Karā ar Malkoviču 17

Komentāri (17)

Sskaisle 08.06.2022. 15.23

Noskatījos Kļavas un Šmita un JRT – Spēlē spēlmani. Un – jā – kopumā varu teikt tādam teātrim jābūt – teatrālam, bet … laikam vienkārši nedrīkstu vairs iet uz teātri, jo
nr1 – man gribējās, lai traģisms – Smiļģa, Čaka, Petersona izskan dziļāk , spilgtāk. Varbūt vienkārši ar lielākām pauzēm vārdos, žestos, notikumos? Kaut kā saspsiests starp smiekliem un komisko palika tas traģiskais.
Tad aktieri- tas ir drausmīgi priekš manis, bet vienā brīdī sapratu, ka man galīgi …. ka teiksim Keišs ar to parūku tomēr visdziļāk atklāja Smiļģi. Vismaz es turpinu domāt, ka kaut ko jutu no Smiļģa gara , dvēseles, kamēr Čaks un Pētersons palika horizontālā līmenī.
Nepratu, absolūti nepratu novbērtēt Ertneres tēlu. Lasīju recenzijās, ka tas esot augstākais lidojums, bet nu mani ” neķēra” .
Izteicu dažus šādus minējumus draugam , viņš smagi nopūtās, ka man nekad nebūšot labi, un ka tad jau būtu pavisam cita izrāde utt. Bet nu jā – sapratu, ka sagaidu no teātra kaut ko dvēseliskāku, dziļāku, Kaut gan visticamāk – ka tad man pietrūktu viegluma un humora. Nezinu. Viss it kā bija, bet izsalkums tomēr palika.

Ak un domāju – vēl interesantāk būtu izrādi uztaisīt par latviešiem kā nespējīgiem runāt tiešā tekstā – arī Leonidu Vigneru esot atlaiduši ar ziņojumdēļa starpniecību.

Un LTV ilggadīgās diktres tā esot atlaistas.

Nu kādi mēs esam ….. bet vai spējam uz to dziļāk, preparējošāk , mākslinieciskāk paskatīties
Nu es tādu lugu neuzrakstītu, ja varētu, būtu jau uzrakstījusi, bet mums taču ir talanti

Jā un Broka jau mana mīla – nu ģeniāla Bet nu godīgi – visi aktieri bija ģeniāli . Nu bija !

0
0
Atbildēt

0

Sskaisle 06.06.2022. 08.18

Nav godīgi,taisnīgi un pareizi milzu?! naudu maksāt holivudas aktieru komercprojektam.
Ja tās “augstās” mākslas virsotnes Dailē sasniegtu pašu mākslinieki,es redzētu atdevi,pamatojumu finansējumam. Ar noteikumu- šogad Dailei,citugad citam teātrim to lielo naudu.
Šobrīd izskatās,ka veikli ārzemnieki veikli nospēlējuši uz vietējo slavas alku sīkām zemām jūtām un izsituši naudu.

Es joprojām esmu pr to,ka katru gadu LTV 1 vajadzētu rādīt Spēlmaņu nakts Lielās balvas ieguvēju izrādi. Ka teātrim – ja kaut santīms no valsts budžeta,nevajadzētu kļūt par sīku garu alkatības apliecināšanos uz visu mūsu rēķina.

Un,protams,kārtis uz galda – cik no mūsu maciņiem tika samaksāts Malkovičam par atbraukšanu uz padaules nomali?

+2
-2
Atbildēt

0

Urga 05.06.2022. 12.53

Sskaislei un Saulespuķei. Nesaprotu vienu, kāpēc sabiedrība nevar uzzināt, cik tas dārgākais projekts maksāja. Kāpēc runāt rīņķī un apkārt par Latvijā ģenerēto naudu un nepateikt tieši. Tas ir noslēpums? Psihoterapeiti diskutē par “šķidru saturu”. Vai par štampu Dailē nav kļuvis “ekrānu magnētisms”, kad skatītājs vairs uz dzīvo aktieri pat neskatās…. Tās ir tās lielās novitātes, jaunais teātris? Par lielās naudas izlietojumu, vai tas ir attaisnojies? Klausoties J.Žagara turpmākajos plānos, viņam “showkeisi” vien prātā, slims uz tērēšanu. Bet, kāpēc par taupīšanu nē? Vai tad kultūru uzturēt var tikai ar lielu naudu? Kāpēc mediji to izliekas neredzam?

Atceros J.Grestes atmiņās uz Blaumaņa vakaru 1945.gadā Kurzemes maisā ieejas maksa afišā kungiem, dāmām, bērniem attiecīgi 5, 3, 1 kartupeļi…

+2
-1
Atbildēt

1

  Saulespuķe > Urga 05.06.2022. 16.33

  Īstenībā mani tas neinteresē. Netaisos preparēt vienu atsevišķu gadījumu, izrautu no konteksta. Biļešu cena uz tādiem pasākumiem jau gadiem līdzīgā līmenī. Cita lieta – masu psihoze. Sākumā visiem tā vajadzēja, tā vajadzēja, spekulanti uzdarbojās, bet uz beigām pat palika neizpirktas biļetes.
  Daile šajā sezonā baigie malači – Degunradži, Rotkho, Kokvilnas lauku vientulībā – var kaut kas patikt, kaut kas nepatikt, bet tie visi ir Mākslas Notikumi. Un tas ir arī teātra profesionālās varēšanas un prestiža jautājums, neapšaubāmi 😊

  +1
  -1
  Atbildēt

  2

  Sskaisle > Saulespuķe 05.06.2022. 17.26

  Par netaisnībām Saulespuķei uz pleca neparaudāsi. Tas ir fakts.
  Kā es saprotu,tad konteksts ir tāds,ka daili ar atbalstu sponsorē varneši A/ Par. Ja zinām,ka rubeņam no NT bija kaislīgas attiecības ar ušakova rīgas domi un par operu u.c. vispārzināmiem kultūras atdošanās aktiem maka turētājiem, tad, protams, ko nu dailei pārmest.

  Bet ja tā pati A/par, nu labi, visas partijas vienādas, sludina vārdos vienu, bet darbos dara citu, tad tieši vajadzētu tos kontekstus pārtraukt.

  Nu ja okupeli nohaucam,kāpēc nevaram prostitūciju kultūrā – tādu kā krievijā,nojaukt?

  Vispār, ir viedokļi,domas,bet nav laika. Arī par Vilsonu ir. Bet – ir taču Vasarsvētki. Man vecuma senilums klāt, šodien raudāju – ” aiz dabas un dzīves skaistuma”. Pīlēns saka – katars8 vajag. Jā- arī mākslā vajag un tad ir ko spriesties – bez naudas var uztaosīt mākslu ar katarsi? Ka raudi, ka esības nepanesamība nevis gāž gar zemi,bet ceļ Debešos?
  Un kā sadalīt naudu un to,ko par to var dabūt?

  +1
  -1
  Atbildēt

  1

  Saulespuķe > Sskaisle 05.06.2022. 20.46

  Ak, mīļā sirds, raudi tik man uz pleca, ja Tev tā vieglāk 😊 Man ar starp daudzām citām viena netaisnība sakaitināja – kāpēc manikīrs katru mēnesi paliek dārgāks, bet friziera pakalpojumi gadiem ilgi tādā pašā cenā? Kam lai pasūdzos, vai tomēr vienkāršāk nomainīt manikīra salonu 🤔

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  Sskaisle > Saulespuķe 06.06.2022. 07.16

  Vai dieniņ buržuje, es pati sev veicu tehnisko apkopi,bet matus man apgriež reizi mēnesī divos klasesbiedrenes meita- friziere.
  Cita paziņa nesen brēca,ka viņai šķībi izplūktas uzacis. Vienbrīd gribēju piedāvāt par puscenu taisni izplūkt,bet tad pārdomāju. Ka nesanāk kā parasti.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Saulespuķe > Sskaisle 06.06.2022. 18.12

  Par laimi vai diemžēl uzacis neplūkāju, kaut vajadzētu – ja vien nepatrāpās tādas kā Tu, kas neliekas mierā 🤣

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  Urga > Saulespuķe 05.06.2022. 18.26

  Dārgākais teātra projekts Latvijas vēsturē tomēr piesaista uzmanību, vai kādu tas interesē vai nē. Kāda tur problēma paziņot summu? Ja autors medijos raksta, ka dārgākais, tad autoram pienākas to pamatot, citādi kaut kādas tenkas, vai. Māksla un propaganda jebkurā sabiedrībā spēlē lielu lomu.
  Dikti Latvijā dzīvoja līdzi K.Serebreņņikovam, viņš tagad lūdz atcelt sankcijas savam labdarim, jo lūk viņa darbs tapis par sponsora naudu. Tad saliksim svaru kausos Ukrainu un Serebreņņikova darbu.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  Saulespuķe > Urga 05.06.2022. 20.49

  Saprotama lieta, man tik “pliki” cipari ne visai, ko es ar tiem darītu 🤗 Salīdzinošā datu analīze – tas jau pavisam kas cits 😊

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Urga > Saulespuķe 06.06.2022. 17.40

  Starp citu – divas darbojošās personas, stundu un 10 min. gara un Latvijā 4x. Manuprāt, ļoti interesanti par dārgāko projektu Latvijas teātrī.

  Vēl domāju, cik zālē bija patiesu teātra cilvēku – tādu kā Saulespuķe? Un , vai tikai tā dārgā publika tur neatradās pavisam citu iemeslu dēļ. Jautājums, kas J.Žagaram būs tas īstais skatītājs? Publika taču teātra spogulis.
  Bet vispār augstākā pilotāža kā Vācietis teica: Esi dzejnieks – taisi no nekā.

  0
  0
  Atbildēt

  1

  Saulespuķe > Urga 06.06.2022. 18.07

  Daudz kam piekrītu, es parasti tik smalkas izrādes neapmeklēju, šoreiz tik Malkoviča dēļ.
  Ja sanāk, paskatieties YouTube Džiļa sarunu ar Dārtu – cita starpā arī par veco un jauno Daili.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  Urga > Saulespuķe 07.06.2022. 13.14

  Paldies, ar interesi noklausījos. Patīk tiešas sarunas. Un Dž. nav zaudētājs, izskatās, ka viņš kā cilvēks ir ieguvējs.

  0
  0
  Atbildēt

  0

Urga 04.06.2022. 11.05

Ja jau kritiķe pieskaras finansēm, kāpēc viņai problēma atklāt, cik valsts SIA ir tie 20% un, cik 80%, un kā tie % izpaužas konkrētos skaitļos ? Ja 80% ir Latvijā ģenerētā nauda, tad, no kurienes ir tie 20% ? Dārgākais projekts – to visi uzsver. Cik saprotu, tad Dailei šis ir visīstākais laiks super ekskluzīviem projektiem (ne vienam vien) un galvenā problēma skatītāju gatavībā maksāt dārgi un viņu pirktspējā”.
Pat, ja kritiķe no “satura diezgan ātri distancējās un lūkojās galvenokārt aktieru tehniskajā atveidā”, tad virsrakstā neaizmirst vārdu “karš”, jo, kā tad tik ekskluzīvā projektā iztikt bez aktualitātes – kara tēmas (pat ja seksuālās iekāres jomā). Man gan šķita dīvaini, ka pirms nedēļas savā intervijā IR Dž.Malkovičs par Ukrainu ne vārda…
Bet vispār 31.05.Kultūras rondoT.Grēviņa minētais kāda simfoniskā orķestra koncerts Jūrmalā pirms pandēmijas šķita interesants fakts, jo latviskā prese kaut kā noklusējusi Dž.Malkoviča pirmo vizīti Latvijā, kur viņš esot runājis kādu monologu. Jādomā, cik tur bija Latvijas ģenerētās naudas?
Un A.Rozentāla novērojumi par publiku arī vērti pārdomām: cik saprata, ko saprata, vai vispār vēlējas saprast, vai arī katrs saprata ko grib, līdz izrādei kā dzejolim…, nemaz nerunājot par elementāru mūsu teātra publikas tradīciju ierasties laikā un uzmākšanos aktieriem ar selfijiem.
Mīļie, bet mēs gatavosimies nākošajai ziemai un domāsim, kā to pārcietīsim. Vai mēs nedzīvojam paralēlajās pasaulēs?

+2
-1
Atbildēt

3

  Sskaisle > Urga 04.06.2022. 15.52

  Mani tracina mūsu – latviešu niecīguma apziņa. Malkovičs var uz Dailes skatuves nospļauties un būs ,kas uzlaizīs un noorgasmosies.

  Literāti acis pārbolījuši lielās- mans darbs tulkots angliski- apmēram kā muižu laikos- kungs uz mani paskatījās , kāda laime. Vai kungs man roku paspieda un nu to vairs nemazgāšu

  Bet ko es esmu sapratusi – notiekošais kultūrā tikai ir sekas notiekošajam sabiedrībā – korumpantu varnešu elitei valsts izsauc un apmaksā Holivydas zvaigznes, nabagiem – pigu un pātagu.
  Kas tad tiek uz tām ekskluzīvām izrādēm- inteliģence? Ārsti? Skolotāji? Uzņēmēji? Daudzbērnu ģimenes? Dzīves laikā neapzagušies un nepārdevušies pensionāri?

  Lasu,ka Ludzā notiek tautas teātru saiets. Lūk, būtu interese vismaz TV ,ja ne Rīgas skatuvēs paskatīties, ko tauta spēlē,ko domā,ko jūt.

  Bet nekā- visa nauda atdota kā vienmēr atdota bagātniekiem.

  Nu skumji,ka pašu patrioti NA vadītā kultūras nozare piebeidz nacionālās kultūras elpošanu.

  Nevaru to zemisko kultūršoku par to pišanās grāmatu piedot. Ar varu spiež par lopiem,kamēr paši par smalkajiem…

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  Saulespuķe > Urga 04.06.2022. 17.16

  Citā recenzijā lasīju par to, ka izrāde atklājusies tiem, kam pieredzes un zemapziņas nišas bijušas atvērtas. Nezinu gan – sanāca palasīt kādu psihoterapeitu diskusiju par šo izrādi un viņiem tieši saturs šķita tāds pašķidrs – kur nu vēl zinošāki zemapziņas pētnieki…
  Varu piekrist gan izrādes satura salīdzinājumam ar dzejoli, jo tas arī man pašai ienāca prātā skatoties, gan tam, ka izrāde piemērotāka mazākai zālei, gan ekrānu magnētisma spēkam, kā dēļ biju pat nedaudz sapīkusi, jo es takš nenācu skatīties filmēto…
  Lasīju par kultūrvietu satraukšanos par izdevumu celšanos. It kā skaidra lieta, taču man vismaz nav saprotams, kāpēc uz tā rēķina kāds teātris jau šobrīd ir ievērojami paaugstinājis biļešu cenas rudenim, kad pārējie to vēl nav darījuši. Kaut kā tas šķiet ļoti nelojāli.

  +2
  0
  Atbildēt

  0

  lindab456 > Urga 07.06.2022. 13.59

  Atļaušos pateoretizēt. Manuprāt, dilemma nav tik daudz par naudām, cik par līdzsvaru starp vietējo, nacionālo, pašpietiekamo un pasaules elpu, visiem vējiem, caurvējiem plaši atvērtām durvīm, viesmākslu kā izvēli. Tā ir aksioma, ka dārgu viesmākslu patērē ieobežots slānis, bet vietējā kultūra prasa kopšanu, pārmantojamību. Nedomāju, ka teātris šai ziņā būtu kā īpaši jāizceļ no citām mākslām, kā skaņu vai tēlotājas mākslas, arhitektūras u.c.
  Par to, kā vērtēt viesmāksliniekus, mans risinājums ir turēties pie principa, ka visi cilvēki ir cilvēki, aktieri ir aktieri – vairāk vai mazāk profesionāli veiksmīgi, talantīgi, dārgi. Celšana uz pjedestāla, putu kulšana ir sabiedrību raksturojošs, neglaimojošs lielums.
  Viesmāksla, kā sistēma, no vienas puses, sabiedrībā var barot tendenci – kam ir dots, tam tiek vēl vairāk – sabiedrības slāņošanos, vietējās kultūras noplicināšanu. No otras puses, ja tam pieiet veselīgi, kā iespējai bagātināties, kutūrapmaiņai, tas ir stimuls attīstībai.

  0
  -1
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar: