinās tai finansējumu par 50%, un šos 50% novirzīs medicīnai, valsts tikai iegūs.

    +5
    -2
    Atbildēt

    0

    Una Grinberga > Una Grinberga 19.06.2013. 10.44

    @dzeris
    Jau esam gari un plaši par to diskutējuši – lai likvidētu birokrātiju, tas prasa laiku ieviest IT un vienkāršot likumdošanu. Virziens ir, bet pārāk lēns! Un diez vai Tu dabūsi 500 milj. gadā no 50% birokrātijas likvidēšanas!

    +4
    -5
    Atbildēt

    0

    ligakalnina > Una Grinberga 19.06.2013. 10.51

    Cik tad lielu laiku tas parasa, acīmredzot, gadsimtus?
    Pagaidām gan pat to virzienu nemana, izņemot to mehanisko samazinājumu krīzes sākumā, bet, patreiz jau, pamazām, viss atgriežas, tā klusi un nemanāmi.

    +3
    -3
    Atbildēt

    0

    Una Grinberga > Una Grinberga 19.06.2013. 11.03

    @dzeris
    Kurš neinteresējas, tas arī neredz! IT sistēmas, procesu automatizācija, administratīvā sloga mazināšana ir laikam tādēļ, lai esošajai birokrātijai būtu mazāka darba noslodze :)

    +2
    -2
    Atbildēt

    0

    ineta_rr > Una Grinberga 19.06.2013. 15.06

    Un tieši tā arī būs, būs jaunas darbavietas datu ievades operatoriem, sisadmiņiem, programmētājiem, bet vecie birokrāti izdomās, ar ko sevi nodarbināt, un birokrātija turpinās rullēt nu jau ar jaunajiem darbiniekiem pičpaunā. Neticat? Tad salīdziniet IT apjomu pirms gadiem 20 un tagad. Ir bišķīt vairāk, vai ne? Tātad pēc Nasing spešal! teorēmas, birokrātu apjoms ir samazinājies, vēl svarīgāk, redzamās birokrātijas ir mazāk, jo vairāk tiek automatizēts. Tā ir? Manā pieredzē dažviet ir mazāk birokrātijas, bet ļoti daudzās vietās joprojām jāiesniedz izziņas no otras Latvijas malas, kurām personīgi jāierodas pakaļ, un pēc administratīvās reformas mūsu pašvaldības centrs ir tur, kur agrāk nebijām bijuši. Hihi.
    Vai vismaz naudu tērē mazāk, nezinu, bet laikam jau nē, jo IT jau prasa naudiņu izstrādē, uzturēšanā un algas birokrātiem arī jāmaksā, jo es kaut kā neatceros, ka birokrāti jelkad būtu tikuši masveidā atlaisti.

    +3
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam