Katras valsts pilsonis grib lepoties ar savu valsti. Katrs cilvēks grib redzēt un sajust rīcības spējīgu vadību gan savā personīgajā darbā, gan valstī kopumā – tātad valdībā. Tieši valdība ir izpildvara – viena no trim (vai četrām) varām, kuras spēja rīkoties ir kritiski svarīga valsts attīstībai, drošībai, pastāvēšanai. It īpaši svarīgs saliedēts valdības darbs ir krīzes situācijās. Viena krīzes situācija mums ilgst kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā, otra nupat sākusies ar Trampa atkārtotu nākšanu pie varas un sevišķi skaidrs tas top pēc abu “miera telefonsarunām”…
Latvijai ir vajadzīga rīcībspējīga valdība tagad un tūlīt! Nevis pēc “ministru izvērtēšanām” vai ministriju apmaiņas starp koalīcijas partneriem, vai pēc vēl sazin kādām atrunām.
Satversmes 56. pants nosaka: “Ministru kabinetu sastāda persona, kuru uz to aicina Valsts prezidents.”
Pirms pusotra gada tobrīd jaunievēlētais un šobrīd sabiedrībā joprojām visnotaļ populārais Valsts prezidents aicināja konkrētu personu izveidot valdību. Var atrunāties, ka uz to brīdi tāda nu bija triju partiju kopīgā vienošanās un bija solījumi par daudz “dinamiskāku” tālāko darbu utt., taču tas ir fakts – Valsts prezidents izvirzīja savas bijušās partijas biedreni un pēc būtības uzņēmās gana lielu atbildību par savu aicinājumu konkrētai personai sastādīt Ministru kabinetu. Jāatgādina, ka tā ir viena un tā pati partija, kuras viens cits biedrs – iepriekšējais premjerministrs – pirms tam pats gāza savu valdību… Samudžināta tā vienas partijas politika Latvijā!
Pietiks par vēsturi, gribas par nākotni runāt – par idejām, priekšlikumiem, sapņiem. Neviena valdība nav mūžīga un agrāk vai vēlāk pienāks laiks, kad būs jāveido nākamā. Gribas ticēt, ka nākamā “persona, kuru Valsts prezidents aicinās sastādīt Ministru kabinetu” nevis kompelēs savu komandu pēc partijiskās piederības, bet pēc katra ministra kandidāta spējas atbildēt par viņam uzticēto jomu un tajā ieviest kopīgās – premjera un visas valdības – noteiktās prioritātes un uzdevumus.
Katra partija un no tās rindām ievēlētie Saeimas deputāti ir apņēmušies pildīt vēlētājiem dotos solījumus. Tātad partijas (valdes un frakcijas) vienojas par kopīgajām vērtībām, virzieniem, prioritātēm – par valdības deklarācijas galvenajām aprisēm. Un tad “Valsts prezidenta aicināta persona” izveido savu komandu, kas, viņaprāt, ir spējīga šo deklarāciju īstenot – salikt rīcības plānu un strādāt, vadīt procesu! Nepieciešamības gadījumā rīkoties arī ārkārtas, iepriekš neparedzētās situācijās.
Ja nepieciešams, attiecīgā “persona, kuru Valsts prezidents ir aicinājis sastādīt Ministru kabinetu”, var veikt veselu kastingu – lūgt, lai katra koalīcijas partija nosauc savus labākos pretendentus katras ministrijas vadītāja amatam. Ja trūkst, aicināt no malas vēl zinošākus ekspertus u.tml. Taču galvenā būtība, ka valdības vadītājam kopā ar savu komandu ir jāspēj attaisnot Saeimas vairākuma (tātad tautas ievēlēto priekšstāvju jeb lēmējvaras) dotais uzticības mandāts.
Ja viens ministrs nevelk, tad valdības vadītājam ir jārīkojas – jāpalīdz, jāatbalsta vai attiecīgi jānomaina pret citu “zirgu, kas var to vezumu pavilkt”.
Savukārt Saeimas uzdevums ir vērtēt, vai “persona, kuru Valsts prezidents pirms tam aicinājis” un kurai deputātu vairākums uzticējis veidot Ministru kabinetu ir patiesi spējīga izpildīt uzdotos darbus. Ja nē, tad lēmējvarai jārīkojas – vispirms jāpalīdz saprast pieļautās kļūdas, varbūt kopīgi tās jālabo, taču, ja darbi tomēr nesokas un kļūdas kļūst katram sabiedrības loceklim acīmredzamas, tad jāatsauc atmiņā Satversmes 59. pants: “Ministru prezidentam un ministriem viņu amata izpildīšanai ir nepieciešama Saeimas uzticība un viņi par savu darbību ir atbildīgi Saeimas priekšā. Ja Saeima izteic neuzticību ministru prezidentam, tad jāatkāpjas visam kabinetam. Ja neuzticība izteikta atsevišķam ministram, tad tam jāatkāpjas un viņa vietā ministru prezidentam jāaicina cita persona.”
Es gribu ja ne lepoties ar valdību, tad vismaz neciest kaunu par tās nespēju atrisināt praktiski nevienu uzdevumu. Man ir sapnis par Latvijas valdību, kas spējīga strādāt valsts labā, nevis tikai uzturēt sevi pie dzīvības. Es gribu būt daļa no Latvijas lēmējvaras (un pat ne tik svarīgi – pozīcijā vai opozīcijā), kas spēj godīgi novērtēt valdības darbu.
Autors ir 14.Saeimas deputāts, frakcijas Apvienotais saraksts priekšsēdētāja vietnieks, politiskās partijas Latvijas Reģionu apvienība valdes loceklis
Komentāri (6)
Artūrs Ozols 17.02.2025. 14.32
Slikta vai laba valdība ! Latvija attīstās vai te attīstība nav novērojama ? Apkārt mīl teikt ,ka te viss slikti ! Atveru Pasaules Bankas tabulu par IKP lielumiem uz 1 iedzīvotāju 193 pasaules valstīs un salīdzinu kas tabulās rakstīts pārrēķinot eiro par 2003. un 2023 . gadiem . Latvija . 2003.g. IKP uz 1 iedzīvotāju 4000 eiro uz 1 iedzīvotāju, 61 vieta pasaulē , 2023.g. – 49 vieta un 20770 eiro uz 1 iedzīvotāju . Esam PB vērtējumā pieauguši 5,19 reizes !!! Kas pie mums par to runā un priecājas ? ES skaitļi attiecīgi ir 18720 un 38230 , tātad pieaugums 2,04 reizes !!! ASV attiecīgi 32110 un 76400 , pieaugums 2,14 reizes . Visu nedēļas nogali tv satraukti runāja par to ,ka amerikāņi sakot ,ka eiropieši atpaliekot ! Pieauguma 2,04 un 2,14 reizes neko tādu neapstiprina . Būtiska atšķirība ir pakalpojumu masas – tur un te , kā arī acīm redzama militārās rūpniecības attīstības līmeņu starpība . Atvēru US National debt clock , šodien ASV parāds bija 36,490 triljoni $ , 123,01% no IKP !!! Te arī atbilde raksturojot turienes sasniegumus . Dzīvi tur raksturo nenormāla apjoma parādi ! Turklāt viss sakārtots tā ,ka lai sistēma nesagrūtu , neviens neko nedrīkst prasīt no amerikāņiem . Tiesa ķīnieši 2 gados no 1 triljona $ samazinājuši dolāra turējuma apjomu līdz 859,4 miljardiem , tomēr tas nemaina lietas būtību .
1
jureits > Artūrs Ozols 18.02.2025. 07.58
Parāds (kas nav ieguldījums) ir nasta.
Mūsu valdības parāds pieaug un ne uz investīciju rēķina.
Autors nesaka – viss slikti – bet aicina konstruktīvi domāt, kā mēs (kā valsts) varam uzlabot valdības darbu. Ja ne šīs, tad nākamās valdības.
Par IKP uz vienu iedzīvotāju. Tas ir gaužām neprecīzs rādītājs. Piemēram, pat Latgalē šis rādītājs aug, taču iedzīvotāju skaits pēdējo 30 gadu laikā ir uz pusi samazinājies. Tas nozīmē, ka divas reizes ‘IKP pieaugumā’ ir tikai (!) uz iedzīvotāju skaita sarukuma rēķina. Ar tādu loģiku valdībai jāstrādā, lai Latvijā paliek vēl mazāk cilvēku, jobtad jau ‘IKP uz 1 cilvēku’ straujāk pieaugs :(
0
Uldis.M42 18.02.2025. 23.21
https://www.la.lv/latvijas-nakotni-izskirs-tikai-pareizo-draugu-izvele-alvis-hermanis-nosauc-ar-kuram-valstimdraudzeties-mums-sobrid-ir-ipasi-svarigi Žēl, ka Somija būs trešdien zilo brālības saietā pie Emanuelas, bet par Poliju es teiktu Moravecka, bet ne Putina šmaras Tuska Polija.
0
Uldis.M42 18.02.2025. 06.54
Tas bija gari un tukši. Domāju, ka pēc ASV viceprezidenta Vensa Minhenes saturīgās runas, kas skanēja kā apsūdzība, pēc kuras kūtī sākās neiedomājama kviekšana. Starmeram, Šolcam, Makronam un pārējām Putina mauķelēm, nemaz negaidot kamēr sāksies dakšu revolūcijas, vajadzētu ķert savus ārkārtējiem gadījumiem sagatavotos koferīšus un mukt pie pahana. Jādomā, ka tas tomēr noturēsies visilgāk. Nav droši, ka līdz Jaunam gadam, bet tomēr.
Tas pats attiecas uz arī autoru un viņa dzimtenes nodevības līdzdalībniekiem, kuri 2011. gadā zem vienas sedziņas ar kremli pārstāvošo SC perināja plānus pret latviešu valsti un tautu un kolaborantiem, kuri 12. Saeimā tiem pievienojās.
1
jureits > Uldis.M42 18.02.2025. 07.51
Kādai Tavuprāt jābūt nākamai valdībai? Pēc kādiem principiem veidotai un kādām jābūt tās trim galvenajām prioritātēm?
1
Uldis.M42 > jureits 18.02.2025. 11.26
Goda vārds nezinu? Laikam jau talants, godīgums, nacionālisms, no kā šodien Latvijā nav ne smakas.
Tramps, kurš no tēva 3 miljoniem uztaisīja daudzmiljardu impēriju, par kura vārdu uz debeskrāpjiem gatavi maksāt desmitiem miljonu, kurš ir uzrakstījis 3 bestsellerus, izveidojis TV šovu, izaudzinājis 5 krietnus bērnus, prezidēšanas laikā kļuva par miljardu trūcīgāks. Obama, kurš bija utubunga, kurš saņēma sili tikai tāpēc ka nēģeris, kurš savu sievu nezin kāpēc sauc par Maiklu, 8 gados iedzīvojās pamatīgā bagātībā, kas daudzkārt pārsniedz viņa valsts amatā legāli nopelnīto.
Par ekonomiku pagaidām mums nav jālauza galva. Kamēr sūdi jau smeļas pāri lūpai, varam tupi kopēt Argentīnu, kur gada laikā inflācija samazinājās 100 reižu un uz kurieni tagad raujas bizness, tikai Latvijas problēma, ka Sorosa un USAID algotie siles lopi, saprotams, ienīst Milei.
0