Aprēķinot cenas, uzņēmumi drīkst izmantot tikai oficiāli noteikto valūtas kursu
No 1.oktobra, kad līdz eiro ieviešanai Latvijā palikušas 92 dienas, sākas cenu paralēlās atspoguļošanas periods, kad tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem preču un pakalpojumu cenas jānorāda gan latos, gan arī eiro.
Turpmāk arī patērētājiem paredzētajos kases čekos darījuma kopsummai jābūt norādītai gan latos, gan eiro. Līdzīgi abās valūtās jābūt norādītai arī kopsummai iedzīvotājiem nosūtītajos rēķinos, ziņo “Nozare.lv”.
Tirgotājiem un pakalpojumu sniedzējiem cenas gan latos, gan eiro jānorāda, lai patērētāji pierastu pie jaunās valūtas un sagatavotos pārejai uz eiro.
Aprēķinot cenas, uzņēmumi drīkst izmantot tikai oficiāli noteikto valūtas kursu – viens eiro ir 0,702804 lati. Aprēķinos jāievēro matemātiskie pārrēķināšanas principi. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) visā cenu paralēlās atspoguļošanas periodā – no 1.oktobra līdz 2014.gada 30.jūnijam – pārbaudīs, vai cena norādīta abās valūtās un vai konvertācija veikta atbilstoši. Kopā ieplānots veikt ap 30 000 pārbaužu.
Arī Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) apņēmusies eiro ieviešanas laikā sekot līdzi izmaiņām banku galveno pakalpojumu privātpersonām cenrāžos un sola ziņot par negodprātīgu rīcību, tomēr FKTK nevar sodīt bankas, ja tās nolemj palielināt maksu par pakalpojumiem. FKTK raugās, lai nebūtu situācijas, kad, piemēram, naudas pārskaitījuma internetbankā pašreizējās maksas – 25 santīmi – vietā no janvāra šī pakalpojuma maksa tiek noapaļota līdz 40 centiem, nevis tiek atbilstoši pēc kursa pārrēķināta summa – 36 centi. Šādos gadījumos bankas tiks kauninātas.
Finanšu ministrijas eiro projekta vadītāja Dace Kalsone skaidro, ka summas atspoguļojums gan latos, gan eiro no oktobra sākuma uzņēmējiem ir jānodrošina tajās jomās, kur pretī ir gala patērētājs. Tātad pavadzīmēs un rēķinos starp juridiskām personām nav obligātas prasības jau oktobrī summas norādīt arī eiro. Arī reklāmās paralēlās cenas latos un eiro nav obligāti jārāda. Latu apgrozības periodā pietiek ar to, ka reklāma ir latos, bet pēc pārejas uz eiro reklāmai jābūt eiro.
Ir arī vairāki izņēmumi, uz kuriem neattiecas prasība darījumu kopsummu kases čekos un kvītīs norādīt gan latos, gan eiro. Šādi izņēmumi ir tirdzniecības automāti, piemēram, kafijas, sulu, saldumu automāti, kas izsniedz preci bez pārdevēja klātbūtnes. Ir apstiprināts arī vairums kases aparātu modeļu, kuru lietošanas gadījumā ir pieļaujams izņēmums. Taču gadījumos, ja tomēr pircējs vēlas zināt darījuma kopsummu gan latos, gan eiro, šo kases aparātu modeļu lietotājiem pēc pircēja pieprasījuma tā būs jāieraksta kases čekā ar roku un jāapstiprina ar savu parakstu.
Darījuma kopsummai vienlaikus gan latos, gan eiro no šā gada 1.oktobra līdz 2014.gada 30.jūnijam jābūt norādītai, arī noformējot Valsts ieņēmumu dienesta reģistrētās kvītis.
Noteikts, ka no oktobra sākuma līdz decembra beigām pārdevējiem un pakalpojumu sniedzējiem papildu cenu norādīšanai latos jānorāda gala cena arī eiro, savukārt no nākamā gada sākuma, kad Latvija pievienosies eirozonai, līdz 2014.gada jūnija beigām papildu cenu norādīšanai eiro būs jānorāda gala cenas arī latos. Tirgotāji un pakalpojumu sniedzēji var izvēlēties sev ērtāko un izdevīgāko risinājumu cenu norādīšanā un cenu zīmes ir iespējams veidot tā, lai tās būtu derīgas visu paralēlās atspoguļošanas periodu un nebūtu jāmaina gadu mijā.
PTAC izstrādājis vadlīnijas par pareizu cenu norādīšanu, kas skaidro tiesību aktu prasības, sniedz padomus un piemērus komersantiem par cenu norādīšanu dažādās situācijās. Minētās vadlīnijas kopā ar citu praktisko informāciju uzņēmējiem par pāreju uz eiro atrodamas “eiro.lv” mājaslapas uzņēmēju sadaļā. Informāciju uzņēmēji var saņemt, zvanot pa PTAC eiro informatīvo tālruni 67 388 641 vai sūtot e-pastu uz “[email protected]”.
Patērētāji var uzdot sev interesējošus jautājumus par cenu norādīšanu paralēlās atspoguļošanas periodā, sniegt ziņas par negodprātīgiem komersantiem un izteikt savas bažas, zvanot uz PTAC konsultatīvo tālruni 65 452 554 vai arī sūtot e-pastu uz “[email protected]”.
Latvija eirozonai pievienosies 2014.gada janvārī, kļūstot par 18.eirozonas valsti. Pāreja no latiem uz eiro notiks saskaņā ar oficiālo kursu – viens eiro ir 0,702804 lati jeb 1,42 eiro par vienu latu.
Pēc pārejas uz eiro nākamā gada pirmās divas nedēļas Latvijā būs latu un eiro paralēlās apgrozības periods, kad iedzīvotāji tirdzniecības vietās varēs norēķināties vēl latos un jau eiro, bet atlikums tiks izdots eiro. Izņēmums būs sabiedriskais transports, kur, maksājot latos, arī atlikums tiks izdots latos, bet tie iedzīvotāji, kas norēķināsies eiro, atlikumu saņems eiro.
Algas, pensijas un pabalstus nākamā gada janvārī visiem izmaksās eiro.
(papildināta ar ilustrācijām)
Komentāri (26)