LB piešķīrusi “ABLV Bank” 97,5 milj. eiro aizdevumu pret vērtspapīru ķīlu (papild.) 26

ABLV Bank. Foto: Reuters/LETA
Print Friendly, PDF & Email

Latvijas Banka piešķīrusi “ABLV Bank” aizdevumu 97,5 miljonu eiro apmērā pret vērtspapīru ķīlu, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Bankā.

“Ņemot vērā bankas “ABLV Bank” lūgumu un Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) atbalstošo viedokli, Latvijas Bankas padome ir pieņēmusi lēmumu par aizdevuma piešķiršanu “ABLV Bank” 97,5 miljonu eiro apmērā pret drošu, augsti likvīdu vērtspapīru ķīlu. Šajā finanšu tirgus darījumā nekādā veidā netiek izmantoti valsts budžeta līdzekļi. Īpaši jāuzsver, ka vērtspapīru ķīlas vērtība būtiski pārsniedz aizdevuma apmēru,” uzsvēra Latvijas Bankā.

Lai stabilizētu situāciju AS “ABLV Bank”, komercbanka nolēma ieķīlāt daļu no tās rīcībā esošajiem vērtspapīriem, pretī lūdzot Latvijas Bankai piešķirt aizdevumu līdz 480 miljonu eiro apmērā, informēja “ABLV Bank” komunikācijas pārstāvis Artūrs Eglītis.

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), izpildot Eiropas Centrālās bankas (ECB) instrukciju, 18.februāra ārkārtas sēdē ir nolēmusi “ABLV Bank” uz laiku noteikt maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā. ECB norāda, ka šāds lēmums nepieciešams, lai dotu “ABLV Bank” pietiekamu laiku pasākumu veikšanai, kas stabilizētu esošo situāciju.

“Banka kā vienu no situācijas stabilizēšanas soļiem nolēmusi ieķīlāt daļu no tās rīcībā esošajiem vērtspapīriem, pretī lūdzot Latvijas Bankai piešķirt aizdevumu līdz 480 miljonu eiro apmērā. Bankas rīcībā uz gada beigām bija pieejami likvīdi vērtspapīri gandrīz 1,7 miljardu eiro apmērā,” informēja komercbankas komunikācijas pārstāvis Eglītis.

Pēc viņa teiktā, “ABLV Bank” aktīvu struktūra ir sabalansēta, tomēr, ievērojot radušos situāciju, šobrīd aktīvu pārvedumi un to realizēšana var prasīt ilgāku laiku, nekā paredzēts standarta situācijās. Tāpēc bankai šobrīd nepieciešams veikt pasākumus, lai nodrošinātu pietiekamu finanšu līdzekļu pieejamību, skaidroja bankas pārstāvis.

“ABLV Bank” no valsts neprasa nevienu centu, aģentūrai LETA pauda bankas valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis. Banka lūdz Latvijas Banku iegādāties “ABLV Bank” rīcībā esošos augstas kvalitātes vērtspapīrus. “No valsts neprasām nevienu centu, lūdzam nopirkt mūsu rīcībā esošos augstas kvalitātes vērtspapīrus,” teica Bernis, atzīmējot, ka runa ir par bankas īpašumā esošo augstas kvalitātes vērtspapīru pārdošanu, lai banka varētu stabilizēt situāciju un īsā laika posmā normalizēt darbību. Tāpēc “ABLV Bank” lūgusi Latvijas Bankai pretimnākšanu, nopērkot tās vērtspapīrus vai izsniedzot aizdevumu pret vērtspapīru ķīlu.

“Šobrīd banka saskārusies ar tehniskām grūtībām tik īsā laika posmā pārdot daļu no tās rīcībā esošajiem vērtspapīriem, pat neskatoties uz to, ka bankas likviditāte un kapitāla pietiekamība ir labā līmenī,” piebilda Bernis. Bankas rīcībā šobrīd ir pieejami vērtspapīri gandrīz 1,57 miljardu eiro apmērā.

Saskaņā ar FKTK lēmumu “ABLV Bank” ir jānodrošina, ka tiek pārtraukta klientu maksājumu rīkojumu ievadīšana bankas sistēmā, kā arī banka neizpilda klientu debeta operācijas, kuru valutēšanas datums ir, sākot no 19.februāra plkst.00.00.

FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš uzsver, ka šāds lēmums pieņemts, balstoties uz ECB instrukciju. “Finanšu uzraudzības iestāžu pamatuzdevums ir stabilitāte kopumā sektorā, tas arī galvenokārt ir ņemts vērā, vienojoties par šādu lēmumu. Turpināsim veikt nepieciešamās uzraudzības darbības sadarbībā ar ECB un informēsim par notikumu attīstību,” sola Putniņš.

“ABLV Bank” stādā FKTK pilnvarnieku grupa, kas nodrošina nepieciešamo uzraudzības darbību veikšanu un informācijas apmaiņu. Ierobežojumi “ABLV Bank” ir stājušies spēkā 19.februārī plkst.00.00, un tie ir spēkā līdz nākamajam FKTK lēmumam.

FKTK vēl 18.februārī publiski ziņoja, ka Latvijas bankas ar ievērojamu rezervi nodrošina visu regulējošo prasību izpildi. Situācija Latvijas finanšu sektorā tiekot rūpīgi uzraudzīta sadarbība ar ECB.

“No FKTK puses varu sacīt, ka mūsu bankas ar ievērojamu rezervi nodrošina regulējošo prasību izpildi. Kapitāla un likviditātes rādītāji saglabājas augstā līmenī. Vidējais rādītājs ir virs vidējā Eiropā, likviditātes rādītājs ir divkārt augstāks. Mēs nodrošinām visas nepieciešamās uzraudzības darbības finanšu sektorā un sekojam līdzi esošajai situācijai. Finanšu sektora uzrauga pamatuzdevums ir stabilitātes nodrošināšana un noguldītāju interešu aizsardzība, un šis darbs šobrīd tiek veikts,” atzīmēja FKTK priekšsēdētāja vietniece Gunta Razāne.

Pirms FKTK nāca klajā ar lēmumu par “ABLV Bank” klientu maksājumu ierobežošanu, Razāne norādīja, ka komisija analizē iespējamos scenārijus arī saistībā ar šo komercbanku, un ECB ir “ABLV Bank” tieši uzraugošā institūcija. “ECB var mums deleģēt dažas pilnvaras, un tas ir darīts, un mēs esam pieņēmuši lēmumu par trīs FKTK pilnvarnieku līdzdarbību šajā bankā, kas nodrošina monitoringu un attiecīgu informācijas apmaiņu,” viņa sacīja.

FKTK atgādināja, ka “ABLV Bank” ir veikts liels korektīvais darbs, un pamatjautājums, kas bankai tagad jārisina, ir iespējamās izolācijas novēršana saistībā ar sadarbības partneriem minētā reputācijas riska dēļ. Savukārt finanšu sektora uzrauga uzdevums esot rūpēties par to, lai tiktu ievēroti visi normatīvie rādītāji, lai banka būtu spējīga gan ar savu infrastruktūru, gan ar saviem līdzekļiem nodrošināt saistību izpildi pret saviem klientiem.

LETA jau vēstīja, ka ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas (“FinCEN”) plāno noteikt sankcijas “ABLV Bank” par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā.

“FinCEN” publiskotajā ziņojumā arī teikts, ka “ABLV Bank” vadība līdz 2017.gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

Savukārt “ABLV Bank” pārstāvji iepriekš norādīja, ka sagatavotais ziņojums ir departamenta priekšlikums, par kuru 60 dienu laikā var iesniegt rakstiskus iebildumus. Banka šobrīd izskata iespējas, lai “FinCEN” pārskatītu savus priekšlikumus. “Banka pieliks visas pūles, lai atspēkotu izteiktos apgalvojumus,” uzsvēra bankā.

Tāpat bankas pārstāvji apgalvoja, ka “ABLV Bank” un tās darbinieki nekad nav devuši kukuļus amatpersonām, tādēļ “FinCEN” paziņojumā paustais bankai ir pilnīgi nepieņemams.

Pēc aktīvu apmēra “ABLV Bank” 2017.gada septembra beigās bija trešā lielākā banka Latvijā. Bankas lielākajiem akcionāriem – Oļegam Fiļam, Ernestam Bernim un Nikai Bernei – uz tiešas un netiešas līdzdalības pamata pieder 87,03% no bankas pamatkapitāla. “ABLV Bank” obligācijas kotē biržas “Nasdaq Riga” parāda vērtspapīru sarakstā. “ABLV Bank” atrodas tiešā ECB uzraudzībā.

(papildināta no sākuma)

Komentāri (26)

Jānis Lakijs 19.02.2018. 09.41

Tikai 480 miljonu?
Laikam pagaidām vēl kautrējas…
Bet nekas – apetīte rodas ēdot. Un Latvijas tauta taču ir tik bagāta.

+4
-1
Atbildēt

0

Jānis Lakijs 19.02.2018. 13.25

Vienotības Ašerādens sauc AB.LV par “sistēmisku banku”, tātad Vienotība atkal gatavojas slaukt Latviju.
——–
“ABLV Bank «atrodas Eiropas Centrālās bankas pārraudzībā kā viena no Latvijas sistēmiskām bankām, un šobrīd nav īsti skaidrs modelis, kā varētu šo te – nu jau es gribētu teikt – zināmā mērā krīzi vai situāciju vadīt, jo Latvijas Bankas prezidents, cik es saprotu, nav atgriezies savā darbavietā un ir jādomā, kas tad to vadīs, kas strādās ar Eiropas Centrālo banku un kādā veidā mēs rīkosimies», šorīt LNT sacīja ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).”
http://www.db.lv/zinas/aseradens-ablv-bank-ir-sistemiska-banka-472066

+4
-1
Atbildēt

3

  tonijs > Jānis Lakijs 19.02.2018. 14.39

  Trollis teica: tātad Vienotība atkal gatavojas slaukt Latviju.
  ……………
  Atliek tikai cerēt, ka NA atkal sabloķēsies ar ZZS un SC, un to nepieļaus. Latvieti, nepadodies!

  +1
  -2
  Atbildēt

  2

  altinyildiz > tonijs 19.02.2018. 15.03

  Pilnīgi iespējams, ka sabloķēsies pret Vienotības sodomijas- pedofīlijas lobiju. Kas attiecas uz zagšanu, attieksmi pret latviešu varoņu – leģionāru svēto piemiņu, WWII kara noziedznieku cūciskā dzīrēm Karātavu laukumā 9. maijā, čekas maisiem, valodas likumu un uzturēšanās atļauju dalīšanu, tur gan nesaraujama Vienotība & Saskaņa..

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

  J.Biotops > tonijs 19.02.2018. 16.09

  “…NA atkal sabloķēsies…” Atkal? Vai tad šie kādreiz būtu atbloķējušies?

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  kolpants > Jānis Lakijs 19.02.2018. 18.11

  Забавно..Великий специалист в привлечении инвесторов под заказ государства Рунгайнис сказал, что банк как раз не системный

  +1
  0
  Atbildēt

  0

  altinyildiz > Jānis Lakijs 19.02.2018. 15.43

  Sirdsapziņa ir apgriezti proporcionāla ziedojumu apmēriem, bet tam mūdzim un viņa varzai visdrīzāk tās nebija jau kopš pašiem pirmsākumiem.

  +1
  0
  Atbildēt

  1

  J.Biotops > altinyildiz 19.02.2018. 16.10

  “Sirdsapziņa ir apgriezti proporcionāla ziedojumu apmēriem” – jūtu, raksta pieredzējis vīrs.

  +1
  -1
  Atbildēt

  1

  altinyildiz > J.Biotops 19.02.2018. 17.00

  Vienkārši vēroju kremļa pakalpiņu un zagļu sugu, viņu balsojumus un iepazīstos ar to saņemto ziedojumu apmēriem, turklāt sirdsapziņas kripatas tur nemanīju, kad vadību pārņema Pabriks ar Štokenbergu.

  +1
  -1
  Atbildēt

  0

Drosma 19.02.2018. 11.34

man ir grūti spriest savas nezināšanas dēļ.
Vai iznāk tā, ka ši banka ABLV kārtējo reizi Latvijas valsti parāda kā bandītu paradīzi – atbaida no mums godīgus uzņēmējus, bet Latvijas valstij šī banka ir jāglābj?

Vai man jātic ABLV bankai vai man jātic amerikāņiem , ka banka ir iesaistījusies nelikumīgās darbībās?

Vai Latvijas valsts – mēs visi ar jums, tiešām nezaudēsim ne eirocentu, ja gods un sirdsapziņa jau sen zaudēta, ja tāda šai valstī vispār bija kopš to atjaunoja ?

Tik daudz melu no varas elites ir dzirdēts, gadu no gada nabadzīgāka un beztiesiskāka sabiedrība esam kļuvuši un te atkal – kārtējā banka, kura jāglābj Latvijas valstij

tāpēc jau valstij nav ne nauda, ne interese glābt savu nāciju – drausmīgi tomēr, drausmīgi

+1
0
Atbildēt

1

  beerzeens > Dusma 19.02.2018. 16.02

  Te jau paveras neierobežotas iespējas – tagad katrs, kurš deklarējies nakts patversmē vai atskurbuļotavā, varēs doties uz Kr. Valdemāra 2b. Tur notes brīdī palīdzēs ar kādu žūksnnīti.

  ABLV izmet no biržas, bet ierēdņi, čakli kā bitītes, atnes 100 000 000 EUR.

  +1
  0
  Atbildēt

  0

Lai pievienotu komentāru, vai ienāc ar:

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu