Kādus padomus prezidentam dos Egle?

22

Komentāri (22)

Jānis Students 05.08.2011. 12.36

Egles kundze sagrāva iespaidu par sevi tad, kad Eiroaptieku pavadā dedzīgi aizstāvēja biznesa intereses, kas bija klajā pretrunā veselības aprūpes būtībai un pacientu interesēm. Bizness, kas iet pāri līķiem, nebūtu atbalstāms. Grūti pateikt, kas bija par iemeslu viņas dedzībai šī jautājuma risināšanā. varbūt savas konfederācijas biedru biznesa interešu aizstāvēšana par katru cenu, bet tas jau nu galīgi nav tas, ko mēs vēlamies redzēt Latvijā. ja mūsējais, tad tev taisnība.

0
0
Atbildēt

0

annailmane 03.08.2011. 23.13

Labi, pieņemsim, ka Latvijā tiek strauji paaugstināts pensionēšanās vecums vienlaicīgi nedarot neko lai pagarinātu veselīgā mūža ilgumu, kurš Latvijai (īpaši vīriešiem) ir viens no zemākajiem Eiropā. Vēl atcerēsimies, ka Latvijā ir izteikti aizspriedumi pret gados vecākiem darbiniekiem, kā arī problēmas ar viņu kvalfikācijas atbilstību darba tirgum – pirmspensijas vecuma cilvēki ir viena no lielākajām bezdarbnieku grupām . Rezultāts? Vecu, slimu bet vismaz no pensijas pārtiekošu cilvēku vietā mums būs daudz vecu, slimu un ļoti nabadzīgu bezdarbnieku.Un kur tad jaunās tās darba vietas tiem vecajiem cilvēkiem radīsies?
Protams, protams, nemaksājot pensijas var ietaupīt naudu, bet tad tiem pirmspensijas vecuma bezdarbniekiem būs sociālie pabalsti jāmaksā, kas var izrādīties daudz dārgāk nekā pensijas, vai arī jāļauj viņiem mirt badā. Strauji paaugstināt pensijas vecumu pie patreizējā veselīgā mūža ilguma (precīzāk īsuma), aizspriedumiem, situācijas darba tirgū būtu neprāts.

0
0
Atbildēt

1

    aivarstraidass > annailmane 04.08.2011. 00.17

    Varbūt ir vajadzīgas nodokļu atlaides uzņēmējiem, kuri nodarbina pirmspensijas vecuma darbiniekus? Piemēram, piešķir par katru šādu darbinieku “tax credit” minimālās algas apjomā. Ja cilvēks nopelna kaut vai pats sev minimālo algu (un IIN+sociālo nodokli viņam par noteiktu summu atlaiž) – tas tomēr ir sabiedrībai izdevīgāk nekā maksāt viņam/viņai pensijas vai pabalstus.

    Protams, ikvienā biznesā ir vieglāk izmantot jaunus cilvēkus ar mūsdienīgu izglītību, kuri var ceļot, kuri nav precējušies vai neņems bērna kopšanas slimības lapas, kuri var strādāt ilgas stundas. Diemžēl, šādu viegli izmantojamu darbaspēka resursu visiem uzņēmumiem nepietiek. Ja mūsu darbaspēka resursi ir savādāki, tad jāmācās izmantot tādi, kādi mums ir. Jo alternatīva, diemžēl, ir tikai darbaspēka imigrācija (vai arī vidusskolas beigšana jau 18 gadu vecumā). Ar darbaspēku līdzīgi kā ar naftu – pirms 30 gadiem naftu ieguva tur, kur tas bija vienkārši. Bet tagad māk urbt zem Meksikas līča pusotru kilometru zem ūdens :) Protams, tas sanāk dārgi un riskanti – bet drošam pieder pasaule.

    Visu laiku tiek runāts par inovācijām un par “augstu pievienoto vērtību”. bet varbūt var būt runa par inovācijām tieši ar “zemu pievienoto vērtību”. T.i. lai mūsu zemē mācētu izmantot visdažādāko darbaspēku – ļoti jaunus, ļoti vecus cilvēkus, jaunās māmiņas, invalīdus, pirmspensijas vecuma cilvēkus, utml. Lai arī tie, kuri var strādāt tikai nedaudzas stundas dienā tiktu izmantoti līdz pēdējai cīpsliņai.

    0
    0
    Atbildēt

    0

Liga Riga 31.07.2011. 19.51

Vecuma pensijas Latvijā nemaksā valsts! Pensijas veidojas no katra individuālām iemaksām pensiju fondā. Pēc savas būtības tās ir privātās pensijas, strādājošo pašpalīdzības kase. Kurā Latvijas valsts neiegulda praktiski neko – izņemot iemaksas par diplomātu sievām un vēl dažām mazskaitlīgām grupām. Arī baņķieri, lielrūpnieki, namsaimnieki nedalās savā peļņā ar pensiju fondu (nejaukt peļņas nodokli ar darba devēja apdrošināšanas iemaksām! Var būt milzu peļņa un niecīga apdrošināšana).
Glābjot bankas no zaudējumiem, Latvijas valdība un Eiropas Komisija nolēma veikt Latvijā pasākumus, kuru sekas ir masveida bezdarbs un jauniešu izceļošana. Iespējams, ka gluži tā negribēja, bet tā viņiem sanāca. Savu lēmumu radītā kaitējuma segšanai naudu ne valdība, ne Eiropas Komisija neiedeva – kā tas pieklātos tiesiskā valstī. Tā vietā savas kļūdas laboja no sveša maciņa – iztukšoja sociālās apdrošināšanas uzkrājumu.
Tagad izskan priekšlikumi atteikties no pensiju apdrošināšanas un ieviest kara komunismu – krasi saīsināt pensijas izmaksu periodu (no pensionēšanās brīža līdz personas nāvei), un samazināt vecuma pensijas. Turpmāk pensijas vietā izmaksāt vienādu visiem vecuma pabalstu – ne lielāku par iztikas minimumu.
Ideja vienkārša. Cilvēks mūžu sūri strādās, lai atmaksātu valdības parādu Starptautiskajam valūtas fondam. Ja kādiem palaimēsies nenomirt un sagaidīt pensionēšanās vecumu (62 gadi, ko piedāvā celt uz 65 vai 70 gadiem), tad dzīvības vilkšanai atsviežamās druskas neļaus nedz ārstu apmaksāt, nedz kārtīgu pajumti sagādāt. Un ļautiņš ātri aizies no šīs saules. Latvijas valdībai būs tikai ienākumi, bet izdevumu praktiski nekādu!
Jāsaka gan, ka ideja nav jauna. Savulaik cilvēce to jau ir izmēģinājusi. Bija verdzība un dzimtbūšana.

+1
-3
Atbildēt

0

vērtīgs relikts 29.07.2011. 22.38

Samazinot valsts iestādēs cilvēkus ar pieredzi un darba iemaņām, patiesi var lolot ilūziju, ka tur sāks strādāt jaunieši ar mazāku kvalifikāciju par zemāku atalgojumu. Bet tā ir ilūzija, jo arī jaunieši negribēs par Ls 200 strādāt, ja kaut kur citur maksā vairāk.

Palielinot pensionēšanās vecumu un vienlaicīgi cenšoties samazināt strādājošo skaitu valsts iestādēs, pieaugs gados veco bezdarbnieku skaits. Pašreiz parkos katru nobirušo lapiņu dzenā pieci vidējās paaudzes bezdarbnieki, kas ir par vecu, lai skrietu uz ārzemēm podus berzt, bet šeit nav ražotņu, kur viņi varētu kaut ko darīt. Pēc valsts iestāžu štatu noīsināšanas dubultosies 100 latnieki uz katru nobirušo lapiņu.

0
-1
Atbildēt

0

kreëstliv 29.07.2011. 21.43

Izlasīju visu cauri, rodas ispaids, ka cilvēkam nav ekonomikas izglītības, tādēļ spriedumi nepārdomāti, vispārināti un brīžiem pietrūkst loģikas, bet viens spriedums gan mani pārsteidza, tādēļ nolēmu pakomentēt:

„Domāju, tas neiztur kritiku – ja patlaban cilvēks studē augstskolā un maksā par studijām pāris tūkstošus latu, viņam tiek piesolīta darbavieta ar minimālo algu 180 latu apmērā. Visiem ir skaidrs, ka ne tas labi izskatās, ne ko dod tautsaimniecībai un Valsts kasei. Tātad, pirmkārt, ir iespējas, ko var risināt ar paplašināto kolektīvo līgumu.”

Ir dažādi veidi kā veicināt ekonomisko atpalicību un emigrāciju, šis ir ļoti efektīvs. Griķija, kurā tāpat kā Latvijā arī ir ļoti maz ražojošu un vidēju vai pat lielu uzņēmumu, tagad no šādas sistēmas cenšas tikt vaļā (arī aizdevēju un Eiropas spiesta). Ģenerālvienošanu neesamība ar saistošiem algu noteikumiem ir vienīgais iemesls, kādēļ Latvijā nenotika vēsturiska līmeņa masveida bankroti un pašas valsts bankrots, uzņēmēji firmu līmenī ar algām spēja kaut kā piemēroties. Tas arī vienīgais iemesls, kādēļ tika pateikts, ka neveiks devalvāciju, jo Latvijā esot iespējama algu deflācija. Ja 200 latu ir par maz (īstenībā tas ir par daudz vienkāršiem darbiem), tad var jau celt līdz 500, bet reakcija būs ēnu ekonomika vai visdrīzāk emigrācija, jo tagad ir izdevīgāk emigrēt, nekā riskēt ar ēnu ekonomiku un arī būt bezdarbā bez sociālās drošības.

Vispār pirmo reizi dzirdu, ka jumta darba devēju organizācija cenšas šādā veidā padarīt tautsaimniecību neelastīgu, parasti tās tieši pieprasa lielāku elastību – pašnoteikšanos darba devējiem un darba ņēmējiem uzņēmumu līmenī. Laikam LB ekonomistam savā rakstā bija taisnība, ka Latvijā nav tādas īstas privāto darba devēju pārstāvniecības, bet ir interešu grupas, tādēļ šāds priekšlikums. Šajā gadījumā ir interešu grupas vēlme pēc karteļa pārējo izstumšanai no tirgus, tikai šī izstumšana nozīmē masveida bankrotus, jo īpaši laukos. Atklāts jautājums Egles kundzei – kas maksās Latvenergo un Latvijas Gāzei, līdzīgiem lieliem uzņēmumiem, ja nobankrotēs visi mazie neelastīgas ekonomikas dēļ. Lielākā daļa nodarbināto Latvijā ir mikro uzņēmumos, ja pazaudēs darbu, tad nevarēs samaksāt rēķinus vai pirkt pakalpojumus/preces no lielajiem uzņēmumiem. Arī arodbiedrības Latvijā nepārstāv privāto sektoru (vai tiešām maza uzņēmuma darbinieks pateiks, ka labāk viņs nesaņem neko, ja darba devējs nevar samaksāt neko vairāk, nekā minimālo, ka darba devējs var samaksāt, valsts sektorā jau savādāk – tur budžeta nauda). Valsts nevar uzturēt valsti, vajag privāto sektoru. Augstākajai izglītībai jābūt tādai, lai cilvēks nestrādātu par minimālo algu, ja ir laba izglītība, tad neviens to pat Latvijā pašreizējos apstākļos nedara. Kaut kā neticu, ka teikumā minētais varētu būt Zatlera ekonomikas padomnieku izvēlētais reformu ceļš.

Ieteiktu Prezidenta kancelejai nodrošināt kādu kursu savai ekonomikas un tautsaimniecības padomniecei par tautsaimniecības jautājumiem, jo visur viņai būs jāstāsta, cik laba ir Latvijas elastīgā tautsaimniecība un cik labi tas būtu visām Eirozonas valstīm, lai eiro nesabruktu. Kā nekā reprezentatīvās funkcijas jāpilda. Tieši Latvijas pieredzi krīzes pārvarēšanā, kas balstās uz algu deflācijas iespējamību (vienošanās par algām notiek firmas līmenī), tā vietā neveicot devalvāciju, tie citi gribēs dzirdēt.

Nedrīkst laist pie lemšanas vai lēmumu ietekmēšanas cilvēkus, kas nesparot, ko dara un vēl klāt nesaprot, ka nesaprot, tā ir bīstamākā kombinācija.

+16
-1
Atbildēt

1

    Aivars Krauklis > kreëstliv 01.08.2011. 16.14

    +100. Darba devēju pārstāve, kas atklāti prasa pastiprināt bezdarba un inflācijas galvenos cēloņus – arodbiedrību radīto darba tirgus pieprasījuma-piedāvājuma līdzsvara kropļošanu un darba algu indeksēšana atbilstoši cenām (Žaks Ruefs laikam), tiešām ir visai dīvains radījums. Nu vairs nav jābrīnās, ka šodien darba devēji taisa kopīgas prasības ar pussagruvušo komunisma skolu – LBAS.

    +1
    0
    Atbildēt

    0

ilmisimo 29.07.2011. 16.30

Kādus padomus prezidentam dos Egle?
_______________________________________
lasīs priekšā Čapeka Dārzkuopja gadu?

+2
0
Atbildēt

0

disassociative 29.07.2011. 15.57

Nu, ar tiem privātajiem pensiju fondiem, naudas iemaksu pensiju līmeņos ir kā ir. Pirmkārt, šajos fondos iemaksātā nauda mēdz nest nevis peļņu, bet zaudējumus. Vismaz otro līmeni nevajadzēja atdot komercbankām. Otrkārt, valūtu nestabilitāte. Šobrīd stabils ir varbūt Šveices franks. Arī eiro var nobrukt kuru katru mirkli, nu un par dolāru vispār nav jēgas runāt. Kā pieredze rāda, naudas maiņas mēdz būt bieži un sāpīgas.

0
-1
Atbildēt

1

Rinalds Krûklis 29.07.2011. 15.27

Tas, ka šobrīd strādājošiem nebūs normālu pensiju, ir puslīdz skaidrs jau tagad. Pensionēšanās vecuma celšana, nabadzības pabalsti – tie ir tikai instrumenti, ar kuru palīdzību samazināt pensijās izmaksājamās naudas apjomu. Naudas labām pensijām visiem vienkārši nepietiks! Manuprāt šobrīd svarīgākais būtu veicināt uzņēmējdarbību, popularizēt privātos pensiju fondus u.c. lai cilvēki laikus sāktu domāt par nodrošinājumu vecumdienām. Mikrouzņēmuma nodoklis, mazkapitāla uzņēmumi ir dažas no lietām, kas jau ir izdarītas, bet ar to, protams, ir daudz par maz!

+1
0
Atbildēt

0

karlis_zenfs 29.07.2011. 13.59

Nupat apskatīju VID paziņojumu par algas nodokli2010.g.. Arī tur ir tikai aprēķināti 11% sociālā nodokļa no manis kā darba ņēmēja. Nav ne vārda,cik daudz darba devējs samaksājis sociālo nodokli par mani.

+1
-2
Atbildēt

0

karlis_zenfs 29.07.2011. 13.10

Strauji paaugstinot pensionēšanās vecumu faktiski nozīmē pensiju likvidāciju kā tādu. Jo vidējais dzīves ilgums ir nedaudz pāri 70. Es gribu zināt,kāpēc aprēķinot pensijas, netiek ņemtas vērā darba dēvēja sociālā nodokļa samaksa. darba devējs maksā 11% no algas, darba devējs 24.09%. Un kur tas viss paliek? Un kāpēc,nosakot algu, pat minimālo algu, tajā ir iekļauta darba ņēmēja sociālais nodoklis, bet darba devēja ne?

+1
-4
Atbildēt

0

Ilona Auziņa 29.07.2011. 12.20

Ja atkal Saeimā izveidosises tāda situācija kad ZZS faktiski diktē visu valsts darbību ekonomikā, tad mēs nekad nevarēsim normāli saimniekot, bet visu laiku notiks politiskās andeles. To sekas, piemēram, ir joprojām uzpūstais ierēdņu aparāts valstī, kā arī pašvaldībās. Egle runā ļoti loģiski, jo tiešam ir sekojusi līdzi visam un arī domājusi ko darīt. Viņa noteikti varētu daudz darīt lai valsti sakārtotu. Ļoti sāpīgs ir tas teksts par pensijas vecuma paaugstināšanu jau nākošgad, bet ir jāpiekrīt ka cita ceļa jau nav. Mēs varam atļauties tikai tik cik mums ir. Tāpēc ir steidzīgi jālikvidē visas uzpūstās un nevajadzīgās štatu vietas budžeta iestādēs.

+7
0
Atbildēt

2

    lidija_stripkane > Ilona Auziņa 30.07.2011. 09.51

    Uzpūstais ierēdņu aparāts valstī jau nu gan ir uz Dombrovska sirdsapziņas! Tur Lembis roku nav pielicis.
    Un par ekonomisko ZZS diktātu arī ir šaubas. Ja Lembis būtu spējis ko nodiktēt, noteikti dzīvotu labāk… :)

    +1
    -7
    Atbildēt

    0

    anete_raugule > Ilona Auziņa 01.08.2011. 15.06

    Par pēdējo teikumu piekrītu – jo vairāk Lembis varētu diktēt, jo labāk viņš dzīvotu :))

    Un vispār – Latvijā nebija ierēdņu armijas un visas valsts iestādes saimniekoja taupīgi līdz pat krīzei, kad pie varas nāca Dombrovskis.

    0
    -1
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam