Zīle: no bilingvālās izglītības jāatsakās desmit gadu laikā 17

Komentāri (17)

Liene 05.09.2011. 13.46

Bet slēdziens ir vienkārš. Nākamie 30 gadi latviešiem būs jo īpaši grūti, jo latvieši atgriežas no nacionālā romantisma uz grēcīgo zemi. Latviešiem būs jāatzīst dažas sāpīgas lietas. Pirmkārt, ka viņi kā tauta var palikt uz zemes virsmas, bet var arī nepalikt un pazust. Otrkārt, sacensību ar krievu tautu viņi galīgi zaudēs. Pat ja Krievija sairs, vai to iekaros ķīnieši vai amerikāņi, par ko sapņo latvieši, tik un tā krievu vairāk par latviešiem 100 reizes. Pat ja Krievija tiks uzvarēta tik tālu, ka tajā tiktu uzstādīta amerikāņu vai ķīniešu administrācija, tik un tā daudzos galvenajos posteņos paliks krievi, kā tas ir bijis zem vācu okupācijas. Un tie krievi turpinās žņaugt latviešus. Latviešiem būs jātgriežas uz zemes un jāatzīst savs zaudējums sacensībā ar krieviem, un tas kļūs par ārkārtīgi sāpīgu un varbūt par pēdēdjo pilienu, kas piebeigs šo tautu. Protams, es vēlos visiem to labāko, bet dzīve vispār ir nežēlīga ar savu mūžīgo konkurenci un plēsīgumu.

0
0
Atbildēt

0

Liene 05.09.2011. 13.35

Kaut kāda vārdu ekvilibristika Zīlem sanāk. Ko viņš saprot ar nacionālo skolu, līdz galam nepasaka. Cik tajā tiktu apmācīts nacionālajā (krievu, ukraiņu utt.) valodā? Ar ko tieši bilingvālā izglītība ir slikta? Kas tajā ir nelabs? Kur viņš ņems latviešu tautības skolotājus jeb tos skolotājus, kuriem latviešu valodas zināšanas ir pietiekamas, lai mācītu tik pat kvalitatīvā līmenī latviski, cik tas ir latviešu skolās? Kur viņš liks krievu skolu skolotājus, kas neiztur jaunās prasības? Vai tad latviešu skolu absolventiem sekmes augstskolās ir labākas, nekā krievu skolu absolventiem? Kur ir statistika? Prekvēlēšanu retorika, nekas vairāk. Čuhņa ir un paliek Čuhņa. Zīle cik noprotu ir izstājies no politikas un it kā esot aizgājis no VL/TB/LNNK. Ne, tomēr droši vien neaizgājis. No siles nekādi neatraut.

0
0
Atbildēt

0

bturlaja_inbox_lv 31.08.2011. 12.07

Aizbildināšanās ar mazākumtautību politiku un skolām ilgu laiku ir bijis ērts aizsegs, lai uzturētu Zīles pieminēto paralēlo padomju apmācību sistēmu ar krievu valodu, kam nav nemazākās saistības ar mazākumtautību izglītības sistēmu. Piemēram, lietuviešu skolā mācības notiek uz latviešu valodas bāzes un paralēli apgūst lietuviešu valodu utt. Jebkurš bērns, pat tas, kurš pirms tam izglītojies Lietuvā, iemācās latviešu valodu īsā laikā. Savukārt krievu skolu sistēmā latviešu valoda ir kā trešā, ceturtā svešvaloda. Pieļauju, ka vispirms mācās angļu valodu.

+6
-1
Atbildēt

0

Ieva 31.08.2011. 11.48

Te īstenībā ir runa par lielām un mazām tautām. Objektīvi globalizācija ir neizbēgama, jautājums ir tikai par laiku, kas tas notiks. Latvijai katra piekāpšanās ir neatgriezeniska, kamēr lielajām tautām, tas ir kā pīlei ūdens. Latvijas līšana uz vēdera sovjetiskās telpas uzturēšanai tikai šo procesu paātrina, bet savukārt valodu zināšanas palīdz vietas atrašanai globālajā pasaules telpā. Citiem vārdiem sakot, valodas Latvijas iedzīvotājam būtu jāzin, pie kam vēlamajam sarakstam būtu jābūt vienādam visiem Latvijas iedzīvotājiem. Īstenībā tas ir kuriozs, ka ilglaicīgas Latvijas iedzīvotājs nezin valsts valodu, nevienā pasaules valstī tā nav. Latvijas sekmes multikulturālismā ir grandiozas, Latvijā nav rasu naida vai diskriminācijas, taču interpretācija no lielā kaimiņa puses ir tieši otrāda. Un tāpēc, ka viņš liels, runā skaļāk un tālāk dzirdams. Pamēģiniet aizvietot galvenos aktierus šai spēlē ar divām jebkurām divām citām tautām, un sapratīsiet ko tas nozīmē. Pamēģiniet! Izdariet šādu vingrinājumu! Tāpēc Latvijai pie jebkuras iespējas ir jālepojas ar saviem sasniegumiem, nevis jātaisnojas par atsevišķiem incidentiem, kuri, starp citu, ir daudz mazāk kā Eiropas valstīs vai Krievijā.
Latvija neizdzen čigānus, kā Francija, neslepkavo melnīgsnējos studentus, kā Krievijā, vai neveic turku grautiņus kā Vācijā.

Tāpēc identiska izglītība būtu jānodrošina katram Latvijas iedzīvotājam, nevis katrai tautībai atsevišķi, nacionālās identitātes kopšanai paliekot valsts stimulētai, katras nācijas specifiskai programmai.

Tas nozīmē, ka valstij ir jānodrošina bezmaksas pamatizglītība jebkuram tās iedzīvotājam, bet tai jābūt vienādai visiem. Tas nozīmē, ka valstij ir jāstimulē nacionālo kultūru kopjoši pasākumi visām Latvijā dzīvojošām tautām. Un absolūti vienādi. Piemēram, bezmaksas valodu apguves kursi, kultūrizglītojošas programmas utt.

Manuprāt šāda pozīcija ir daudz demokrātiska nekā esošā tautu segregācija izglītības laukā. Tā to dara ASV, Vācijā un arī Krievijā. Tur nav valsts apmaksātas ne-valsts valodā darbojošās skolas. Kāpēc lai Latvija turpinātu būt izņēmums?

Mums nevajag integrēt, mums vajag patriotisku daudzās valodās runājošu Latvijas pilsoni neatkarīgi no viņa dzimtās valodas. Kosmopolītisms ir daudz demokrātisks par tautu segregāciju vai integrāciju, kas būtībā nozīmē nelatviešu asimilāciju. Integrācijas rezultāts nav Latvijai lojāls pilsonis, 20 gadu laikā tas nav izdevies, šis process nav novedis pie mērķa. IR laiks mainīties…

+6
0
Atbildēt

2

  astra_ozo > Ieva 31.08.2011. 15.29

  pakāpeniski jālikvidē visas krievu skolas, Pašlaik jāatlaiž lielkrievnieciski noskaņotās skolotājas un skolu vadība. Dīvaini, ka IzM neko nedara, lai stingri kontrolētu mācību procesu (it sevišķi vēsturē un citos sabiedriskajos priekšmetos) un veiktu skolu gala eksāmenu rezultātu pārbaudi. Būtu svarīgi, lai neviens skolnieks, ar nesekmīgu atzīmi latviešu valodā nevarētu iegūt vidusskolas atestātu.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

  lindamarisfam > Ieva 31.08.2011. 16.11

  @andza

  Kā tiks izvērtēts lielkrievnieciskais noskaņojums – eksāmenu ceļā?

  +1
  -2
  Atbildēt

  0

buchamona 31.08.2011. 10.40

Tas, ka ar krievu valodas palīdzību Kremlis okupācijas laikā centās iznīdēt latviešus kā tautu, domāju, ka to apstrīdēt būs grūti. Šobrīd LR krievu valoda ir pielīdzināta citām svešvalodām, Latvijas skolās tā vairs nav obligāta un nevienam vairs Latvijā piespiedu kārtā krieviski nav jārunā – tas tā teoretiski būtu.

Praksē, piemēra pēc – kurš vairs atceras to, ka 28.04.2011 11:35:15 SC, ZZS un PLL ar balsojumu Saeimā saglabāja darba tirgū pret latviešiem vērsto, diskriminējošo situāciju, kad teorētiski viens “internacionālists” – darba devējs, ir tiesīgs bez motivācijas pieprasīt savam padotajam – sētniekam, latvietim perfektas krievu valodas zināšanas? 🙂

Jeb kura valoda, kuru pārvaldam ir bagātība, bet jebkura tautai uzspiesta valoda var kļūt par tās bojā ejas cēloni. Cilvēces kultūras vēsturē šādi fakti nav retums.

Pārkrievošanās draudi Latvijā ir ļoti reāli, ar ko tad mēs atšķiramies no īriem? Īrija ir pavisam svaigs piemērs, kā no tautas pāri paliek vien valsts nosaukums, īru vairs nav, viņi runā angliski.

Un tieši tādēļ, ka pārkrievošanās briesmas latvietim Latvijā ir pavisam reālas, okupācijas laika pārkrievošanas politikas sekas ir jādemontē ļooti pamazām, bez liekiem satricinājumiem, bez kļūdām, kuras var novest pie emocionāliem sprādzieniem ar neatgriezniskām sekām. No šīs problēmas nedrīkst taisīt šovu, vai pirmsvēlēšanu plakātu. Šī problēma nedrīkst kļūt arī par tikai vienas partijas zīmolu. Tai vajadzētu kļūt par aksiomu, ka vēlētājs, kurš balso par kādu no ” latviskām” partijām, varbūt balso par atšķirīgu ekonomisko programmu, bet tādas lietas, kā ārpolitika un latviešu identitātes saglabāšanas problēmas – tiem vajadzētu kļūt par visu ” latvisko partiju” nemainīgiem lielumiem. Praksē diemžēl tā tas nav. Praksē ietekmīgi latviešu politiķi šobrīd šķeļ latviešus, cenšas mūs ” saliedēt” ap mums pašiem naidīgu ideoloģiju 🙂
Ar interesi gaidu vēlēšanu rezultātus – vai tādi ” latvisko partiju ” politiķi, kā Aboltiņa, Štokenbergs utt saņems pelnīto sodu par to, ka cenšas radīt Latvijā citu ” Latviju”?

+13
-3
Atbildēt

4

  astra_ozo > buchamona 31.08.2011. 11.25

  Nav citas reālas izvēles – tikai VL/TB.

  +9
  -3
  Atbildēt

  0

  lindamarisfam > buchamona 31.08.2011. 12.08

  “Īrija ir pavisam svaigs piemērs..”

  Nu nu. Vai tad nu tik “svaigs”. Un kādā tad statusā tobrīd bija īru teritorijas un valoda? Cik ilgs bija Anglijas dominēšanas periods un vai tai bija līdzvērtīgas konkurējošās valodas/kultūrietekmes, kā Latvijā?

  Nacionālmīkstie – viņiem faktus nevajag, ka tikai pačīkstēt.

  +1
  -7
  Atbildēt

  0

  buchamona > buchamona 31.08.2011. 13.47

  Kaspars Gasūns.Cik ilgs bija Anglijas dominēšanas periods… ++dzīvojot Krievijas pierobežā, laikam nav nozīmes 🙂 Pietiek ar dažām dienām, lai Kremlis savā kaimiņvalstī vardarbīgi mainītu iedzīvotāju nacionālā sastāva proporciju, ieviestu savu, dominējošo valodu utt.
  Mans salīdzinājums ar īriem nebija gluži veiksmīgs vienīgi tādā ziņā, ka īri, pretstatā mums, tomēr dzīvo Anglijas pierobežā, viņi zaudētās valodas vietā saliedējās ap savu katoļu baznīcu.
  Ap ko saliedēsimies mēs, kad zaudēsim savu valodu, par ko pārvērtīsies Latvija bez latviešu valodas? 🙂 Kaut kādu priekšstatu jau var gūt – apceļojot tās vietas LV, kur latviešu valodu vairs nedzird

  +5
  -1
  Atbildēt

  0

  Sanšains > buchamona 31.08.2011. 16.10

  Kaspars Gasūns:
  Nacionālmīkstie – viņiem faktus nevajag, ka tikai pačīkstēt.
  ==================================
  Arī Jums visiem pieejamos faktus par Krievijas, krievu valodas un kultūras masīvo ietekmi Latvijā acīmredzot nevajag.
  Bet nacionālmīkstais, kā noprotu, droši vien negribat būt. Kāds tad Jūs esat?

  Līdzīgi Paideram un Kučinskim – infantili spītējot iedomātiem “nacionālradikāļiem”, esat gatavs sākt noliegt pat acīmredzamo un aizrunāties vēl tālāk par caurmēra krievu šovinistu? (Ne šajā komentārā – citos Jūsu rakstītajos)

  Nē, nacionālmīkstais Jūs neesat. Nacionāli šļaugans mazprātiņš gan.

  +2
  -1
  Atbildēt

  0

Life Quality Managem 31.08.2011. 10.06

“Bet nevajag lietot krievu valodu kā pretnostatījumu latviešu valodai.”
———————————————————————–
Šī man šķiet atslēgas frāze visā abu tautu integrācijas plitikā. Bet nevajag arī lietot latviešu valodu kā pretnostatījumu krievu valodai. Tam nav nozīmes kāda valoda tiek saņemta izglītība. 19. gadsimta uzņēmīgākie latvju deli devās mācīties uz Terbatu un ne jau latviešu valoda. Svarīgakais ir izglītības kvalitāte. Un tā pēdejos 20 gados ir dramatiski pasliktinājusies. Kā mēs varam prasīt lojalitāti pret mūsu valsti no cilvekiem kurus paši atstumjam?

+3
-10
Atbildēt

0

Una Grinberga 31.08.2011. 09.55

Pilnīgi piekrītu Zīlem, tikai nesaprotu tad, kādēļ viņa partija/apvienība dzied nedaudz citu dziesmu!

+3
-2
Atbildēt

0

dro 31.08.2011. 09.54

Pēc Saeimas ārkārtas vēlēšanām uz sarunu galda starp tā dēvētajām „latviešu partijām” un Saskaņas centru (SC) var atgriezties jau pirms gada neformāli apspriestais kompromisa formulējums, kas atrisinātu politisko strīdu par okupācijas fakta atzīšanu, paverot Saskaņai ceļu uz valdību. Vairāki kompromisa apspriešanā iesaistītie Pietiek to raksturojuši kā principu „okupācija bija, okupantu nav”. Tāpat kā pirms gada, arī šoreiz runa varētu būt par konkrētu formulējumu iekļaušanu valdības deklarācijā un, iespējams, arī koalīcijas līgumā, paredzot apņemšanās gan no SC, gan „latviešu partijām” /Pēc Saeimas ārkārtas vēlēšanām uz sarunu galda starp tā dēvētajām „latviešu partijām” un Saskaņas centru (SC) var atgriezties jau pirms gada neformāli apspriestais kompromisa formulējums, kas atrisinātu politisko strīdu par okupācijas fakta atzīšanu, paverot Saskaņai ceļu uz valdību. Vairāki kompromisa apspriešanā iesaistītie Pietiek to raksturojuši kā principu „okupācija bija, okupantu nav”. Tāpat kā pirms gada, arī šoreiz runa varētu būt par konkrētu formulējumu iekļaušanu valdības deklarācijā un, iespējams, arī koalīcijas līgumā, paredzot apņemšanās gan no SC, gan „latviešu partijām”.Pēc Saeimas ārkārtas vēlēšanām uz sarunu galda starp tā dēvētajām „latviešu partijām” un Saskaņas centru (SC) var atgriezties jau pirms gada neformāli apspriestais kompromisa formulējums, kas atrisinātu politisko strīdu par okupācijas fakta atzīšanu, paverot Saskaņai ceļu uz valdību. Vairāki kompromisa apspriešanā iesaistītie Pietiek to raksturojuši kā principu „okupācija bija, okupantu nav”. Tāpat kā pirms gada, arī šoreiz runa varētu būt par konkrētu formulējumu iekļaušanu valdības deklarācijā un, iespējams, arī koalīcijas līgumā, paredzot apņemšanās gan no SC, gan „latviešu partijām”. http://pietiek.com/raksti/urbanovics_piedava_zrp_un_vienotibai_principu_okupacija_bija,_okupantu_nav_
_________________________
Nav okupamtu, staļinistu, nav 9. maija, toties ir NA fašisti, nacisti un esesiešu maršēšana. Tātad ZRP dibināta SC ievilkšanai valdībā un Vienotība nepacietīgi gatavojas to atbalstīt:)

+6
-4
Atbildēt

0

DruvisKleins 31.08.2011. 09.44

tad tu vispār neparvienu neesi nekad balsojis? jo ja “stāv par teevzemi” ir bijis tas tavs galvenais kritērijs tad jebkuros citos tas pat kripatinas nav bijis un nacionālas lietas ir bijušas pedeja vietaa.

+5
0
Atbildēt

0

lebronj2356 31.08.2011. 09.31

Zīlem šajā jautājumā ir pilnīga taisnība ! Viltus pragmātiķi un liekuļi vienmēr atradīs pseido argumentus ar ko piesegt gļēvumu….mūsu pašu valdība aicina cittautiešus pārkrievoties ar šādu sistēmu !

+10
-3
Atbildēt

0

Janka, Janic 31.08.2011. 08.08

… apžeeliņ, no padomijas netiekam aaraa jau 20 gadus, šis veel sludinaas 10 gadus , sen teicu ka nav iistie , kuri staav par teevzemi, nekad neesmu par šiem balsojis , jo uzreiz sapratu kas par putniem

+6
-9
Atbildēt

0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar: