Infografika: Latvijā sieviešu un vīriešu atalgojumā valda nevienlīdzība

36

Komentāri (36)

Andris Jautriņš 01.03.2013. 09.49

Ja es pareizi saprotu, tad esam Zviedrijas līmenī, un varam mierīgi gaidīt, kad Vācija, Lielbritānija un Igaunija (!) attīstīsies līdz mums.

Jā, nav pamata par vienādu darbu kādam maksāt vairāk nekā citam. Bet kur ir vienāds darbs? Pie konveijera strādājošie arī var atšķirties ar to, kādu lietderīgu priekšlikumu šad un tad vai regulāri iesniedz vadībai. Vai liberālisms ir uravņilovka forever?!

Ir tikai objektīvi, ka sievietes, kuras saistībā ar bērnu dzimšanu darba tirgū ir īsāku laiku, uzkrāj mazāku kompetenci, neuzkāpj kādu pakāpienu karjerā un saņem mazāku algu. Tas no statistikas viedokļa. Ja runā par reālajiem ienākumiem no vienādas bruto algas, tad sievietēm ar bērniem tiem vajadzētu būt lielākiem – atvieglojumi. Tāpat sociālajām garantijām ir jābūt ne tikai vienādām, bet pat augstākām. Vai šo atšķirību var iekļaut divu dimensiju grafikā?

Un vēl – par vērtībām. Vai personas vērtības mērs ir alga un augstums kādas organizācijas hierarhijā? Cik brīvi un spējīgi cīnīties par savu algu (arī vienādu algu par vienādu darbu) ir cilvēki, kuri paniski baidās zaudēt šo darbu (ar nevienlīdzīgo atalgojumu), jo tikai šis darbs ir viņa pašnovērtējuma kodols?

+3
-5
Atbildēt

4

    Marta Zariņa > Andris Jautriņš 01.03.2013. 11.43

    Kādēļ “Ir tikai objektīvi, ka sievietes, kuras saistībā ar bērnu dzimšanu darba tirgū ir īsāku laiku, uzkrāj mazāku kompetenci, neuzkāpj kādu pakāpienu karjerā un saņem mazāku algu.”

    ir aboslūtas muļķības varat palasīt šeit:
    http://blogs.scientificamerican.com/unofficial-prognosis/2012/09/23/study-shows-gender-bias-in-science-is-real-heres-why-it-matters/

    +2
    0
    Atbildēt

    0

    Andris Jautriņš > Andris Jautriņš 01.03.2013. 12.24

    Toms Bergmanis

    ir aboslūtas muļķības varat palasīt šeit:…. neatradu saitē tekstu, arī solītās muļķības :)

    Sieviete un vīrietis ar vienādām sekmēm un pieredzi beidz augstkolu, dodas darba tirgū. Pēc gada sieviete uz 2 gadiem dodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Kāds ir šo divu cilvēku profesionālais līmenis 3 gadus pēc augstskolas beigšanas? Tā ir kvantitatīva pieeja, kāda redzama arī raksta grafikā.

    Reālistiska dzīves pieeja ir tāda, ka pēc 4 gadiem sieviete ar bērnu bieži vien apsteidz savu konkurentu ar profesionālo un cilvēcisko potenciālu tieši uz piektā gada sākumu. It īpaši tad, ja konkurents ir pašapmierināts vientuļš vīrietis bez saistībām. Tomēr darba stāžs profesijā un, piemēram, pabeigto projektu skaits un apjoms būs mazāks. Tas ir kvalitatīvs skatījums, kad tiek analizētas konkrētās situācijas.

    Vēl viens scenārijs. Kāda ir profesionālā un cilvēciskā kvalitāte pēc 4 gadiem, ja arī vīrietis ir nodibinājis ģimeni, un turpinot strādāt, iesaistījies sava bērna audzināšanā? Šajā gadījumā droši vien vairs nevarēs atbildēt ar klišejās ieceptām dogmām :)

    +1
    -2
    Atbildēt

    0

    Marta Zariņa > Andris Jautriņš 01.03.2013. 21.04

    Muļķības jūsu teiktajā ir:
    1. pats pieņēmums, ka šīm atšķirībām ir racionāls pamatojums, jo kā rāda manis citētais pētījums, veids kā mēs vērtējam divus visādi citādi vienādus, taču dzimumā atšķirīgus kandidātus ir dažāds. Šeit nav runa par vienlīdzīgu iznākumu neiespējamību, ko itkā cenšaties skaidrot Jūs, bet gan par nevienlīdzīgām izejas pozīcijām.

    2. pieņēmums, ka sieviete, kas dzemdēs bērnu un būs tā, kas dosies bērna kopšanas atvaļinājumā ir arbitrārs – bērna kopšanas atvaļinājumu var ņemt arī vīrietis. Uz šī pamata nevarētu balstīt nevienlīdzīgās izejas pozīcijas.

    3. jebkurš lēmums, kas izriet no faktoriem, ko attiecīgā persona a) nav izvēlējusies, b) nevar/negrib slēpt ir diskriminējošs. Piemēra pēc – rase, dzimums, seksuālā orientācija, uc.

    Ņemot vērā 1. punktu algu atšķirību skaidrot retrospekcijā ir muļķīgi.
    Ņemot vērā 2. un 3. punktu algu atšķirību pamatot nākotnē ir diskriminējoši, kas ierobežotas informācijas apstākļos šķiet ļoti muļķīgi.

    +1
    0
    Atbildēt

    0

    Andris Jautriņš > Andris Jautriņš 04.03.2013. 21.35

    1. Nav pieņēmums, ir fakts, ka bērnus dzemdē sievietes. Nav tāda pētījuma, kas šo noliegtu.
    2. Iespēja ir, bet nav fakts. Un kas no tā mainītos? Darba tirgū ienāktu vīrietis ar objektīvi īsāku darba pieredzi un saņemtu mazāk nekā sieviete. Vai ir pētījumi par šo vīriešu diskrimināciju?
    3. Vai var atteikt darbu vai nepaaugstināt algu, ja pretendents nevar/negrib slēpt, ka vēlas dzimumattiecības ar darba devēju vai tā laulāto? Vai spēja/nespēja uzvesties pieklājīgi nevar būt kritērijs?

    0
    -1
    Atbildēt

    0

janis17 01.03.2013. 09.46

Paskatoties uz infografiku skaidrs ir tas, ka problēmas īsti nav nekādas, ja ” “visgodīgākā” valsts ir polija, “visnegodīgākā” Igaunija, bet mēs esam precīzi Zviedrijas līmenī…
Vai nu metodika ir šķība, vai mums ir viss kārtībā, vai zviedriem galīgā tūtā ar dzimumu līdztiesību! Var izvēlēties, kurš variants patīk labāk…

+1
-3
Atbildēt

0

austrisv 01.03.2013. 09.38

Cik es atceros, strādājot lielā valsts iestādē, tad nevienlīdzību atalgojuma ziņā starp sievietēm un vīriešiem izjutām! Arī izglītība sievietēm bija augstāka nekā tajā pašā amatā strādājošiem vīriešiem. Iespējams vienīgi tas, ka šajā darbā vīriešus piesaistīt bija grūtāk un tāpēc piemaksas viņiem bija lielākas. Šī netaisnība tika nostiprināta ar piemaksām. Nezinu kā tas ir tagad. Iespējams, ka kaut kas ir mainījies uz labāko pusi.
Drīzāk domāju, ka vīriešu skaits ar augstāko izglītību ir mazāks un tāpēc tos cenšas piesaistīt ar lielākām algām.

+2
-1
Atbildēt

1

karolisk 01.03.2013. 08.44

Nu cik var..
Pašā rakstā ir atbilde: “Pārsvarā atšķirīgas darba samaksas cēloņi ir saistīti ar izglītības un karjeras izvēli” un “Atšķirīgs ir arī amatu līmenis, kādos sievietes un vīrieši strādā”. Atalgojums jāsalīdzina viena uzņēmuma, viena veida amata robežās, darbiniekiem ar vienādu darba stāžu.

Pēc pieredzes zinu, ka viena un tā paša darba darītāji (vīrieši), vienā un tajā pašā uzņēmumā (pat vienā kabinetā sēžot) saņem līdz pat 20% atšķirīgu algu. Izglītība tāda pati, darba stāžs arī līdzīgs. Tikai viens ir apsviedīgāks un prot vairāk paprasīt. Jā atalgojums ir nevienlīdzīgs, bet vai nepamatoti? Drīzāk par to būtu jādiskutē.

+3
-3
Atbildēt

0

juhans 01.03.2013. 08.43

Varbūt nevienlīdzība valda to amatu atalgojumos, kurus tradicionāli ieņem sievietes un vīrieši? Nez vai kastu krāvējai sievietei maksā mazāk nekā vīrietim par to pašu darbu.

+2
-2
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam