Barrozu EK uzņemšot kā interešu lobētāju, ne bijušo vadītāju • IR.lv

Barrozu EK uzņemšot kā interešu lobētāju, ne bijušo vadītāju

27
Žozē Manuels Barrozu. Foto: Ieva Čīka, LETA

Eiropas politiķa darbs bankā “Goldman Sachs” rada bažas par interešu konfliktu

Iepriekšējais Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētājs Žozē Manuels Barrozu turpmāk EK tiks uzņemts kā interešu lobētājs, nevis bijušais iestādes vadītājs. Tā, reaģējot uz Eiropas Savienības (ES) tiesībsarga Emīlijas O’Reilijas vēstuli, ir paziņojis EK priekšsēdētājs Žans Klods Junkers, vēsta Latvijas sabiedrisko mediju portāls lsm.lv.

Bijušā EK priekšsēdētāja Žozē Manuela Barrozu lēmums kļūt par vienu no investīciju bankas “Goldman Sachs” augsta līmeņa vadītājiem un padomniekiem daudzviet Eiropā ir izsaucis ne tikai emociju vētru, bet arī jautājumus par iespējamo interešu konfliktu, vēsta aģentūra LETA. Formāli Barrozu nav pārkāpis ētikas kodeksu, kas liek bijušajiem komisāriem saskaņot jaunos darba piedāvājumus ar EK pusotra gada laikā pēc pilnvaru beigām, jo šis periods jau ir pagājis. Pēc tam bijušie politiķi var rīkoties saskaņā ar savu sirdsapziņu.

Tomēr ES tiesībsargs Emīlija O’Reilija uzskata, ka šajā gadījumā nevar aprobežoties vien ar formālu prasību ievērošanu. “Visus nevar mērīt ar vienu mērauklu. Nevar pielietot matemātisku formulu, lai noteiktu, vai cilvēki uzvedas ētiski. Katrs gadījums būtu jāizvērtē atsevišķi. Tādēļ, ņemot vērā, cik nopietnu pozīciju bijušais priekšsēdētājs Barrozu ir ieņēmis, un, ņemot vērā, cik ietekmīga ir banka, kurā viņš tagad strādā, viņa gadījums ir īpašs. Es uzskatu, ka priekšsēdētājs Junkers to būtībā ir atzinis,” sarunā ar Latvijas Radio akcentēja O’Reilija.

Atbildes vēstulē tiesībsargam Junkers ir norādījis, ka nodos Barrozu lietu izskatīšanai īpašajā Ētikas komitejā, kurā ir trīs neatkarīgi eksperti. Junkers uzdevis pieprasīt Barrozu iesniegt iestādei viņa darba līguma kopiju. ES tiesībsargs cer, ka Barrozu gadījums liks EK un citām iestādēm mainīt savu attieksmi pret ētikas standartiem un turpmāk ne tik formāli vērtēt iespējamo interešu konfliktu gadījumus.

Barrozo iepriekš intervijās teicis, ka konsultēs investīciju banku jautājumos par gaidāmo Lielbritānijas izstāšanos no ES. Ņemot vērā viņa ietekmi un kontaktus Briseles lēmumu pieņēmēju vidū, tas daudziem ir raisījis pamatīgas bažas. Turklāt Mišels Barnjē, kurš tagad EK atbild par izstāšanās sarunu sagatavošanu, Barrozu laikā ir bijis komisārs. Līdz ar to abi ir labi pazīstami.

Tiesībsargs O’Reilija cer, ka Ētikas komiteja formulēs savu viedokli dažu nedēļu, nevis mēnešu laikā. “Es ceru, ka šo jautājumu nepaslaucīs zem paklāja. Ētikas komitejai tagad priekšā ir ļoti, ļoti nozīmīgs uzdevums. Tā Eiropas Komisijai ir iespēja beidzot tikt galā ar šo problēmu kopumā. Tas nav vienkārši, es to zinu. Cilvēkiem ir tiesības uz darbu, bet arī sabiedrībai ir tādas pašas tiesības būt pārliecinātai par to, ka cilvēki, kuri pieņem lēmumus, kas ietekmē mūs visus, uzvedas ētiski,” teica O’Reilija.

Komentāri (27)

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu