Latviju uzaicina sākt pievienošanās sarunas OECD (papildin.) • IR.lv

Latviju uzaicina sākt pievienošanās sarunas OECD (papildin.)

22
Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Foto: Ieva Lūka, LETA

Pēdējo reizi OECD lēmumu par paplašināšanos pieņēma 2007.gadā

Ceturtdien Parīzē Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Ministru padomes sēdē pieņemts lēmums uzaicināt Latviju sākt pievienošanās sarunas organizācijai, aģentūrai LETA apstiprināja Ārlietu ministrijā (ĀM).

Pievienošanās OECD izvirzīta par vienu no Latvijas ārpolitikas prioritātēm. Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP) iesniedza Latvijas dalības OECD pieteikumu ASV valsts sekretārei Hilarijai Klintonei, kad viņa pērn jūnija nogalē bija ieradusies vizītē Latvijā.

Premjerministrs Valdis Dombrovskis (Vienotība) savā “Twitter” kontā izsaka pateicību pārējām OECD dalībvalstīm par atbalstu un doto iespēju pievienoties organizācijai. Viņš arī uzsver, ka dalība OECD nozīmēs jaunas iespējas Latvijas uzņēmējiem, efektīvāku valsts ekonomisko interešu aizsardzību visā pasaulē. Viņš pateicas arī Ārlietu ministrijas komandai par paveikto.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (RP) pauž gandarījumu par pieņemto lēmumu un uzsver, ka sarunu uzsākšana par pievienošanos OECD ir viena no svarīgākajām Latvijas ārpolitikas prioritātēm, ko izdevies īstenot kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un NATO, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijas Informācijas un sabiedrisko attiecību departamentā.

“Latvijai šis uzaicinājums nozīmē pasaules attīstītāko valstu augstu novērtējumu mūsu īstenotajām reformām, kā arī valdības un sabiedrības kopīgi paveiktajam ekonomiskās un finanšu krīzes pārvarēšanā,” norāda ministrs. Latvija OECD uzskata par nozīmīgāko globālās ekonomikas veidošanas forumu, uzsver Rinkēvičs.

Kā norāda Ārlietu ministrijā, pievienojoties OECD, Latviju novērtēs kā augstu ienākumu OECD dalībvalsti valstu riska klasifikācijā. Turklāt OECD dalībvalsts statuss veicinās valsts atpazīstamību ārpus Eiropas Savienības, un tas Latviju padarīs par vēl pievilcīgāku investīcijām, kā arī atvieglos pieeju kredītu tirgiem tautsaimniecībai nozīmīgu projektu finansēšanai. Tāpat Latvijas iestāšanās šajā organizācijā veicinās valsts pārvaldes kvalitātes attīstību un labāku publiskā sektora pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem.

Turklāt, esot OECD dalībvalstij, Latvijai būs iespēja pastarpināti piedalīties G20 dienaskārtības jautājumu apspriešanā. Bet dalība OECD pasākumos dod iespēju nozaru ekspertiem, kā arī uzņēmēju pārstāvjiem, piemēram, Uzņēmējdarbības un rūpniecības padomnieku komitejā (BIAC) apspriest aktuālos nozaru jautājumus, apmainīties ar pieredzi, iegūt jaunas teorētiskās un praktiskās zināšanas, diskutēt par labākajiem risinājumiem. Savukārt dalība OECD Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmā (PISA) ir devusi iespēju starptautiski salīdzināt Latvijas izglītības sistēmu un programmas rezultātus izmantot izglītības politikas pilnveidošanā.

Vēlāk vairākas OECD dalībvalstis atzina, ka, pateicoties mūsu valsts aktīvam darbam, Latvija ir starp redzamākajām kandidātvalstīm.

Uzaicinājumam sākt iestāšanās procesu seko pievienošanās sarunas, un tikai tad OECD dalībvalstis pieņem gala lēmumu par uzaicināšanu pievienoties organizācijai. Ātrākais iespējamais laiks no lēmuma par paplašināšanos līdz ielūguma saņemšanai ir 18 mēneši, bet parasti nepieciešami divi līdz trīs gadi. Tā kā Latvija šodien saņēmusi uzaicinājumu sākt iestāšanās procesu, tad pozitīvākā scenārija gadījumā mūsu valsts organizācijai varētu pievienoties 2015.gadā.

ĀM iepriekš norādījusi, ka pievienošanās 34 attīstītāko valstu klubam piešķirtu Latvijai “kvalitātes zīmi”, kas veicinātu valsts atpazīstamību ārpus Eiropas Savienības (ES), tai skaitā investoru vidū, kuriem viens no kritērijiem valsts izvēlē ir OECD dalībvalsts statuss. Turklāt valsts tiek iekļauta OECD statistikas datubāzēs un tautsaimniecības nozaru politikas pārskatos, kuriem ir ārvalstu investoru un uzņēmēju lielāka uzticības pakāpe. Latvijas kā OECD dalībvalsts labāka atpazīstamība palīdzēs arī pašmāju uzņēmējiem iekarot tirgu ārpus ES.

Pēdējo reizi OECD lēmumu par paplašināšanos pieņēma 2007.gadā, kad ekonomiski attīstīto valstu bloks nolēma izstrādāt pievienošanās nosacījumus jeb “ceļa kartes” Čīlei, Igaunijai, Izraēlai, Krievijai un Slovēnijai. Atlikušās 49 valstis, arī Latvija, netika aicinātas sākt pievienošanās sarunas.

(papildināta ar amatpersonu viedokļiem)

 

Komentāri (22)

Una Grinberga 30.05.2013. 11.19

Prieks, ka valdība ir cītīgi strādājusi arī ārlietās! Prezidents, kurš apbraukā “demokrātiskās” republikas austrumos neko nedara, lai veidotu ciešākas attiecības ar attīstītajām rietumu valstīm, it īpaši apstākļos, kad austrumu kaimiņš aktīvi mēģina reanimēt ietekmi Latvijā. Jo ciešāk integrēti mēs būsim rietumu pasaulē, jo politiski vājāka būs Krievijas “maigās varas” nozīme piem. tas, ka krievu oligarhi dzīvojas par Angliju, nenozīmē, ka politiski viņi spēj ko ietekmēt!
Eirozona un OECD attālinās Latviju no Krievijas politiski!

+11
-1
Atbildēt

3

    intars_busulis > Una Grinberga 30.05.2013. 17.10

    iestājies golfa klubā un tev būs tas pats OECD :D Uz pirkstiem var saskaitīt valstis kas tur ir salīdušas. Šis te klubiņš no valsts kases ik gadu izvilks miljonus, bet pretī neko nedos, valstij kura neko neražō stāties tādā klubā ir bezjēdzība.

    +2
    -3
    Atbildēt

    0

    Una Grinberga > Una Grinberga 30.05.2013. 11.46

    Un protams morāls spiediens “izkārpīties” no pēdējām pozīcijām OECD valstu vidū konkrētās jomās!

    +5
    -1
    Atbildēt

    0

    Janka, Janic > Una Grinberga 30.05.2013. 12.04

    pūķins ar savu jeģinnuju rosiju taads magneets no kur muusu krievu massu ne ar kaadu instrumentu neatrausi , vieniigais glaabiņš deokupaacija , bet tas taads sapnis vien buus,…

    +5
    0
    Atbildēt

    0

simpsons 30.05.2013. 22.41

– Saprotu, ka Tavā realitātē portugāļu un spāņu valodas nav latīņu valodas, bet gan ģermāņu grupas valodas.

– Tāpat Tev Wiki karte ir galvenā autoritāte, nevis OECD.org. Informācijai – Čīlē un Meksikā ir visaugstākais IKP uz cilvēku Latīņamerikā. Čīle iegūst 3 X mazāk naftas kā Baltkrievijā. Droši vien tāpēc ASV ir ‘iekodušās’ Čīlē, bet naftu importē no izteikti antiamerikāniskās Venecuēlas.

– Tavā realitātē naftas importu ES apliek ar muitas nodokli.

– Tā vestīte ar uzrakstu ‘OECD’ nozīmē piederību visbagātāko demokrātisko valstu klubam, ar augstas kvalitātes standartiem. Varbūt pajautā uzņēmumiem, kāpēc viņi maksā desmitiem tūkstošu latu, lai iegūtu kvalitātes sertifikātus un kāpēc cilvēki ar augstāko izglītību mācās un liek ieksāmenus, lai kļūtu par profesionālu organizāciju biedriem. Turklāt Latvijai, mazai valstij, šī būs lieliska publicitāte.

+1
0
Atbildēt

0

intars_busulis 30.05.2013. 16.25

Un kapēc tajā organizācijā nav iestājusies neviena no latīnvalodas izcelsmes valstīm, tur tikai sastājušas ir ģermānu valodās runājošas valstis. Tagad saprot kad ar to par maz un vaig citus ievilkt. Varbūt bija vērts izskaidrot sabiedrībai vispirms kāds labums Latvijai no tā būs un cik tas izmaksās? Un tad kā Demokrātiskā valstī pieņemts nolikt to uz tautas balsojumu. bet ja visu ļaus lemt politiķiem kas ir tikai garām skrējēji tad pa dubļiem mīcīsities arī nākotnē.

+2
-4
Atbildēt

2

    simpsons > intars_busulis 30.05.2013. 20.40

    kapēc tajā organizācijā nav iestājusies neviena no latīnvalodas izcelsmes valstīm
    ——————-
    Beļģija, Francija, Itālija, Luksemburga, Portugāle, Spānija un pat vienmēr neitrālā Šveice t.i. VISAS franciski runājošās Eiropas valstis + divas visbagātākās Latīņamerikas valstis ir OECD biedres.

    Tajā realitātē, kurā Tu dzīvo, protams neviena latīņu valsts nav OCED iestājusies. Tajā pašā realitātē Tavi pārējie apgalvojumi arī ir ‘pareizi’.

    +1
    -1
    Atbildēt

    0

    intars_busulis > intars_busulis 30.05.2013. 21.05

    Kopš kura laika Portugālē un Spānijā runā franciski? Lai nu kam bet nejau man kā tautība ir portugālis to iestāstīsi :)
    ieej Wikpēdijā un izlasi ko tur raksta un tad oponē, tur vispār nav ierakstīts vastu klāsts, bet ir karte kur vienkāŗsi var redzēt kas ir un kas nav šajā mistiskajā klubiņā. Tāpat tur izlasīt var kāds mēŗķis taij bija kad to dibināja, bet kāpēc šodien to vaig nesaprotu? Tāda valsts kā ASV ar nagiem un zobiem iekodusies ir D. amērikas dažās no ekonomiski lielākajām valstīm, bet tāpēc kad tur ir nafta un tā var iespaidot viņas un būt noteicējai pār šo melnā zelta tirgu. Savukāt lai no tām valstīm uz ES eksportētu preces ir jāpiecieš palielināts muitas nodoklis, savu kārt no Āfrikas tāda nav un nav no Z.amerikas. Lai valsts stātos kādā klubiņā vai nopietnus argumentus un pamatotus pierādījumus kapēc to jādara un ko valsts iegūs no tā? Vai Tu iestātos klubā kur Tev vaig ik mēnesi iemaksāt 100 euro un par to tev iedos smuku vestīti valkāt?

    +2
    0
    Atbildēt

    0

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu