Nodokļa izmaiņas visvairāk nākamgad varētu izjust garāžu un reliģisko organizāciju dzīvojamo ēku īpašnieki
Valdība otrdien vienojās par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) izmaiņām 2012.gadā, ar kurām pašvaldību budžeta ieņēmumus plānots papildināt par aptuveni 500 000 latu. Izmaiņas paredz pašvaldībām nodot plašākas lemšanas tiesības par NĪN piemērošanu.
Valdība atbalstīja priekšlikumu nesaglabāt esošo 25% nodokļa pieauguma ierobežojumu, deleģējot tiesības pašvaldībām lemt par nodokļa pieauguma ierobežojumu zemei, to skaitā procentuālo apmēru, ziņo LETA.
Pašvaldības arī varēs lemt par nodokļa apmēra saglabāšanu iepriekšējā gada līmenī, jo ir teritorijas, kur joprojām šāds ierobežojums ir nepieciešams, piemēram, Rīgā, Jūrmalā un Pierīgas novados, kur daļai nodokļa maksātāju slogs būtu nesamērīgs.
Nodokļa izmaiņas visvairāk nākamgad varētu izjust garāžu un reliģisko organizāciju dzīvojamo ēku īpašnieki, jo šiem objektiem līdz šim nodokli nepiemēroja.
Valdība piedāvā aplikt ar nodokli dzīvojamo māju palīgēkas, izņemot tās, kas ir mazākas par 25 kvadrātmetriem, vienlaikus dodot pašvaldībām tiesības lemt par dzīvojamo māju palīgēku neaplikšanu. Izņēmums būs garāžas, tajā skaitā kooperatīvo sabiedrību garāžu īpašnieku garāžas un garāžu īpašnieku biedrību garāžas, kas, sākot ar 2012.gadu, neatkarīgi no to platības būtu nodokļa objekts, piemērojot tām tādas pašas likmes kā dzīvojamām mājām. Tas esot nepieciešams, lai novērstu netaisnīgo situāciju, kad tagad dzīvojamās mājās esošas garāžas tiek apliktas ar nodokli, bet atsevišķi stāvošas – ne.
Tāpat ar nodokli tiks apliktas reliģisko organizāciju dzīvojamās mājas un tām piekritīgo zemi, “lai novērstu netaisnīgo situāciju, kad nodokli par dzīvojamo māju nav jāmaksā tikai tādēļ, ka māja pieder reliģiskai organizācijai”.
Likumā tiks paredzētas tiesības pašvaldībām aplikt ar nodokli inženierbūves (laukumus), kas tiek izmantoti kā transportlīdzekļu maksas stāvlaukumi, un valsts, pašvaldības, valsts vai pašvaldību kapitālsabiedrību īpašumā esošās inženierbūves, kas iznomātas citai personai saimnieciskās darbības veikšanai. Šo izmaiņu mērķis ir piemērot nodokli objektiem, kuri tiek izmantoti saimnieciskajā darbībā, bet ir iekļauti to objektu kategorijā, kuri ar nodokli nav apliekami. Šo pasākumu gan neatbalsta Latvijas Darba devēju konfederācija.
Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu tiek piedāvāts samazināt NĪN iekasējamības koeficientu, nosakot to ēkām 0,8 (2011.gadā – 0,85) un zemei, dzīvojamām mājām, inženierbūvēm 0,85 (2011.gadā – 0,9).
Arī 2013.gadā pašvaldībām plānots saglabāt 2012.gadā deleģētās tiesības par nodokļa pieauguma zemei ierobežošanu vai saglabāšanu iepriekšējo taksācijas gadu līmenī.
Tāpat pašvaldībām plānots deleģēt tiesības noteikt likmi likumā noteikta koridora ietvaros no 0,2% līdz 3%, saglabājot esošās likmes kā bāzes likmes 0,2%, 0,4%, 0,6% dzīvojamām mājām un 1,5% pārējiem apliekamajiem objektiem tām pašvaldībām, kuras nebūs pieņēmušas lēmumu saistošo noteikumu veidā par atšķirīgu nodokļa likmju piemērošanu. Tas dos pašvaldībām iespēju sabalansēt nodokļa slogu dažādām nodokļa maksātāju kategorijām. Likumā noteiktās papildlikmes par neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamu zemi piemērošanas kārtību nemainīt, nedeleģējot tiesības pašvaldībām par to lemt vai mainīt.
Nodokļa prognozi pašvaldību finanšu izlīdzināšanas vajadzībām nākamajam taksācijas periodam plānots noteikt, izmantojot iepriekšējā taksācijas gadā pašvaldībā faktiski iekasēto nodokļa summu bez iepriekšējā gada parādiem.
Tāpat pašvaldībām būs tiesības īpašos gadījumos pieņemt lēmumu atlikt nodokļa maksājumus līdz īpašuma tiesību pārejai, piemēram, gados vecu, maksātnespējīgu nodokļa maksātāju gadījumos. Pašvaldības arī iegūs tiesības sagruvušām, vidi degradējošām un draudus cilvēku drošībai radošām ēkām noteikt maksimālo nodokļa likmi par ēku 3% apmērā no zemes kadastrālās vērtības.
Ar nodokli 2013.gadā varētu aplikt tādu kapitālsabiedrību inženierbūves, kuru regulējamo sabiedrisko pakalpojumu daļa kopējā apgrozījumā ir 49% vai mazāk, kā arī aplikt ar nodokli 1,5% apmērā juridiskām personām piederošas, privātpersonām neizīrētas dzīvojamās mājas, kā arī dzīvojamo telpu grupas (dzīvokļus) ar mērķi veicināt īres tirgus attīstību.
Komentāri (24)
oktaavs 08.11.2011. 15.53
Nepareizi. Vajag nežēlīgi kāst Jūrmalas pamatiedzīvotājus, kā tas ir bijis līdz šim.
Nav ko piedzimt un dzīvot neīstajā pilsētā, ja varēja citā. Paši vainīgi.It sevišķi tasm attiecas uz “laimīgajiem” latviešiem. Viņi laikam domā, ka joprojām ir savas valsts saimnieki :)
Pilsēta ir rezervēta pavisam citai publikai un nav ko tur maisīties.
0