Atliek vienotā elektroniskā medija izveides koncepciju (papildin.) • IR.lv

Atliek vienotā elektroniskā medija izveides koncepciju (papildin.)

13
LTV ēka Zaķusalā. Foto: Lita Krone, LETA

Jaunā sabiedriskā medija uzturēšana piecos gados līdz 2018.gadam izmaksās aptuveni 89,2 miljonus latu

Ministru kabinets otrdien atlika vienotā elektroniskā medija izveides koncepciju. Kultūras ministrijas iesniegtais rīkojuma projekts paredz atbalstīt koncepcijas otro variantu, kas piedāvā Latvijas Televīzijas (LTV) un Latvijas Radio (LR) apvienošanu. Juridiskā apvienošana paredzēta līdz 2015.gada 1.janvārim. MK nolēma novirzīt rīkojuma projektu papildu saskaņošanai ar Tieslietu ministriju, raksta LETA.

Lēmuma nepieņemšana par sabiedriskā medija koncepciju atstās ietekmi uz desmitiem gadu, pēc valdības sēdes teica Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētājs Ainārs Dimants. Viņš skaidroja – ja nākamnedēļ netiks pieņemts pozitīvs lēmums par koncepciju, šis jautājums tiks atlikts uz gadu, jo nespēs pretendēt uz finansējumu 2014.gadā. Savukārt nākamgad ir gaidāmas parlamenta vēlēšanas, kas arī var ietekmēt lēmumu par vienota sabiedriskā elektroniskā medija izveidi.

Dimants uzskata, ka patlaban valdībai jāpieņem skaidrs lēmums, kā tālāk virzīties, un vai nu pieņemt koncepciju, vai arī atzīt, ka valdība šādu lēmumu pieņemt nespēj. Viņš atgādināja, ka vienotā medija izveides koncepcijas galvenais uzdevums ir izveidot stipru sabiedrisko mediju. Ja tas netiek izdarīts tagad, tas atstās ietekmi uz desmitiem gadu.

Kā norādīts koncepcijas kopsavilkumā, jaunā sabiedriskā medija uzturēšana piecos gados līdz 2018.gadam izmaksās aptuveni 89,2 miljonus latu, investīcijas medija un tehnoloģiju platformās, ēku rekonstrukcijā, darbinieku apmācībās u.c. ir paredzētas aptuveni 28,7 miljonu latu apmērā.

Kopumā nepieciešamais papildu finansējums turpmākajiem pieciem gadiem apvienotajam medijam tiek lēsts 29,4 miljonu latu apmērā. Savukārt papildus valsts budžetā būtu nepieciešami aptuveni 17,7 miljoni latu, no kuriem 12 miljoni jau ir iekļauti Nacionālajā attīstības plānā. Nākamajam gadam no valsts budžeta būtu nepieciešami 2,3 miljoni latu.

MK lēmums noteic, ka koncepcija īstenojama kārtējā gadā piešķirto valsts budžeta līdzekļu ietvaros. Ja koncepcijas īstenošanas gaitā nav piešķirti valsts budžeta līdzekļi koncepcijā paredzētajā apjomā, Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) četru mēnešu laikā no likuma par valsts budžetu spēkā stāšanās jāizstrādā nepieciešamie grozījumi koncepcijā.

Jaunā sabiedriskā medija uzdevums būs kļūt par lielāko mediju Latvijā, stiprinot nacionālo identitāti, valodu, kultūru un sociālo atmiņu, veidot demokrātisku un saliedētu sabiedrību, veicināt piederību Eiropas un starptautiskai kopienai, izplatīt zināšanas, veicināt radošumu, iesaistīt bērnus un jauniešus.

Jaunajam sabiedriskajam medijam paredzēts būtiski palielināt auditoriju gan televīzijai, gan radio, gan internetam, lai 2018.gadā tas ik dienas sasniegtu 70% Latvijas iedzīvotāju.

Sabiedriskā medija stratēģiskais uzdevums ir ar multimediju satura piedāvājumu aktīvāk piesaistīt ekonomiski aktīvo cilvēku un jauniešu auditoriju, piedāvājot dinamisku un modernu saturu gan internetā, gan televīzijā, gan radio.

Saturiskā ziņā par prioritātēm noteiktas ziņas un informatīvi dokumentālās programmas, izglītība un zinātne, bērnu un pusaudžu raidījumi un kultūras programmas. Šo tēmu īpatsvaram piecu gadu laikā ir jādubultojas. Koncepcijas paredz, ka medijs saražotu par 35% vairāk oriģinālsatura, 2018.gadā piedāvājot vidēji dienā televīzijā, radio un internetā 48 oriģinālstundas.

Kā svarīgākie ieguvumi no LTV un LR apvienošanas tiek minēta konkurētspējīgāka sabiedriskā medija izveide, materiālo, finanšu un intelektuālo resursu apvienošana, profesionālāka un dinamiskāka pārvalde, kopīgas investīcijas un iepirkumi, satura kvalitātes un apjomu pieaugums, labāko mediju nozares profesionāļu piesaiste, radošo jomu dažādība u.c.

Jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu 2014.-2016.gadam atbilstoši koncepcijā norādītajam nepieciešamajam finansējumam paredzēts izskatīt valdībā vienlaikus ar visu ministriju un citu centrālo valsts iestāžu vidēja termiņa budžeta prioritātēm gadskārtējā valsts budžeta likuma sagatavošanas un izskatīšanas procesā.

Paredzēts arī uzdot valsts a/s “Valsts nekustamie īpašumi” pusgada laikā no koncepcijas pieņemšanas izstrādāt LTV ēkas rekonstrukcijas finansējuma modeli.

(papildināta ar Dimanta viedokli)

Komentāri (13)

Ieva 28.05.2013. 14.12

Cik LTV rūp sabiedrības intereses, redzējām pēc Beltes izrīcības ar 100 gr kultūras. Lai gan Belte laikā aprāvās, īlens no maisa izlīda.
Nu nebūs tur nekāda sabiedriskā TV, būs valsts sponsorēts komerckanāls, kas rūpēsies par Reitingiem.
Es gribu, lai ieslēdzot TV, būtu ko skatīties, nevis sabiedrisko mediju par 90 miljoniem no nodokļu maksātāju naudas. Arī krieviski raibais Krievija karoga krāsās noformētais interneta portāls lsm.lv ar savu demonstratīvo tulkojumu krieviski (tātad Latvijā krievi var valodu nemācīties, saka NEPLP) ir tikai tāds atstāstījumu sakopojums, kas pat nesniedz informāciju par raidījumiem.
Kaut kā nesanāk tam NEPLP uz saulaino tāli tautu vest..

+5
0
Atbildēt

0

ligakalnina 28.05.2013. 15.53

Viss tas izskatās skaisti “uz papīra”, realitātē, visdrīzāk, būs kārtējā nelietderīgi iztērētā nauda.
Mēdiju kvalitāti, lielā mērā, nosaka radoši cilvēki, raidījumu veidotāji, un kur tad mums tādi ir, kas bija, tie sen padzīti.
Pa šo laiku, pateicoties politiķiem LTV ir tik tālu nolaista, ka diezin vai to vispār iespējams glābt, kur nu vēl dabūt 70% reitingu.
Saprotams, ir zināma cilvēku daļa, kas ieintersēta “apgūt” šo naudu, bet, vai viņi ir spējīgi izveidot kvaliatīvu un intersantu sab. TV?
Būtu jāsāk nevis ar dzīšanos pēc reitingiem, bet, ar gudru un kvalitatīvu raidījumu veidošanu, tādu, kas mudina domāt, izglīto, parāda problēmas, ar kvalitatīvām diskusijām, pēc tādiem ir izslāpsi daļa skatītāju, kas vēl galīgi nav nozombēta ar tiem seriāliem utt.

+5
-1
Atbildēt

0

Sanšains 28.05.2013. 19.07

Nupat LR1 Gints Grūbe pēc Streipa pamudinājuma pūta un elsa, cik briesmīga tā Saeima, kuras komisija un TV žurnālisti esot atļāvušies tirpināt vadītājus par “100 gr.” raidlaiku – tā esot iejaukšanās redakcionālajā neatkarībā un vispār apdraudējums preses brīvībai!

Ekspertiņš-padomnieciņš… Mērkaķis!

Tad nav ko ielikt tādu Belti, ar kuru kopā visa tā šaika izskatās, kā Maskavas metro pazaudējusies. Nav ko tik mulsinoši māžoties, ka visai ieinteresētajai sabiedrības daļai “jāceļas kājās”.

+3
-1
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu