Sociālistu partijas piedzīvotā sakāve Francijas pašvaldību vēlēšanās piespiež demisionēt valdības vadītāju Ero
Francijas prezidents Fransuā Olands pirmdien premjerministra amatam izvirzīja līdzšinējo iekšlietu ministru Manuelu Valsu, ziņo LETA/AFP/DPA.
Televīzijā pārraidītajā uzrunā Olands pavēstīja, ka ir sadzirdējis vēlētāju vēstījumu un nolēmis “sākt jaunu nodaļu” savā prezidentūrā.
“Esmu sadzirdējis jūsu vēstījumu, tas ir skaidrs. Nav pietiekamu pārmaiņu un ir pārāk liels gausums. Nav pietiekami darba vietu un tādēļ ir pārāk liels bezdarbs. Nav pietiekama sociālā taisnīguma un ir pārāk daudz nodokļu,” sacīja Olands. “Šis vēstījums ir adresēts man personīgi. Man ir jāatbild.”
Francijas prezidents arī solīja, ka Valss vadīs “saskaņotāku un vienotāku komandu”.
Līdzšinējais Francijas premjerministrs Žans Marks Ero pirmdien iesniedza demisijas rakstu. Ero demisionēja dienu pēc municipālo vēlēšanu otrās kārtas, kurās valdošie sociālisti piedzīvoja smagu sakāvi.
Valss līdz šim bijis vispopulārākais valdības ministrs. Saskaņā ar sabiedriskās domas aptaujām Valsu atbalsta 46% respondentu, kas ir divas reizes vairāk, nekā patlaban atbalsta Olandu vai Ero.
Kopš 2011.gada, kad Valsam neizdevās kļūt par sociālistu kandidātu uz prezidenta amatu, viņa popularitāte ir aizvien pieaugusi. 51 gadu vecais Spānijā dzimušais politiķis stingri vērsies pret nelikumīgām čigānu apmetnēm, aizstāvot šo apmetņu likvidēšanu.
Pēc “Melnās svētdienas” municipālajās vēlēšanās, kad gan galēji labējā Nacionālā fronte (FN), gan opozīcijā esošā centriski labējā Tautas kustības savienība (UMP) guva nepieredzēti lielus panākumus visā valstī, pret Olandu tika vērsts arvien lielāks spiediens veikt izmaiņas valdības sastāvā.
Tāda mēroga sakāvi, kādu sociālisti cietuši šogad municipālajās vēlēšanās, partija vēl nebija piedzīvojusi. Tikmēr FN guvuši līdz šim lielākos panākumus, izcīnot absolūtu uzvaru 11 pilsētās, un kopumā visā valstī to municipālajās padomēs pārstāvēs vairāk nekā 1200 deputāti.
Taču vēl lielāku paniku sociālistu rindās izsaukuši UMP panākumi. Bijušā prezidenta Nikolā Sarkozī dibinātā konservatīvā partija, par spīti pieticīgajām prognozēm, ieguvusi mēru amatus daudzās pilsētās, kas savulaik tikušas uzskatītas par kreiso partiju atbalsta punktiem. Ja UMP klāsies tikpat labi arī 2017.gadā paredzētajās parlamenta vēlēšanās, tad konservatīvie bez lielām pūlēm atgūs varu arī visā Francijā.
Olanda pirmais pārbaudījums pie balsošanas urnām kopš ievēlēšanas prezidenta amatā 2012.gadā izrādījās “īsta katastrofa”, atzīst sabiedriskās domas pētniecības uzņēmuma IFOP direktors Frederiks Dabi.
Komentāri (21)
Ieva 01.04.2014. 11.30
Sociālists Olands taisīja reveransus tautai- un… dabūja pliķi par to. Nu, piemēram – uztaisīja nodokļu politikas izmaiņas, kā rezultātā bagātajiem bija jāmaksā vairāk. Tāpēc Depardjē pārcēlās uz Krieviju, daudzi turīgie kļuva par Beļģijas pilsoņiem. Tika pieņemts “taisnīgs un pareizs” likums- tikai – tas nedarbojās, un nekādu naudu kasē neienesa. Tāpat kā Latvijā tas notika ar bēdīgi slaveno auto nodokli, atceraties? Tas tak ar bija dikti taisnīgs un pareizs. Bet- no tā čiks vien iznāca. Un tāds piemērs nav vienīgais. Populisms, “mazo cilvēku” atbalstošā politika ir novedusi pie tā, ka “mazais cilvēks” balso par labējiem, kuri “mazo cilvēku” neatbalsta. Vai nav drusku kuriozi? Es nezinu franču labējo politiku, bet visā pasaulē par labējiem (izņemot Latviju) uzskata tos, kas ir par biznesu attīstību, nodokļu samazināšanu, sociālo tēriņu apcirpšanu. Imigrācijas politika ir kaut kas papildus tam. Un te nu frančiem izpaužas lielas nācijas sindroms. Nācijas, kas ilgu laiku ir bijusi impērija, vien no tām, kas valdījusi pār Pasauli. Un tur nu darbojas tas pats mehānisms, kas Hitleram lika pasludināt āriešu par pārcilvēkiem, Putinam popularizēt nacionālšovinismu, pasludinot krievu pārāku par ukraini, latvieti, tatāru vai amerikāni. Francijas labējiem francūži ir pārāki par iebraucējiem. Francija jau reiz izdzina čigānus no valsts. Francija! Valsts, kas ir viena no demokrātijas stūrakmeņiem!
Atcerieties Igauniju, kas atļāvās pārvietot pieminekli. A te izdzina veselu tautu… Ne čiku, ne grabu..
0
reksa 31.03.2014. 22.07
Citāts: “Valss līdz šim bijis vispopulārākais valdības ministrs. Saskaņā ar sabiedriskās domas aptaujām Valsu atbalsta 46% respondentu, kas ir divas reizes vairāk nekā patlaban atbalsta Olandu vai Ero.”
Bet nu protams – Valsa uzskati imigrācijas jautājumos (vismaz vārdos) vairāk atgādina nevis sociālistu, bet gan Nācionālās frontes uzskatus :)
3
reksa > reksa 31.03.2014. 23.53
Jaunais franču premjerministrs:
http://media.melty.fr/article-1531089-ajust_930/la-corse-a-donne-du-fil-a-retordre-aux-predecesseurs.jpg
0
reksa > reksa 01.04.2014. 10.54
Jāsaka, ka franču prezidenta rīcība pēc totālās sagrāves pašvaldību vēlēšanās ir gana gudra: vakar Francijā bija tikai viens sarunu temats – sociālistu sagrāve vēlēšanās, šodien arī ir tikai viens sarunu temats – Manuels Valss. Vēlēšanu rezultāti pēkšņi lielā mērā ir izzuduši no dienas kārtības. Prasmīga polītika, prasmīga manipulācija.
0
reksa > reksa 01.04.2014. 10.44
Manuels Valss ir dzimis nevis Spānijā, bet gan Katalonijā.
Viņa tēvs ir katalonis, bet māte – Šveices italiete.
Franči, ziemeļitaļi un kataloņi ir ļoti draudzīgi. Ja latviešu valoda ir līdzīga leišu valodai, bet mentālitāte ir līdzīga igauņu mentālitātei, tad frančiem, kataloņiem un ziemeļitaļiem ir līdzīga gan valoda, gan mentālitāte. Itaļi, spāņi un kataloņi var nezināt angļu valodu, bet bieži vien viņi prot franču valodu. Arī daudzi franči prot itaļu valodu. Franči labprāt dzied itaļu dziesmas, itaļi labprāt dzied franču dziesmas.
Un fakts paliek fakts: frančiem nepatīk pārmērīga imigrācija. Ar to arī izskaidrojams, ka vienīgais populārais sociālistu polītiķis ir tas, kuŗš skaļi iestājas pret imigrāciju, un kādi 25-35% franču ir gatavi balsot par … Nācionālo fronti.
0