Krievijas teritorijas iezīmēšanas pasākums „Novaja volna” („Jaunais vilnis”) šogad nav izdevies
Pirmkārt, Raimonds Pauls nepiedalās, tāpēc nu ir grūti izlikties, ka šim balagānam ir kāds sakars ar mūziku un ar Latviju. Otrkārt, visu Vecrīgu vēl neslēgs ciet, tikai 11.novembra krastmalu. Jaunu teritoriālu ieguvumu šoreiz nav.
„Jaunais vilnis” bez Raimonda Paula ir kā Kremlis bez Vladimira Putina. Pasākumam zūd leģitimitāte. Tādā ziņā, kā tas ir mūslaiku Krievijā – priekš kam Kremlis, ja tajā nesēž Putins?
Kaut gan Pauls bija lielākoties kāzu ģenerālis, bet lietas droši vien grozīja citi, tieši viņa klātbūtne piešķīra šim pasākumam jēgas šķitumu un nodrošināja attaisnojumu. Jeb, ja vēlaties, ģeopolitisku aizbildinājumu, kāpēc tam jānotiek tieši Latvijā. Nu, tāpēc, ka to taču Maestro rīko! Vairs ne. Pauls ne tikai nav žūrijā, bet solīja arī neapmeklēt nekādus „starptautiskā konkursa” sarīkojumus.
„Jaunais vilnis” līdz ar to kļūst savā ziņā godīgāks. Kāpēc tas notiek Latvijā? Kurš tad to nesaprot – tāpēc, ka tā ir „mūsu Latvija”! (Kā padomjlaiku pateicienā (krievu val.): „Skaista ir mūsu pilsēta Rīga, tikai žēl, ka latviešu daudz.”) Izlikšanās būs mazāk, politiskais vēstījums – vēl skaidrāks.
Jaunais izpildītājs Ušakovs
Konkursa vietējā aizbildņa pienākumus pārņem Rīgas mērs Nils Ušakovs. Aizstāt Paulu lojālā nacionālā aborigēna lomā viņš, protams, nevar. Arī klavieres diezin vai spēlēs. Taču iedomāties viņu konkursa žūrijā var itin labi.
Nudien, pērn konkursā uzvarējusi (un pat no muzikāli mazprasīgajiem klausītājiem pēc „uzvaras” esot izsvilpta) kāda Nilufara Rasulmuhamedova, kas konkursa gaitā esot kūlusies pretendentu otrajā pieciniekā, taču viņas tēvs Elmurods Rasulmuhamedovs ir Putina partijas „Vienotā Krievija” valdē. Ušakovam un viņa „Saskaņas centram” attiecības ar Putina partiju daudz nopietnākas nekā Nilufarai Elmurodovnai – oficiāls līgums par sadarbību.
Ušakovs, protams, saprot konkursa īsto jēgu un nozīmi, lai kādas muļķības stāstītu par „reklāmu Rīgai” un „tūristu piesaistīšanu”. Un apzinās savu pienākumu. Kurā citā Eiropas pilsētā tās vadītāji nedēļas vidū slēgtu satiksmi noslogotā centra ielā uz trim dienām, lai tur varētu sarīkot „nakts diskotēku” vislētākā gala mūzikas pasākuma dalībnieki? Rīgā gan var tam slēgt 11.novembra krastmalu no ceturtdienas vakara līdz pat sestdienas pēcpusdienai.
Taču šogad to vairs nevar saukt par sasniegumu kā pagājušogad, kad šāda „diskotēka” pirmo reizi notika krastmalā Rīgas centrā. (Teritorijas ārpus Jūrmalas rīkotāji sāka apgūt 2009.gadā, kad viņu diskotēka pirmo reizi notika Rīgā, taču tolaik vēl tikai kādā naktsklubā.) Arvien nav īstenots pērn nopietni apsvērtais plāns pārcelt visu nedēļu ilgo pasākumu no Jūrmalas uz Vecrīgu, pie kā Ušakovs solīja „aktīvi strādāt”, ja Jūrmalā tas vairs nenotiktu. (Rīkotājiem bija gadījusies saķeršanās ar toreizējo Jūrmalas domi, kura varbūt gribēja un laikam taču dabūja vismaz dažiem jūrmalniekiem lielākus ieguvumus no šā pasākuma.) Vasaras vidū nedēļu slēgta vecpilsēta noteikti būtu vēl efektīvāks tūristu piesaistīšanas veids nekā tikai trīs dienas slēgta krastmala.
Politiskā konjunktūra gan pašlaik nav īsti tam labvēlīga. Nav vairs valdība tik draudzīga kā vēl tikai pirms trim gadiem, kad tajā bija Ainārs Šlesers. Viņš bija pat izfantazējis Krievijas un NVS (jeb, kā pats to dēvēja, „Eiropas”) pilsētu mēru salidojuma laikā uzbūvēt virs Doma laukuma stikla kupolu, bet „Jaunā viļņa” vajadzībām droši vien uzņemtos ierīkot arī metro līniju un dirižabļu satiksmi maršrutā „Dzintari – Doma laukums”. Šlesers tagad ir tikai vienkāršs konkursa mākslas baudītājs, kas ir tikai paziņojis par nodomu atgriezties politikā.
Toties vide krastmalā šogad ir tīkamāka. Līdzās esošajai Rīgas pilij nupat veiksmīgi nodedzis jumts. Un arī Okupācijas muzeja ēka slēgta remontdarbiem. It kā sīkumi, taču dažiem droši vien uzlabo svētku omu.
Tikai Rīgā
Ušakova stāsti par tūristu piesaistīšanu diezin vai ir arguments Krievijas telekanāliem, kuri labprāt translē šo „starptautisko” (proti, Krievijas un tās bijušo koloniju pārstāvju, kā arī dažu skata pēc no citām valstīm piepirktu dalībnieku) pasākumu.
Vēl nenopietnāki šķiet argumenti, ka tas notiek Rīgā un Jūrmalā tāpēc, ka te esot „lētāk” nekā citur Eiropā. Pirmkārt, kur Romānam Abramovičam un sīkāku miljardieru pulciņam, kas te mēdz ierasties, vispār kaut kas ir par dārgu? Otrkārt, kur citur pasaulē galdiņš koncerta laikā par 20 tūkstošiem latu, vīna pudele par 500 un nakts viesnīcā par 5000 skaitītos lēti?
Rīkotāju piedraudējumi pērn, ka viņi varētu pārcelt savu konkursu uz kādu „citu pasaules pilsētu”, izklausījās vismaz nenopietni, ja ne sirreāli. Pietiek iedomāties, ka šāds „jauno izpildītāju konkurss” notiek, teiksim, Braitonā, Nicā, Venēcijā vai pat tikai kādā Grieķijas, Maltas vai Kipras kūrortā, lai būtu skaidrs, ka tad tas vienkārši nenotiktu, bet var notikt tikai un vienīgi „mūsu Jūrmalā” un „mūsu Rīgā”.
Taču arī Rīgā ne jau jebkurā vietā. Piemēram, pie Uzvaras pieminekļa ne, tā jau ir atgūta teritorija. Cita lieta – nožogot 11.novembra krastmalu, pēc tam, vēlams, visu Vecrīgu, pieķerot klāt arī Brīvības pieminekli. Tāda „mūzika” nudien būtu iedvesmojoša.
Tikai kā lai to tagad dēvē? Par mākslu un mūziku nopietni nevar. Pat mūza Alla Borisovna nav atbraukusi. Atklāti nosaukt par „uzvaru pār fašismu” arī laikam tomēr vēl ne. (Bet varbūt var, kad jau Ušakova partijas biedrs un Saeimas deputāts Nikolajs Kabanovs avīzē „Vesti segodņa” atļaujas dēvēt Dziesmusvētku dalībniekus par „Waffen SS 19.grenadieru divīzijas muzikālo vadu”?) Krievu kultūras festivāls Rīgā? Daudzi krievi Latvijā un Krievijā varētu justies aizskarti un iebilst.
Paziņodams par savu nepiedalīšanos, Raimonds Pauls pauda, ka iespējama sadarbība pat starp „vēsturiski vislielākajiem ienaidniekiem”, kā to parādot, piemēram, Putina vizīte Vācijā pie kancleres Angelas Merkeles. Tas ir vērā ņemams novēlējums. Krievijas vidējam iedzīvotājam Latvija pašlaik šķiet Krievijai trešā naidīgākā valsts. Tāpēc varam saukt sarīkojumu 11.novembra krastmalā vai nu padomju garā par tautu draudzības svētkiem, vai nu Kabanova stilā – par balli ienaidnieka uz laiku iegūtā teritorijā. „Visu rīdzinieku labā,” kā mēdz teikt Ušakovs.
Komentāri (127)
peerku 28.07.2013. 17.32
> west
Nespēju īsti noformulēt, kāpēc man netīk šis “konkurss”, nemaz jau nerunājot par 11.novembra krastmalas okupāciju. It kā nauda Jūrmalai, it kā starptautiska atpazīstamība. Lūk, Toto Cutugno, kas, pat ja būtu sarakstījis tikai tās dziesmas, kuras izpildīja Joe Dassin, manās acīs vienmēr būs apbrīnojams mākslinieks, par kārtu agstāk kā Pauls, kas viņu nosauca par itāļu pensionāru, kam nav vietas žūrijā. Tomēr tā kā kauns, ka mēs latvieši pat neesam ielūgti krievu ballītē savās mājās Jūrmalā (es te, protams, nedomāju Zatleru, kura sievai-komisionščicai tas ir augstākais sapņu lidojums).
Vistuvāk manas sajūtas izteicis west. Arī es, paskatoties uz pirmo rindu publiku, saprotu, cik ļoti man negribētos iederēties starp tiem, kas materiālo stāvokli sasnieguši, sistemātiski, regulāri aptīrot savu valsti. Dārgākās prostitūtas un pēdējie Bentliji to tikai apliecina.
2
peerku > peerku 28.07.2013. 17.55
Paldies, tiešām pasmaidīju. :)
0
Signija Aizpuriete > peerku 28.07.2013. 17.45
——DD1 > west
Nespēju īsti noformulēt, kāpēc man netīk šis “konkurss”,….
============================================================================
“Visu mūsu dzīvi tagad noteic veikals” Rainis, 1925.
“Рынок заказывает музыку и прессу” Сабирджан Курмаев,1985 ( interesanta lasāmviela par džeza attīstību Latvijā, – R.Paula daiļrades cienītājiem iesaku – http://berkovich-zametki.com/Nomer44/Kurmaev1.htm )
Nav ko raudāt, nav par ko kaunēties – vajag uzdziedāt!
http://www.youtube.com/watch?v=PO1RSfaxod4
0
oktaavs 28.07.2013. 12.45
Ikvienam latvietim vajadzētu aiziet uz šo “konkursu” un paskatoties uz pirmo rindu publiku, pie sevis secināt, cik brīnišķīgu materiālo stāvokli var sasniegt sistemātiski, regulāri aptīrot savu valsti. Dārgakās prostitūtas un pēdējie Bentliji.. Smuki..
Nu, smuki, vai ne ? Tad kas traucē ? Stulbais izaugums, ko sauc par godīgumu ? Bet to taču var ātri neitralizēt un iznīcināt ar jauku naudas injekciju.Tad tas nekad vairs nepiemetīsies. “Politiķi” noteikti to jau zina.
0
ivetao2007 28.07.2013. 13.34
Kādiem stipri nepaticis tas ko teicis WEST vai Ozoliņš. Injecēta nauda nesmird, īpaši Krievijas no krieviem nozagtā. Nomadi izlaupa savu zemi un tad ka siseņi dodas “apkopt” teritorijas kur vēl ko var nogauzt. Tikai kā tas gadijies, ka “abižotais” Pauls kaut kā sajutis, kas bija viņa draugi un iztīrija viņa kontu Latvijas krājbankā. Pvisam nesen redzēju Sopotas un Sanremo Jūrmalai līdzīgus tingeltangeļus. Tur šis izrādes ir labi organizēta izklaide. Ar asparātīgiem un atjautīgiem programmu vadītājiem. Tika Igors Krutoja var slaidi nospļauties. Viņam ir māja Jūrmalā. Droši vien arī konts eiro vai dolāros. Ja kas! Žurakas pamazām lasās uz “ienaidnieka”teritoriju. No grimstoša kuģa,kas skatās “uzvarētāji”
4
Inese > ivetao2007 28.07.2013. 16.44
Varbūt 43. latviešu gvardes divīzijas seržants Zigurds Mežavilks, kuru trimdas latvieši, kam viņš, sākot no pagājušā gadsimta 50. gadiem (droši vien tiešā čekas uzdevumā un uzraudzībā) rakstīja neskaitāmas vēstules, sauca par “sarkano redaktoru” pastāstīs cik un kā Igors Krutojs ir nozadzis no Krievijas krieviem?
Bet varbūt gvardes seržantam ir arī infa, kā Raimonds Pauls nozaga no Latvijas latviešiem vairāk nekā 700 tūkstošus latu? ;)
0
Inese > ivetao2007 29.07.2013. 00.21
Kaspars Omuls hmm, ja jau pie personālijām, tad no Linux Mint 15 profila:
28. jūlijs – 7 komentāri
26. jūlijs – 50 komentāri (atvainojiet, ja esmu nojaucis precīzu skaitu kaut kur)
25. jūlijs – 19 komentāri
24. jūlijs – 24 komentāri
23. jūlijs – 20 komentāri
Gribēju uzsvērt augsto produktivitāti.
…
(varētu analizēt vairāk, jo komentāri ir atšķirīgi gan pēc apjoma, gan arī šur tur klāt ir bildītes…; gan arī pēc komentāru sadalījuma uz laika ass)
—
чем на жизнь зарабатываете, товарищ?
===========================
Man ir patiess prieks, ka tu tik cītīgi lasi visus manus komentārus. Par sevi varu teikt tikai to, ka jau sen esmu pensionārs, un izklaidējos, kā gribu ;) Savukārt novēlējums tev, Kaspar Omuli, nenīksti šajā marginālajā portālā, bet gan iekārto takšu vienreiz savu dzīvokli normāli, pašlaik no tā dveš lētums, prastums un bezgaumība.
Un vēl, agrāk tu rakstīji sakarīgākus komentus, patlaban esi mainījies – un ne uz labāko pusi.
0
Signija Aizpuriete > ivetao2007 28.07.2013. 17.19
——–
Kad no stāstīšanas sāk “galvas kūpēt”, tad labāk uzdziedāt!
http://www.youtube.com/watch?v=bFaVDDSHy_Q
p.s. Kam te vēl kas nav skaidrs par Upelnieka ieņemto vietu?!
0
normundskr > ivetao2007 28.07.2013. 17.13
hmm, ja jau pie personālijām, tad no Linux Mint 15 profila:
28. jūlijs – 7 komentāri
26. jūlijs – 50 komentāri (atvainojiet, ja esmu nojaucis precīzu skaitu kaut kur)
25. jūlijs – 19 komentāri
24. jūlijs – 24 komentāri
23. jūlijs – 20 komentāri
Gribēju uzsvērt augsto produktivitāti.
…
(varētu analizēt vairāk, jo komentāri ir atšķirīgi gan pēc apjoma, gan arī šur tur klāt ir bildītes…; gan arī pēc komentāru sadalījuma uz laika ass)
—
чем на жизнь зарабатываете, товарищ?
0