KNAB atzina četrus Liepājas speciālās ekonomiskās zonas iepirkumu komisijas locekļus par vainīgiem dienesta dokumentu viltošanā
“Volkswagen” automašīnu tirgotāju savstarpējā e-pasta sarakste atklāj, ka uzņēmumi, visticamāk, paši piedalījušies publisko iepirkumu konkursu organizēšanā, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”.
Raidījuma rīcībā esošajās e-pasta sarakstēs lasāms, ka “Volskwagen” dīleri rakstījuši amatpersonu vietā nepieciešamās automašīnu tehniskās specifikācijas, kā arī lūguši savus konkurentus konkursos nepiedalīties.
Kā informē “De facto”, teju pusi no automašīnām, kas laika posmā no 2007. līdz 2012.gadam iegādātas Liepājas domes vai tās iestādes vajadzībām, nodrošinājis “Volkswagen” dīleris “SD Autocentrs”. Dīleru e-pasta sarakstes atklāj, ka, iespējams, firmai īpaši nebija jāpiepūlas, lai iepirkumu konkursos uzvarētu. Noprotams, ka “SD Autocentrs” pats piepalīdzēja iepirkuma konkursu organizēšanā – uzrakstīja automašīnas tehnisko specifikāciju, atrada fiktīvus dalībniekus, bet vēlāk pats sagādāja nepieciešamo auto.
Tā, piemēram, pirms četriem gadiem kāds no “SD Autocentra” darbiniekiem nosūtīja elektronisku vēstuli siltumapgādes uzņēmumam “Liepājas enerģija”: “Sveiks C., pielikumā nosūtu Tev sagatavotu specifikāciju Jūsu formā. Kad esat izsludinājuši lūdzu padod ziņu un es sagatavošu savu un pārējo pretendentu piedāvājumus. Pārējie pretendenti varētu būt kā iepriekš [Konkurences padomes ziņotājs], kā arī SIA “Venta motors”. (…)”
Pāris nedēļu vēlāk šis pats darbinieks nosūtīja e-pastu arī pārējiem “Volkswagen” markas automašīnu izplatītājiem Latvijā. Visticamāk, mērķis bija, lai konkursā pēkšņi neuzrastos konkurents, kurš varētu piedāvāt zemāku cenu. “(…) Klientam specifikāciju sagatavoju es un auto arī ir ceļā no rūpnīcas, kā arī “fleet” piedāvājumus ir sagatavots, tāpēc lūdzu ņemt vērā mūsu darbu. (..)”
Arī Liepājas pašvaldības policijas “Volkswagen” markas automašīnas iegādātas “SD Autocentrs”. 2012.gadā viens no “SD Autocentrs” darbiniekiem pārējiem “Volkswagen” dīleriem bija nosūtījis e-pastu, kurā norāda: “Vēlos Jūs painformēt, par to, ka pēc ilgām pārrunām Liepājas pilsētas domē pašvaldības policija apstiprināja 3 automašīnu iegādi un mēs kopēji esam izstrādājuši tehnisko specifikāciju šim iepirkumam, tāpēc lūdzu Jums atbalstīt “SD Autocentrs” šajā iepirkumā un savus piedāvājumus neiesniegt”.
“SD autocentra” uzvara Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes iepirkumā piesaistīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) uzmanību. Uzņēmuma darbinieka e-pasta vēstule atklāja, ka iepirkums tika rakstīts ar atpakaļejošu datumu: “Pielikumā Tev nosūtu dokumentus par konkursu Liepājas Speciālai Ekonomiskajai Zonai. (..) Konkurs it kā tika izsludināts ar šī gada 23.maiju un iesniegšanas termiņš ir 27.maijs. Mans iesniegšanas un piedāvājuma sagatavošanas datums ir 24.maijs, Venta motors ir 26.maijs, Tavs ir 25.maijs, tātad visur kur būs vajadzīgs lūdzu ieliec 25. maiju 2011.gadu. (..) Tā kā Tu redzi konkurss tiek rīkots ar atpakaļejošu datumu tāpēc vēlos Tev lūgt uztaisīt pēc iespējas ātrāk uztaisīt šo, kad viņš varētu būt gatavs? (..) Konjaks no manis!”
Liepājas mērs Uldis Sesks (“Liepājas partija”) uzskata, ka “iepirkums ir bijis gan juridiski precīzs, gan ekonomiski izdevīgs”. Manā rīcībā nav tādu dokumentu, kas tur ir bijis atpakaļejošs. Mēs veicām iekšēju izvērtējumu darbiniekiem, kuri iepirkumu bija veikuši, tur neapstiprinājās, ka viņi būtu rīkojušies ļaunprātīgi un radījuši zaudējumus kādai no institūcijām,” skaidroja Sesks.
KNAB pēc būtības atzina četrus Liepājas speciālās ekonomiskās zonas iepirkumu komisijas locekļus par vainīgiem dienesta dokumentu viltošanā. Taču kriminālprocesu noilguma dēļ nācās izbeigt, vēsta LETA.
Kā norāda raidījums, viena no nopirktajām automašīnām – “Volkswagen Phaeton” – kļuva par Seska dienesta auto. Sesks savulaik bijis arī viens no “SD Autocentrs” vadītājiem un īpašniekiem. Toreiz gan uzņēmumam bija cits nosaukums.
Dīleru savstarpējās sarakstes atklāj, ka, iespējams, fiktīvi iepirkumu konkursi bijuši ne tikai Liepājā, bet vēl virknē pašvaldību, norāda “De facto”, turklāt pērn publiskajos iepirkumos, kuros uzvarējis kāds no “Volkswagen” dīleriem, tas pārsvarā bijis vienīgais pretendents.
Jau ziņots, ka Konkurences padome (KP) par aizliegtu vienošanos sodījusi auto markas “Volkswagen” oficiālos dīlerus un importētājus, piemērojot 7,6 miljonu eiro naudas sodu.
Sešiem uzņēmumiem – SIA “SD Autocentrs”, SIA “Ripo Autocentrs”, SIA “Moller Auto Krasta”, SIA “Moller Auto Ventspils”, SIA “Moller Auto Latvia” un “Volkswagen” importētājam Baltijas valstīs SE “Moller Baltic Import” – par dalību pārkāpumā KP piemēroja naudas sodu kopumā 7 635 183 eiro apmērā. Savukārt viens uzņēmums iecietības programmas ietvaros pilnībā atbrīvots no soda, jo tā sniegtā informācija ļāva KP atklāt pārkāpumu.
KP konstatēja, ka uzņēmumi savstarpēji vienojušies nekonkurēt iepirkumos. Piemēram, uzņēmumi ļāvuši uzvarēt iepriekš izvēlētam pretendentam, kamēr pārējie iesnieguši saskaņotus un klientam neizdevīgākus piedāvājumus vai vispār atteikušies no dalības iepirkumā. Dīleri regulāri viens otru informējuši par saviem plāniem attiecībā uz kādu iepirkumu, lūdzot pārējos nekonkurēt – nepiedalīties vispār vai nepiedāvāt zemākas cenas.
Savukārt automašīnu importētājs Latvijā – vairumtirgotājs “Moller Baltic Import” – ne vien zināja un neiebilda pret pastāvošo tirgus sadali starp dīleriem, bet arī zināmā mērā veicināja un atbalstīja pārkāpumu, jo darbojās kā informācijas apmaiņas starpnieks.
“Moller” grupas uzņēmumu pārstāvis Gundars Ruža atzina, ka “Moller” grupas uzņēmumi Latvijā nepiekrīt KP lēmumam un apstrīdēs to tiesā. Tā kā šie uzņēmumi nav kavējuši vai ierobežojuši konkurenci un “Volkswagen” pircējiem ar to darbībām nav nodarīts nekāda veida kaitējums, tad KP lēmumā aprakstītā vairākus gadus senā situācija nav klasificējama kā konkurences tiesību pārkāpums, uzsver Ruža.
Komentāri (21)
Lauris Grâvelis 26.01.2015. 09.42
Tas tikai ilustrē divas lielas problēmas valsts iepirkumu sistēmā:
1) Amatpersonām, kā konkrētās jomas nespeciālistiem, ir jāizstrādā tehniskās specifikācijas par jebkuru jomu.
2) Zemākās cenas princips ir kaut kāds absurds, kas kropļo iepirkumu kvalitāti
Uzskatu, ka lielāki iepirkumi būtu jāveic centralizēti ar konkrētu jomu speciālistiem:
1) Tas ļautu vieglāk izkontrolēt korupciju;
2) Valsts/pašvaldību amatpersonām nebūtu jāizstrādā tehniskā specifikācija un jāpārzina visas iepirkumu procedūru nianses (vajag mašīnu, tādam un tādam mērķim, max. budžets tāds un tāds, un viss);
3) Būtu iespējams konsolidēt kaut kādus iepirkumus un iegūt daudzuma atlaidi;
4) Būtu iespējam nodrošināt vienmērīgāku kvalitāti precēm/pakalpojumiem (vienā pašvaldībā izmanto elektromobīļus, citā apvidus auto vienam un tam pašam mērķim)
0
Mantrausis 26.01.2015. 09.25
Būtu interesanti saprast, vai citi piedāvājumi būtu lētāki. Faktiski, ja cipars ir “bez otkata”, neredzu neko nepiedienīgu situācijā, kad cilvēki zina, ko un kā vajag. Konkurences padome vairāk atgādina pakaļskrējējus un kases papildinātājus. Cipars aprēķināts iespaidīgs, laikam ar domu, ka Finanšu ministrijā kāds paslavēs un tiesa piespriedīs vismaz 1/6…
0
Anonīms 26.01.2015. 16.17
Interesanti… kas nostučīja :)
Nu vai arī kas tika pie attiecīgā datora vai epastu konta.
0