Situācija Latgalē un Vidzemē kļūst kritiska, brīdina Pārtikas un veterinārais dienests
Situācija ar Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatību kļūst arvien kritiskāka, un saskaņā ar iepriekš valdībā apstiprināto pasākumu plānu šonedēļ tiks sākta mājas cūku masveida izkaušana ĀCM ārkārtas zonā, šodien Latvijas Pašvaldību savienības organizētajā videokonferencē sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Māris Balodis.
“Ne tikai Latgalē, bet arī Vidzemē ir aizdomas par jauniem uzliesmojumiem, tādēļ sāksim cūku nokaušanu saimniecībās. Inspektori vienosies ar īpašnieku par kaušanas laiku, pārbaudīs cūku veselības stāvokli. Ja cūka būs vesela, tās gaļu pēc nokaušanas varēs lietot uzturā. Saimnieks saņems kompensāciju, parakstot vienošanos, ka gadu cūkas šajā saimniecībā neturēs. Par vaislas cūku kompensācija būs 115 eiro, par nobarojamo cūku – 65 eiro, par piena sivēniem 25 eiro. Tas ir vienīgais veids, kā apturēt slimību,” sacīja Balodis.
Viņš sacīja, ka cūku īpašniekiem racionālāk būtu mainīt saimniecības profilu un ar cūku audzēšanu vairs nenodarboties. “Neievērojot ļoti stingru biodrošību, agri vai vēlu ĀCM atkal būs klāt. Tāpēc labāk pāriet uz aitu, trušu, vistu vai govju turēšanu,” sacīja PVD vadītājs. Cūkaudzētāju nozares pārstāvji iepriekš pauduši, ka ĀCM epidēmija var nozīmēt pilnīgu biznesa slēgšanu un tirgus sagraušanu vairāku gadu garumā.
Kā ziņots, pagājušajā gadā Latvijā turēti vairāk nekā 350 000 cūku, savukārt Latgalē, kur noteikta ĀCM ārkārtas zona, tiek turēti apmēram 40 000 cūku. Latvijā ĀCM līdz šim konstatēts 30 mežacūkām un 28 mājas cūkām 14 piemājas saimniecībās, savukārt iznīcinātas 198 mājas cūkas.
Tikmēr Dūklavs šodien paziņojis, ka Latvijas teritorijā, kur noteikts ārkārtas stāvoklis, tiks rosināts izkaut aptuveni 40 000 mājas cūku, jo ir jānodrošina, lai slimība neizplatītos tālāk Latvijā, kā arī citās valstīs. Vienīgais izņēmums – cūkas neizkaus saimniecībās, kurās ir nodrošināta augstākā līmeņa biodrošība. Par katru nogalināto, bet iepriekš reģistrēto cūku saimniecības saņems kompensāciju. Kopumā valdība kompensācijām atvēlējusi 1,5 miljonus eiro.
ĀCM Latvijā tika konstatēts 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Slimībai izplatoties, Saeima izsludināja ārkārtas situāciju visā Igaunijas un Krievijas pierobežā – vairāk nekā 20 novados.
Komentāri (27)
janis17 29.07.2014. 20.59
Kāpēc DP neizmeklē Dūklava versiju par diversiju, kad pirmo mirušo slimo cūku atrada tieši uz ceļa un tieši ES kontroles laikā????
0
andris902 29.07.2014. 21.32
…papildinot aivarsk jautājumu – skatot Āfrikas cūku mēra skarto teritoriju karti, ir vēl kāda neskaidrība – kāpēc slimo cūku koncentrācija ir tik izteikta Latvijas teritorijā, bet nav saslimšanas gadījumu otrpus robežai ne Baltkrievijā, ne Krievijā?….robežsargi zemē elektrisko ganu ierakuši, lai visas slimās cūkas noturētu Latvijas pusē?…pieņemsim, ka abas kaimiņvalstis slēpj informāciju, bet….aiz robežas neviens cūkas neaudzē?…
…var jau to nosaukt par sazvērestības teoriju, bet…biežie kaimiņvalstu lidaparātu lidojumi gar Latvijas robežu līdz šim uzskatīti par Krievijas spēka demonstrāciju….taču, ja tam ir pavisam cits mērķis?…ja no lidmašīnām un helikopteriem izkaisa vakcīnas pret trakumsērgu virs meža masīviem, tikpat labi to var izdarīt arī ar mēra inficētu produktu….
…varbūt kāds var sniegt atbildes arī uz šiem jautājumiem…
0
juhans 29.07.2014. 20.39
“Izkaus visas mājas cūkas mēra inficētajā teritorijā…” toties meža cūkas turpinās gan pārnēsāt mēri, gan postīt kartupeļu laukus.
0