15. maija likumsakarības • IR.lv

15. maija likumsakarības

94
Saeimas nams bez durvīm. Pērn tās tika remontētas. Foto: Evija Trifanova, LETA
Lolita Čigāne

Apgaismota diktatūra eksistē tikai pasakās par labajiem karaļiem

Grūti iedomāties zīmīgāku datumu, lai apmeklētu Lielbritānijas, Eiropas vecākās demokrātijas parlamentu, kā 15.maijs, Latvijas parlamentārisma likvidēšanas datums pirms 79 gadiem.

Austrumu filozofs Tibrizas Šams esot ieteicis ik vakaru pārdomāt, kādu vēsti konkrētās dienas notikumi sūta, lai palīdzētu izprast būtiskas pasaules likumsakarības. Tad nu trešdien, 15.maija vakarā, es pārdomāju, ko par Lielbritānijas parlamentu un parlamentārismu vispār bija stāstījuši Lielbritānijas kolēģi, uzņemot mūs, Latvijas Saeimas deputātus, ciemos Londonā.

Britu parlamentārisms ir dzimis XVII gadsimtā un izkarots nebūt ne vieglā kaujā starp monarhu un pilsoņiem. Kad 1640.gadā karalis Čārlzs I ieradās parlamentā un pieprasīja, lai parlamenta spīkers norāda uz pieciem aktīviem parlamenta locekļiem, ko karalis vēlējās arestēt, spīkers, ceļos nometies karaļa priekšā, esot atbildējis: “Man nav ne acu, lai redzētu, ne mēles, lai runātu citādi, kā vien tā, kā šis parlaments, kura kalps es esmu, man to atļauj.” Spīkers nenorādīja uz pieciem deputātiem, un, kad karalis pavēlēja saviem kareivjiem tos sagūstīt, telpā to vairs nebija.

Striktā parlamenta sargāšana no nepamatotas iejaukšanās britu parlamenta tradīcijās dzīvo vēl šobaltdien. Lielbritānijas karaliene maijā atklāj parlamenta sesiju ar runu par valdības plāniem tuvākajam gadam. Lai strikti sargātu britu parlamenta neatkarību, runa tiek teikta lordu (ieceltu, nevis ievēlētu pārstāvju) palātā. Kad karaliene ir gatava runai, tā uz ēkas otrā gala esošo pārstāvju palātu sūta t.s. kungu ar melno zizli. Tad, kad kungs pamet lordu palātu un dodas uz pārstāvju palātu, pārstāvju palātas durvis tiek aizcirstas viņa deguna priekšā, atzīmējot Čārlza I nekaunīgo ierašanos parlamentā 1640.gadā. Kungs ar melno zizli klauvē pie pārstāvju palātas durvīm un aicina deputātus noklausīties karalienes runu lordu palātā.

Šis parlamenta neatkarības apliecinājuma rituāls tiek atkārtots ik gadu, ceremoniāli norādot uz parlamenta darbības ierobežošanas nepieņemamību.

1934.gadā Kārlis Ulmanis likvidēja Latvijas parlamentu bez kādām ceremonijām, 15.maija naktī apturot Satversmes darbību, atlaižot Saeimu, slēdzot visas politiskās partijas un 16 preses izdevumus. Šis solis lēmumu par Padomju savienības kara bāzu izvietošanu Latvijas teritorijā – Latvijas Republikas beigu sākumu – 1939.gada oktobrī atstāja viena cilvēka rokās.

1934.gada 15.maija apvērsums un preses ierobežojumi nozīmēja arī to, ka laikā, kad Somija, kas atteicās parakstīt Padomju savienības piedāvāto bāžu izvietošanas līgumu, izcīnīja smagu un nesamērīgu karu ar Padomju savienību, ar asinīm izpērkot daļu savas valsts sakropļotās teritorijas, Latvijas prese par notikumiem Somijā ziņoja kautrīgi, bieži izmantojot tikai padomju informācijas avotus.

Apgaismota diktatūra eksistē tikai pasakās par labajiem karaļiem. Ja 1934.gadā būtu aizsākusies pasaka, nevis diktatūra, mūsu valsts šodien, iespējams, izskatītos pavisam citādi. Tāpēc 15.maijs noteikti mūsu kalendāros nav pieminams kā svinama diena.

Autore ir Saeimas deputāte, VIENOTĪBA

 

Komentāri (94)

dro 20.05.2013. 08.55

Ak kungs, šinī sakarā vēl pieminēt Somiju, kad saeima bez Kremļa notas un draudiem atteikusies no Abrenes. Policija netiek galā ar aurojošiem huļigāniem pie Brīvības pieminekļa, Tallinas nemieru laikā saeima baidās izteikt atbalstu Igaunijai, un šī uz vēdera lienošā saeima redz sevi Lāčplēša lomā, un fantazē par likumsakarībām?:)

+17
-3
Atbildēt

1

Egita 20.05.2013. 07.32

Diktatori un autoritārisms ir perversitāte mūsu modernajā gadsimtā.
Līdzās vardarbības un pornogrāfijas sludināšanai, liekama jebkuras nedemokrātiskas varas apdziedāšana.

+12
-2
Atbildēt

0

Egita 20.05.2013. 07.48

Rūjienā, kur padomju režīma simbols Ļeņina piemineklis , un tā autors visiem jau bija pagaisis,pateicoties viena cilvēka aktivitātēm un sabiedrībā popularitāti gūstošā tendence par ,,labiem padomjlaikiem”,pēkšņi tiek pasludināts par J.Zariņa gadu.
Varbūt liekas pārspīlēti,bet Zariņš Rūjienā bija pazīstams kā ļoti daudzu Ļeņina un citu padomju režīma simbolu darinātājs.

+8
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu