Lietuvā dziļā karsta kritenē iebrūk ziedošas ābeles • IR.lv

Lietuvā dziļā karsta kritenē iebrūk ziedošas ābeles

14
Karsta kritene ābeļdārzā. Ekrānšāviņš no www.lrytas.lt

Bedres dibenā ir aptuveni divus metrus dziļš ūdens, malas ir stāvas – kā dziļai akai

Lietuvas Pasvales rajonā, kas pazīstams ar intensīviem karsta procesiem, kādā ābeļdārzā strauji izveidojusies gandrīz desmit metrus dziļa kritene, kurā iegruvušas ziedošas ābeles, vēsta portāls “Lrytas.lt”.

Kā pastāstīja augļkopības sabiedrības “Naradava” vadītājs Aloizs Grīgalis, par zemes iegrūšanu viņam ziņojuši tobrīd ābeļdārzā strādājošie cilvēki. “Gāju skatīties. Bedres dibenā dunēja un burbuļoja kā peklē. Bija bail, ka neierauj arī mūs,” viņš atzinis.

Sākumā tai vietā esot izveidojusies tikai neliela bedrīte, kurai neviens nav pievērsis īpašu vērību. Esot domājuši, ka vēlāk atvedīs zemi un aizbērs, bet tad bedre sākusi plesties plašumā un dziļumā, aprijot vispirms vienu ābeli, tad otru, raksta LETA.

Kriteni apskatījis tuvējā Biržu reģionālā parka speciālists Benjamins Daģis, kas izmērījis, ka tās dziļums ir 9,5 metri, garums – 8,5 merti un platums – seši metri. Bedres dibenā ir aptuveni divus metrus dziļš ūdens. Malas ir stāvas – kā dziļai akai.

Pēc Grīgaļa teiktā, lai gan kritene tagad iežogota, tai tuvoties joprojām ir bīstami. Saskaņā ar aptuvenām aplēsēm, lai to aizbērtu, būtu vajadzīgi 550 kubikmetri zemes – apmēram 90 autokravas, bet to drīkst darīt tikai ar pašvaldības atļauju.

Šādas karsta kritenes veidojas, ūdenim laika gaitā šķīdinot ģipša iežus, kuros izveidojas tukšumi, virs kuriem tad ieliecas vai lēni iegrūst zeme. Lietuvā karsta parādība izplatīta Biržu un Pasvales rajonā, Latvijā galvenokārt Skaistkalnes un Allažu apkārtnē.

Latvijā izveidots un valsts aizsardzībā ņemts ģeoloģiskais un ģeomorfoloģiskais dabas piemineklis “Skaistkalnes karsta kritenes”, kas iekļauts Eiropas nozīmes aizsargājamo teritoriju tīklā “Natura 2000”, savukārt Lietuvas teritorijā izveidots Biržu Nacionālais parks.

Skaistkalnes apkaimē ģipšakmens iegulu slāņkopa ir līdz pat 20 metrus bieza, tādēļ šeit iegruvumi ir visdziļākie.

Bijuši gadījumi, kad, iegrūstot zemes virsmai, kritenēs iebrukušas pat dzīvojamo māju daļas. Biržu rajonā pirms nepilniem divdesmit gadiem kritene “aprijusi” kādas mājas verandu, bet pērn jauna kritene izveidojās tieši līdzās autoceļam Birži-Skaistkalne-Rīga.

 

Komentāri (14)

Zane Degro 15.05.2013. 09.38

Masveida un plašas karsta kritenes atrodas Tomes ciematā (5 km aiz Ķeguma virzienā uz Rīgu) Daugavas krastā – līdz pat asfaltētajam ceļam, kurš iet cauri ciematam. Kādreiz tur bija paredzēta būvniecība, bet tad manu uzmanību piesaistīja apstāklis, ka iepriekš gludajā āboliņa laukā izveidojušās neskaitāmas “bļodas”, pasūtīju pētījumu un ģeologi atklāja, ka daudzie hektāri ir bīstami būvniecībai.

+4
0
Atbildēt

0

silvija_vitina 15.05.2013. 10.28

mums kritenes akurāt sakrīt ar ceļu tīklu. Varbūt der veikt pētījumu un iekļaut Latvijas ceļu karti Natura tīklā?

+4
-1
Atbildēt

1

    dzerkaleliva > silvija_vitina 15.05.2013. 11.41

    Tad jau Vienotība kopā ar veiksmes stāstu un taupību kā panākuma atslēgu arī būs jāiekļauj šajā tīklā, kopā ar visu Latviju. Viena liela kritene, kā nekā.

    +2
    -7
    Atbildēt

    0

putekliic 15.05.2013. 09.09

Varētu kaut kur Rīgas un Ventspils domju tuvumā kaut kas tāds notikt! :)

+3
-2
Atbildēt

1

@

Komentāri nav iespējoti šim rakstam

Saņem svarīgākās ziņas katru darba dienas rītu