Atgriešanās pie bijušā • IR.lv

Atgriešanās pie bijušā

22
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko, foto: AFP/LETA
Askolds Rodins

 Kam liegta iebraukšana ES 

Kā iepriekš solīts, janvāra pēdējā dienā Eiropas Savienība (ES) izšķīrās aizliegt ieceļot dalībvalstīs un partnervalstīs Baltkrievijas diktatoram Aleksandram Lukašenko un vēl 155 cilvēkiem, kas saistīti ar brutālo izrēķināšanos ar cilvēkiem, kuri protestēja, kad pērn 19.decembra vakarā tika pasludināti Baltkrievijas prezidenta "vēlēšanu" provizoriskie rezultāti. Tajās Lukašenko uzvarēja, pēc oficiālās versijas, saņemot gandrīz 80% balsu. Ticamas šķietamības radīšanai pilnīgi pietiktu ar 60-65%. Milicija aizturēja vairāk nekā sešus simtus cilvēku. Aptuveni trīsdemit ir apcietinājumā vēl tagad. Daļai no tiem var uzrādīt apsūdzību masu nekārtību organizēšanā, un par to var saņemt pat 15 gadus ilgu ieslodzījumu. 

Līdzīga situācija bija 2006.gada martā, kad Lukašenko iepriekšējo reizi kļuva par Baltkrievijas prezidentu. Tiesa, toreiz protestētāju bija mazāk, un pret viņiem vērstās darbības – ne tik mežonīgas. Sankcijas skāra pašu Lukašenko un vēl turpat 40 augstākos ierēdņus. Tāpat, kā tagad, arī toreiz sankcijas noteica ne vien ES, bet arī ASV. Aizliegums ieceļot ES valstīs nāk komplektā ar banku kontu bloķēšanu – ja tādi ir. Neoficiāli ticis minēts, ka paša Lukašenko mantība sasniedz 9 miljardus ASV dolāru. Jāpiebilst, ka sankcijas neattiecas uz tām pakļauto cilvēku ģimenes locekļiem. Zināms, ka pārvietošanās liegums neskars Baltkrievijas valdības vicepremjeru un ārlietu ministru – lai saglabātu komunikācijas iespēju. 

Kā jebkuram diktatoram, arī Lukašenko ir viens liels mērķis – saglabāt varu, un tā sasniegšanai nekāda cena nav par augstu. Lai nu kas, bet politiskā intuīcija Lukašenko ir nevainojama. Viņš vienmēr apjautis uz kuru debess pusi jāpagriež seja. Vairāk nekā desmit gadus viņš baroja Krieviju ar pastāstiem par reāli kopīgas valsts izveidošanu, pretim saņemot lētus energoresursus. Kad Maskavai šis stāvoklis apnika, sākās gāzes un pat piena kari. 

Lukašenko pavērsa seju ES virzienā, pauda gatavību aktīvi iesaistīties programmā "Austrumu partnerība". Pretim 2008.gadā saņēma sankciju režīma apturēšanu. Patiesībā notikusi atgriešanās pie jau pieredzēta stāvokļa. Piebildīsim, ka ES pat nav pieprasījusi atkārtotu prezidenta vēlēšanu sarīkošanu Baltkrievijā, bet iespējamās ekonomiskās sankcijas tika apspriestas bez degsmes. 

Vēl nav publiskots to personu saraksts, kurus skars sankcijas, taču par savu vietu tajā acīm redzot jūtas droša Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja, kas jau paguvusi pateikt, ka tas būs "nošaujamo saraksts". Iepriekšējā reizē "melnajā sarakstā" nonākušie ierēdņi uz to publiski nereaģēja. 

Oficiālā Minska uz ES lēmumu ir reaģējusi ar Ārlietu minstrijas paziņojumu, kurā ir gan gaušanās par baltkrievu tautas gribas nerespektēšanu, gan dubultstandartiem un diskrimināciju. Beigas gan šim paziņojumam iznākušas cerīgas: "Mēs esam par partnerattiecību nostiprināšanu ar Eiropas Savienību." Neizskatās gan, ka tuvākajā laikā šajā virzienā būtu paredzams progress, taču pateikts ir. 

ES nevarēja izlikties nezinām, kas Minskā notika pēc vēlēšanām, savukārt Lukašenko tika pie iegansta ciešāk integrēties ar Austrumu kaimiņiem. Krievija, domājams, nepalaidīs garām pavērušos iespēju satvert ciešākās skavās "jaunāko māsu". Ir kāda lieta, kas ļaus visai precīzi noteikt, kā Krievijai sekmējies. Visi Krievijas līdzšinējie pūliņi panākt, lai Baltkrievija atzītu Abhāzijas un Dienvidosetijas valstisko neatkarību, nav devuši cerēto rezultātu. Lukašenko šis jautājums bijis kā karsts kartupelis. Abu satelītu neatkarību atzinušas tikai dažas pasaules valstis, un tā ir, iespējams, pat vislielākā Putina Krievijas ārpolitiskā neveiksme. Jāpiebilst, ka to nav izdarījusi neviena NVS valsts. Vai Baltkrievija būs pirmā? 

Nevajadzētu ļauties ilūzijai, ka sankcijas ietekmēs Baltkrievijas iekšpolitisko stāvokli, liberalizēs Lukašenko režīmu. Pašlaik "batjkas" režīms Baltkrievijā ir pietiekami stabils, demokrātija tam nav vajadzīga, un pārāk vāji ir spēki, kas ir gatavi to prasīt.

Komentāri (22)

mary75 02.02.2011. 13.34

Tāda sīka un ES ekonomikai un politikai maznozīmīgā Baltkrievija ir tā valsts, pret kuru ES var vērsties ar pilnu bardzību un nodemonstrēt savus augstos standartus cilvēktiesībās, utt.
Tad, kad tiks stādīts līdzīgs saraksts no 100 Krievijas amatpersonāmm kur cilvēktiesības ir pārkāptas daudz vairāk, un režīms ir daudz nepatīkamāks, tad sākšu ticet, ka ES tie ir pirmajā vietā, nevis, tiek vilkti ārā atkarībā no apstākļiem, un , ja apstākļi neizdevīgi – stāv noslēpti dziļā atvilktnē.

+3
-1
Atbildēt

1

    lebronj2356 > mary75 02.02.2011. 16.45

    Es liktu uz otro – bija gadījums, vainīgais tāds pasīks un tagad reāģēsim bargi(vairāk gan skatam). Ciniska reālpolitika un dubultstandarti, tas nu ir fakts. Neesmu Lukašenko fans, bet fakts, ka no Latgales viens otrs Baltkrievijā brauc darbu meklēt jau kaut ko pasaka. Šāds pavērsiens atgriezīs Putinam vienu viltīgu ”čomu”, kurš gan vienmēr savās, daļēji tautas, interesēs strādā, nezinu vai ES un ASV būs izdevīgi viens Osetijas un Abhāzijas atzinējs Eiropas kontinentā – šaubos. Sankcijas visticamāk reāli neko nedos, domāju pēc pāris gadiem atcels…kad savajadzēsies. Bet mums tas gan nav izdevīgi, jo Baltkrievija bija un ir tā valsts ar kuru būtu izdevīgi tirgoties dažādās jomās. Leiši jau gudrāki, Gribauskaite jau aizstāvēja savu pozīciju un bezvīzu režīmu arī grib….

    +1
    0
    Atbildēt

    0

Ainārs 02.02.2011. 16.01

Vai iespējas paveras vai rodas?
Kas tā par jauno modi Ir, ne reizi vien pēdējā laikā lasu par to, ka paveras iespējas. Agrāk iespējas radās, nevis pavērās. Brrr.
Bet komentārs, protams, vietā. Baltkrievija ir mūsu kaimiņvalsts, un mums par to ir jāuztraucas. No ES valstīm Portugāle, Spānija un Itālija domā, ka nav jau tur tik traki – protams, jo tālāk dzīvo, jo mazāk uztrauc.

+1
0
Atbildēt

0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu