VARAM piedāvā Latvijā izveidot 30 pašvaldības esošo 119 vietā
34Saistītie raksti
Viedoklis /
19. aprīlis 2023
Notiks pikets par Ogres mēra Egila Helmaņa atstādināšanu
Viedoklis /
24. maijs 2022
Četras lietas, kas pazudušas no Dabas resursu nodokļa likuma grozījumiem
1
Viedoklis /
28. aprīlis 2022
Droša digitālā saziņa – mūsdienīgas sabiedrības paradums
Aktuāli /
13. maijs 2021
Žurnāls: Vai skolēnu apgādi ar datoriem bremzē valsts iestāžu greizsirdība?
Komentāri (34)
Inese Birzniece 03.03.2013. 15.49
Jau novadu reforma ir galīgi garām – vnk radās vēl viens milzonīgs augonis klāt, pagastu padome kļuva par pārvaldi ar to pašu admin aparātu, tik lemt neko nespēj, spēlē pasta kastītes lomu.
Novada deputāti, kā pareizi aivarsk saka ir praktiski nesasniedzami, bezmaz bezpersoniski; iespējams pieteikties uz “vizīti” pie ķeizara un viņa vietniekiem. Plus vēl kāds deputāts ieņem amatu pašvaldībā.
Nu un ko? Baigi šamiem svarīgi neglobāli jautājumi kādā tur pagastā, kas nav viņu dzimtais pagasts! Pie pakaļas! Smaida protams un sola.
Kādreiz pagasta padomes deputāti bija redzami, sastopami ik dienas; nevarēja vis tā vnk muldēt, par saviem vārdiem bija jāatbild.
Pagastam jābūt lemt un rīcībspējīgam, pat katra pagasta miestā var būt sava pašpārvalde.
Pie joda centralizāciju, – ha, varbūt vispār pietiek ar pietiek ar 4 vietvalžiem Kurzemē, Vidzemē, Zemgalē, Latgalē? Jā, plus naša Riga.
0
elinaliepina 03.03.2013. 07.45
…VARAM izvērtējumā uzsvērts, ka daudzviet novērojama pašvaldību administratīvo teritoriju neatbilstība pašreizējā likuma prasībām – 36 novados iedzīvotāju skaits ir zem 4000…
Iedomājieties tikai – vismaz 36 novados partijām nav pilnīgas kontroles! Vienkārši ārprāc!:)
0
esmeralda_se 02.03.2013. 19.38
@Dzeris
>>>Sen tā vajadzēja.
Bet, neizdosies jau, ne V, ne NA tas nav izdevīgi, kur nu vēl tam milzīgajam liekēžu baram, kas ganās tanīs pašvaldību zaļajās pļavās un plūc tur zālīti.>>>
Es domāju – jāiet vēl tālāk. Likvidējam pašvaldību līmeni vispār. I liekēži pazudīs. Savukārt Vilks varēs pa vidu visam citam saplānot arī mazturīgo iedz. pabalstu sadali Baltinavā un Lielajos Muļķos, Ķīlis izvērtēt vienīgo pretendentu uz 3 brīvajām skolotāju vietām Ņukšas pamatskolā, bet Kozlovskis kopā ar vietējo pilnvaroto trenkāt plēgurus vvz kurā pagastā.
1
inesite15 > esmeralda_se 03.03.2013. 13.46
“bet Kozlovskis kopā ar vietējo pilnvaroto trenkāt plēgurus vvz kurā pagastā. ” – TAS GAN BŪTU IZNĪCĪBA – kur tad vēl tālāk …
0
esmeralda_se 02.03.2013. 19.29
…Jo visa nauda nokļūst partiju kontrolē. Pie vecās sistēmas partijām nebija kontrole par mazo pašvaldību naudu.
0
ligakalnina 02.03.2013. 09.15
Sen tā vajadzēja.
Bet, neizdosies jau, ne V, ne NA tas nav izdevīgi, kur nu vēl tam milzīgajam liekēžu baram, kas ganās tanīs pašvaldību zaļajās pļavās un plūc tur zālīti.
6
janis17 > ligakalnina 02.03.2013. 09.46
Domāju, ka ir gan izdevīgi gan V, gan NA, gan sc.
tas ir izdevīgi visām Latvijas lielajām partijām!
Kam tas nav izdevīgi? Sarakstiem “Mūsu novadam”, “Dagdas uzplaukums”, “Skrundas attīstība” u.c.
Vēl tas nav izdevīgi vietējam cilvēkam, jo attālina varu no cilvēka un dod pārliecību, ka neko nevar ietekmēt, ka visu diktē no Rīgas…
Ja agrāk, lai runātu par ceļa greiderēšanu gar zemnieka māju, pagastvečus varēja satikt katru dienu veikalā, pagastmājā, skolā, tad tagad to var izdarīt tikai novada centrā, deputātus personīgi neviens vairs nepazīst, bet pēc nākamās “reformācijas” vienkāršajam cilvēkam “vietējais” deputāts būs tik pat tālu, kā Saeima.
0
ligakalnina > ligakalnina 02.03.2013. 12.00
“Skrundas attīstība” utt. valsts līmenī neko nelemj, lemja valdības partijas.
Bet, V un NA svarīgi taisni tādu “Skrundas attīstības” partiju elektorāta un arī pašvaldību darbinieku atbalsts, ko tās zaudēt negribēs, un, dabiski, nobalsos par tiem, kas tās viņu darbavietas solīs saglabāt.
Un daudzajiem mazajiem pašvaldību ķeizariņiem ar to savu svītu, kas tur iekārtota labos amatos, un kuru skaits ir milzīgs, nav nekāda vēlme domāt par savas pašvaldības attīstību, svarīgāsk turēt visus “grožos” un atkarībā no pabalstiem.
Piemēram, viena Kurzemes pašvaldība kā tikai var, bremzē fabrikas celtniecību, ko grib celt dāņi, un kas dotu, vismaz, 50 darbavietas, kaut, puse no šīs pašvaldības iedzīvotāju sen projām Īrijā u.c. jo darbavietas nav
Viņi saprot, ka dalīt pabalstus un turēt iedz. atkarībā no pabalstiem nozīmē nodrošināt sev ievēlēšanu, pēc Ušakova principa ( šitie, vismaz, ko dod, tāpēc Janka foršs vecis,bet, kā būs ar citiem, kas to zina?).
Tāpēc, tas ko tu teici, nebūt nav tik viennozīmīgi.
0
janis17 > ligakalnina 02.03.2013. 16.05
Dzeri, redzams, ka esi tālu no realitātes…
Redzi, pat nosaukums “pašvaldība” nozīmē, ka PAŠI iedzīvotāji VALDA.
Ja to principu iznīcina, ja iedzīvotāji vairs neredz tos, kurus ievēlē, tad tādas pašvaldības nevienam nav vajadzīgas. Tas par tiem taviem “vietējiem ķeizariem” ir tukšs sviests un glupības, tādi ir varbūt daži, bet visvairāk tos var redzēt tieši lielajās un bagātajās pašvaldībās Rīgā un Ventspilī, tā, ka (mazam) “izmēram nav nozīmes” ķeizarisma apkarošanā.
Jūsu runas par deputātu saikni ar vēlētāju un personīgu atbildību ir tikai tukšas frāzes…
0
ligakalnina > ligakalnina 02.03.2013. 17.40
Nu paldies, ka paskaidroji, ko nozīmē pašvaldība.
Ar to realitāti un saikni gan ir tā – iedzīvotāji ievēl, un tālāk tiem iedzīvotājiem visai maza teikšana, un un visai maza iespēja ietekmēt tos lēmumus, tur gan vainīga arī pašu iedzīvotāju pasivitāte.
0
Rita Lazda > ligakalnina 02.03.2013. 19.10
Vai jūs ņemiet vērā to, ka arī pieņemot jaunos pašvaldības likumus, kur iedzīvotājiem ir lielāka teikšana, ka viņi nu jau var atlaist pašvaldības deputātus, tomēr to var darīt ļoti ierobežotā laika posmā(gadu pirms vai pēc ievēlēšanas), bet kur jums radušās galvā tādas muļķibas, ka pašvaldība tulkojas, ka paši iedzīvotāji valda – gadījumā neesiet kaut ko sajaukuši ar Džamahīriju, kur iedzīvotāji “paši” valda? :D Tā vismaz apgalvoja Kadaffi, līdz viņi tika pie valdīšanas…
Nav pie rokas nekas par pašvaldībām, bet pašvaldība nozīmē to, ka šo teritoriju neuzrauga valdība pa tiešo ieceļot ierēdņus un iedzīvotājiem ir iespēja ievēlēt savus deputātus, kam tad lokālā mērogā tiek deleģēta iespēja realizēt vietējo ieceres un vietējo problēmu risināšanu, bet tas nebūt nenozīmē to, ka viņiem ir absolūta vara, jo valsts valdībai ir visas tiesības iejaukties, ja nu kaut kas nenotiek valsts interesēs… savādāk ar to pašu iedzīvotāju valdīšanu var notikt zili brīnumi, ka sabraukušie emigranti(arī tie kas naturalizējas) var izdomāt atdalīt teritoriju.
0
inesite15 > ligakalnina 03.03.2013. 13.42
“aivarsk Dzeri, redzams, ka esi tālu no realitātes…
Redzi, pat nosaukums “pašvaldība” nozīmē, ka PAŠI iedzīvotāji VALDA.
Ja to principu iznīcina, ja iedzīvotāji vairs neredz tos, kurus ievēlē, tad tādas pašvaldības nevienam nav vajadzīgas. Tas par tiem taviem “vietējiem ķeizariem” ir tukšs sviests un glupības, tādi ir varbūt daži, bet visvairāk tos var redzēt tieši lielajās un bagātajās pašvaldībās Rīgā un Ventspilī, tā, ka (mazam) “izmēram nav nozīmes” ķeizarisma apkarošanā.
Jūsu runas par deputātu saikni ar vēlētāju un personīgu atbildību ir tikai tukšas frāzes… ”
……………………………………
tuvā realitāte ATBRAUKUSE – > “pat nosaukums “pašvaldība” nozīmē, ka PAŠI iedzīvotāji VALDA” … – TAS NAVA TUKŠA FRĀZE –
– OI, KAS BŪTU IEBILDIS !!! –
PAR TO, KA tas, kas PATLABN NOTIEK, Ir TAS, KA VISĀ DURKULANDĒ TIKAI BEIDZAMĀ LĪMEŅA DURKU brigadieri VALDA :)))))))))))))))
Pie nemitigas druvaiskursaišu durku lepošanās, dabiski !
0
elinaliepina 01.03.2013. 22.55
to nulle Rajoni nevienu tolaik neuztrauca, jo reformas būtība slēpās citur! Kāds bija galvenais uzstādījums (ja kāds vēl atcerās) – pašvaldībā ne mazāk par 5000 iedzīvotājiem! Pēc vēlēšanu likuma tas nozīmēja, ka vēlēšanās piedalās tikai partiju saraksti – vietējās vēlētāju apvienības automātiski no dalības tiek atslēgtas un tātad! – arī Latvijas lauki tiek sadalīti starp partijām. Tieši tāpēc reformu atbalstīja gan šķēlieši, gan jaunlaicēni, jo savs labums atlēktu visiem…, t.i.partiju biedriem…
0
Signija Aizpuriete 01.03.2013. 22.48
—–
VARAM piedāvā Latvijā izveidot 30 pašvaldības esošo 119 vietā ============================================================================ Viss ģeniālais ir tik vienkāršs! Lai dzīvo pirmklasnieku reformas un reformisti!
Saules mūžu 4. maija režīmam!
0
Þanis Bezmers 01.03.2013. 21.43
Beidzot ! To jau vajadzēja izdarīt desmit gadus atpakaļ. Kāda starpība, vai ir 119 neko nevarošas pašvaldības vai 30? Pašlaik tās pašvaldības nezin, kas notiek viņu it kā valdījumos, neredz, kas notiek viņu degungalā. Un ka kāds beztabu iebāž atklātu šaizi būdīgam pagastvecim degunā, tad jānoklausās stundu gara lekcija par to, kāpēc neko nevar izdarīt. Vai, vai, vai! kur nu tagad iestellēs savu rodņu un savus čomus? Padomāt tik, uz kaut kādiem 1,8 mln.iedzīvotājiem (viena septītā daļa no Stambulas), no kuriem 700 tūkst. dzīvo zem Rīgas domes, valdnieku kā biezs.
0
janis17 01.03.2013. 21.14
Labāk varēja vēl vienu reizi atstādināt lembergu, nekā uzsākt vēl vienu vislatvijas reformēšnās tūri…
0
gundega_heiberga 01.03.2013. 20.02
Rīgā pašvaldības likvidētas, palikusi vien Rāte. Vai par to kāds iespringst? Pārējo Latviju jāsadala prefektūrās, pezidentam jāieceļ Kurzemes, Vidzemes un Latgales prefekti un strīdi beidzas. Demokrātiem, kuri no Dieva iecelti par demokrātiem, nav kā Staļinam jādomā kā izskatīties pasaules priekšā un vismaz pēc formas jāveido pašvaldības.
Ja nopietni, ministrs sāktu stostīties, ja kāds viņam pajautātu – kas ir pašvaldība.
0
piziks 01.03.2013. 19.43
Tāpēc, ka kārtējo reizi gribējās būt pirmrindniekiem un atdoties ES prasībām, — attiecīgie mācitaji tolaik te nēsājās ar Dānijas utml. piemēriem.
0
reksa 01.03.2013. 19.25
Lielākajās 9 pilsētās dzīvo aptuveni 51% iedzīvotāju.
Tātad – miljons 9 pilsētās un miljons pārējā Latvijā.
Ja plāno izveidot 30 pašvaldības, tad…
Sadalot atlikušo miljonu uz 21 pašvaldībām, sanāk ap 47’000 iedzīvotāju katrā.
Neskaitot lielās pilsētas, Latvijā būtu tikai 21 pašvaldība. Katra vidēji 3’000 kv.m. liela. Lielāka par Luksemburgas valsti.
Šķiet, ka Sprūdzis kārtējo reizi ir apliecinājis to, ko par viņu sen jau domā daudzi cilvēki.
Pašreizējs administrātīvais iedalījums, protams, ir ačgārns. Bet muļķīgi būtu vienu ačgārnību aizstāt ar citu…
Administrātīvajam iedalījumam ir jābūt loģiskam. Ja Sprūdzis ir iemācījies skaitīt līdz 30, tas vēl nenozīmē, ka 30 ir ideālais pašvaldību skaits Latvijā.
4
janis17 > reksa 01.03.2013. 21.12
Piekrītu!
0
reksa > reksa 02.03.2013. 14.27
Luksemburgā dzīvo 524’853 iedzīvotāji, Monakā – tikai 36’371 iedzīvotāji (Monakas platība mazāka par 2 kv.km.)
Luksemburga sastāv no 3 apgabaliem, 12 kantoniem un 106 komūnām (zemākā ranga pašvaldībām).
Savukārt milzīgas pašvaldības ir raksturīgas Krievijai. Vieglāk pārvaldīt. Un iedzīvotāji nespēj tās ietekmēt. Ērti autoritārai valstij.
0
reksa > reksa 02.03.2013. 14.40
Liekas, ka veicot administrātīvo reformu, bija paredzēts, ka pašvaldībā jābūt vismaz 5’000 iedzīvotāju, bet tās centrā jābūt vismaz 2’000 iedzīvotāju.
Rezultātā gan mums nez kāpēc ir:
Baltinavas novads ar 1345 iedzīvotājiem,
Alsungas novads – 1630,
Rucavas novads – 2008,
Naukšēnu novads – 2271,
Vārkavas novads – 2355,
Sējas novads – 2524,
Rugāju novads – 2627,
Jaunpiebalgas novads – 2657,
utt.
Katrā ziņā, novadiem būtu jābūt loģiskiem. Tie nedrīkst būt pārāk mazi, bet nedrīkst būt arī bezjēdzīgi lieli.
Neloģiska ir pagastu … apvienošana. Apvienojot neloģiskus veidojumus, diezvai var sanākt kas loģisks.
Pagastu (bijušo kolchozu) robežām vispār nebija jābūt pieminētām administrātīvajā reformā. Novadu robežām nebūt nebija jāatkārto pagastu robežas, tām bija jābūt loģiskām. Ja kādu vietu var pievienot vienam vai otram novadam, tad varētu apjautāt attiecīgos iedzīvotājus – kur viņiem ir ērtāk braukt uz novada centru…
0
Rita Lazda > reksa 02.03.2013. 18.52
Štrunts par 5000 cilvēku skaitu, jo ES gan jau ka paredzēja arī to, ka veidojot jaunu administratīvo reformu, starp šiem administratīvajiem subjektiem ir arī jābūt kādai infrastruktūrai, kā ceļiem, slimnīcām, skolām, arī mazāk resursus patērējošam administratīvajam aparātam(a.k.a. deputātiem) utt. bet pēdējā reforma vēl vairāk sabojāja kultūrvēsturisko novadu robežas – to tak visu varēja darīt savādāk – bez lieka haosa, lai valstij un tās pilsoņiem ir kāds labums, izskaidrojot vietējiem kāds labums no tā, ka šie ir apvienojušies(vienīgais reformas uzsvars bija pagasta budžets). Šajā gadījumā Alsunga, Rucava un Nīca nekādīgi nevar tikt jaukti ar citiem, kaut arī mazi pagasti, jo tās tak ir pilnīgi atšķirīgas kulturālas teritorijas. Pietiek jau ka Bārta ir apvienota ar Grobiņu.
0
Una Grinberga 01.03.2013. 18.26
Pirms kārtējo reizi reformēt pašvaldības (kas notiek katru Saeimas sasaukumu) varbūt beidzot būtu jāsaprot valsts un pašvaldību funkcijas, jo pašlaik daudzas jomas teorētiski pārvalda gan valsts, gan pašvaldība, bet problēmas rodas tajā, ka ne viena, ne otra vēlas risināt naudiskos vai sasāpējušos jautājumus.
0
janis17 01.03.2013. 18.03
Šis piedāvājums vēl vairāk attālina pašvaldību no tautas.
Ja iepazīstās ar citu valstu pieredzi, tad tur procesi notiek pilnīgi pretēji.
0
jmaklakovs 01.03.2013. 17.31
Visnotāļ pozitīvi! Kaut arī man personīgi novada centrs kļūs par 40 km tālāks, esmu pārliecināts, ka ieguvums būs daudzkārt lielāks par iespējamiem zaudējumiem.
0
inesite15 01.03.2013. 17.24
26 + 7 lielās pilsētas – :))) Sen aizmirsts vecais :)
2
Egitazz > inesite15 01.03.2013. 17.46
bet varbūt, tas vecais (man liekas, bija 26 rajoni) nebija tik slikts?
Cik zinu no saviem vecākiem, pateicoties visām reformām, pašvaldību darbinieku skaits tikai palielinās, mainoties vien amatu nosaukumiem.
0
inesite15 > inesite15 02.03.2013. 16.25
Da, protams, ka ne vainas – fiška jau ir iekš tā, ka tuvu pie 100 % VISA, kas te ticis darīts, ir tikai taisīts TEORETISKAIS PAMATOJUMS tam,
lai, tos daudzos “mežus cērtot” ( tos, kur tās “skaidas lec” NO PAŠAS TĀS CIRŠANAS VIEN … par varku i nerunājot ),
savas privātās kabatas piedzītu un pēcpuses piesegtu.
0
Janka, Janic 01.03.2013. 17.20
nu stulba jau bija taa pirmaa zezeeesiešu uzspiestaa reforma , kaa kolhozs taa novads , lielaakais divi kolhozi , katraa kolhozaa veel teepistu uzrautaas sporta halles , nu tik rullees veeleešanaas , saraiņaa meerķis , kad pagruuda saeimaa , bija peekšņi stipras pašvaldiibas , pirmais variants jau bija 24 vai divdesmitpieci novadi , sačakareeja saraiņais ar lembes sarkani zaļajiem , pareizs piedaavaajums no reformistiem
0
kristrun 01.03.2013. 17.08
Pirmā saprātīgā doma, Mundiņ! Tikai naudu gan prasi Zalānam un Co.
0
Sandris Maziks 01.03.2013. 17.02
Sprūdžam bija par sevi jāatgādina. Kurš gan tādu savādāk pēc pāris mēnešiem atcerētos?
0